BUITENLAND. In de vergadering van hot Koninklijk Instituut van Ingenieurs, op den 9 en 10 dezer te Haarlem te houden, zal o. a. worden gehandeld over eeue ingekomen verhandeling van het lid J. Stroot- man, over wijde zeesluizen en sluisdeuren van plaatijzer, en over een vijftal vragen betrekkelijk de verbinding van Amsterdam met de Noordzee. De.tweede vraag luidt aldus: „Moet aan de verbetering van het Noordhollandsch Kanaal, boven den genoemden aanleg van het Noordzee-kanaal niet verre de voorkeur worden gegeven?" Z. M. heeft benoemd tot president van de arrondissements- regtbank te Alkmaar, Mr. T. M. Wentholt, thans regter in die regtbank. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der registratie en domei nen van de 3de kl., de heer A. M. van de Laar, thans ontvanger der registratie en domeinen te Gulpen. Z. M. heeft bij liet corps der Infanterie benoemd: tot 1ste luitenants bij het 7de regiment, naar ouderdom van rang), de 2de luitenants T. C. van Nes, jhr. L. van Beijma, M. de Sitter en E. Iloelantsallen van het corps. Z. M. heeft pensioen verleend aan LID. adjudant in buiten gewone dienst, den gewezen vice-admiraal A. J. Smit van den Broecke, en dat pensioen gesteld op 87915 's jaars. In de nabijheid van Enschedé had den 24 Aug. een treurig en tevens koddig tooneel plaats. Een paar echtelieden hadden den Zondag middag buiten 's huis doorgebragt en keerden 's avonds omstreeks 9 ure terug. Beide hadden, zoo men het noemt, de hoogte. Om de eene of andere reden scheen de vrouw misnoegd op haren man. Althans, naauwelijks binnengetreden, grendelde zij de deur en begon haar man duchtig af te rossen. Langzamerhand echter, herwon de man het verloren terrein en beiden geraakten buiten de deur aan het plukharen, waar de vrouw, na een gevoelig pak slaag opgeloopen te hebben, eindelijk door hare wederhelft in eene sloot gestopt werd. Eeuige buren hadden zich vermaakt met deze scène, doch oordeelden het nu tijd om tusschenbeiden te komen, daar do vrouw gevaar liep in den modder te smoren. Men leest in de MiddelburgscJie Courant: De verwoestingen die de gepantserde schepen in den ameri- kaanschen oorlog aanrigten hebben de aandacht der geheele wereld tot zich getrokken. Sedert lang houden dan ook alle zeemogend heden zich bezig met de vraag welken invloed de genomen proeven in Amerika op den bouw en de inrigting der oorlogschepen hebben moet. Nederland kon daarbij voorzeker geen werkeloos toeschouwer blijven, en in het begin van dit jaar heeft dan ook de minister van Marine aan een kommissie bestaande uit de heeren B. (7. Escher, schout bij nacht, Pels Itijken, kapitein ter zee, Turk, hoofd-ingenieur en directeur van den scheepsbouw, Andreie, kapitein-luitenant trr zee, en Tromp, hoofd-ingenieur der marine, den last opgedragen om de plannen voor gepantserde ijzeren stoomkanoneerbooten, (ten behoeve der binnenlandsche verdediging van het rijk) te onderzoeken en voorstellen daartoe betrekkelijk te doen. Bij aanschrijving van 9 April 1862 werd daarop die zelfde kommissie door den minister belast met de beoordeeling en het onderzoek naar het pantseren van oorlogschepen in het algemeen, getoetst aan de nieuwere stelsels, elders aangegeven of beproefd en verdere daarmede in verband staande aangelegenheden. De kommissie beraadslaagde ijverig en bragt reeds den 23 Mei daaraanvolgende een rapport uit. Door velen werd met belangstel ling en nieuwsgierigheid naar dat rapport uitgezien, doch de open baarmaking bleef steeds achterwege en slechts enkele dagbladen geven er een zeer korte en onvoldoende mededeeling van. Het doet ons daarom genoegen in de laatst verschenen aflevering van het album van buitenlandsche lettervruchten, in een artikel, dat. de ge pantserde schepen in het algemeen beschouwt, een duidelijk en meer volledig overzigt aan te treilen van den