INGEZONDEN. EENE SPOOKGESCHIEDENIS. DE MIST. MARKTBEEIGTEN. naauwelijks de gevaarlijke plek voorbij, toen er midden op den weg een gevecht plaats vond, waarbij menschen het leven verloren. De justitie kwam tusschenbeide en verjoeg de Bohemers, maar de verstrooide bende verzamelde zich spoedig weder en had de onbeschaamdheid, eene uitdaging aan het bestuur te zenden, die zij met hunne ware namen onderteekend moeten hebben. De burgerlijke regtspleging was onvermogend tegen het schande lijke roofstelsel. Gedurende eenigen tijd moesten afdeelingen ruiterij eiken avond, in den omtrek der grenzen van Middlesex en Essex, ronde doen. In eene bijdrage, door eenender schrijvers van het engelsch Elack- wood-Mugasine ingezonden, lezen wij o. a. het volgende met betrek king tot het gebruik van het papier in Japan Het is hoogst opmerkenswaardig het veelvuldig gebruik te zien, dat de Japannezen van het papier weten te maken. Onze cartonnage- fabriekanten moesten naar Yeddo gaan, om daar te leeren, wat dit nijvere en met smaak begaafde volk uit en door middel van papier weet te maken. Men verwerkt het tot een stof die op leder, ma rokijn, of varkensleder zoozeer gelijkt, dat het moeijelijk is het onderscheid te ontdekken. Met behulp van vernis, kompositien en verwerijen, worden reiskoffers, tabakszakken, sigarenkokers, zadels, telescopen, roeren, enz. vervaardigd; ook zeer goede, waterdigte kleederen worden door hen van papier gemaakt en kunnen met den besten mac-intosh wedijveren. De Japannezen bedienen zich van geene zakdoeken, servetten of katoenen-, linnen- noch zijden-wrijfdoeken, maar dit alles wordt bij hen door papier vervangen. Dit is in hun land week, fijn, duurzaam, licht geel gekleurd en in groote menigte, tegen zeer bil lijken prijs voorhanden. De binnenmuren van vele kamers zijn uit papier vervaardigd en niets anders dan groote beschilderde rollen. De vensters zijn met eene fijne en doorschijnende soort van dezelfde stof bedekt, die te Japan in overvloed bij het vervaardigen van schier alle huishoudelijke behoeften gebezigd wordt. Allerwegen ontwaart men groote ballen of klompen, die men voor pakken met goederen zou aanzien, doch niets anders inhouden dan lange rollen van duurzaam papier. Wanneer een koopman een pak wil digt maken, dan neemt hij eene strook papier, draait het langzaam tusschen zijne vingers en maakt er gebruik van als van een koord, waaraan het, wat sterkte en duurzaamheid betreft, volkomen gelijk is. Voorts zou, met een woord gezegd, de Japannees zonder papier een zielloos ligchaam zijn, en, ten einde een getrouwd man zijne echtgenoote bij de een of andere tijrannike vlaag van zulk een kostbaar voorwerp niet kan berooven, zoo eischen voorzigtige moeders vooraf, bij de huwelijks voorwaarden, dat de aanstaande jonge vrouw eene zekere hoeveelheid papier worde toegekend. -Als eene bijdrage tot de kennis der gevolgen, welke het stelsel der vergunning tot het uitoefenen van het apothekersvak na zich sleept, wordt het volgende gemeld: Het apothekersberoep in Pruissen is thans, als een bepaald privilegie, een in den regel zeer kostbaar voorwerp van handel geworden. Eene in 1856 in eene stad van Midden-P missen geconcessioneerde apotheek werd onmiddellijk voor 36,000 thaler verkocht, waarvan slechts 8000 tb. voor de waarde van het huis. Voor eene ongeveer 20 jaar geleden aldaar geconces sioneerde apotheek is thans te vergeefs 80,000 thaler geboden. In eene kleine stad bestond eene apotheek, welke zeer goede zaken deed. Een jeugdig apotheker deed jaren lang aanvrage, om er eene con currerende apotheek te mogen vestigen, doch te vergeefs, zoodat hij zich naar Amerika begaf. Eenige jaren later werd de gevraagde vergunning aan een ander jeugdig apotheker verleend, zonder dat deze regt wist, hoe of waarom; voor de onkosten behoefde hij niet te zorgen, daar de concessie hem een crediet