BUITENLAND. De jongste berigten uit onze oost-indisehe bezittingen behelzen hoofdzakelijk de volgende wetenswaardigheden: Zwaar werden de kusten van het eiland Borneo door zeeroovers geteisterd. Zij hebben op verschillende plaatsen geplunderd, men sehen geroofd en den arm der geregtigheid weten te ontvlugten. Bestendig weten zij aan vervolging te ontkomen, en zelfs hebben zij weten te ontkomen aan een scherp gevecht met het inlandsch hoofd van Mendawédie hen met vier gewapende sampans achtervolgde. De zaken te Baudjermassin gaan vooruit. De invloed der neder- laudsehe regering wordt daar grooter, terwijl de inlandsche vorsten zich onderwerpen of voor den wrekenden arm van het wettig gezag moeten buigen. Er wordt geklaagd over eene duurte der levensmiddelen, die zich, zoowel op Java, als in de buitenbezittingen, dreigend openbaart, Verder worden klagten aangeheven over de niet spoedige en niet goedkoope gasverlichting, waarmede Batavia zal worden begiftigd. Reeds wacht men er sedert een half jaar op de gewenschte verlich- ing, die, werden de boeten op te late levering daar geëischt, aan de lirma Enthoven Comp., te 's Hage, op hooge kosten komen zou. Dat dit nieuwe licht aldaar vrij duur zal zijn, verwacht men als een gevolg van het privilegie, door de regering aan gezegde firma verleend. Overigens gewagen die berigten van eene groote mate van stil stand, in het ondernemen van alles wat handel en nijverheid betreft. Men wijst er op, hoe in de naburige koloniën der andere natiën eene groote mate van bedrijvigheid en ontwikkeling wordt gevonden, terwijl de Nederlanders stil zitten wachten en het aanzien, hoe an deren van hunne vlijt de schoonste en zegenrijkste vruchten plukken. Men leest in de Staats-Courant Ouder dagteekening van den 12 Julij 1862 hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-Indië. Zr. Ms. fregat Palembang, kapt. ter zee J. D. Wolterbeek, dienst doend wachtschip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. van der Moore, dienst doend wachtschip ter reede van Soerabaija. Zr. Ms, korvet Ballas, kapt.-luit. ter zee J. van Gogh, behoort tot het station ter Westkust van Sumatra, heeft wederom eenen kruistogt om de Noord gedaan, van 12 tot 25 Junij jl. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, is den lsten Julij als wachtschip bemand en zou den 13den Julij de be stemming als zoodanig naar Macassar opvolgen. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pylades, luit. ter zee 1ste kl. A. W. Keuchenius, heeft de opname in Straat Ban ka tijdelijk gestaakt en is eenige dagen op Palembang gebleven; zal van daar weder naar Muntok terugkeeren. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. C. II. Clifford Kocq van Breugel, behoort tot de zeemagt bij de expe ditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, ligt voor Band jerrnasin ter bescherming dier hoofdplaats. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt.- luit. ter zee G. P. J. Mossel, behoort tot het station in de wateren dei- Moluklen, heeft het Louthoirsohe gat bij Banda bebakend. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. het Loo, kapt.-luit. ter zee P. T an der Velden Erdbrink, ondergaat eenige herstellingen aan het maritime-etablissement te Soerabaija. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Reinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee H. A. Modderman, gestationeerd in de wateren van Riouw en Linga, is den 20 Junij van een kruistogt op de hoofdplaats van het station teruggekeerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, heeft, na het gevecht tegen de zeeroovers op 18 April jl., op nieuw de Telaut-eilanden bezocht, doch de zeeroovers waren gevlugt, in kleine praauwtjes van Rarabelang, en niet meer te achterhalen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Bali, luit. ter1 zee 1ste kl. J. A. van der Muelen, wordt te Soerabaija voor de tehuisreis gereed gemaakt. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. E. Buys, behoort tot het station in de japansche wateren heeft van uit de baai van Nagasaki eenen togt naar Jedo en terug gedaan en is, volgens de laatste berigten van 20 Mei, nog ter reede van eerstgenoemde plaats aanwezig. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Soembing, luit. ter zee 1ste kl. C. A. W. Ilalverhout, is den 25 Junij bij de vlag teruggekeerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee lste kl. H. E. Bunnik, is in reparatie opgenomen aan het marine-etablis sement te Onrust, zal, bij gereedheid, tegen het laatst van Julij naar Macassar vertrekken. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee lste kl. jhr. A. Meijer, behoort tot do zeemagt bij de expeditie in de Zuider- en Ooster-afcleeling van Borneo, heeft een togt naar Passir gedaan en is den 25 Junij weder met den sultan van dat rijk naar Bandjerrnasin teruggekeerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. P. Koning, behoort tot het station tot de wateren van Biouw en Linga, is nog kruisende bij de Tambelan- en Natuna- eilanden. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Gedehkapt.-luit. ter zee jhr. J. E. W. F. van Baders, is te Soerabaija met 1 Julij buiten dienst gesteld. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, heeft een kruistogt gedaan in de Karimatta-passage en i3 thans beschikbaar ter reede van Batavia, vertrekt den 13 Julij tijdelijk in station naar Macassar. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Etna, luit. ter zee lste kl. A. L. Palm, wordt afgelost door het stoomschip Amsterdam, en komt op aaar Soerabaija om te timmeren. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Phoenix, luit. ter zee lste kl. J. L. Nierstrasz, komt op naar Soerabaija om te reparen als de Suriname te Macassar zal zijn aangekomen. