NIEUWEDIEPER COURANT. J\& ;>1S. O I» A G 20 ,1 U I, IJ. 1802. EN TWINTIGSTE ;,'7 JAARGANG. AANBESTEDING. GEMEENTERAAD. HILDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven o[# zon dag en j>öm>ki:i>ac, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK KEU ('z. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.30. Enkele uonimers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. AuVKKTKKTtl'.X WllrflD UMlgCliOllltil tot Zatllrilng CU Woensdag middag 12 uur, cu lij den lieer 'J'. 3HOOY, op (le Laan aau den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is /'O.GO. 1 oor ieckrcn regel meer 0.15. Jfegelrcgt voor elke plaatsing f O.tiö. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Litecver. Op Vrijdag' den 1 Augustus 1863 des namiddags ten één ure, zal, aan het Raadhuis der Gemeente Helder, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: Het doen van eenige veranderingen en vernieuwingen, enz. aan de School en Onder wijzerswoning aan de Hoofdgracht, met bijlevcring van alle daartoe noodig zijnde materialen. liet bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der O O Gemeente. Nadere inlichtingen zijn te hekomen bij den Gemeente-Bouwmeester, door wien op Woensdag den 30 Julij e. k., des middags ten 12 ure, aanwijzing in loco zal worden gedaan. Helder, den 19 Julij 1862. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. Den 33 dezer vertrekt de O. 1. lutndinnil via TRIEST, den 31 dezer via R1RSËILLE. De, zitting van den Gemeenteraad, jl. Woensdag 16 dezer gehou den, werd door de heeren de Lange. Lastdrager en Haremaker niet bijgewoond. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Door B. en W. werd den raad aangeboden de rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1861, benevens die van het algemeen weeshuis en het burgerlijk armbestuur. Van de rekening der gemeente bedroegen de ontvangsten 143,899.60T}, de uitgaven 126,147.15 en het goed slot 17,752.45|. Bij sup- pletoire begrooting was van genoemd saldo beschikt over eene som van 13,200, zoodat als eerste post van ontvangst op de begroo ting van 1863 het batig saldo komt van 4552.45^. Er wordt overgegaan tot het zamenstellen der afdeelingen om de aangeboden rekening te onderzoeken. De uitslag der loting bepaalt, dat leden zijn der eerste afdeeling: de lieeren Verweijde, de Breuk, ZurMuhlen en de Langetweede afdeelingde heeren Graat, Strootman en Haremaker; derde afdeeling: de heeren Reeringh, Janzen, van Kelck- hoven en Lastdrager. De vergaderingen der respectieve afdeelingen worden bepaald op Maandag, Dingsdag en Woensdag, onder voor zitting van don Burgemeester en de beide Wethouders. Door den Voorzitter wordt medegedeeld een ontvangen schrijven van den heer Lastdrager, houdende kennisgeving, dat hij door on gesteldheid verhinderd is de zitting bij te wonen. De Voorzitter deelt mede, dat Ij. Stephaan, in de vorige zitting tot brugwachter bij de Molenbrug benoemd, voor die betrekking heeft bedankt, dat het aantal sollicitanten sedert met drie is ver meerderd en dat door B. en W. even als in de vorige vergadering worden aanbevolen: van der Wellen, Bitter en Kooger. Door den Secretaris wordt de lijs! der sollicitanten voorgelezendaarna wordt overgegaan tot de benoeming. De heeren Verweijde en Reeringh worden door den Voorzitter tot stemopnemers benoemd. Met 7 stemmen wordt tot brugwachter gekozen van der Wellen, terwijl op Eitter 2 en op Kooger 1 stem wordt uitgebragt. Er werd aan de orde gesteld de behandeling Van de concept verordening voor het ziekenhuis en de gemeente-apotheek, aangebo den door de daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heeren Dr. Harenmaker, Strootman, Graat, Dr. Kros, de Winter, Grijm en Janzen. De algemeene strekking van dit ontwerp werd zonder beraadslaging, met algemeene stemmen, goedgekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot de behandeling der artikelen. De discussiën bepaalden zich hoofdzakelijk tot het volgende: 1. Door den heer Boomsma werd opgemerkt, dat de verordening bepaalt, dat een in woner, die van bet ziekenhuis gebruik maakt, 60 ct. per dag heeft te betalen voor voeding en verpleging, terwijl voor vreemdelingen 50 ct. wordt gevorderd. De heer Graat deed evenwel opmerken, dat die vreemdelingen armen zijn, ton laste van andere gemeenten, terwijl bedoelde ingezetenen geene armlastigen zullen zijn. 2. Over bet bepalen van straf voor verpleegden in het ziekenhuis, ontstaat eene discussie, waaraan de heeren Boomsma, Graat, Reeringh, Bakker i en de Voorzitter deelnemen. De heer Boomsma en de Voorzitter oordeelen eene aanduiding van straffen minder gepast voor eene in- rigting van zoo kleinen omvang, en houden eene bepaling, dat de verpleegden zich naar de voorschriften van orde zullen te gedragen hebben, voor genoegzaam. De heeren Graat en Reeringh oordeelen het beter bepaalde voorschriften te hebben. De heer Bakker zegt, het niet doelmatig te vinden op te geven, waarmede niet zal wor den gestraft, omdat, terwijl de commissie voorstelt, dat niet door onthouding van spijzen zal gestraft worden, de opsomming van zaken die bij het straffen niet in aanmerking zullen komen, tot in het oneindige te vermeerderen zoude zijn. De heer Graat zegt, dat die. bepaling ontstaan is, omdat vroeger vrij algemeen met onthouding van spijze, straf werd toegepast, in zoodanige inrigtingen. Ten opzigte van het straffen door onthouding der buitenlucht, merkte de heer Bakker op, dat zulks ten nadeelc der gemeente zou uitloo- pcn, omdat de buitenlucht bevorderlijk is aan de gezondheid en voor de beterschap der lijders. 3. Op eene aanmerking van den heer Reeringh, om verbod vast te stellen op het inbrengen van eet waren, werd door den lreer Graat geantwoord, dat, om dit tegen te gaan, het toelaten van bezoekers, behoudens bijzondere gevallen, op bepaalde dagen is vastgesteld. (De heer Strootman komt ter vergadering). De verordening wordt in omvraag gelrragt en met algemeene stemmen aangenomen. Op het daartoe gedaan verzoek, wordt aan den hulponderwijzer K. Kuiper, wegens vertrek naar Kolhorn, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking, met 31 dezer. Er geschiedt mededeeling, dat Gedep. Staten hunne goedkeuring hebben verdaagd op het raadsbesluit, tot afstand van grond voor het huis van bewaring, tengevolge van de bezwarende voorwaarde, daaraan verbonden, dat de grond, wanneer die niet meer tot het voorgestelde doel wordt gebezigd, in eigendom aan de gemeente terugkomt. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten door weglating dier voorwaarde, dit bezwaar op te heffen. Verder wordt omtrent dien afstand van grond besloten, dien grond tot aan de Poldersloot af te staan; de verzekering te geven, dat tusschen de gevangenis en het weeshuis geene particuliere woningen zullen wor den gebouwd en dat het bestaan der opzigters-keet. aldaar, door het niel bewonen bij nacht, tot geen bezwaar leiden kan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1