van eenige duizenden deed verwerven, en de gelukkige, die, om zoo te zeggen, den lioog- sten prijs uit de concessie-loterij heeft getrokken, bezit thans eene bloeijende affaire. Te Petmold zijn ruim 100 personen, die van het vleesch eener zieke koe hadden gegeten, plotseling ongesteld geworden en door eene pestziekte aangetast. Beeds vier hunner zijn aan de gevolgen overleden. Tengevolge van het ontzaggelijk gebruik van bier, gedurende het te Frankfort gehouden schuttersfeest, zijn de voorraden daarvan zoo aanmerkelijk gedund, dat de brouwers tijdelijk den verkoop hebben gestaakt en met het brouwen van nieuw -bier zijn begonnen. Als een paar voorbeelden van deze bierconsumtie diene, dat den eersten feestdag, in ééne brouwerij, van 's ochtends tot 's namiddags 5 ure, niet minder dan 40 aam bier is gedronken en dat, toen de aandrang aan het buffet zoo onstuimig werd, de eigenaar zich ge noodzaakt zag, de brouwerij te sluiten. Den volgenden dag werden er van 's ochtends tot 's avonds 11 ure 57 aam bier afgetapt, eene hoeveelheid, welke zelfs in de zoo drukke dagen van het zooge naamde vóór-parlement op lange na niet werd gebruikt. Het blijkt meer en meer dat dc verlichting der 19de eeuw zich vijandig heeft gekant tegen alle bijgeloof en inzonderheid tegen de in vroeger tijd zoo gezochte en hoogst interessante spookge schiedenissen. Zulke histories worden tegenwoordig zoo zeldzaam, dat men het waarlijk misdaad zou achten te verzwijgen, wat er enkele malen slechts op dat gebied voorvalt. Wij zijn zoo gelukkig er eene vernomen te hebben, waardoor wij in staat zijn gesteld de lezers dezer Courant op zulk een verhaal te vergasten. Een jonge dochter begaf zich dezer dagen bij avond buiten hare woning, ten einde in eenen kruidenierswinkel eene boodschap te ver- rigten. Langer dan gewoonlijk bleef zij weg en daar men te huis behoefte had aan dc waren die zij haalde en bovendien wegens de duisternis van den avond bevreesd begon te worden, werd de dienstmaagd uitgezonden om te zien waar de dochter gebleven was. Na eenigen tijd kwamen beiden terug, trillende van schrik en angst. De eene had op straat een sterk gefluit in hare onmiddelijke nabij heid vernomen en toch niemendal gezien, wat op een persoon ge leek, die dit geluid kon voortbrengen. Dc andere dame had wel niet een sterk gefluit gehoord, maar was toen zij zich alleen op straat bevond, aan haar hoed en lint getrokken, zonder dat er iemand te zien was, die dit deed. Men begrijpt zich den schrik en den angst der beide meisjes. Het is buiten het geloof' aan spoken en aan nachtelijke verschij ningen van zulke wondere wezens eene verborgenheid te diep om die ook maar eenigzins te bevatten. Moge evenwel de openbaarmaking dier belangrijke feiten er toe brengen om hoe eer hoe liever eenig licht te doen opgaan over zoo duistere voorvallen. Welligt zijn er ter zelfder ure meer personen nog op straat geweest en zijn die beter dan de angstige meisjes instaat om opheldering te geven nopens de spoken en hunne bedoelingen. De mist is een gevolg van de nachtelijke verkoeling van den dampkring. Door eene loupe gezien, vertoont hij zich in kleine ondoorschijnende ligchaampjes, terwijl een grondiger onderzoek leert, dat al die ligchaampjes uit waterdeelen bestaan. Aan de wetten der zwaartekracht gehoorzamende, groeperen zich al die waterdeeltjes in de gedaante van bolvormige kogeltjes, niet ongelijk aan kwik zilver, dat men in een porseleinen schoteltje heeft gegoten, of water, dat zich op den bodem van een met het een of ander vet ligchaam be streken glas bevindt. Maar zijn die bolletjes vol of hol? dat is de vraag in geschil, die de meteorologisten onderling verdeeld houdt. De omstandigheden, te midden van welke de mist zich vormt, zijn dikwijls zeer verschillende van die, waarmee de vorming van dauw vergezeld gaat. Alslaatstgemelde valt, is de grond aldaar