NIEUWEDIEPER COURANT. JVÜ41. I> OOEKDAG 22 ME I. i«02: EN TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. h/ HELDERSCHE u Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondehdac, de3 morgeus ten acht ure, door A. A. BAK KEK Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal.ƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdng eti Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den. Helder4 tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is f 0*60. Voor i ede ren regel meer ƒ0.15* Zegelregt voor elke plaatsing f 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven cn Stukken franco aan den Uitgever. Den 28 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den 34 dezer via RARSEIIXE. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 Mei. Jl. Zondag avond had in het lokaal Tivoli eene buiten gewone vergadering plaats der zangvereeniging Cecilia. Vier nummers van de Stabat Mater van Rossini, van welke vooral n°. 2, aria, getransponeerd voor alt, buitengewonen bijval vond, vormden de 1ste afdeeling. Onder de nummers van de 2de afdeeling, ook allen stukken van Rossini, werden vooral n°. 2 vrouwenkoor, en n°. 3 kwartet, gevolgd door een mannenkoor, met daverende toejuichingen begroet. Wij gelooven, dat alle aanwezigen een hoogst genotrijken avond hebben doorgebragt. In den namiddag van den 19 dezer, is door den in genieur van den Waterstaat, belast met bet dagelijksch beheer over de dokwerken alhier, den beer J. Strootman, de laatste steen van de maritime zeedoksluis gelegd. Hiermede is het metselwerk van deze sluis, welke, bij eene wijdte van 20 el, eene diepte van 8 el onder gewoon hoog water heeft, voltooid. De nederlandsche driekleur en de hoerah's der werklieden ontbraken bij deze gelegenheid niet. De 32ste verjaardag van H. K. H. Amalia Maria da Gloria Augusta, prinses van Saksen Weimar, gemalin van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, werd gis teren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Zr. Ms. schroefstoomscliip 1ste kl. Zoutman, zal met den 16 Junij a. s. in dienst worden gesteld, aanvankelijk tot het doen van kruistogten. Het ëtat-major zal bestaan uit de navolgende officieren: De kapt.-luit. ter zee J. Andra?, kommaudant; de luit. ter zee 1ste kl. W. H. baron van Heerdt, 1ste officier; de luits. ter zee 2de kl. P. ten Bosch, Jhr. A. F. Meijer en J. H. Coinmijs; de offic, van gez. lste kl. P. J. Idenburg; de offic. van gez. 3de kl. M. C. Buijze en de offic. van adm. 2de kl. A. A. Gijsberti Hodenpijl. Bij het voorjaars-examen, door de provinciale commissie van examinatoren te Haarlem gehouden, zijn geëxamineerd 29 kandidaten voor de acte van hoofdonderwijzer, waarvan 25 afgewezen, en 42 kandidaten voor de acte van hulp onderwijzer, waarvan 27 afgewezen. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat aan den Vliet, in de gemeente Soeterwoude, een landbouwer voor eenige dagen reeds begonnen was met het maaijen van een stuk land. Men verwacht, blijft dit groeizame weder aan houden, dat over 14 dagen vrij algemeen met den hooibouw een aanvang zal kunnen gemaakt worden. Het provinciaal geregtshof van Noordbrabant heeft de huisvrouw van Joh. Willemse te Tilburg, schuldig verklaard aan het opzettelijk in brand steken van brandbare stoffen, derwijze geplaatst om den brand tot een gebouw te doen en haar overeenkomstig de vordering van het Openbaar Ministerie veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de gemeente 's Hertogenbosch, met aanplakking van een extract van 's hofs arrest, zoo te Hl- burg als te 's Hertogenbosch. De gedeputeerde Staten van Gelderland hebben onlangs de traetementen der gemeente-ontvangers in die provincie verhoogd, uithoofde van de toegenomene werkzaamheden aan die betrekking verbonden. Ter gelegenheid, dat in Doesborgh eene belasting op de honden zal worden ingevoerd, levert het weekblad Koning en Grondwet een lezenswaardig hoofdartikel aan die zaak gewijd. Wij deelen er het eerste gedeelte van mede, met verwijzing naar de ervaring, die wij alhier reeds hebben opgedaan, dat die belasting er toe heeft bijgedragen om het dreigend aantal honden binnen de behoorlijke grenzen terug te houden. „Geheel Boesborgli is in rep en roer om een voorsteljTdoor'hrt dagelijksch bestuur onlangs in den raad gedaan. Men wil de hon den gaan belasten. Mensehen, die anders volstrekt niets dichterlijks in hun ijskouden geest hebben, worden tot razernij toe met dicht vuur bezield. Mensehen, die zich nooit of te nimmer met hunno arme natuurgenooten bemoeijen, dalen neder van de hoogste sport der maatschappelijke ladder, of neen, bukken zich om hunnen broeder, die onder staat, de hand te reiken-, IV at gaat men doen hoort men algemeen jammeren. Zal men den arme, die zoo weinig vrienden heeft, den eenigsten waren vriend nog ontnemen, die hem 's nachts dekt met zijn harig lijf en die des daags met zijne kin deren speelt? IVeet men dan niet, dat de hond altijd een vriend van den mensch is geweest, dat hij zich aan hem hecht met ban den, die zelfs de dood niet kan verbreken? Herinnert men zich dan niet uit de geschiedenis, hoe het trouwe beest van W illem den Zwijger zich doodtreurde op zijn graf Ach, men is zoo materieel, men bekommert zich zoo weinig om liefde en vriendschap, het moet alles wijken voor die vervloekte geldzucht. Wij kunnen ons bi- joutje, azortje, of hoe het hondje lieeten mag, nog wel behouden, voor ons is het niets, weeklaagt eene oude juffer bij de theepot tot. eenige maagdelijke brillende vriendinnen, maar het is affreus, heusch het is affreux de armen zoo te plagen. Het is eene belasting, die alleen op de armen drukt, en daarom hoogst onbillijk is. „Wij' zijn groote voorstanders van de poëzij der honden, van de vertroetelde schoothondjes af tot aan de vreeselijke buldoggen der boeren en slagters toe; wij begrijpen ons de zalige vreugde van velen, dat zij hunne lievelingen niet behoeven weg te doen en be klagen met hen de armen, dat zij die zullen missenmaar wij jui chen toch het voorstel van het dagelijksch bestuur van harte toe en hopen, dat de benoemde commissie een goed reglement zal ma ken, hetwelk Boesborgh's rijkdom aan honden een weinigje zal doen verminderen." Als een blijk van vruchtbaar weder, meldt men, dat te Groningen reeds een partijtje nieuwe aardappelen van den kouden grond uit Holland is aangebragt, welke aard appelen zwaar van stuk zijn. Als iets zeer zeldzaams kunnen wij melden, dat de smid H. Boer te Smilde eene hen heeft, die in twintig achtereenvolgende dagen drie en twintig eijeren heeft gelegd. Het is eene gewone hen van ruim een jaar oud. Omdat hij niet meer dan die eene bon heeft, is hij zeker van de zaak.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1