den zoeten slaap door te brengen. Velen echter hebben daarvan niet verder geprofiteerd, want, terwijl sommigen zich door eene aangename wandeling in den vroegen mor- genstond, bij fraai weder, zochten schadeloos te stellen voor het gemis van het genot der nachtrust, bleven er niet wei nigen langen tijd bezig om mede te werken, den brand geheel en al te dooven. De oorzaak van dit onheil is niet bekend. Bij de gisteren gehouden aanbesteding op liet Raadhuis alhier, van het doen van eenige veranderingen en vernieu wingen, enz. aan de School en Onderwijzerswoning aan de Hoofdgracht, met bijlevering van alle daartoe noodig zijnde materialen, zijn ingekomen 10 inschrijvings-billetten, als: de heeren C. Burgers voor 2337, W. van der Wooning ƒ2362, P. Verheij j 2366, L. Bijl ƒ2680, H. J. Leewens j 2688, J. E. Janzen 2784, Gebr. Korff^2795, P. Spruijt, ƒ2880, P. Dekker 2898 en R. Vos ƒ2949. Het werk is aan den minsten inschrijver, C. Burgers, toegewezen. Til c? O In den loop dezer week is men begonnen de schipdeur te plaatsen in het nieuwe dok op 's Rijks werf alhier. Donderdag jl. hebben de heeren zee-officieren eene luistterrijke soiree dansante gegeven aan boord van het wachtschip alhier. De keurige versiering van genoemd schip, de flinke directie, de gulle ontvangst, kortom alles was aanwezig om die partij regt aangenaam te maken. Jl. Donderdag avond ten 11 ure zijn twee Holland- sche spoortreinen met elkander in botsing gekomen, waar door twee wagons verbrijzeld, doch aan personen gcene ongelukken overkomen zijn. De eerste helft van den nieuwen kabel tussclien En geland en Nederland is gelukkig gelegd. Ten gevolge van v o c7»o het toenemend telegraphisch verkeer tussclien Engeland en het vasteland, heeft de internationale telegraaph-maatschappij met de heeren Glass, Elliot C°., van Greenwich, een contract gesloten voor het leggen van nog een kabel, tus- schen Lowesoft en Zandvoort. Het leven der schildpadden is onder ons minder be kend, omdat deze dieren in onze streken niet inheemsch zijn. P. D., wonende alhier, bevindt zich echter gedurende 17 jaren in het bezit van een schilpad, in der tijd door een koopvaardijschip van elders hier aangebragt. Sinds al dien tijd leeft dat dier op zijne eigene wijze, zich van April tot October hoofdzakelijk voedende met gras, terwijl het den overigen tijd des jaars in den winterslaap doorbrengt. Nu twee jaren geleden zag men voor het eerst dat dit dier eijeren legde, ten getale van vijf. In de vorige week werden door dit dier 19 eijeren gelegd. Deze eijeren zijn, hoewel niet groot, vrij zwaar. (Zie Mengelwerk hierachter) Zr. Ms. stoomschip Cycloop, komm. luit. ter zee 1ste kl. Lambert, wordt op morgen (Zondag) alhier terugver wacht van Huil, met benoodigdheden voor de ketelmakerij op 's Rijks werf. Naar wij vernemen is de zeildag van Zr. Ms. stoom schip Zoutman, eerst bepaald op den 10 Aug., uitgesteld tengevolge van een gebrek aan zijne machine. Door Z. M. is aan den lieer W. J. Ilidde Bok, notaris te Helder, vergunning verleend, zijne standplaats over te brengen naar het Nieuwediepvoorts heeft Z. M. benoemd tot notaris te Helder, den heer B. IV. Smit, candidaat-notaris te Zaandam. Z. M. heeft aan den heer J. L. Crap Hellingman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van inspecteur over de ambulante recherche te water, tevens belast met de waarneming der functiën van contx-oleur der dir. bel., in en uitg. regt. en acc., in de divisie Helder, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor zijne langdurig aan den lande bewezen diensten voorts is benoemd tot controleur der dir. bel., in- en uitg. regt. en acc. te Helder en inspecteur der ambulante re cherche te water in de 1ste afdeeling, bevattende de Zuider zee, de noordelijke zeegaten en de wadden, den heer