NIEUWEDIEPER COURANT. EN TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. DÜOEltDAG 24 J U L IJ. 1862: hf 15 HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, <les morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommersw 0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyektentif.n worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iedoren regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Litgever. HELDER en NIEUWEDIEP23 Julij. Wij vernemen, dat de heeren J. Papineau en R. Boomsma de op hen uitgebragte keuze tot leden van den gemeenteraad heb ben aangenome n. Jl. Zaturdag, den 19 dezer, vierde alhier een echt paar, Johannes Sinkelaar en Anna Mulder, hun öOjarig huwelijksfeest. Bij die zeldzame feestviering zagen zij zich omringd door hunne kinderen, behuwd- en kleinkinderen en bevonden zij zich nog, niettegenstaande hunne hooge jaren, in het genot eener goede gezondheid. Treffende blij ken ondervonden zij op dien gedenkwaardigen dag van de belangstelling, door vele ingezetenen in hun gouden huwe lijksfeest betoond. Dankbaar zullen zij het zich dan ook blijven herinneren, hoe daardoor het genot van het feest aanmerkelijk werd verhoogd. Het verdient voorzeker vermelding, dat hun huwelijk op den 19 Julij 1812 werd voltrokken in deze gemeente, dooi den toenmaligen Adjunct-Maire, den heer R. BOOMSMA, vader van den tegenwoordigen wethouder dezer gemeente. Wij hebben de huwelijksacte gezien, voorzien van de hand- teekening van dien ambtenaar van den burgerlijken stand. De acte bevond zich, niettegenstaande een bestaan van 50 jaren, nog in een goeden staat. Op het drietal predikanten, opgemaakt door den ker- keraad der Evang. Luth. Gemeente te Leeuwarden, waaruit bereids een beroep is gedaan, ter vervulling der bestaande vacature, kwam o. a. voor, de wel-eerw. heer J. G. D. Martens, predikant bij voornoemde gemeente alhier. Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat J. S. alhier, in de vorige week, van een zijner kippen een ei heeft verkregen van buitengewone grootte; het woog 11 Ned. looden. Jl. Maandag is alhiereen detachement suppletie-troepen, sterk 100 onderofficieren en manschappen, bestemd voor het leger in West-Indië, uit Harderwijk aangekomen en geëm barkeerd aan boord van het schip Carolina, gezagvoerder C. P. Cupido. Op Dingsdag den 26 Augustus 1862, zal, onder nadere goedkeuring van den minister van Binnenl. Zaken, door de commissie voor de staats-spoorwegen, in een der localen van het ministerie van Binnenl. Zaken te 's Graven- hage, bij inschrijving en opbod, worden aanbesteed: 1°. des middags ten 12 ure, het houwen van de penanten en landhoofden, steunpijlers en beveiligingswerken voor twee draaibruggen over het Groot Noordhollandsch-Kanaal, en eene dubbele brugwachterswoning, ten behoeve van den spoorweg van het Nieuwediep tot Alkmaar; 2°. des namiddags ten 121 ure, het maken van de aarde- haan, de duikers, de gebouwen, de levering van ballast, liet leggen van de spoorbaan en eenige verdere werken voor den spoorweg tusschen deze gemeente en het Niedorperrcriant. Aan het verslag van den toestand der provincie Noordholland, over het jaar 1861, gedaan aan de Prov. Staten van dat gewest, door de Gedep. Staten in de zomer vergadering dezes jaars, ontleenen wij de volgende bijzon derheden betreffende deze gemeente De opcenten bedroegen in de gemeente Helder voor bebouwde eigendommen 15, voor de onbebouwde 10, even als in de overige gemeenten boven 10,000 zielen. Van die groote gemeenten was de gemeente Helder de eenige, waar geene hoofdelijke omslagen werden gevorderd. Daarentegen werd alhier een eigen belasting op het gemaal geheven. De opbrengst der gemaal-belasting bedroeg/29,500, tegen 19,658 te Zaandam. In de overige groote gemeenten werd zulk eene belasting niet geheven. De kosten voor openbare werken heliepen alhier 25,150, tegen 28,250.72 te Alkmaar en ƒ14,801.20 te Zaandam. Voor het onder wijs werd uitgegeven alhier 16,396, te Zaandam 16,206, te Alkmaar ƒ10,420. Het armwezen kostte deze gemeente ƒ19,350, Alkmaar f 13,832 en Zaandam f 13,300."' Wat betreft de geldmiddelen der gemeente, deelt het verslag o. a. op pag. 186 liet volgende mede: »In de meeste gemeenten, waar men er in den laatsten tijd toe is overgegaan het gedistilleerd te belasten, blijkt die belasting een rijke bron van inkomsten te zijn. De opbrengst overtrof meestal verre de raming, welke men vddr de invoering der belasting gemaakt had. Eene der gemeenten, waar de opbrengst van de verbruiksbelasting en vooral van den accijns op het gedistilleerd, steeds aan merkelijk toeneemt, is den Helder. Door die groote pro ductiviteit der belastingen, heeft men aldaar een belangrijk verlies, dat de gemeente door toedoen van den ontvanger in hare finantiën moest lijden, met minder bezwaren kunnen te boven komen." Omtrent de posterijen vermeldt het verslag, dat in het. afgeloopen jaar bij het Postkantoor alhier de opbrengst is geweest ƒ19,374.846, in 1860 was die opbrengst 19,493.26 en in 1859 ƒ19,093.906. Te Texel was de opbrengst in 1861 2,196.913 Voor het Gr.N.Ivanaal is eene som van 243,41.16 besteed tot het voltooijen van de afsnijding der bogt bezuiden Koedijk, tusschen de peilpalen 42 en 43. ƒ558,000 werd ten koste gelegd voor het bouwen eener schutsluis beoosten de Willemsluis, aan den ingang van het Groot Noord- hollandsch Kanaal, tegenover Amsterdam, lang tusschen de frontmuren 142 el, wijd in den dag 18.20 el en met den slagdorpel 7.33 el onder Amsterdamscli peil gelegen. Voor ƒ11,340 werd aanbesteed: 1°. het verbeteren van het oos telijk kanaalboord, langs den lvoegras-zeedijk, door afgra ving en het maken eener waterbeschoeijing, over de lengte van 1000 el; 2°. het herstellen der bazaltglooijing langs de kanaalboorden, bezuiden het Nieuwediep en in de Koop vaarders-Binnenhaven, over 700 str. el3°. het uitvoeren van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de dubbele

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1