NIEUWEDIEPER COURANT. EN TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. JX°. 70. ZONDAG 51 ACGÜSTl S. v\U'l8JL» htf HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Augustus. TELEGRAPHISCH BERIGT: HELOERSCHE um. Deze Courant wordt uitgegeven op zon dag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 132. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. l'raneo per post1.50. Enkele nommers. 0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advektentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 5IOOY, oj) de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is/O.OU. Voor iederra regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte» die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 33 dezer vertrekt de O. I. Landmail via SOIJTHAMPTOjV. Onder het afdrukken dezes ontvangen wij het volgende Effecten zeer willig, op een berigt, dat Garibaldi geslagen, gewond en gevangen is. Bij de gisteren geltoudene aanbesteding op het Raadhuis alhier, van de levering van gedrukte stukken, voor de gemeentelijke admi nistratie benoodigd, zijn ingekomen 2 inschrijvings-billetten, als: de heeren: S. Giltjes voor f 482.en A. A. Bakker Cz. 449.75. Voor de plaatsing van Advertentiën in eene van de alhier uit komende Couranten zijn mede ingekomen 2 inschrijvings-billetten, als: de heeren: S. Giltjes gkatis en A. A. Bakker Cz. nihil. Beide inschrijvingen voor den tijd van drie jaren. Gedurende de verloopene week zijn van deze gemeente naar Engeland uitgevoerd: 34 Runderen, 5 Kalveren en 868 Schapen, Door den kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier, is, in zijne vergadering van Vrijdag 29 dezer, ter vervulling der vacature, die ontstaat door het aanstaande vertrek van den wel-eerw. heer Ds. F. D. J. Moorrees naar Vianeti, geformeerd het navolgende alphabetiscli gestelde twaalftal predikanten, bestaande uit: Beets, te ZljbecarspelBoljer, te OuddorpCalkoen, te Zuid zijpe; van Doorne, te Over- en NederhasseltHaversmidt, te Foudgum; van der Horst, te AartswoudKnappert, te Grosthuizen en AvenJiorn; Peaux, te SimonsJiaven en BiertSnellehrand, te Twist-; Sloten maker, te Kruisland; Talma, te en Weits, te Oude Niedorp. De Commissie uit de Gedeputeerde Staten dezer Provincie heeft heden eene zitting gehouden, in het Gemeentehuis alhier, tot het aanliooren der bezwaren tegen het plan van den aanleg van den spoorweg van het Nieuwediep naar het Niedorper Verlaaten hare werkzaamheden ten einde gebragt. In de zitting van den Gemeenteraad, Dingsdag den 2 Sept. aanstaande te houden, zullen de navolgende punten behandeld worden, als: 1. Onderzoek geloofsbrief van een nieuw lid. 2. Beëediging van nieuwe leden. 3. Benoeming van een wethouder. 4. Aanbieding der gemeente-begrooting voor 1S63. 5. Aanbesteding der onderwijzers-woning in de Schoolstraat. 6. Brug aan den ingang van het Heldersche kanaal. 7. Benoeming van een makelaar. 8. Mededeeling van ingekomen stukken. Zr. Ms. sehroefstoomschip Zoutman heeft gisteren een tweeden proeftogt gedaan, na in de eerste dagen dezer week zijne machine voor de ketting te hebben beproefd. De proeftogt heeft goed vol daan, zoodat genoemd stoomschip op de reede is gebleven, om spoedig zijne bestemming op te volgen. Naar wij vernemen, zijn Zr. Ms. stoomschepen Djambi en Comelis Dirks den 1 Aug. jl. uit West-Indie naar het vaderland vertrokken, terwijl Zr. Ms. stoomschip Zeeland den '15 Sept. a. s. van daar zal terugkeeren. Het stoomschip Djambi zal alhier binnen vallen, de Comelis Dirks te Hellevoetsluis en de Zeeland te Vlissingen. Uithoofde van herstellingen aan het schoollokaal aan de Hoofd gracht alhier, zal die school van af Maandag 1 September gedurende vier weken moeten stilstaan. De berigten over den oogst luiden allerwege gunstig; de