NIEUWEDIEPER COURANT. M Stó. EN TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. O N D A G 15 J l L IJ. 18 ie. he/«„ HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, (les morgeus ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Eukelc nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advébtentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. HOOI', op de Laan aan dun Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcrcu regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 13 dezer vertrekt de WEST-IXDISCME mail. Den 16 dezer vertrekt de O. 1. Handmail via S6UTMAMPT05T. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Julij. Wij herinneren belanghebbenden aan de verkiezing van vier leden voor den Gemeenteraad, die op a. s. Dingsdag den 15 dezer zal plaats hebben. Voor zoo verre het noodig kan zijn, maken we de kiezers opmerkzaam, op de bijzon dere wijze, waarop deze verkiezing plaats hebben moet. Er moeten, ten gevolge van de vermeerdering der bevol king, twee nieuwe leden worden gekozen, daartoe is be stemd het roode stembriefje; er moet een lid gekozen worden in de plaats van wijlen den heer P. A. Beets, hiertoe dient het witte stembriefjeen eindelijk moet de plaats vervuld worden van den heer A. Boomsma, die bedankt heeft, hiertoe moet worden gebruik gemaakt van het blciauice stembrief)e. Wij maken de kiezers in het be lang der zaak opmerkzaam, dat het niet onverschillig is het bovenstaande wel in het oog te houden en naar de gege ven voorschriften letterlijk te handelen, omdat afwijking daarvan bepaaldelijk er toe leidt, om de stemmen te ver snipperen. De kermis duurt voort, maar gaat toch, even als alle wereldsche zaken, haar einde te gemoet. Ofschoon de weersgesteldheid niet altijd evenzeer de uitspanningen van het feest verhoogde, is toch, naar we opmerkten, een ruim gebruik gemaakt van de verschillende gelegenheden tot genieten. Hoogelijk worden geroemd de uitvoeringen dei- onderscheidene tooneelgezelschappen, die als om strijd er toe bijdragen, om de voorstanders van degelijke uitspanning en kunst genotrijke avonden te doen doorbrengen. De Ierse/ie Dame, die aanbiedt voor ieder belangstellende verborgenheden te ontsluijeren, die het gordijn poogt op te schuiven dat het toekomende van het tegenwoordige scheidt; het Wonderdier, dat reeds bij zijn plegtigen intogt in de gemeente door de Heldersche jeugd juichend werd begroet en door zijne tegenwoordigheid de kermis in liooge mate vereertde Man zonder armen, die toch alle fijne handwerken verrigt en de pennestift met zijne voeten hanteert het Panorama, dat den aandach- tigen beschouwer de vernielende ramp van Enschedé in alle bijzonderheden met de meest mogelijke juistheid maalt; de uitmuntende gelegenheid, die zich voor heeren liefhebbers aanbiedt, om zich in het schieten te bekwamen dit alles doet reeds eenigermate blijken van den rijkdom er. de verscheidenheid die er bestaat aan vermaak en kunstgenot; Nog enkele dagen en al deze vermakelijkheden zijn voorbij gegaan; mogen ze dan bij niemand iets anders dan eerie gelukkige herinnering achterlaten Een der bedienden van het Japansch gezantschap, die dezer dagen op een morgen een praatje over het zoo bij uitstekjregenachtig weder wilde maken, om tevens van zijne ervarenheid in de Ilollandsche taal te doen blijken, vraagde aan een grenadier: »Of zon alle jaar zoo bedroefd ziet in dit jaar?" De krijgsman, hem niet volkomen begrijpende en wat kort aangebonden zijnde, antwoordde hemDat hij aan God geloofde, en de zon geen gezigt had om zuur te kijken." Dat was den Japanner wat te hoogdravend, hij kon zijne gedane vraag niet verder ontwikkelen, en weggaande, zeide hij: "Gij praat vliegend snel voor mij, ik niet zeer gaauw doen kan, om leereu begrijpen. Met afwijking van eene vroegere bestaande gewoonte, is de directie van den Rijn-spoorweg in den laatsten tijd aangevangen met pleiziertreinen voor den werkenden stand te doen loopen, niet op Zondag, maar in het midden dei- week. Van verschillende zijden werd er vroeger hevig geprotesteerd tegen die uitspattingen op den Christelijken rustdag; thans wordt [er op min ergerlijke wijze voor zien in de behoefte aan betamelijke uitspanning, voor lieden uit den werkenden stand. De directie heeft thans, ter bevordering van het goede doel, waartoe zij door vermindering der prijzen het hare bijdraagt, hoofden van groote inrïgtïngen uitgenoodigd om nu ook van hare belangstelling te doen blijken, door aan hunne onderhoo- rigen een dag verlof, zonder inhouding van loon te vergunnen. - In de zitting der Prov. Staten van Noordholland, van jl. Dingsdag, heeft de heer J. L. Kikkert, als lid herkozen, na het onderzoek der geloofsbrieven en na het afleggen van den gebruikelijken eed, zitting genomen. In de zitting van den volgenden dag werd tot griffier der Staten verkozen de heer Mr. C. J. van la- daracken, thans chel van het bureau voor statistiek en regter-plaatsvervanger te Haarlem. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van jl. Woensdag het wetsontwerp tot opheffing der slavernij in Suriname, met 47 tegen 11 stemmen aange nomen. Van groot gewigt is de aanneming van dit ont werp te achten voor de kolonie Suriname zelve, omdat het doel is: de bevordering van den bloei dier kolonie; voor Nederland, om dat dit het grootste belang heeft bij de welvaart harer volkplantingenvoor de menschhcid, omdat zij sinds langen tijd de slavernij als een gruwel verfoeide en ernstig aanzoek deed bij regering en verte genwoordiging om het kwaad, dat slechts ten koste van het belang der planters bestond, zoo spoedig mogelijk te doen ophouden. In de zitting van Donderdag is beraad slaagd over hot ontwerp van wet tot opheffing der slavernij op dc eilanden Curacao, Bonaire, Arriba, St. Eustatius, Sabqs'én St. Martin. Ook deze is met eenigo niet onbe langrijke wijzigingen met 45 tegen 7 stemmen aangenomen. Luisterrijk zijn de feesten geweest in het begin dezer week te Delft gevierd, ter gelegenheid van het 20jarig bestaan der academie aldhar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1