veelomvattenden arbeid van genoemde commissie. Uit Heteren wordt de treurige tijding medegedeeld, dat Zon dag middag ook het achtjarig zoontje van den heer Ds. Jonkers aan de gevolgen der noodlottige keelziekte is bezweken, zoodat de zoo zwaar beproefde ouders binnen weinige dagen acht geliefde kin deren ten grave hebben zien dalen. Men schrijft uit Suriname, dd. 4 Aug, jl. „Den 29 Julij is hier ter reede gekomen Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Amstel, komm. luit. ter zee 1ste kl. G. A. Bakker; alles was wel aan boord. Den 1 Aug. is het station overgegeven, en de zeildag van de Apeldoorn is bepaald op den S Aug., maar het schip zal waarschijnlijk den 9 Aug. vertrekken." Het telegrafisch berigt, opgenomen in ons vorig nommer, aan vankelijk betwijfeld, heeft zieli echter door nadere tijdingen bevestigd. Garibaldi, strijdende aan het hoofd zijner vrijwilligers, is werkelijk geslagen, gewond en gevangen genomen. Tengevolge van een treffen met de italiaansche troepen, zijn 12 Garibaldisten gesneuveld, 200 gewond en 2000 gevangen genomen. Kolonel Palavicini, aan wien koning Yictor Emmanuel deze belangrijke zegepraal heeft te danken, is door den koning ter belooning voor zulk een dienstbewijs tot generaal bevorderd. Garibaldi is aan den voet gewond, aan boord van de Diica Genova, een italiaanseh fregat, gebragt en naar Spezzia vervoerd. Hij moet zijn verlangen hebben kenbaar gemaakt om met een engelsch vaartuig zijn vaderland te verlaten. De tijd zal het leeren of de regering er toe besluiten kan om den „bevrijder van Italiëzijne vrijheid weder te geven, dan of zij den eens zoo ge- vierden held in een citadel durft opsluiten. De fransche Moniteur, deze tijding mededeelende, voegt er bij, dat het gevaar, dat het lot van Italië bedreigde, thans ten einde is. Middelerwijl is de italiaansche regering ijverig in de weer om volksbewegingen in het rijk te voorkomen of te onderdrukken. Hiel en daar zijn de nationale gardes onder de wapens geroepen en de- monstratiën door kracht van wapenen onderdrukt. Het spreekt van zelve, dat deze belangrijke berigten over de itali aansche qumstie zoozeer op den voorgrond treden, dat daardoor andere staatkundige aangelegenheden in de schaduw worden gesteld. oor het overige verdient het berigt uit Constantinopel, dat de Turken de hoofdstad van Montenegro zijn genaderd, dat de vorst des'lands gevlugt en dat de stad door de zijnen in brand is gesto ken, wel eene vermelding. Evenzoo is het niet van belang ontbloot, dat de verkiezingen voor de Tweede Kamer van Hessen-Kassei ten einde geloopen eu meerendeels in liberalen zin uitgevallen zijn. De gemeenteraad te Brussel heeft ijzeren bekers aan drie fon teinen met ijzeren kettingen doen vasthechten, om den voorbijganger steeds in de gelegenheid te stellen, een dronk water te nemen. In Engeland is dit stelsel reeds lang toegepast en verdient algemeene navolging. Uit Leuven wordt gemeld, dat de directeur der bank van leening in de afgeloopen week is vertrokken en de kas der instel ling, waarin zich 280,580 frs. bevonden, heeft medegenomen. Hij genoot eene bezoldiging van (5000 frs., zijne borgtogt bedroeg 12,000 frs. Zijne echtgenoot is gearresteerd. Er bevindt zich in Frankrijk eeue zoogenaamde w ilde vrouw, die door alle geleerde genootschappen wordt bestudeerd. Het haar van deze vrouw is 11 el lang; daar het wol- en kroesachtig is, is het alsof zij in een langen mantel is gehuld. Omstreeks veertig jaar geleden vertoefde eene rijke russisehe familie, uit vijf personen bestaande, te Laibach, en verdween op zekeren dag plotselings, zonder dat men eenig spoor van haar ont dekte. Er vielen destijds zware vermoedens op een logementbediende, dat hij die personen vermoord had, en deze vermoedens werden nog versterkt, toen hij kort na hunne verdwijning voor fl. 40,000 zelf een logement