BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, C A R G A L IJ S T. MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. DOOR DE NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ ZIJN BEVRACHT DE VOLGENDE SCHEPEN: Doorkundig practicus, naauwgezet in de waarneming van do hem opgedragene dienst, waaraan hij zich met hart en ziel wijdde en waarvoor hij zich zoo volkomen berekend betoonde, nimmer zijne bedaardheid en tegenwoordigheid van geest verliezende in de cri- tieke oogenblikken, waarin men bij die werken in den aanvang zoo vaak verkeerde, altijd in hetzelfde humeur, was het wonder dat die man niet alleen bij zijne chefs zeer hoog stond aangeschreven, maar ook bij zijne inferieuren en bij het werkvolk zeer geacht en gezien was? Verliezen de dokwerken veel in hem, nog grooter is het verlies voor zijne gade, die met zes kinderen een gelukkig echtgenoot en braaf huisvader betreurt. Is zoodanig verlies treffend, bemoedigend is daarbij de deelne ming, die allen, welke de overledene hebben gekend, betoonen. Aan het Provinciaal gouvernement van Noord-Holland heeft de herbesteding plaats gehad, bij enkele inschrijving, van het 2de perceel der uitvoering van eenige voorzieningen van een gedeelte van het Noord-IIollandsche kanaal, benevens eenige timmerwerken, enz. Minste inschrijver de heer Jacob Oldenburg, wonende te Bergen, voor ƒ6685. Jl. Dingsdag werd, in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Amsterdamde 78ste algemeene vergadering der maat schappij Tot Nut van 't Algemeen, door den voorzitter, den keer Mr. J. A. Molster, geopend, met eene voorafspraak, waarbij op het verleden, het heden en de toekomst der maatschappij gewezen en het welkom aan de afgevaardigden der departementen toegeroepen werd. Uit het verslag omtrent den staat der maatschappij bleek, dat zij thans 308 departementen (twee minder dan ten vorige jare) en 13,931 leden telt. Onder meer andere belangrijke besluiten van deze vergadering werden voorstellen tot bevordering van het onderwijs ter voorbereiding voor landbouw, handwerken en fabrieken; tot aanwending van het schoolfonds ter bevordering der opleiding van onderwijzeressen; tot het aandringen bij de regering des lands, om, met het oog op het ongeregeld schoolbezoek veler leerlingen, het schoolgaan verpligtend te maken; en tot het houden van volks voorlezingen, als een uitmuntend middel tot volksbeschaving, na belangrijke discussiën aangenomen. Verder werden de huishoudelijke aangelegenheden der maatschappijen en van het hoofdbestuur behandeld, waarna de vergadering, met een toepasselijk woord des voorzitters, gesloten werd. Men verwacht te Paramaribo dagelijks Zr. Ms. stoomschip de Amstel. Terstond na zijne aankomst zou het stoomschip Appel doorn repatriëren. Onzekerheid is in deze dagen het woord, dat men veilig boven ieder overzigt der staatkundige gebeurtenissen van den dag als op schrift kan plaatsen. Onzeker toch is het, hoe en wanneer Garibaldi zijnen schuilhoek verlaten en zich aan het hoofd der voorstanders zijner zaak plaatsen zal, om de vrijheid van Italië te bevechten. Onzeker is het, hoe, in zulk een geval, de houding zou zijn van Victor Emmanuel en zijne ministers, die, wel beschouwd, naar hetzelfde doel streven, maar alleen in de keuze der middelen ver schillen. Garibaldi wil zulks met den sabel in de vuist, de itali- aansche regering door het raderwerk der diplomatie trachten te verkrijgen. Onzeker is het, of de afkeuring, door Victor Emmanuel en Napoleon betoond, jegens de manifesten en redevoeringen van Garibaldi, werkelijk gemeend, of slechts geschied is, om de oogen der wereld te verblinden. Onzeker is het, of beide vorsten, ingeval van strijd, Garibaldi zouden tegenstaan of ondersteunen. Onzeker is het almede, hoe de publieke opinie, door gansch Europa heen, ingeval Garibaldi naar den Kerkelijken Staat oprukte, zich zou openbaren. En tevens is het nog onzeker, waarheen de paus zich zou begeven, bijaldien Z. II. Rome moest of wilde verlaten. Sommi gen noemen Spanje, anderen Oostenrijk. Maar zeker is het, dat het gebeurde in den jongsten tijd, de reis van Garibaldi door het Zuiden des lands, zijne manifesten, zijn antwoord aan