BUITENLAND. INGEZONDEN. EEN TAFEREEL UIT ÏÏET AMERIKAA NSCIIE LEVEN. aangenaiuing des levens; terwijl de ondersteuning, aan eeue iurig- ting als de Idiotenschool, toch in zoo hooge mate verdient in aanmerking te komen bij allen, die eenig belang stellen in het lot van ongelukkige natuurgenooten. Giften, tot ieder bedrag, worden in dank aangenomenvoor schotten van 250 of meer (op rentelooze obligatie) later uitgeloot. Een voorschot van 500 of gift van 200 geeft het regt van Medestichtereene gift van 100 dat van Donateur. Aan ecne gift in eens de voorkeur gevende, gelieve men dit slecht* op het billet te vermelden." Hetgeen reeds voor eenigen tijd door ons voorloopig werd gemeld, wordt thans meer bepaald verzekerd, dat de erkenning van Italië door Rusland binnen enkele dagen volgen zal. Welligt zal de officiële aankondiging daarvan bijdragen, dat zulks ook spoedig door de pruissisclie rege ring zal geschieden. Toen wij in ons vorig noinmer melding maakten van de zaken in Hessen-Kassei en er op wezen, dat de keurvorst nog altijd weinig neiging gevoelde, om hervormingen in het staatsbestuur toe te staan, vernamen we spoedig daarop, dat de vorst tot de weder-invoering der liberale constitutie had besloten. Niettegenstaande dit gunstig berigt, bleef echter de aanvankelijke inhoud van ons artikel onveranderd, omdat wij de vrees koesterden, dat, zoolang het reactionair bewind aan het roer van staat blijft geplaatst, nog weinig vruchten mogen worden verwacht van die anders zoo heil zame wijziging in de constitutie des lands. Zulk een bewind toch, zal die liberale constitutie slechts op zijne wijze weten toe te passen. Evenwel doen latere berigten vermoeden, dat de qusestie nu als voor goed geëindigd is te beschouwen. Immers heeft de keurvorst een eigenhandig schrijven aan den koning van Pruissen gerigt en een gezant naar Berlijn gezonden, ten einde het diplomatiek verkeer weder te herstellen. Voor Pruissen bestaat er alzoo geene reden meer, om verder aan te dringen op maatregelen der keurhessische regering; Pruissen heeft, als genoegdoening voor de beleediging, generaal Willisen aangedaan, verande ring van ministerie en wijziging der constitutie geëischt; aan beide vorderingen is nu voldaan, zij het dan ook niet op zoodanige wijze, als velen het zouden hebben begeerd. Want ja, er zijn andére personen gekozen tot leden van het kabinet, maar de beginselen en daden zullen weinig of niet verschillen van die der oude bewindmannen, en moge ook al de liberale grondwet zijn ingevoerd, de regering zal haar wel zoo weten te plooijen, dat zij daarmede slechts hare wenschen bevredigd ziet. Men schrijft uit Antwerpen, dat aldaar voor eenige dagen een voorval heeft plaats gehad, dat aan de beruchte zaak van Anna Bella Korsch herinnert, en waarbij zelfs eenige personen, die zich aan de opligting van dat meisje hadden schuldig gemaakt, moeten betrokken zijn. Een Israëlietisch meisje, Pessie genaamd, 22 jaar oud, en van Nederlandsche afkomst, moet het ouderlijk huis in de straat du Vallon-Vert aldaar verlaten en er niet weder in terug gekeerd zijn. Naar men verzekert, is zij naar Banie-le- Comte vertrokken en heeft zij haar vader geschreven, dat zij reeds sedert lang tot het Christelijk geloof was overgegaan. De heer Lauren^on zoon, komieke danser aan den schouburg te Lvon, had zich met zijn vader naar Saint- Etienne begeven, om aldaar eene voorstelling te geven. Er werd opgevoerd het ballet Sir Job, ou le danseur éternel, waarin de heer Laurentjon zoon de hoofdrol vervult en hij zich met een