BUITEN LAND. INGEZONDEN. HET GEZANTSCEIAP VAN ACTIIIN. waarvan <le eene helft bij dag, ilo andere bij nacht werk zaam is. liet goheelo spoorwegnet in de fabriek bedraagt p. m. 0 uren gaans. De steenkolenmijnen der fabriek leveren wekelijks 10,000 ton kolen, waarvan er 7000 in de fabrieken verbruikt en 3000 in den handel gebragt worden. Benige lionderden schoorstecnen en 18 hoogovens O O braken dag en naclit vlammen. liet aantal stoomwerktuigen, dat in de fabriek dag en nacht werkt, heb ik nog niet kunnen tellen; zeker is het meer dan 12 dozijn en hier onder van 300 ii 400 paardenkrachten. Behalve het rigten en doorstooten der gaten, wordt hier in ongeveer eene minuut een spoorstaaf vervaardigd van 0 Ned. ellen lang, die 222 kilo weegt. Als de spoorstaven gereed zijn, wor den zij op eene keuringstafel gelegd, en dan onderzoeken wij, of er zich ook gebreken in het ijzer openbaren, of de afmetingen juist zijn, enz. Elke staaf moet viermaal wor den omgelegd, eer het onderzoek er van is afgeloopen. Bij goedbevinding worden de staven gestempeld en daarna 35 stuks in een spoorwagen geladen zoodra 12 wagens gevuld zijn, komt de locomotief, die ze naar Myrthyr brengt en vandaar worden zij per spoor verder vervoerd naar Cardiff, waar zij gewogen worden en naar hunne bestemming worden ingescheept. Het oppertoezigt is aan den luit. der artillerie Vigelius opgedragen. Heden zal, aan boord van het alhier liggend schip Baron van Pallandt van Roosendaal, gezagvoerder A. van Hoogenstraaten, embarqueren, een detachement suppletie- troepen, sterk 150 onder-officieren, korporaals en manschappen, om met gemelden bodem naar Java te vertrekken, onder bevel van den van verlof derwaarts retournerenden kapt. der Infanterie van het Oost-Indische leger, G. F. de Ravallet. In een tijdschrift, uitgegeven door het Nederlandsch Zendeling-Genootschap, wordt gezegd, dat de geldelijke hulp tot afschaffing van den sterken drank besteed, het werk dei- zending deed verachteren. «Weet gij wel," zegt iemand hierop tegen het zendeling-genootschap, dat het te kort, hetwelk gij volgens uwe jongste rekening hebt (ƒ35,000), overvloedig zou kunnen worden gedekt, door hetgeen in Nederland op een dag wordt uitgegeven voor sterken drank In ééne jenever-branderij wordt in eene week verstookt 36 mud rogge en 30 mud garst. Er zijn 500 branderijen in ons land, die dus verstoken ongeveer 1milliocn mudden kostelijk koren, om hetwelk te vervoeren noodig zouden zijn duizend schepen van 60 last elk. Dat koren kon leveren 93 millioen Ned. ponden brood en 47 j milliocn Ned. kop gort per jaar. Naar men zegt, heeft de sedert de laatste jaren voorbereide nieuwe regeling van het postwezen in Nederl.- Indië eindelijk haar beslag gekregen. Z. M. de Koning zou het daartoe betrekkelijk besluit bereids geteekend hebben. In Nederl.-Indië zal, dus verneemt men verder, een uniform port van 10 cents worden ingevoerddaar zullen, even als hier, gedrukte stukken, gezegeld zijnde, worden vervoerd tegen 1 cent per vel; in Indië zullen postzegels worden ingevoerd, met welker vervaardiging overigens 's Rijks munt zich reeds bezig houdt; debetrek king van directeur van het postkantoor te Batavia zal vervangen worden door die van inspecteur over het postwezen, terwijl een nieuwe betrekking, van die controleur der posterijen, zou gecreëerd zijn. Met de dusgenaamde goedkoope volkstrein op den Hollandschcn-spoorweg, zijn jl. Woensdag 16 a 1700 per sonen, in een zestigtal wagens van Amsterdam naar 's GravenJiage vervoerd. Boekwerken, van grooteren en kleinex-en omvang uit onzen omtrek, zijn niet zoo talrijk, dat men er soms niet eens met een enkel woord de aandacht op vestigen mag. Dezer dagen is bij den uitgever Herman Koster, te Am sterdam, in het licht verschenen een Verhaal van eene tweejarige avontuurlijke zeereis van Amsterdam naar Corfn, Patras, Londen, New-Castle, Gallatz, Constantinopel, Smyrna, Falmouth, Cardiff, Liverpool, enz., ondernomen door Jan en Cornelis Meijer, van Terschelling, en door hunnen vader beschreven." Dit werkje, zeer goed geschreven, verdient vooral gelezen te worden door zeevarenden, en is de prijs van 50 cents ten volle waardig. De commissaris des konings in de provincie Noord holland heeft bekend gemaakt, dat de opening der jagt op waterwild in dit gewest zal plaats hebben op het eiland Texel den 16 Aug. en in het overige gedeelte der provincie op 2 Aug. e. k. Men schrijft uit Dalfsen: Wij deelen onder voorbehoud mede, dat men in den omtrek van het naburige Ommen, een wolf wil hebben gezien. In de plaats van den heer Mr. HL. baron Mackay, benoemd tot vice-president van den liaad van State, is te Arnhem tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal gekozen de heer Mr. G. Groen van Prinsterer. Nadat Italië, zoowel door Pruissen als door Rusland is erkend, nadat het gebleken is, dat daarbij volstrekt geene voor