aard appelen beloven een groot beschot, en zijn van goeden smaak. De ziekte breidt zich niet uit, ofschoon de speculatie daarover allerlei ongunstige berigten tracht te verspreiden. De tarwe en rogge zijn uitmuntend; boomvruchten overvloedig. Ook het vlas is vrij goed. Aangaande de thans zigtbare komeet deelt men het volgende mede: Tot op den 29 Aug. ging zij in het geheel niet onder. Den 1 Sept. zal zij ten 3 ure in den morgen en den 3 Sept. reeds voor middernacht ondergaan. De ondergang der komeet zal den 7 Sepi. reeds des avonds ten 10 ure plaats hebben en daarna, tot haar ver dwijnen, telkens in vier dagen, een uur worden vervroegd. De ko meet heeft den 30 en 31 Aug. hare grootste helderheid. Zij vertoont zich nu met een flaauwen staart, die zich over eene lengte van ruim vier graden volgen laat. In de tweede helft der maand September zal zij verdwijnen. Den 1 Sept. komt zij in het sterrebeeld de slang. Z. M. heeft benoemd tot president der arronaissements-regt- bank te Brielle, Mr. J. van der F een, thans regter in de arron- dissements-regtbank te Alkmaar. Den 28 dezer is in den Beemster het 250jarig bestaan van die gemeente, welke op den 28 Aug. 1012, in tegenwoordigheid van twee prinsen van het huis van Oranje Nassau ingewijd is, gevierd de ontwerper van het plan was zekere Jan Adriaan van Os en de machine, waarmede die plas drooggemaakt is, heette Leeghwater zij werd door windmolens gedreven. Des ochtends waren er op eene groote weide de volgende toebe reidselen tot de feestviering gemaakt: volksvermaken, zakloopen, tuimelmachine, kunstmatige stortbaden, enz., terwijl er eene hard draverij plaats had, onder begeleiding van twee welbezette harmonie- orchesten, het eene van Amsterdam en het andere van een Duitsch gezelschap, Duizende menschen waren van alle omstreken toegevloeid om dit feest hij te wonen. De aanvang van het feest was ten 9 ure, het duurde tot 5 ure, waarna een groot diner plaats had, dat door den lieer burgemeester en andere autoriteiten met hunne dames werd bijgewoond, na afloop waarvan allen weder naar het terrein terug keerden, waar ten 9 ure een prachtig vuurwerk werd afgestoken vervolgens was er gelegenheid gegeven tot dansen, hetgeen tot 4 ure in den ochtend duurde. Op het terrein was eene overdekte stellaadje, waarop zich het amsterdamsche muziekkorps bevond en eene drukkerij van den heer J. Schuitemaker, uit Purmerend, waar eenige vliegende verzen wer den gedrukt, die bij duizenden den wind ten prijs gegeven, door de omstanders opgenomen zijndaarna zijn er exemplaren gedrukt en verkocht van liet programma der harddraverij en het vuurwerk, alsook eene lijst der bekrooningeu op de tentoonstelling van de afdeeling Beemster c. a. der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Het feest is in de beste orde, zonder eenige hindernissen, afgeloopen. Dezer dagen heeft de wetenschap, ja de maatschappij een ge voelig verlies geleden, door het afsterven van den hoog-eerw. zeer gel. heer Dr. H. E. Vinke, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoogesehool te Utrecht. Te Meliskerke zijn in het gezin van eenen welgesteld landman, de Korte, in korten tijd de vader, moeder, zoon, twee dochters, de. aanstaande bruid van den zoon en de knecht door typhus in het graf gesleept. Naar men uit Heteren meldt, is thans van de drie aan hit zwaar beproefde ouderenpaar, den heer Jonckevs, predikant, en echt genoot, uit tien telgen overgebleven kinderen, ook het jongste, zijnde de nog eenig overgebleven zoon, door de noodlottige keelziekte, onder den naam van dyphteritis hekend, aangetast, en verkeert dienten gevolge in bedenkelijken toestand. De twee oudsten, heiden meisjes, zijn gelukkig van de ziekte hersteld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1