geweer moet doodschieten. Toen de oogenblik daartoe was gekomen, viel het schot, doch ook tevens viel de heer Laurencon neder. Toen de rook was opgetrokken, zag men een vreeselijk schouwspel, de ongelukkige danser lag badende in zijn bloed; zijn hand was verbrijzeld. De persoon, die met het laden van het geweer was belast; was ziek geworden en had dit overgelaten aan zijne vrouw en zijn zoontje van 15 jaar. Deze wisten niet hoe een geweer moest worden geladen en hadden het met den kruid- hoorn aan een pompier gegeven, met verzoek hen te helpen. Deze had den geheelen inhoud van den hoorn, waarin wel genoeg was voor twintig schoten, in het geweer gedaan, zoodat het wapen uit elkander moest springen. De pompier, door wiens onvoorzigtigheid het ongeluk heeft plaats gehad, is gearresteerd. Gedurende 1861 werd uit het Vereenigde FngelscJie Koningrijk voor meer dan 31 millioen p. st. aan kolen en cokes uitgevoerd, tegen slechts li millioen p. st. in 1861. Uit de opgaven omtrent de verschillende landen, waarvoor gemeld artikel bestemd was, blijkt, dat Frankrijk de grootste afnemer is. In 1860 ontving Frankrijk voor meer dan millioen p. st.Spanje voor bijna i millioen p. st.Ham burg voor 186,203 p. st.; Denemarken voor 166,681 p. st. Rusland voor 159,943 p. st.Pruissen voor 155,177 p. st. Italië voor 146,498 p. st.Nederland voor 130,575 p. st., enz. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1104 sterfgevallen en 1913 geboorten plaats gehad. Te Mic/ielstadt (Hessen-Darmstadi) heeft een 30-jarig schoenmaker, Ludwig Arzt genaamd, voor eenige dagen zijne nog jeugdige vrouw en hun eenig kind, een meisje van anderhalf jaar, terwijl beiden ziek te bed lagen, met een scheermes den hals afgesneden; vervolgens wilde hij op gelijke wijze zich zeiven om het leven brengen; daar echter de wonden, welke hij zich toebragt, niet doodelijk waren, sleepte hij zich barrevoets en slechts in zijn hemd gekleed naar de nabijgelegen rivier Mümling, waar hij zich verdronk. Als aanleiding tot deze schrikkelijke daad noemt men den diepen staat van ellende, waarin dit huisgezin verkeerde. Art. 17 vim de policie-verordcning op de voor de openbare dienst bestemde straten en wegen, in de gemeente Helder, luidt als volgt: vliet is binnen de bebouwde bom der gemeente verboden, tegen ,igebouwenmuren, boomen en heiningen te wateren, of oj) de openbare stratenvoetpaden, pleinen of wandelingenaan eene andere natuur- i,lijlce behoefte te voldoen Q vraagt, of het mogelijk is, die verordening na te kunnen leven, met de weinige voorhanden zijnde urinoirs en wijst daarom op de noodzakelijkheid, die met eenige te vermeerderen. V'eovoly van No. 51). Men kan zich daar te beter van overtuigen, als men Amerika doorreist. Op spoorwegen, in stoombooten, diligences en omnibus sen zal de Amerikaan, al heeft hij er ook de regtmatigste aanspraak op, altoos de beste plaats aan eene dame afstaanhaar met de meest mogelijke bereidwilligheid omtrent al wat zij vraagt de noodige in lichting geven, en geen oogenblik dralen, om een lastigen indrin ger of lompert zijn wel verdiende straf te doen ondergaan. Eene vrouw alleen reist in Amerika zoo veilig, ja nog veiliger zou ik haast zeggen, dan onder het geleide van een manwant in het eerst- gemelde geval, zullen er onmiddellijk honderden voor haar optreden, als het den een of ander soms in den zin mogt komen, om haar te be- leedigenterwijl men dit in het laatstgenoemde geval aan haar geleider zou overlaten, die zich, als hij met haar gehuwd is, van die taak soms zoo gemakkelijk