veel kouder dan de lucht, terwijl men bij den mist juist het tegendeel opmerkt. Dan is de vochtige grond warmer dan de lucht, en worden de op stijgende dampen, even als die boven kokend water omhoog stijgen, of als de wasem der uitgeademde lucht, die des winters op het oogenblik dat zij uit den mond komt, verstijft, zigtbaar. Ook ziet men in den mist dikwijls dampen of nevel boven de rivieren, wier water veel warmer is dan de lucht voor zonsopgang. In die streken, waar de grond vochtig en warm en de lucht vochtig en koud is, heeft men dikken en veelvuldigen mist te wachten. Dit is het geval met Engeland, welks kusten door golven van hooge temperatuur bespoeld worden. Zoomede heeft dit plaats in de Poolzeeën en die van Terra Nova, alwaar de golfstroom, die van het Zuiden komt, eene veel hoogere temperatuur dan die der lucht heeft. Te Londen vertoont zich, zooals overbekend is, de mist soms buitengemeen dik. Geen enkel jaar gaat er om, dat men in de engelsche dagbladen niet leest, dat men genoodzaakt geweest is, op klaar lichten dag het gaslicht in de straten en woningen te ont steken. Zoo was b. v, den 24 Februarij 1832 de mist daar ter stede zoo ontzettend dik en zwaar, dat men, op den vollen dag, op straat niet van zich af kon zien en 's avonds, toen de stad, ter gelegenheid van den verjaardag der koningin, geïllumineerd was, de straatjongens met flambouwen door de stad liepen, om, zooals zij zeiden, ;/de illuminatie te gaan opzoeken." Dergelijke gevallen van zwaren mist heeft men ook wel eens te Parijs, Amsterdam, enz. waargenomen. ALKMAAR, 25 Augustus. Aangevoerd: 3 Koeijcn f140 a 1S0. 184 Kalveren, f 20 a 62. 420 Schapen f 16 a 30. 36 Varkens 36 a 50 c. per N. p. PURMERENDE, 26 Augustus. Aangevoerd: 141 Runderen, handel iets vlugger. 24 Paarden. 102 vette Kalveren, handel vlug, 40 a 60 c. per N. p. 30 nuchtere dito, f 7 a 18 per stuk, vlugge handel. 60 vette Varkens, 40 a 47 e. per N. p., handel vlug. 61 magere dito. f 10 a 14 en 314 Biggen f 4 a 5.50 per stuk, handel stug. 1031 Schapen en Lammeren, vlugge handel. Kip-Eijeren f 2.40, Eend-Eijeren f 3.30 per 100 stuks. 460 mud Appelen, f 2 a 2.50 en 62 mud Peren, f 2 a 2.25 per mud. Boter 90 c. a f 1 per N. p. 227 stapels kleine en 11 stapels middelbare Kaas, hoogste markt kleine Gras f26.25, enkele f 26.50 per 50 N. p. ROTTERDAM, 25 Augustus. Nieuwe witte Zw. Tarwe met ruimer aanvoer de kw aliteit veelal wankleurig doch goed van wigt, de beste ging van f 11.50 a 12.25, mind. f 10 a 11.50, 129, 130 p. witb. Poolsche f372 a 375, 127, 128 p. Bovenl. f340, 158 halve p. nieuwe dito f340, 127, 128 p. Straals. f362, 127, 128 p. Hoogl. Kleefs. f357, jarige genoegzaam aangevoerd, de beste f 12 a 12.75, mindere f 9 a 12. N. Inl. Rogge als voren f 7 a 7.50, 156 halve p. Amerik. f 255, 150 haive p. Dantzig f 237 a 239, 145 halve p. Berdiansky f 210. N. Zw. Garst als voren, winter f4 a 5.75, zomer 4 a 5.50. Inl. Haver prijshoudend, lange 3.40 a 4.25, korte f4 a 5. Boekweit onveranderd, Noordbr. f 20S a 212. N. Zw. blaauwe Erwten 25 c. hooger. kleine f7.50 a 9, groote f9 a 9.50, Schokkers f 10 a 11. Kanariezaad als voren f 6 a 9.50. Koolzaad 1 p. vl. hooger, Zw. gestort 74 a 75 p. vl., dito zakm. 71 a 71 en een half p. vl., VI. zakm. 72 a 74 en een half p. vl., Brielsch dito 74 en drie vierde a 76 p. vl. Meekrap werd redelijk aangeboden, de handel was echter gering. SCHIEDAM, 26 Augustus. Jenever f 19,75; Amst.. proef f 21.—. Moutwijn f 14.25. LONDEN, 25 Augustus. Heden waren ter VEF.-markt aangevoerd: 5280 Runderen, 26640 Schapen, 266 Kalveren en 470 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Schapen 5 sh. 2 d., van Kalveren 5 sh. 2 d. en van Varkens 4 sh. 6 d. De prijzen der laatste markt waren: Runderen 4 sh. 10 d., Schapen 5 sh. 2 d., Kalveren 5 sh. 4 d. en Varkens 4 sh. 8 d.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3