ENGELSCHE WERKLIEDEN. ALLERLEI. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, DOOR DE NEDERLANDSCKE HANDEL-MAATSCHAPPIJ ZIJN BEVRACHT DE VOLGENDE SCHEPEN: van tiaar bevel gezonden, dat de stoomboot niet zon ver trekken, aangezien, naar men wil, wegens 's konings onge steldheid, de Japansche gezanten niet bier zullen komen. Het huwelijk van den bekenden schrijver Arsène Houssaye met mej. Belloc, is Vrijdag nacht 11. te 12 ure, in de kerk St. Louis d'Antin te Parijs ingezegend. Tot hiertoe waren deze middernachtelijke, kerkelijke huwelijks inzegeningen slechts in de provincie in gebruik, doch men schijnt die thans ook te Parijs in te voeren. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1119 sterfgevallen en 1782 geboorten plaats gehad. Ue opgravingen, welke op last des keizers van Frankrijk in het paleis Farnèse te Rome zijn in het werk gesteld, hebben geleid tot de ontdekking van het oude paleis van keizer Neroreeds zijn kostbare standbeelden opgegraven, welke naar Parijs gezonden zullen worden. Den 8 dezer was geheel Locarno (Zwitserland) en vele bewoners uit den omtrek op de been, ten einde Garibaldi met Italiaansche geestdrift te ontvangen. Vrouwen O en maagden verdrongen elkander, om den patriot te omhel zen. In zijne aanspraken van het balcon en des avonds bij het hem aangeboden banket, bragthij hulde aan de Zwifser- sclie republiek, terwijl hij aan eenc deputatie van de Ilelvetia, die hem een prachtig paard ten geschenke had gegeven, daarvoor zijn dank betuigde, onder de plegtige verzekering, dat hij het edele dier tot geene andere dienst zou bezigen, dan tot het vrijmaken van slaven." GEMENGDE BEEIGTEN. Te Antwerpen troffen twee heeren, onlangs op een avond buiten de poort wande lende, een meisje van ongeveer 20 jaren aan, die liet water naderde en kennelijk po gingen aanwendde om zich door verdrinken van liet leven te beroovcn. Heide hecreu snelden toe en wisten aanvankelijk de uitvoering van liet wanhopig plan te verijdelen. Vervolgens geleidden zij haar een eind weegs naar hare woning in de stad, terwijl zij al hunne welsprekendheid aanwendden, om haar voorgoed van besluit te doen veranderen. Minder bevredigend was de afloop der geschiedenis van cene andere jonge dame in diezelfde stad. Zij kwam des avonds in een logement en vroeg en verkreeg daar een geschikt nachtverblijf; maar 's morgens miste men haar aan het ontbijt en niemand had haar van hare kamer zien komen. Toen men ein delijk de deur van haar verblijf opende, vond men haar hangende. Waarlijk, als het jeugdig leven reeds door zulke jammeren wordt bedreigd, dan mag het wel een grooten zegen hcetcn, met eere te zijn oud gewordenTe Brussel is een barbier, beschuldigd zijne vrouw te hebben mishandeld, in verzekerde bewaring gesteld. De minister van Onderwijs in Frankrijk heeft verklaard, dat de som van 800,000 frs., ten vorigen jare aan de verbetering van het lot der schoolonderwijzers gewijd, op verre na niet voldoende is bevonden. In de vorige maand werd te Londen een zonderling feest gevierd. Het was het tweede jaarfeest van het genootschap, tot het houden van middernachtelijke bijeenkomsten. Het verslag omtrent den staat des genootschaps luidde zeer gunstig. In de 25 bijeenkomsten, die er zijn gehouden, waren 6000 vrouwen opgekomen, waarvan 442 van een onzedelijk tot een eerlijk leven waren terug gekeerd. Ook in andere steden had het genootschap goede resultaten teweeg gebragt. Te Berlijn is een genootschap opgcrigt, hetwelk zich ten doel heelt gesteld: de afschaffing van het Christendom. Jules Simon, in zijn werk V Ouoritire, spreekt over de slaapdran ken, die men den kinderen der werklieden ingeeft, terwijl deze aan hunnen arbeid zijneen artikel over de engelsclie werklieden be wijst ons, dat liet noodlottig verdooven door middel van opium, in Engeland op eene schrikbarende wijze toeneemt. Wee