de Eomeinsche dames, de proclamatie des konings en de verklaringen der minis ters in het parlement, een zeer diepen indruk en eene niet geringe beweging door geheel Italië heeft veroorzaakt. Een en andere gebeurtenis heeft eene ernstige bezorgdheid bij de regering te weeg gebragt. Zelfs te Milaan is een groot deel van het garnizoen bestendig onder de wapenen, om een gevreesden opstand te voorkomen. In Pruissen zijn reeds de voorposten-gevechten begonnen over de begrooting voor het departement van Oorlog. De budget-commissie handelt daarover en vooral over de belangrijke leger-organisatie met de regerings-commissarissen. De warmte, die bij dit voorloopig onderzoek, reeds bij de discussiën ontstaat, doet eenigzins vermoe den, hoe hevig de strijd zal zijn, als het ontwerp in het Huis der Afgevaardigden zelve ter tafel en in behandeling komt. Men wil, dat de regering, bevreesd voor een overmagtigen tegenstand, het welligt zoo ver niet zal laten komen; maar veel liever, door ver daging of door andere middelen, haar doel zal zoeken te bereiken. Of daardoor evenwel het gemeen overleg nog niet meer zou worden geschokt, is eene gewigtige vraag. Wij herhalen hier, en zeker niet te onpas, hetgeen wij in den aanvang deden opmerken, onzekerheid is het opschrift boven het verhaal der staatkundige gebeurtenissen van den dag. Rusland doet in den jongsten tijd veel van zich gewagen. De emancipatie der lijfeigenen met de gevolgen daarvan, in eene groote mate van ontevredenheid bij een deel der bevolking maar al te duidelijk zigtbaar; het streven des volks, om meer en meer te deelen in de vrijheid en staatkundige regten, reeds zoolang aan de volken van het Westen vergund; de brand te Petersburgde drei gende houding der Polen, die slechts door soldaten en ammunitie worden onder 't juk gehouden; dit alles heeft in onze dagen veel stof gegeven tot denken en de vraag doen rijzen: wat zal de toekomst van Rusland zijn? Thans begint ook in het Oosten ge vaar te ontstaan. In den Caucasus schijnt, tengevolge van wille keurige maatregelen der russische regering, een ernstigen tegenstand te zijn ontstaan, die groote gevolgen na zich slepen kan. Men is daar besloten, zich tot het uiterste te verdedigen en verwacht een algemeencn opstand. Ook met het oog op zooveel gewoel en be weging en bij het duistere der toekomst, herhalen wij het gezegde: onzekerheid is het groote wachtwoord onzer dagen. De Moniteur meldt, dat onder meer anderen, ook aan prins Oscar van Zweden de gouden eere-medaille 1ste kl. is toegewezen, wegens het redden met eigen levensgevaar, op den 23 Maart 11., van eene vrouw, en hare beide kinderen, die, in de omstreken van Nizza, met een rijtuig in eene gracht waren gestort. De Moniteur de Varmee meldt uit het kamp van Chalons, dat, toen onlangs midden in den nacht door drie kanonschoten het alarm-signaal werd gegeven, de cavallerie-regimenten binnen 20 minuten slagvaardig waren en dat een Pruissisch officier, die daarbij aanwezig was, zou hebben gezegd: „Dat is geen wonder, daaraan herkent men juist de Eransche regimenten." Den 21 dezer zal er een groote wedren in gemeld kamp worden gehouden, waarvoor zes prijzen (een van den keizer en de anderen van de omliggende steden) zijn gegeven. Yoor die officieren, die medegereden, doch geenen prijs behaald zullen hebben, heeft de stad Reins honderd flesschen Champagne tot troost gegeven. De Liverpool Mercury deelt mede, dat het in den jongsten tijd herhaaldelijk is voorgekomen, dat men in schepen, op volle zee, een gat heeft geboord en hen heeft doen zinken, ten einde de hooge assurantie-premiën te kunnen ontvangen. Tot dit doel heeft men een geheel nieuwen handel in vaartuigen van ondergeschikte soort georganiseerd. De assurantie-maatschappijen hebben aan de Engel- sclie regering van dit bedrog kennis gegeven. Uit Bochum Pndssenmeldt men, dat dezer dagen aldaar 's nachts eene poging tot diefstal van den afschuweiijksten aard is gepleegd, 's Morgens vond men namelijk op het kerkhof aldaar het graf eener voor ongeveer drie weken begraven vrouw geopend en de lijkkist opengebroken. Vermoedelijk dachten de plegers dezer heiligschennis gouden voorwerpen te vinden, waarin