aankocht en in den echt trad. Bij gebrek aan genoeg zaam bewijs werd hij echter vrijgesproken. Onlangs zijn beide eeht- genooten overleden, een aanzienlijk vermogen achterlatende, en hunne erfgenamen lieten aan de woning der overledenen groote reparatiën bewerkstelligen, bij welke gelegenheid op eene geringe diepte onder den vloer van het huis vijf geraamten zijn ontdekt, en wel drie op een plek, en twee op eene andereuit de gesteldheid, waarin deze geraamten lagen, was op te maken, dat de lijken door een touw zaamgebonden waren geweest. In het begiii der volgende maand zal te Avgsbnrg eene bijeen komst vau oud-studenten der beide gymnasia aldaar worden gehouden. Onder de genoodigden bevindt zich ook keizer Napoleon, die in de jaren 182123 aldaar onderwijs genoot. Uit de verslagen dezer gymnasia blijkt, dat de keizer in het eerste jaar de 24ste onder 80, en in het tweede jaar de 19de onder 70 leerlingen was. Eerst in het tweede jaar werd hij als „prijswaardig', opgegeven, onder bij voeging, dat de prins nog betere vorderingen zou hebben gemaakt wanneer hij de duitsche taal meer magtig ware geweest. Een zijner onderwijzers gaf getuigenis van zijn buitengewoon talent en uiterst zachtmoedig karakter. Als zijne geboorteplaats was Parijs en als zijn domicilium Eome ingeschreven. De ex-koningin van Holland zijne moeder, vertoefde destijds slechts zeer kort te Augsburg, bij haar broeder, hertog Eugenius van Leuehtcnberg. Volgens een particulier berigt uit St. Petersburg, is de rege ring aldaar bereid, om aan het verlangen der japansche gezanten, wat betreft de verlenging van den termijn tot opening der havens, ote te geven, toch geenszins aan een tweede voorstel, waarbij Pus- land wordt verzocht, de reeds geopende havens minder door russi sehe oorlogschepen te doen bezoeken. - Dezer dagen werd de sultan van Turkije eene dochter geboren. Deze heugelijke gebeurtenis is met salvos van liet geschut, illumi natie en vuurwerk gedurende drie dagen gevierd. Indien hem een zoon ware geboren, zonden de feesten acht dageu hebben geduurd. De kosten, die de regering, bij die gelegenheid maakt, zijn ontzet tend. Het kraamvertrek der sultane is betooverend schoon, schit terende van paarlen, edelgesteenten en kostbaarheid. Alleen liet bed der sultane heeft omstreeks 10 millioen piasters gekost800 deco rateurs hebben gedurende eene maand aan de kraamkamer gewerkt. Bij deze heugelijke gebeurtenis heeft de sultan aan zijne ministers en adjudanten aanzienlijke sommen geschonken, onder anderen aan den groot-vizier 2000 beurzen (1 millioen, aan Ali-pacha 160 beur zen en aan Kapudan-pacha liet keizerlijke paleis te Condelli. Dat de schatkist bij zulke verspillingen berooid moet zijn, lijdt geen twijfel, en het kan evenmin bevreemden, dat de turksche regering te Londen weder eene leening van 24 millioen piasters wenscht te sluiten Op voorstel van den franschen consul op Havanna is er geld bijeengebragt om sigaren te koopen voor cle fransche troepen in Mexico. Er is 15,995 francs bijeengebragt, waarvoor 142,000 sigaren zijn gekocht, terwijl er bovendien nog 14,000 door verschillende personen zijn ten geschenke gegeven. KINDERLIJKE EENVOUD. (Afgeluisterd). Tusschen twee kleine meisjes, het waren zusters, ontstond een druk gesprek over hunne bestemming in de wereld. Waar kinderen ook al niet van sprekenZij deelden elkander met kinderlijke open hartigheid mede, wat zij hoopten, dat de toekomst hen opleveren zon. Het jongste meisje, dat weinig lust in de thans zoo sterk aangeprezen schoolpligtigheid had en veelmeer naar de schijnbaar groote mate van vrijheid der kindermeisjes verlangde, zeide, dat zij nooit dezelfde bestemming als hare zuster, die onderwijzeres wilde worden, zou opvolgen: maar dat zij de begeerte naar de betrekking

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3