NIEUWEDIEPER COURANT. en binnenland! M 09 D O A D E H I> A 28 A l G 1 S T IJ 8. 1802. TWINTIGSTE JAARCANC. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKEIt Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. w franco per post1.50. Enkele nommers. 0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advkhtektién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 mir, en bij den Heer T. MOOI', op de Laan aan den IMdertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcrcn regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den L'itgcver. Den 89 dezer vertrekt de W EST-l.VDISCHK mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Augustus. De llcle verjaardag van Z. K. H. Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, tweede zoon des konings, werd eergisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De jongen, die in de vorige week in verzekerde be waring genomen en naar Alkmaar vervoerd werd, wegens de verwonding van eenen metselaarsknecht, is weder op vrije voeten gesteld. De metselaar is hersteld. De Stoompost verzekert, dat de vier nieuwe ijzeren sluisdeuren, voor de dokken alhier, de grootste ijzeren deu ren zijn, die tot nu toe in ons land bestaan. Zij wegen alleen aan ijzerwerk 175,000 Ned. ponden, en zijn te Kra lingen in de machine-fabriek van David Christie Comp. vervaardigd. Uit verscheidene plaatsen van ons vaderland schrijft men, dat de tongblaar onder het vee heerscht. Ook in het Koegras hoort men van die ziekte, zoo sterk zelfs, dat een boer, onder 10 koeijen die hij heeft, 8 aan die ziekte heeft lijdende. De sterfte is echter niet groot. De miliciens der ligting van 1861, die den 20 Mei 11. bij de onderscheidene wapenkorpsen in activiteit zijn opgetreden, ten einde daarbij gekleed en in den wapen handel geoefend te worden, en aan wie bij de onlangs plaats gehad hebbende loting, bij hunne respective korpsen een nummer is ten deel gevallen, hetwelk hen niet verpligt om voor ontbrekende vrijwilligers onder de wapenen te moeten blijven, zullen, ingevolge bevel van het departement van Oorlog, in stede van den 22sten der volgende maand, reeds op 9 Sept. a. s. met een onbepaald verlof naar hunne haardsteden terugkeeren en dit gelijktijdig met de miliciens der ligting van 1859, die aan de wapen-oefe ningen in het kamp bij Millingen hebben deelgenomen, die mede op dien dag met onbepaald verlof huiswaarts keeren. Den 26 dezer hadden aan het departement van Binnenlandsche Zaken, door de commissie voor de Staats spoorwegen, o. a. de navolgende aanbestedingen plaats Het bouwen van de penanten en landhoofden, steun pijlers en beveiligingswerken voor twee draaibruggen over het Groot Noordhollandsch Kanaal en eene dubbele brug wachters-woning, ten behoeve van den spoorweg van het Nieuwediep naar Alkmaar. Er zijn 19 billetten ingekomen. Minste inschrijver de heer T. Galman, te Amsterdam, voor de som van 209,000. Het maken van de aarden baan, de duikers, de gebou wen, de levering van ballast, bet leggen van de spoorbaan en eenige verdere werken, voor den spoorweg tusschen het Nieuivediep en Niedorperverlaat. Er zijn 22 billetten ingekomen. Minste inschrijver de heer D. 1 olker, te Dordrecht, voor de som van f 748,000. -- De Delftsche Courant bevat een lezenswaardig artikel, met het opschrift: De, wereld wil bedrogen zijn. Het icijd- befaamde Te- Winkel-Rietveldsche Weduwen-ieaarborg-fonds" en geteekend door »Een oude Dwarskijker," welk artikel ook door de Assurantie-Bode in hare kolommen is over genomen. Het vangt aan met eene vroeger gemaakte opmerking van den ouden heer Te Winkel: „Dat is immers al te maal gekheid, die ivetenschap! wat zou die wetenschap weten? Ja, een eclips mogt ze kunnen berekenen, op de minuut af; maar een weduwenfonds wegcijferen, dat zal niet ge beuren." En of nu al Doctor Stamkart en Professor Lobatto daar met verstand van zaken tegenschreven en door wel sprekende cijfers aantoonden, dat het fonds op die basis niet kon blijven bestaan, het baatte niets; de firma, die jaarlijks duizenden guldens administratieloon trok, riep ge stadig: „Het zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen." De oogen zijn langzamerhand opengegaan en het dreigend onheil: de ontbinding van het waarborg fonds, vóór vele jaren reeds voorspeld, is thans nabij. De huismiddeltjes, bestemd om het leven van den kranke nog te verlengen, ze hebben niet gebaat. De uitkeering, thans tot een bedrag van 35 percent gedaald, kondigt den finalen dood tegen het einde van het loopende boekjaar aan. Treurig is liet lot voorzeker voor de talrijke weduwen, die in der tijd al hunne hoop hadden gevestigd op de ver meende soliditeit van het waarborgfonds, dat hen evenwel in den laatsten tijd heeft voorbereid voor hetgeen nu weldra aanstaande isden geheelen val. De zekerheid evenwel, dat daardoor meer dan zeshonderd troostelooze weduwen zullen zitten op de ledige brandkas van haar gewaarborgd fortuin, moet voorzeker iederen menschenvriend tot innig medelijden met het droevig lot van zoovele weduwen stemmen. Z. M. heeft pensioen verleend aan P. P. Voller, commies der 1ste klasse bij 's Rijks belasting te Helder, en dat pensioen gesteld op 315 's jaars. In den tuin de Nederlanden te Amsterdam, heeft den 24 dezer, des namiddags, een treurig onheil plaats gehad. Terwijl men in de aldaar gevestigde schietbaan bezig was met schijfschieten, kwam de schijfwachter, een jongeling van in de twintig jaren, te voorschijn op den oogenblik, dat er een schot werd gelost, met het ongelukkig gevolg, dat de kogel hem door het ligchaam ging en hij eenige oogen- blikken daarna den geest gaf. Op Donderdag, den 4 September a. s. des namiddags 2j ure zal te Haarlem worden aanbesteed: het zesjarig onderhoud der Rijks Zeeweringen op het eiland Wieringen van 1°. Oct. 1862 tot 1°. Oct. 1868. De gemeenteraad van Medemblik heeft zich dezer dagen hij adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1