Jhr. T. J. Kraijenhoff. thans contr. der dir. bel. te Amsterdam. De hertog Bernhard van Saksen-W eimar is den 31 Julij jl. in de badplaats Liebenstein, in het Thuringsche, overleden. Reeds voor eenigen tijd maakten de berigten uit 's Graven- hage melding van eene ziekte des hertogs, waarvan hij echter herstelde, en ofschoon voor weinige dagen uit Duitschland van eene wederinstorting des lijders berigt werd, waren de tijdingen echter van dien aard, dat de ontvangen treurmare onverwacht mag genoemd worden. W ij dcelen aan onze lezers eenige bijzonderheden uit het leven des overledenen mede: „Hertog Karl Bernhard van Saksen-Weimar, tweede zoon van wijlen den groothertog Karl August, was te Weimar den 30 Mei 1792 geboren en heeft dus den 70jarigen leeftijd overschreden. Reeds in 1806 streed hij als vrijwil liger bij Je.na. Nadat zijn vader zich bij hpt Rijnverbond had aangesloten, trad hij in Saksisehc dienst en vertoefde racestal te Bresden, totdat hij, als majoor bij den generalen staf, in 1809 bet Saksische leger in den veldtogt tegen Oostenrijk volgde, alwaar hij zich inzonderheid bij War/ram. onderscheidde. In 1812 tot luitenant-kolonel bevorderd, hield hij zich van den Russischen veldtogt verwijderd en trad eerst na den slag bij Leipzig,in October 1813, terwijl hij intnsschen tot kolonel was bevorderd, weder Irij zijn regiment in dienst. Hij streed vervolgens met de Saksische troepen, t^dat hij in .Mei 131 als kolonel van het regiment Oranje-Nassau, tol de Nederlandsehe dienst over ging. Als plaatsvervaugeud-koramandant eener brigade, nam hij aan de veld slagen bij (giiatre-Bras en Waterloo een roemrijk deel. In November 1815 naar Nederland teruggekeerd, werd hij eerst tot bevelhebber eener brigade Infanterie en in 1816 tot generaal-majoor benoemd. Toen hij in 1819 met het provinciaal-kommandement van Oost-Vlaanderen werd belast, vestigde hij zich te Gent, tot aan het uitbarsten van de Belgische revolutie. In Mei 1831, na twee maanden te voren tot luitenant-generaal te zijn verheven, werd hij aan het hoofd gesteld van het burgerlijk en militair beheer van Luxemburg. Later werd hem het opperbevel over de tweede divisie van het leger opgedragen, waaruit hij den linkervleugel vormde, toen in Aug. 1831 de veldtogt tegen België begon. Den tijd, dien hij voor en na de Belgische onlusten beschikbaar had, besteedde hij aan studiën cu uitgestrekte reizen. Zoo ondernam hij in 1825 en 1826 eene reis naar Noord-Amerika, waarvan eene beschrijving door Luden, in 2 deelen, in 1828 te Weimar is uitgegeven. Later gaf hij een Précis de la campagne de Java en 1811 ('s Gruvenhage, 1831) uit. Den 7 December 1848 werd, aan hertog Bernhard, als generaal der Infanterie, de betrekking van opperbevelhebber over het leger in Nederlandsch Oost-Indië opgedragen en sedert eenige jaren genoot hij eene welverdiende rust na een zoo wel volbragten werkkring. «Uit zijn den 30 Mei 1816 gesloten huwelijk met prinses Ida van Saksen Meiningen (geboreu 25 Junij 1794, gestorven 4 April 1852) zijn vijf kinderen, namelijk drie zoons en twee dochters, geboren, waarvan de jongste, prinses Amalia Maria da Gloria Augusta (geb. 20 Mei 1830) den 19 Mei 1853 met Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden in het huwelijk is getreden. Buiten dien was de overledene nog aan ons koninklijk huis verwant door het den 8 October 1S42 gesloten huwelijk van prinses Sophie, dochter van wijlen Z. M. koning Willem II, met den toeumaligeu erfgroothertog, sedert 8 Julij 1853 regerenden groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach, broeders-kind van den thans overleden hertog. De huisvrouw van P. Sleegers, te Mierlo, die in Julij 1860 van twee zonen en in Julij 1861 van ééne dochter beviel, schonk haren man Woensdag 1.1. drie dochters, waarvan er nog twee in leven en fiks gezond zijn. Den 26 dezer is van Vlissingen vertrokken Zr. Ms. kanonneerboot n°. 