zij echter werden teleurgesteld. Men zegt, dat reeds een persoon gearresteerd is. Onlangs bevond zich in den spoortrein tusschen Presburg en Weenen een reiziger, vergezeld van een jongentje van ongeveer 10 jaar. Tot groote verbazing der reizigers, stak het kind weldra eene sigaar aan. Toen men echter aan het laatste station was gekomen en de conducteur de kaartjes van de reizigers vroeg, vertoonde het jongentje een kaartje voor kinderen, waarvoor slechts de helft eener plaats behoefde betaald te worden. De conducteur nam het echter niet aan, zeggende: „Een kind, dat rookt, wordt bij onze admini stratie voor eenen man gerekend." De reisgezel van den jeugdigen rooker was genoodzaakt, de helft der plaats bij te betalen. Een zeker Duitscher in Amerika had, door het verkoopen van melk, een aanzienlijk vermogen verkregen, dat hij in twee groote geldriemen, met goud gevuld, bij zich droeg, toen hij zich naar zijn vaderland inscheepte. Aan boord van het schip zijnde, telde hij zijnen schat eens na, terwijl een aap hem aandachtig gadesloeg. Nadat hij den eersten geldriem geteld had, legde hij dien naast zich neder en wilde toen tot den tweeden overgaan. Op dit oogenblik maakt zich de aap van den eersten meester en ontvlugt daarmede in den top van den mast, waar hij den riem opent, het goudgeld aandachtig beschouwt en daarop beurtelings, het eene stuk in zee, het andere op het dek werpt, totdat hij niets meer te verdeelen heeft. De Duitscher, die dit alles stilzwijgend had gade geslagen, riep eindelijk zuchtend uit: „Wat van het water komt, geeft hij het water en wat van de melk komt, geeft hij mij." Te Milianah Algeriéheeft den 1 Aug. jl. een groote bosch- brand gewoed, waardoor o. a. ongeveer 4000 bunders houtgewas is vernield, terwijl de stad en het kruidmagazijn in groot gevaar verkeerden. Den 3 Aug. was men den brand meester, na nog verschei dene tuinen, aan den Bighas-berg gelegen, in de asch te hebben gelegd. van 815 Augustus 1862. ONDERTKOUAVD P. Visser, van beroep kwartiermeester bij de Marine, oud bijna 31 jaren en H. Eijdam, oud 24 jaren. M. Loonstein, bontwerker, oud 30 jaren en L, Schrijver, oud 22 jaren. AV. F. Luckerhof, matroos bij de Marine, oud 2S jaren en AV. C. Starrenburg, oud 22 jaren. J. van Leeuwen, van beroep sjouwerman, oud 32 jaren en A. Stijgcr, oud 21 jaren. Allen wonende alhier. GEIIUAVD L. H. van Suijlen en Al. Smit. BEVALLENB. Blokziel, geb. Goedkoop, (Z.). G. Duinker, geb. Kleijen- burg, (D.). G. Söderland, geb. Douwes, (D.). N. Riemers, geb. Platvoet, (D.). N. de Ruiter, geb. van Doorne, (Z.). B. Bommel, geb. Lastdrager, (D.). J. C. van der Linden, geb. Berendsen, (2 D.). M. Edeleuboseh, geb. Slooter, (D.). C. Slort, geb. Faber, (Z.). M. Hoogerduijn, geb. Daalder, (Z.). OVERLEDEN E. Nannings, (47 jaren). S. van Zweden, (7 weken). AAL de Klerk, (9 jaren). M. Boon, (48 jaren). J. Man, (2 maanden). II. Brouwer, (59 jaren). A. Vennik, (67 jaren). M. Kerkman, (5 maanden). II. M. Leijer, (9 weken). II. T. AVeehuizen, (41 jaren). Levenloos aangegeven 3. van 815 Augustus 1862. ONDERTROUAVD Gecne. GEHUAVD Geene. BEVALLEN: S. Timmer, geb. A'isscr, (Z.). T. de Ridder, geb. Eelman, (Z.). OVERLEDEN: A. Schaap, (10 weken). C. T. Lugman, (7 maanden). Aangekomen van 1316 Augustus ter losplaats HELDER om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van: NEAVCASTLE. .Tcnnette, J. Rouch. 124 cli. Steenkolen, van Loon &C., te Ainst. SUNDEULAND. Dorothy, T. Pcarson. 2563ra.Steenk.Tiedcman&Mijnssen,teAmst. DANZ1G. Fidofeld, J. J. Muller Lading Hout. Fonteinen Tjallinga, te Harlingen. BREMEN. de Vrouw Anna, A. Bakker. Lading Hout. Staats-Spoorwegen. STOLPEA1UNDE. BarbaraJonker, J.Oltmaus. Lad.Hout. Eindhoven&Z., te Zwolle. Van MIDDELBURG 18 Ang. 's morg. 6 ure. 19 Aug. 's morg. 7 ure. 21 Aug. 's morg. 9 ure. 22 Aug. 's morg. 10 ure. 23 Aug. 's morg. 10 nre 30 min. 24 Aug. 's morg. 11 ure 30 min. Van ROTTERDAM: 18 en 19 Aug. 'smidd. 12 ure. 20 Aug. 's namidd. 2 nre. 22 Aug. 's morg. 0 ure. 23 Aug. 's morg. 7 ure. 24 Aug. 's morg. 8 ure 30 min. Aroor Amsterdam: Senior, kapt. K. L. Swart en Koning Willem II, kapt. G. van Eik Menkman.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2