BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 September. Uitslag der herstemming: de heer üeeringh 7 en Zur Midden 4 stemmen3 blanco briefjes. De heer Beeringh, tot Wethouder benoemd, verklaarde zich ge neigd, gebruik te maken van het uitstel van 2-1- uren, hem bij de wet toegekend, om zich over zijne benoeming te verklaren. (De heer Haremaker verlaat de vergadering.) Door het dagelijkseh bestuur werd den raad aangeboden de be grooting van ontvangst en uitgaaf der gemeente, voor den jare 1863, luidende als volgt.: INKOMSTEN: Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 11,052.454 II. Baten en inkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen - 362.50 III. Opbrengst van belastingen en heffingen - 119,822.281 IY. Ontvangsten van verschillenden aarden toevallige baten- 545.00 V. Buitengewone ontvangsten - 1,200.00 Totaal der inkomsten 132,982.24 I T G A Y E N: Hoofdstuk I. Kosten van het huishoudelijk bestuur en andere kosten van het dagel. best.enz. mitsgaders reis-en verblijfkosten 9,440.00 II. Kostenvaninvorderingderplaatsel.be- last.enmiddelenenteruggavedeswegens - 10,210.00 III. Kosten van het aanleggen en onderhou den van plaatselijke eigendommen en de deswegens verschuldigde lasten - 13,113.02 'IV. Kosten der openb.veiligh.enbrandweer - 20,002.00 Y. Kosten der plaatsel. gezondheids-policie - 120.00 YI. Kosten van het onderwijs en ter bevor dering van kunsten en wetenschappen - 18,525.00 YII. Kosten voor het armwezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan onderschei den daarmedeinverbandstaandeinstell. - 22,450.00 VIII. Itenteu en aflossingen van geldleenin- gen, mitsgaders alle verdere opeischbare schulden der gemeente- 7,000.00 f, IX. Andere uitgaven, niet onderzie vorige hoofdstukken behoorer.de- 680.00 X. Buitengew. uitgaven van allerlei aard - 23,034.00 XI. Onvoorziene uitgaven- 2,408.22 Totaal der uitgaven 132,982.24 Tot onderzoek dier begrooting splitste zich de raad in drie nfdeelingen lste afdeeling: de heeren Beeringh, Graat, de Breuk, Maalsteed en Strootman. 2de afdeeling: de heeren Verweijde, de Lange, Janzen, Papineau en Haremaker. 3de afdeelingde heeren Zur Mühlen, van Kelckhoven, Boomsma en Lastdrager. Er wordt besloten, dat de vergaderingen der afdeelingen, onder voorzitting van den Burgemeester en de Wethouders, op den 18, 19 en 20 Sept. a. s. zullen gehouden worden. Door den Voorzitter wordt, namens het dagelijkseh bestuur, voorgesteld, om geen gevolg te geven aan de aanbesteding van de onderwijzers-woning in de Schoolstraat, welke aanbesteding op den 22 Aug. jl. heeft plaats gehad. Zonder beraadslaging wordt dien overeenkomstig besloten. Er wordt gelezen eene missive van de commissie voor de Staats spoorwegen, begeleidende eene coneept-acte van overeenkomst, tus- schen het Bijk en het Gemeentebestuur. Een en ander betrof den afstand van een gedeelte van den wreg tusschen de Jaagsteeg en den grooten Bijksweg, benoodigd voor het bassin van den Staats spoorweg, en eene overeenkomst over den aanleg van een dam en van eene brug bij den ingang van het Heldersehe kanaal, en tot de verbindtenis, ter zijde van de gemeente, tot eene bijdrage van 45,000. Vlet het oog op het groote belang dezer zaak, stelt de Voorzitter aan den Baad voor, over te gaan tot het benoemen eener commissie van vier leden, om gemelde voorstellen te onderzoeken en daarvan rapport uit te brengen in de zitting, die den 16 dezer zal worden gehouden. Onder voorzitting des Voorzitters, zullen leden dier commissie