44, komm. luit. ter zee 1ste kl. H. D. Slegt, zullende een togt doen langs de rivieren Maas en Waal, in het belang van de kweekschool voor de zeevaart te Leiden. Een gedeelte van de jongelingen, die bij deze inrigting hunne opleiding ontvangen, zal den togt mede maken. De schroefstoomboot Frans Naerebout is den 27 dezer te Vlissingen aangekomen, slepende een te Bolnes nieuw ge bouwde kotter, ten dienste van het Nederl. loodswezen aldaar. Meu leest in de Staats-Courant Onder dagteekening van den 12 Junij 1862 hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-Indië. Zr. Ms. fregat Palembang, kapt. ter zee J. 1). Wolterbeek, dienst doend wachtschip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. van der Moore, dienst doend wachtschip ter reede van Soerabaija. Zr. Ms. korvet Pallas, kapt.-luit. ter zee J. van Gogh, behoort tot het station ter Westkust van Sumatra, heeft van 6 tot 28 Mei eenen kruistogt gedaan, tot opneming van vaarwaters en oefening der équipage. Zr. Ms. brik de Cachelot, luit. ter zee 2de kl. J. A. Baart de la Taille, tijdelijk kommandant, ligt te Onrust in timmering, om als wachtschip ter reede Macassar ingerigt te worden, is nagenoeg gereed en zal eerlang die bestemming opvolgen. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pylades, luit. ter zee 1ste kl. A. W. Keuchenius, gaat voort met de hydrographisehe opname van Straat Banka, zou echter eerlang naar Palembang vertrekken. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. C. II. Clifford Koeq van Breugel, behoort tot de zeemagt bij de expe ditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, ligt voor Band- jermasin ter bescherming dier hoofdplaats. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt.- luit. ter zee G. P. J. Mossel, gestationeerd in de wateren der Molukken, heeft, volgens de laatste berigten, van uit Ambon eenen togt naar C'eram gedaan en aldaar eenige baaijen en plaatsen bezocht. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. het Loo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, is in de wateren van Celebes afgelost door Zr. Ms. stoomschip Sindoro en te Soerabaija in timmering op genomen. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee II. A. Modderman, gestationeerd in de wateren van Riouw en Linga, heeft een kruistogt gedaan en bij die gelegenheid op drie punten der Anambas-, Tambelan- en Natnng-eilanden steenkolen gedeponeerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Reteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. IV. Bowier, heeft den 18 April, in de baai van Lóbo, west kust van het eiland Kalakelang, een der Talaut-eilanden, eene rooversvloot van 5 groote en 5 kleine praauwen vernield. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Bali, luit. ter zee 1ste kl. J. A. van der Muelen, wordt te Soerabaija voor de tehuisreis gereed gemaakt. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. E. Buys, gestationeerd in de wateren van Japan, volgens de laatste berigten ter reede Jokohama. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Soambing, luit. ter zee lste kl. C. A. W. Halverhout, heeft het lijk van eenen inlandschen vorst naar Palembang overgebragt en bekruist de Karrimatta-passage. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee lste kl. II. E. Bunnik, bekruist van uit Sambas de westkust van Borneo, wordt in het station aldaar vervangen door Zr. Ms. stoomschip de Linge en zal eenige schade aan den romp op Onrust herstellen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee lste kl. jhr. A. Meijer, behoort tot de zeemagt bij de expeditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, bekruist de Koeteij. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2