""^IbüïtekLAWD. wij)brug over de Koopvaarders-Binnenhaven te Nieuwediep; 4°. het uitvoeren van eenige herstellingen aan de in voor- O O raad liggende sluisdeuren der Koopvaardijsluis te Nieuwediep; 5°. het daarstellen van een rasterwerk om de haven- en sluismeesterswoningen te Nieuwediep; voor j 114,44 het aanbrengen eener tafelbeschoeijing, ter vervanging der beschoeijingsplank voor den blinden berm van het oostelijk kanaalboon!, langs den Koegras-zeedijk. Langs de haven het Nieuwediep is het plankienverk weder 65 el verlengd en thans 1645 el lang. De gemiddelde diepte der haven, berekend uit 890 peilingen, bedraagt 9.617 el onder het gewone volzee. De Heldersche kust is, tengevolge der sedert jaren ge dane steenstortingen, onwrikbaar en bestand tegen den O O hevig daar langs strijkenden stroom. De kosten voor de havenwerken van het Nieuwediep en daarin voorkomende sluizen, waaronder de zeedoksluis van de Marine, die op grootere afmetingen vernieuwd wordt, bedroegen f 192,735.30; die der Heldersche zeewe ring 20,090. Ingeklaard werden alhier 297 zeeschepen, komende uit Groot-Bnttannië 233, uit Noorwegen 54, uit Rusland 2, uit Pruissen 2 en uit Zweden 6; te zamen metende 73,239 tonnen. Uitgeklaard werden 307 zeeschepen, metende te zamen 74,445 tonnen. Kr zijn 12 schepen meer ingeklaard en 19 schepen meer uitgeklaard dan in het jaar 1860. Men leest in de Nieuwe Rott. Cour. ii Wij waren in de gelegenheid gesteld tot de bezigtiging van een hoogst eenvoudig stoomwerktuig van betrekkelijk geringen omvang, bestemd tot bespoediging van het laden en lossen van schepen voor de groote vaart. Deze machine, op dat oogenblik door den eigenaar, den heer L. J. van Rietschoten, in volle werking gebragt, bestaat uit een door 3 O O O stoom gedreven wind-as met den ketel (cylindervormig) geplaatst in een vaartuig. Het nominaal vermogen der machine is 8 paardenkracht. Zij wordt bij de aanwending tot het genoemde doel, op zijde van het schip gebragt en werkt alsdan op de gewone manier door eene laadketting. Tot het lossen van suiker kan alsdan geregeld 25 ton per uur of 100 kranjangs en, zoo de gelegenheid het toelaat, gemakkelijk het dubbele gelost worden, terwijl dit op de gewone wijze gemiddeld op slechts 300 kranjangs per dag wordt gerekend. Verder is in dit vaartuig geplaatst, om mede met de machine in beweging gebragt te kunnen worden, een dubbel werkende perspomp met een vermogen toereikend om 8000 Ned. kannen water per uur op te voeren, ten einde het drinkwater voor de schepen op te pompen en zelfs ingeval van brand dienst te doen. De vervaardigers zijn de heeren Diepenveen, Leis Smit, te Kinderdijk, wien de soliede bewerking alle eer aandoet. Het zal wel niet noodig zijn er bij te voegen, dat dit werktuig alzoo belangrijke diensten doet, die bij den handel stand allezins tot aanbeveling strekken." Zr. Ms. stoomschip Montrado, onder bevel van den luit. ter zee 1ste ld., G. W. F. Moeth, is den 23 Junij jl. op zijne reis naar Oost-Indië, te Rio-Janeiro binnengekomen. Aan boord was alles wel. Luidens een bij het departement van Marine ontvan gen telegraphisch berigt, is Zr. Ms. korvet met stoomver- mogen Medusa, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee Jhr. F. de Casembroot, adjudant des konings, op zijne reize naar Oost-Indië, in den namiddag van 21 dezer ter reede van Lissabon aangekomen. Alles wel aan boord. Z. M. heeft den majoor bij het corps Mariniers, F. C. R. baron Quarles de Quarles, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, op pensioen gesteld, onder toeken ning van den rang van luitenant-kolonel en hem een bedrag van 1300 'sjaars toegelegd; met ingang van 1 Aug. benoemd tot officieren van gez. 3de kl. bij de zeemagt, de kweekelingen bij 's Rijks kweekschool voor militaire genees kundigen, G. L. Aaibertsberg, J. F. Manikus, C. J. A. de Groot, H. Moormans en M. C. Pannevis; met ingang van 16 Aug, benoemd tot 2de luits. bij het corps Mariniers, de kadets daarbij, J. L. Cadet, J. H. van Wel ij en T. Hansenden offic-. van gez. 3de kl. C. Gutteling, van het 7de reg. Infanterie, gedetacheerd bij de landmagt in West-Indië, Z. M. heeft benoemd, tot waardschap van Drecliter- land, voor de gemeente Oudendijk Noordhollandden heer M. Biermantot dijkgraaf van het waterschap Enge- Wormer (Noordholland), den heer C. H. Zoutmaat Brugman. De commissie van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, belast met het houden van een enquête over de zaken der Marine, heeft gisteren zitting gehouden en ge hoord den vice-admiraal Yogelpoot. Hiermede is de enquête afgeloopen en wordt eerlang het verslag der com missie te