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. E. I. Abresch, heeft van Soerabaija depêches naar Bandjerrnasin overge- bragt, en is vervolgens bij de vlag gekomen en vertrekt dezer dagen naar Soerabaija; zal vervolgens het station te Macassar betrekken, Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Samarang, luit. ter zee lste kl. J. N. Slegt, heeft een kruistogt van uit Muntok gedaan en zal na terugkomst van den gouvernements-stoomer Bronbeek de opname van Straat Nado vervolgen. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. jhr. D. Bowier, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, is gelijktijdig met de Vecht naar de oostkust van Borneo vertrokken. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. J. J. A. D. Phaff, is den 25 Julij van Macassar te Soerabaija teruggekeerd. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Bietveld, behoort tot de zeemagt bij de expeditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, neemt de Barito-mon- ding op. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Eivière, eonvoijeert het particuliere stoomschip Oena- rang, aan boord waarvan de opperlanclvoogd zich bevindt, zal den 13 Julij de terugreis van Soerabaija naar Batavia aanvaarden. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, kapt.luit. ter zee J. M. de Jongh, gestationeerd in de wateren van Celebes, heeft met den gouverneur van dat gewest eene reis naar Sindjay en andere plaat sen gedaan. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lste kl. C. F. Hackstroh, heeft de Berkel in het station ter Westkust van Borneo afgelost en is thans ter reede van Sambas gestationeerd. De belangrijkste aangelegenheid op het gebied der staatkunde is nog steeds de zaak van Italië. De quasstie over Rome vertoont zich nog altijd als een groot drama in verschillende bedrijven, waarvan er eenige tot inleiding afgespeeld, andere tot besluit nog volgen moeten. Men is het niet algemeen eens of Garibaldi, die eene der hoofdrollen vervult, bezig is aan de laatste acte. Het behoeft naau- welijks gezegd te worden, dat in het beroemde stuk onderscheidene valsche rollen voorkomen, die, zoo als kenners en beoefenaars dik wijls verzekeren, altijd hoogst moeijelijk te vervullen zijn en ondank baar worden beoordeeld. Dames-rollen komen er ook al in voor, en welligt draagt zulks niet weinig bij, om de belangstelling der vrouwen in de oplossing der romeinsche quuestie te verhoogen. In den regel bemoeijen zich de dames weinig of niet met alles wat diplomatie betreft; keuken en modewinkel trekken bijna geheel hunne aandacht. Maar bij de verzekering, dat zelfs eene keizerin het der moeite waardig acht, om de vraagzal Rome de hoofdstad van een eenig Italië worden? te bespreken en op den gang der zaken invloed uit te oefenendat de romeinsche vrouwen van hunne sympathie voor Garibaldi hebben doen blijkendat er eene briefwisseling tus- schen den bevrijder van Italië en genoemde dames is ontstaan, waarbij zelfs de romantische woorden: Rome of de dood" in ge bruik zijn genomendat men de naaischolen op Sicilië in fabrieken voor roode- of Garibaldi-hemden heeft herschapen; bij de ver zekering van zulke feiten, mag men het er veilig voor houden, dat de bespreking van de groote italiaansche zaak niet langer uitslui tend het werk van mannen, maar ook en vooral van dames is. Kortom, algemeen is de belangstelling op hetgeen er gebeuren zal, gevestigd. Meer en meer treedt thans op den voorgrond het belang van den paus. Men vraagt zicli ernstig af, hoe diens zetel zal worden ge ëerbiedigd en beschermd. Het wordt er voor gehouden, dat Napoleon, genoeg bekend met de bezwaren aan de bezetting van Rome ver bonden, met iedere schikking genoegen nemen zou, die slechts genoegzamen waarborg voor de veiligheid van den Heiligen Stoel kan opleveren. Overigens wordt uit officiële bronnen medegedeeld, dat de fransche bezetting te Rome tot aan den dood van den tegen- woordigen paus zal voortduren. Te Auvelais speelde dezer dagen een veertienjarige knaap met den bal; geplaagd door een anderen jongen, die zich in het spel kwam mengen, raapt hij een steen op en wil dien naar hem werpen, doch trof, niet dengeen dien hij straffen wilde, maar zijn eigenen broeder, een kind van 24 jaar, dat dood neder viel. Onlangs kwam er een inwoner van Namèche op eenen stoom boot te Namen met zijn koffer op den schouder. Ziende dat er veel volk en het vaartuig sterk geladen was, ging hij voor op het dek wandelen, altijd met zijn la-1 op den schouder. De kapitein, hem ontmoetende, zeide: „Vriend, zet uw koffer neer!" „Ik dank u, kapitein, het schip is al genoeg geladen, zonder dat ik er mijn koffer nog bij zet." - Bij gelegenheid van zijn jongste verblijf te Vichy, heeft keizer Napoleon een soldatenbal bijgewoond en gedanst met eene jonge boerin uit Gasset. De menigte was uiterst opgetogen over deze ga lanterie. Vooral stond de generaal W., een boezemvriend van den koning van Prnissen, verbaasd, en kon zijne oogen niet gelooven. Een boer zeide des avonds tot iemand, die zijn sigaar bij hem wilde aansteken: „Hebt gij gezien hoe hij met Marie Boilon gedanst heeft." „Kent gij haar dan?" „Wel zeker, het is mijne nicht!" „Nu, dan zal zij wel in haar schik zijn met de hooge eer, die haar is te beurt gevallen." „Nu, dat geloof ik, zij en hare familie zullen er over 300 jaren nog van spreken. Kijk, mijnheer! Karei X was dc koning van den adel; Bodewijk Philips, de koning van den burgerstand en Napoleon is de keizer der boeren." Z. K. H. de prins van Wales zal in het aanstaande voorjaar in het huwelijk treden met prinses Alexandrina van Denemarken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2