het meisje, dat voor hare broertjes of zusjes een fleschje komt halen van den drank, die zij gedurende hare kindschheid gebruikte. Zij legt op de toonbank het geld neder en de winkelier geeft haar het gift, dat zij opdrinkt, Te vergeefs is zij ouder ge worden, want de gewoonte is haar steeds bijgebleven. Men heeft een dezer ongelukkigen 1| ons landanum als een ge wone drank zien gebruiken. In eene stad van 80,000 inwoners, hebben vijftien apothekers in één week omtrent 35 liters opium dranken verkocht. In eene andere stad heeft de verkoop in dien tijd ruim 68 12 bedragen. In een der voorsteden van Manchester verkocht een apotheker er 11 liters in dertien dagen van. Dc statistiek is moeijelijk op te' maken, daar de wet straft en de ver- kooper zich verschuilt, maar liet kwaad groeit aan en zal blijven vermeerderen, omdat de ellende ter zelfder tijde grooter wordt, Het is logisch inderdaad. Be ale, de gin zelfs, dat engelsclie vuurwater, kost meer dan de opium, want men heeft eene veel grootere hoeveelheid noodig, om er de prikkel van te gevoelen. De door den sterken drank veroorzaakte dronkenschap, in nuchteren staat verwekt, laat somtijds plaats over aan zekere soort van honger en heeft behoefte aan voedsel, dat zich door pijn laat gevoelen. De opium is een krachtiger verdoovingsmiddel. De maag slaapt op den honger in, zooals de geest in eenen droom. Krachtig hulpmiddel in de dagen dat het werk ontbreekt, nood zakelijk op de werkdagen, als de kroeg het loon verzwolgen heeft, en niets overlaat om in de eerste levensbehoeften te voorzien De apothekers hebben al spoedig eene onverwachte mededinging gevonden in dezen nieuwen tak van hun bedrijf. Er zijn namelijk herbergiers, die opium verkoopenzelfs in het debiet van vergif wordt dus concurrentie uitgeoefend. Van dat oogenblik af, is die handel een voorwerp van strijd geworden, liet mengsel wordt op honderderlei wijzen bereid en vervaardigd. De verbeelding van den fabriekant scherpt zich om maar een middel uit te vinden, op welke wijze liet verhemelte van die drin kers in lompen te streelen. Sommigen verkiezen den zoeten en suikcrachtigen smaak van de siroopanderen vinden genot in de bitterheid w f/ener is van den opium. Den eerste de pil' Den tweede dc drailksiroop van slaapbollen, voorbehoedmiddel \oor kinderen, opium, laudanum van S) denham, slaapdrank, guldendrooin, zoo luidt de doodelijke lijst, die nog lang niet volledig is. Dc dosis wisselt af naar de keus van den gebruiker. Maar wie staat in voor de hand, die het inschenkt? Een weinig meer dan dc vastgestelde hoeveelheid is de dood nog niet, hoewel het meer is dan verdooviug, meer dan verbijstering, bijna vernietiging! Te Brontheim in Noorwegen plagt een regiment soldaten te bestaan, dat men „het regiment op schaatsen" noemde. Zij droegen lange laarzen, om in de diepe sneeuw te marcheren, en groene uniformen. Zij waren gewapend met een kort zwaard, een geweer, dat met een breeden band over den schouder was vastgemaakt, en een stok, die zeven voet lang, en aan het eind met eenen ijzeren punt voorzien was. Zij bewogen zich met zulk eene snelheid over de sneeuw, dat kavallerie noch infanterie hen kon inhalen, en liet, baatte niet veel om hen met het kanon te beschieten, daar zij twee of drie honderd schreden van elkander verwijderd waren. Men had van deze soldaten zeer veel dienst, wanneer men den vijand op marsch wilde vervolgen. Zij konden met groote snelheid meeren, moerassen en rivieren passeren. Toen koning Karei XII te Frederickshall was doodgeschoten, bragt een soldaat van het regiment schaatsenrijders die tijding over, vier honderd mijlen ver, twaalf uren vroeger dan een postbode, die op hetzelfde tijdstip vertrokken was. Er lagen toen 7000 Zweden voor Brontheim; toen de tijding kwam braken zij op en trokken zoo spoedig mogelijk terug. Zij zagen zich genoodzaakt