mogelijk afmaken zou. Die soort van galanterie heeft inderdaad wel iets goeds. De hoffe lijke omgang met het vrouwelijke geslacht, en de zachte en welte vreden behandeling der schoone sekse veredelt den man, die alsdan zijne ruwe manier van spreken afleert, en in zijn gansch gedrag een bevalliger en gezelliger toon aanneemt. Op reis brengt zij echter ook weer haar ongemak aan, en heeft menig bezwaar tegen zich. Een goed vriend van mij, een echte volbloed Yankee, heeft thans nog altoos een vrij scheeven neus, omdat hij het eens waagde, het meisje van een echten New-Yorkschen ligtmis roicdijtegen de buitensporige liefkozingen van haar geleider in bescherming te nemen en nog denk ik altoos met ontzetting en afgrijzen aan eene nacht reis van Ckicago naar St. Louis, gedurende welke ik, op zijn minst genomen, tienmaal door een en dezelfde lady van mijne plaats ver jaagd werd. Het ergste van allen is, als de liefde mee in het spel komt, dan treden de beschermende wetten eerst in al hare kracht te voorschijn. Hoe menig onnadenkende en wulpsche vreemdeling heeft zich reeds in de strikken eener sluwe amerikaansche sirene laten vangenEerst begint men een weinig te stoeijen en te liefkozen, vervolgens loopt er al eens een en ander galant woordje in het gesprek meè door, totdat er eindelijk, in een gunstig oogenblik eene vormelijke liefdes verklaring van stapel wordt gelaten, en de gelofte van onverbreek bare trouw in een gelukkigen en rijk gezegenden echt met eene vurige kus bezegeld wordt. Dan eerst komt de onbedachtzame jongeling tot nadenken, en begint het in te zien, dat hij verkeerd gehandeld en zijne genegenheid al te voorbazig verklaard en weg geschonken had. Het eenvoudigste is derhalve, het in het gekke te gooijen, de sentimentele eeden van eeuwige liefdj en trouw met zoovele anderen van diezelfden aard, in het vergeetboek te schrij ven, en de dame van zijn hart in de galerij van vroeger aange bedene schoonen te plaatsen. Maar, haltDe vurigminnende dame is alles behalve vergeetachtig; ook kwam het volstrekt niet in haar op zich even als eene verlatene Ariadna, uit wanhoop van een rots neêr te storten. Op een schoonen morgen dus, toen de wakkere, levens lustige jongeling, onder het fluiten van het vrolijke deuntje: „een ander stadje, een ander liefje," bezig was om zijne koffers te pakken, tikte de wrekende nemesis in de gedaante van een met een revolver gewapenden policie-agent, aan zijne kamerdeur, en overhandigde hem de zwaarwigtige, weinige woorden bevattende, maar veel be- teekenende nota„bruiloft of gevangenis." De beleedigde schoone had de eeden van eeuwigdurende trouw, die dat gevoelvolle hart van den vurigen jongman ontglipt waren, aan den vrederegter, een echten Yankee, medegedeeld, en hem onder eede verklaard, dat hij beloofd had, haar te zullen trouwen. On middellijk daarop was het noodlottige bevel tot gevangenneming uitgevaardigd. Er bleef dus slechts ééne enkele keuze over te trouweniets, dat op zich zelf en in de gegevene omstandigheden, wel een ongeluk mogt heeten, maar toch altoos minder ongelukkig, dan de gevangenis; want als eene vrouw in Amerika zoo ligt aan een man kan komen, dan bestaat er in sommige staten daarentegen gelegenheid genoeg, om weer van elkander af te kunnen raken. Tegen betaling van 10 dollars, is men b. v. in Illinois binnen den tijd van acht dagen wettig gescheiden, en spreekt de regter, als men een goede klant is, dat vonnis van scheiding soms ook wel voor zeven dollars uit.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2