waarden zijn bedongen, wordt er al weder gesproken van de waarschijnlijkheid, dat ook Spanje er toe zal overgaan om Italië als zoodanig te erkennen. Is dit zoo, dan zijn Oostenrijk en de paus de eenige mogendheden, die daartoe om niet ongegronde redenen nog niet kunnen overgaan. O C>_ O o Zonderling is geweest de wijze waarop Pruissen er voor is uitgekomen, dat zij Ralië als een onafhankelijke staat erkende. Schroomvallig werd door de regering ontweken dit te openbaren. Reeds waren de stukken, die daarop betrekking hadden, in het italiaansche parlement ter tafel gebragt, toen het pruissische gouvernement er toe durfde overgaan, om aan de vertegenwoordiging te zeggen, wat zij ten aanzien der bewuste zaak had verrigt. De geschiedenis der jongste dagen spreekt van eene Fransch-Russisch-Italiaansche alliantie. De oorzaak hiervan is gelegen in een huwelijksplan, waarbij de jeugdige prinses Maria-Maximilienewna, dochter van de groothertogin Marie en van wijlen den hertog van Leuchtenberg, zou bestemd zijn om de gemalin te worden van den italiaanschen troons- opvolger prins Humbert. Deze belangrijke tijding wordt door den Petersburger correspondent van de Indépendence Beige medegedeeld, met de verzekering, dat keizer Alex- ander II tot dit huwelijk, op aanraden van keizer Napoleon, zijne toestemming heeft gegeven. Men houde hierbij in het oog, dat bedoelde correspondent gewoonlijk wel onderrigt, vrij goed op de hoogte is, ook ten aanzien der belangrijkste aangelegenheden. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1111 sterfgevallen en 1812 geboorten plaats gehad. De 6884 medailles, aan inzenders van voorwerpen op de Londensche tentoonstelling toegekend, zijn verdeeld als volgt: Groot-Brittannië 1628, Frankrijk en Algerië 1533, Engelsclie Koloniën 780, Oostenrijk 487, Duitsche Staten (behalve Oostenrijk en Pruissen399, Pruissen 329, Belgie 244, Ralie 223, Rusland 173, Portugal 161, Zweden en Noorwegen 153, Spanje 123, Zwitserland 117, Fransche Kolonien 92, Turkije en Egypte 86, de Nederlanden 67. Denemarken 59. Vereenigde Staten van Noord-Amerika 57, Griekenland 57, Brazilië 46, Peru en Midden-Amerika 23, Kerkelijke Staat 19, China, Indo-China, Madagasear en Liberia 18. Dezer dagen heeft in de lucifers-fabriek van de heeren Litcliford C°., te Toonden eene ontploffing plaats gehad door het springen van een droogketel. Het dak en de muren stortten met een vervaarlijk geraas ineen en bedolven 4 of 5 pci-sonen onder hunne puinhopen. Kort daarna werden zij van uit het puin, vreeselijk gewond, te voor schijn gehaald en naar het hospitaal vervoerd. Aan de Indépendance Beige, wordt uit Ilannover gemeld, dat Z. M. de Koning der Nederlanden dezer dagen hetscherpschuttersfecst tc Frankfort incognito heeft bijgewoond. EENE VRAAG. Is liet waar? dat in het kruidmagazijn bezijden de nieuwe sluis, meer dan taclitig duizend ponden kruid voor handen is Zoo ja Is dat dan verantwoordelijk VERBETERING. Tn cle medeclceling van bijzoiulerheden uit het verslag van Noordholland over 1861, voorkomende in ons vorig nommer, is dc som voor het voltooijcn van de kanaalwerken nabij Koedijk, door bet verkeerd plaatsen eener komma, minder juist vermeld. Aan bedoelde werken is 24,341.16 besteed. Te Rel ft hebben voor eenige dagen plegtige feesten plaats gehad, ter gelegenheid van het 4de lustrum der academie aldaar. ])c gecostumeerde optogt, toen gehouden, stelde voor: de inlogt van het gezantschap van den sultan van Achin. Wij achten het niet on dienstig, omtrent deze gebeurtenis, die niet algemeen bekend is, de volgende bijzonderheden onzen lezers mede te deelen. Tijdens dc eerste komst onzer landgenooten te Achin, te weten in 1599, toen Frederik en Cornelis Houtman, inet twee door Bal- thazar de Mouchcron in Zeeland uitgeruste schepen, de Leeuw cn de Leeuwin, landden, hadden de Portugezen daar agenten of afge vaardigden, die zich voornamelijk tot taak schenen gesteld te hebben, om den vorst baat en ijverzucht tegen deze vreemdelingen in te boezemen, die thans hunne spaansche onderdrukkers kwamen besto ken, tot in deze afgelegene zee. Waarschijnlijk tengevolge dier aanhitsing, werden de Nederlandsche bodems verradelijk aangevallen en schoot Cornelis Houtman er liet leven bij in. Frederik Houtman werd, onder meer Hollanders, gevangen genomen. Prins Maurits zond alsnu, op den 28 Januarij 1G01, vier bodems, de Zeelandia, de Middelhorghde Langhe Barche en de Sanne, uit Zeeland naai den sultan, met 450,000 gulden aan spaansche realen in geld. Die zending moest strekken, gelijk een nog onuitgegeven manuscript dit aantoont, om den sultan over tc halen, aan de Portugezen geen geloof tc schenken, handelsbetrekkingen met de Nederlandsche Repu bliek aan te knoopen cn te onderhouden. De sultan nam den brief gunstig op en besloot, met de naar Holland terugkeeronde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2