liet gebergte te passeren, niettegenstaande de sneeuw zeer hoog lag en het buiten gewoon koud was. Twee honderd man op schaatsen vervolgden hen, en op een zeer kouden morgen haalden zij hen in. Doch al de legerbenden waren dood, daar zij in liuune tenten, te midden van de sneeuwmassas van het. gebergte, waren doodgevrozen. Zij hadden ieder stuk hout verbrand, ja zelfs liet hout van hunne musketten, om zich te verwarmen. In een nieuw melodrama, onlangs vertoond in den schouw burg Bowery [Engeland), wordt een roover van den ouden stempel, de held van het stuk, aangehouden en onthoofd zijn hoofd, geplaatst op eene tafel te midden van het tooneel, wordt schielijk ontbloot, tot groot vermaak der liefhebbers van groote ontroeringen. De verblinding is volmaakt; de acteur zit onder de tafel, waarin een gat gemaakt is, waardoor het hoofd wordt gestoken en het hoofd schijnt in het bloed te baden. Maar.... eenige dagen geleden, gelukte een potsenmaker er in, eene groote hoeveelheid sterken snuif op de tafel te leggen, juist op het oogenblik toen de sluijer van het hoofd werd gedaan. En daar begint eensklaps het hoofd te niezen, zoodanig en zoowel, dat het onmogelijk is het tegen te houden. Men besefte het uitwerksel op den meest pathetieken oogenblik De geheele zaal schiet in een onbedwingbaren schaterlach; de lachlust gaat over tot de acteurs; het hoofd lacht mede, altijd niezende... Eindelijk was men gedwongen het gordijn te laten vallen en het publiek, in plaats van krokedillentranen te storten, zooals naar ge woonte, bij zulke vertooningen, is vertrokken onder eene luid ruchtige vrolijkheid, die onmogelijk te bedwingen was. MAEKTBERIGTEN. DORDRECHT, 19 Junij. Nieuwe Granen. Tarwe f 9,70 a 12, Dl. f 9,20 a 10,20, Zomer f 8,30 a 9,50. Inl. Rogge f 7 a 8,20. Zw. en VI. Winter—Garst f 4 a 5,10, Zomer— f 4,30 a 5,20. Aooïilbr. Boekweit f 206 a 20S. Zaden. Oost-Vriesch Koolzaad 7S p. vl., 9 vats op het Najaar 70 p. vl. Berd. Lijnzaad f385. Inl. Hennepzaad f 265. Kanaricz.aad f G a 9. Olie. Raap- VI. f 16,50, Lijn- Yl. f41. Harde Koekem. Raap 1'86 a 88, Lijn- f 110 a 115. SCHIEDAM, 20 Junij. Jenever f 21,50; Amst. proef f 22.75. Moutwijn f IC. LONDEN, 19 Jiiuij. Heden waren ter VKK-morkt aangevoerd: 10G0 Runderen, 12940 Schapen, 870 Kalveren en 1G0 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Schapen 5 sh. 0 d., van Kalveren 5 sh. 0 d. en van Varkens 5 sh. 0 d. van 1319 JTnt.t 1862. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD: K. K. Eindt en A. Leijen. X. Klein en «7. de Wijn. BEVALLEN G. Bakker, geb. van Oud Broekhuizen, M. Kalkman, geb. Strikkcr, (Z.). C. van der Valk, geb. Duivcnwaardt, (ZAT. W. Krul, geb. Jacobs, (D.). C. J. Louw, geb. Leijer, (TL). A. M. 1\ van Es, geb. Jansen, (Z.). H. J. Droog, geb. van Valen, (D.). J. W. Burger, geb. van Aiisum, i,Z.L G. Snel, geb. Kriek, (D.). AI. D. Uaber, geb. Corporaal, (D.). S. Strijbis, geb. Nol, OVERLEDEN: J. J. van der Vccrc, (28 jaren). J. W. van Iïeuven, (6 weken). G. Boogaard, (3 jaren). K. Hnbbeling, (3 weken). van 1319 Jvni.t 1862. ONDERTROUWDGeene. GEHUWDGeene. BEVALLEN1.. Kikkert, gel). Bruin, (Z.). J. Brenicr, geh. Uillcnius, (DA. OVERLEDEN: C. Brederodc, (46 jaren). Voor Amsterdam: Anna Digna, kapt. C. Ouman; Koophandel, kapt. J. X. Aloor; Nederland en Oranje, kapt. P. C- Rosier; Vriesland, kapt. AL C. E. Ai. Beijer; Nederland, kapt. J. Hoekstra; Julie Claire, kapt. A. van Oostcroom AI aria Veroniea, kapt. J. O. ScliollWilhelmina Maria, kapt. V. Postma. Voor Rotterdam: Louis Meijer, kapt. G. II. iloltgrcve; Vrede, kapt. J. L. ter Bruggen; Baron van Pallnndt van Roosendaal, kapt. A. lloogcnstraateu Krimpen aan dc Lek, kapt. W. Ouwchaud. Voor Dordrecht: Vooruit, kapt. W. C. Kool. Voor Schik pa nJacolnis Mnriiuus. kapt. V M^pptddcr Man Goddard. kaptV. W. Ridder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3