gemoet gezien. Bij de herstemming voor 5 leden van den Gemeente raad in de Haarlemmermeer, komt voor, de heer P. de Breuk. Men verneemt, dat tijdens het verblijf van het Japanscis gezantschap te Utrecht, hun is aangeboden een bijbel, welke echter niet is aangenomendoch dat door de gezanten wel is geaccepteerd een exemplaar der afbeelding: «Onthou ding van drankgebruik", naar de schilderij van van Dijk, toebehoorende aan de afdeeling Utrecht der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Tilburg heeft dezer dagen eene huwelijk-aangifte plaats gehad tussclien schoonbroeder en schoonzuster. Zoowel de bruidegom als de bruid zijn reeds tweemaal gehuwd geweest, en uit alle vier die huwelijken zijn kinderen ge boren en in leven. De man is oud 56 en de vrouw 51 jaren. Omtrent een 16jarig meisje, J. R., te Zwolle gedeti neerd wegens diefstal in dienstbaarheid en diefstal van een gesloten kistje met geld, bij nacht gepleegd in het bewoonde huis van A. van Gelder, te Kampen, verneemt men de vol gende bijzonderhedenDen laatstvermelden diefstal heeft zij hoofdzakelijk gepleegd, ten einde hare begeerte te kun nen voldoen om Amsterdam te zien, welke begeerte bij haar moet zijn opgewekt door het lezen van romans. Zij heeft zich dan ook, na den buit te hebben bemagtigd, terstond naar Zwolle begeven, en is van daar naar Amsterdam ver trokken, heeft vervolgens Montfoort bezocht, waar zij vroeger wegens diefstal, één jaar in het verbeterhuis had doorgebragt, en, naar Amsterdam teruggekeerd zijnde, heeft zij die plaats op haar gemak bezigtigd, tot dat het geld op was, als wanneer zij, door middel van een armenbriefje, met den beurtschipper kosteloos naar Zwartsluis gevaren en van daar te voet naar Assen vertrokken is, waar zij door de policie met open armen is ontvangen. Bij den heer F. Grete te Wijlie, is een kalf met twee koppen geboren. De te Sleen (Drenthe), zich bevindende zoogenaamde poldergasten, die het met gebruik van spijs en drank zoo naauw niet nemen, kochten jl. Donderdag van een land bouwer eene zieke koe voor ƒ4, ten einde zich eens regt hartelijk te goed te doen. Toen zij echter bemerkten, dat het dier dragtig was, opereerden zij eerst de buik en bragten een ferm kalf te voorschijn; doch, wie beschrijft hunne verbazing, toen zij na het uitsnijden der keel nog meer beweging ontwaarden en een tweede kalf te voorschijn bragten. Deze tweelingen zijn bijna voldragen en bevinden zich in den besten welstand. Dat het beheer der koloniën ten allen tijde en in alle landen het voorwerp is van hevige aanvallen, dit blijkt niet alleen in ons vaderland, maar ook in Engeland. Den mi nister van finantiën in Indië, wordt verweten, dat hij zich in het beheer niet minder dan eenige millioenen ponden sterling heeft verrekend. Eerlang zal het parlement bijeen komen en die zaak zou dus tot gewigtige debatten aanlei ding kunnen geven. De daarbij betrokken minister heeft dan ook de noodzakelijkheid ingezien zich tegenover die niet streelende aanmerking op zijn gedrag te verdedigen. Hij wijst met cijfers aan, dat zijn beheer niet dan de gunstigste resultaten voor de koloniën en het moederland heeft opgeleverd, en toont aan, dat de sympathie voor Engeland, die hij steeds heeft aangekweekt en bevorderd, gedurende den tijd van zijn bewind op in het oog vallende wijze is toegenomen. Tegenover die cordate verdediging van den zoo hevig beschuldigden dienaar der kroon, zal de aanklager zich welligt in min aangename positie bevinden. Berigten uit Mexcico brengen de verzekering over, dat de fransche troepen aldaar in een weinig te benijden toe stand verkeeren. Nog steeds gaat Garibaldi voort zijn ongenoegen te open baren over het oponthoud, dat de zaak van Italië ondervindt. Weinig schijnt de groote krijgsman zich te kunnen schikken in de handelingen der diplomatie, die weinig haast schijnt te maken, om de zaak tot een goed einde te brengen. Men schrijft uit België, dat in 20 jaren de aardappel planten zoo rijk r.iet bevrucht zijn geweest als dit jaar. De Union van Charleroi maakt melding van eene ont dekking door den ingenieur M. H. gedaan, welke zeer belangrijk is. Hij weet namelijk uit koper een metaal te vervaardigen, hetwelk zooveel gelijkenis met goud en zilver heeft, dat men het er naauwelijks van onderkennen kan. Het is even rekbaar en evenmin aan roest onderhevig. Een Ned. pond van die compositie kost echter slechts 15 fr., terwijl de waarde van even zoo veel goud 3040 fr. en zilver 209 fr. bedraagt. De Charivari bevat de volgende aankondiging: «Verkoop, ton gevolge van den dood eens struisvogels.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2