zijn, de heeren: Papineau, Janzen, Strootman en de Lange, die respectivelijk met 12, 11, 9 en 9 stemmen benoemd werden, terwijl op de heeren Beeringh en de Breuk ieder 3, op den heer Graat 2 en op de heeren Zur Mühlen, Verweijde en Boomsma ieder 1 stem werd uitgebragt. Tengevolge van het raadsbesluit, in de vorige zitting genomen, om in deze vergadering tot de benoeming van een makelaar over te gaan, geschiedde thans die benoeming en werd de heer S. Th. Beets, candidaat-notaris alhier, daartoe met algemeene stemmen gekozen. De Voorzitter deelde mede, dat in de volgende vergadering zou worden ter tafel gebragt, een nieuwe rooster voor de aftreding der raadsleden, tengevolge der vermeerdering van het aantal leden. Er werd gelezen eene missive van den commissaris des konings in dit gewest, houdende mededeeling, dat door de regering niet kan worden voldaan aan het verzoek van den Baad, om 1000 vierk. ellen gronds van de stortgronden bezijden het Groot Noord- hollandsch Kanaal ten gebruike voor eene mestbelt af te staan, om reden dat die gronden voor eene eventuele verbetering van het .kanaal beschikbaar moeten blijven. Tevens werden medegedeeld de bezwaren van den minister van Oorlog tegen de plaatsing van den mestbelt binnen den kleinen verboden kring van het fort Westoever. De aanwijzing van een ge schikter plaats buiten den middelbaar verboden kring, wordt voorloopig voor kennisgeving aangenomen. Eene missive der plaatselijke schoolcommissie, betreffende de schoolprijzen en daaruit voortvloeiende hoogere uitgaven, wordt in handen gesteld van B. en W., om te dienen bij dc behandeling j der begrooting. Er werd gelezen eene missive van den heer J. L. Crap Ilelling- man, waarbij ZEd. kennis geeft, dat hij met den lsten dezer eervol ontslagen en vervangen is door den heer jhr. T. AV. Kraaijenhof. De heer Hellingman betuigt zijnen dank aan den Baad voor de wel willendheid, die hij gedurende de 28 jaren, die hij in zijne betrek king van controleur, enz. bij de administratie van 's Eijks belas tingen is werkzaam geweest, heeft ondervonden. Aangenomen voor kennisgeving. Niemand der leden vraagt meer het woord en de vergadering wordt daarop door den A'oorzitter gesloten. De zeildag van Zr. Ms. stoomschip Zoutman naar TFest-Indië is bepaald op morgen, 4 dezer. Z. Exc. de vice-admiraal Vogel- poot heeft heden morgen genoemden bodem geïnspecteerd. Het etat-major is zamengesteld als volgtkommandant kapt.-luit. ter zee J. Andreae; lste oiiicier de luit. ter zee lste kl. W. Siuijter- man van Loo; de luits. ter zee 2de kl. P. ten Bosch, jhr. A. E. Meijer en J. II. Commijs; de adelborsten lste kl. M. E. Beeringh, P. C. Pabst, TI. van Broekhuijzen, H. J. Borgerhoff van den Bergh, E. de Smit van den Broecke, II. W. P. Biesz en L. Backer Over keek; de officier van gez. lste kl. P. J. Idenburg; de officier van gez. 3de kl. M. C. Buijze; de officier van adm. 2de kl. A. A. Gijsberti Hodenpijl, en de scheepsklerk L. G. van Deun. Heden morgen had in de nabijheid van Kijkduin een droevig ongeluk plaats, waardoor eene familie eensklaps in den diepsten rouw werd gedompeld. Ader sloeperlieden, J. en L. Vermeulen, (vader en zoon), Y. Bakker en D. Bakker, lagen met hun vlet voor anker, om de binnenkomende schepen af te wachten, ten einde die adsistentie te verleenen. Eensklaps kwam een zware zee op, de vlet liep vol water en sloeg om, met het ongelukkig gevolg, dat beide eerstgenoemde sloeperlieden, helaas! hun dood in de golven vonden. De beide anderen zijn nog levend