NIEUWEDIEPER COURANT. M 65. DONDERDAG 7 AUGUSTUS, 1862. EN TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. 'rt,.! HELOERSCHE Deze Courant worJt uitgegeven op zon dag en dondeudac, des morgens ten acht uredoor A. A. RAKKER Cz. iu den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advektentif.n worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOT, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Augustus. Dingsdag den 5 dezer heeft, bij de Directie der Marine alhier, plaats gehad de aanbesteding bij enkele inschrijving, van: 1°. Het verzwaren en voltooijen van de bazaltmuren, langs het natte dok en het dokkanaal, op 's Rijks werf te Willemsoord-, en 2°. Het maken van meerpalen, stoelen voor uithouders en ducdalven op gezegd établissement, met bijlgvcring van al de daartoe noodige bouwstoffen en arbeidsloonen. Ingekomen voor het 1ste perceel 10 billetten, als: de heeren H. R. Bennik voor 31,000, M. Deutekom 30,846, M. Schouten Az. ƒ30,100, G. Hoogendoorn Az. ƒ29,700, J. Quant ƒ29,450, H. Geverding 29,300, A. Visser Pz. ƒ28,800, J. B. Janzen Ez. 28,534, B. Swets Az. 27,200, en D. Tool 26,980. Ingekomen voor het 2de perceel 11 billetten, alsde heeren D. Tool ƒ18,700, H. J. Rippens 16,848, R. Vos 15,700, A. Visser Pz. 15,300, M. Schouten Az. ƒ14,960, J. B. Janzen Ez. ƒ13,410, B. Swets Az. ƒ13,300, J. Gal- man ƒ13,200, J. Quant 12,800, M. Deutekom 12,474, en M. Geverding 12,280. Naar men verneemt, zijn 3 personen aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld, wegens diefstal van koper op 's Rijks werf alhier. Naar wij vernemen, zal de afscheids-predicatie van den wel-eerw. heer F. D. J. Moorrees, ter gelegenheid van zijn vertrek naar Vianen, gehouden worden op Zondag den 31 Augustus aanstaande. Op den 5den September a. s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de Synagoge der Israëlitische gemeente alhier plegtig werd ingewijd. Naar wij vernemen, bestaat bij kerkbestuur en gemeente sinds eenigen tijd het voor nemen, om het 25jarig bestaan van hun bedehuis op feestelijke wijze te gedenken. Daartoe zal de synagoge op gepaste en smaakvolle wijze worden versierd, en men vleit zich, dat de opperrabbijn uit Amsterdam dit feest met zijne tegenwoordigheid vereeren en der leiding daarvan welwillend op zich nemen zal. Bij die plegtige gelegen heid zal eeDe toepasselijke rede worden uitgesproken en op onderscheidene tijdstippen de feestviering door uitvoe ringen van mannen- en kinderkoren worden opgeluisterd. Wij twijfelen niet, of dit kerkelijk feest, belangrijk voor de gemeente zelve, zal ook bij de leden van andere gezindheden belangstelling opwekken. Zooveel wij ons kunnen herinneren, was dit voor 25 jaren, bij de inwijding der synagoge in hooge mate het geval. De 34ste verjaardag van II. M. Wilhelmina Frederika Alexandrina Anna Louisa, oudste dochter van Z. Iv. H. prins Frederik der Nederlanden, gemalin van Z. M. Karei XV, koning van Zweden en Noorwegen, werd bisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. - Het is bekend welk een verderfelijke invloed het gebruik van sterke dranken bijzonder in tropische gewes ten op den physieken en inorelen toestand van den Euro peaan teweeg brengen. Het is niet minder bekend, hoe in onze koloniën een veelvuldig gebruik van geestrijk vocht plaats heeft ten nadeele der gebruikers. Vooral heeft dat drankgebruik voor ons leger aldaar dikwijls de droevigste gevolgen. Daarom heeft ons gouvernement reeds sedert jaren er naar getracht om middelen aan te wenden, ge schikt om die nadeelen tegen te gaan en zoo mogelijk geheel te doen ophouden. Om hiertoe te kunnen geraken, werd de noodzakelijkheid ingezien om tegenover jenever, brandewijn en arak, een anderen drank te stellen. Die drank zou dan voor den soldaat smakelijk en te gelijk min kostbaar moeten zijn. Hiertoe werd bier van goede kwaliteit het meest geschikt geoordeeld. Proefnemingen daartoe aangewend, mislukten echter en stuitten af, op de hooge kosten en het bezwaar, dat het vocht bederven zou. In het jaar 1860 werd op nieuw de aandacht op deze belangrijke aangelegenheid gevestigd. De regering heeft zich daartoe in betrekking gesteld met de gunstig bekende brouwerij de Haan, te Amsterdam. Thans wordt uit Indië vernomen, dat het bier niet alleen zeer goed werd bevon den, maar ook, dat het door de militairen zeer is gewild. Bovendien is het mogen gelukken een zeer goede bier soort in de kantines, tegen slechts 20 Cts. per flesch verkrijgbaar te stellen. Er werd opgemerkt, dat, tijdens het bier ver krijgbaar was gesteld, veel minder gebruik van sterken drank werd gemaakt. Men mag alzoo het er, voor hou den, dat, na herhaalde proefneming, het gelukt is, om ten deze het beoogde doel te bereiken. Groote ontbiedingen hebben dan ook reeds voor Indië plaats gehad. Sedert eenige nachten is door de astronomen eene nieuwe, reeds vroeger aangeduide, opstijgende komeet waargenomen. Zij komt uit het Noorden, is nog wel ver verwijderd, doch schijnt snel te naderen en is 's nachts tusschen 10 en 12 ure ook reeds voor het ongewapende scherpe oog, ongeveer 20 gr. boven den noordelijken gezigteinder, onder den grooten Beer, zigtbaar. -- Weinigen is het misschien bekend, dat bij ons ge woon gas, door koperen buizen geleid, aan de binnenzijde dier buizen eene ontploffende zelfstandigheid nederslaat. Deze stof heeft het voorkomen eencr zwarte korst en ontploft bij het aanraken met een ijzerdraadje; voorbeelden bestaan, dat er eenvoudig in de buis eene ontploffing plaats had. Verzamelt men voorzigtig een weinig van deze stof en roert men het met een gïoeijend staafje ijzer om, zoo ontploft het, even als buskruid. Zeer is het dus aan te raden, ijzeren of looden pijpen en buizen, in plaats van koperen, te gebruiken, daar in eerstgenoemden nimmer zulk eene ontploffende zelfstandigheid kan ontstaan. De provinciale inspecteur van het lager onderwijs in Groningen heeft Gedeputeerde Staten van dat gewest

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1