door Arie Zeeuw in zijne vlet opgenomen. Heden morgen zal voor het Prov. Geregtshof in Noordholland de zaak behandeld worden van J. Pel, zeeman, wronende in deze gemeente, beschuldigd van op 28 Mei 1.1. zich te hebben begeven in de woning van G. J. alhier, en aldaar met vooraf opgevat voornemen om haar te dooden, J. C. van Vleuten, te hebben aan gegrepen, haar hoofd achterwaarts te hebben gebogen, en met een scheermes haar aan de halsspier te hebben verwond, hoewel hij in de verdere volvoering van zijne misdaad is verhinderd, doordien voornoemde G. J. en diens huisvrouw hem met geweld hebben weerhouden en het mes ontrukt. Naar men verneemt, zal alhier eene onderofficiers-societeit op- gerigt worden, waaraan ook burgers als honoraire leden kunnen deelnemen; reeds is daartoe een voorloopig bestuur benoemd. Wij vernemen met genoegen, dat het aan Z. M. den keizer aller Bussen heeft behaagd aan S. C. Visser, schipper der lste klasse bij het Loodswezen alhier, te verleenen de gouden medaille voor redding van schipbreukelingen, om te worden gedragen aan het lint der orde van St. Wladimir. Aan elk der verdere opva renden van de loodsboot is geschonken de som van "10 zilveren roebels. Deze gunstige beschikkingen hebben genoemde zeelieden verdiend met hunne menschlievende pogingen tot redding van de equipage van het russiseh barkschip Alcyon, kapt. Malrn, niet verre van deze kust gestrand. Bij de aanstaande feesten der Israëliten alhier zal tegenwoordig zijn de AVeleerw. Heer J. Hirsch, B-abbijn te Amsterdam. De jurisdictie van den heer Zurmuhlen, vice-consul van België alhier, onder wien het consulair agentschap voor Texel behoorde, is uitgestrekt tot het eiland IVieringen en de haven van Medemblik. Op den laatsten Aug. heeft de heer J. L. Crap Hellingman, controleur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen en inspecteur over de ambulante recherche te water, zijne betrekkingen nedergelegd, nadat hij, in een diensttijd van meer dan 40 jaren, zich door kunde en ijver in alle opzigten aanspraak had verworven op de achting der ingezetenen in het algemeen, en in het bijzonder op die der onder hem gestelde ambtenaren, waarvan hem ook de ondubbelzinnigste blijken zijn geworden. In zijne plaats is door Z. M. benoemd Jhr. T. J. Kraijenhoff, met den titel van controleur der directe belastingen, in en uitgaande regten te Helder en kommandeur der ambulante recherche te water. De overige benoodigdheden voor de ketelmakerij op 's Bijks Marine-werf alhier, zijn door een particulier vaartuig van Huil afgehaald en reeds te Amsterdam aangekomen. In onderscheidene bladen is in den jongsten tijd het wets ontwerp, tot regeling van het middelbaar onderwijs, besproken. De Gemeentestemeen blad, dat de zaken van het schoolwezen van de regtskundige zijde beschouwd, heeft in een niet onbelangrijk artikel de verpligting besproken, bij dat ontwerp aan de gemeenten van 10,000 zielen en daarboven opgelegd, om eene burgerschool op te rigten. Het blad werpt de vraag op, of men de gemeente belasten kan met de zorg voor en de kosten van een voldoend openbaar onder wijs? en houdt het er voor, dat aan gemeente-besturen wel de be voegdheid tot het oprigten van zulke scholen behoort toegekend te worden, maar dat op de voorgestelde wijze de grondwettige vrijheid en de regten der gemeente worden gekrenkt. De schrijver van dat artikel verwondert zich, dat onze minister van Binnenl. Zaken zich i zoover kon voorbijzien.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2