NIEUWEDIEPER COURANT. 1802. TWINTICSTE JAARGANG. JÏ& 72. ZONDAG 7 SEPTEMBER. EN BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 September. HELDERSCHE Deze Courant wovjt uitgegeven op zondag en bondek dag, des morgens ten acht uredoor A. A. liAK KE li Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30, franco per post1.50. Enkele nominers«0.10. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advi'hti-ntiin worden aangenomen tot Zaterdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOI', op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De 22ste verjaardag van Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, kroonprins der Nederlanden, werd jl. Don derdag alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Des namiddags werden door het muziekkorps van het 1ste bat. 7de reg. Infanterie, voor de sociëteit de Eend-ragt, onderscheidene fraaije muziekstukken, zeer tot genoegen der talrijke aanwezigen, uitgevoerd. Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman, komm. kapt.-luit. ter zee J. Andrete, heeft jl. Donderdag namiddag ten 3| ure, onder het losse der gebruikelijke salutschoten, deze reede verlaten, met bestem ming naar West-Indie. De Israëlitische gemeente alhier vierde gisteren, op plegtige wijze, het feest van het 25jarig bestaan van haar kerkgebouw. De vlaggen, die wapperden van de woningen der gemeente-leden, deden reeds in den vroegen morgen blijken, dat allen zich bereidden tot het vieren van dit heugelijk feest. Ten 12 ure ving de plegtigheid aan, die, behalve door de gemeente, door verscheidene genoodigden, waaronder burgemeester en wethouders, leden van den raad, den vice-admiraal, hoofd-officieren der landmagt, predikanten van verschillende gezindheden en andere notabele ingezetenen, werc1. bijgewoond. Bij het binnentreden van den hoog-eerw. zeer geleerden heer B. S. Berenstein, opperrabbijn der Nederl. Isr. Hoofdsynagoge te 's Gravenkage, met eene nieuwe heilige wetsrol, werd eene voor deze gelegenheid gecomponeerde Eeest-Cantate van den heer P. II. Polak gezongen, die, op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd, den componist hoogen lof deed verwerven. Hierop volgden Fe Zeven Hakafoth of Plegtige Omgangen met de Heilige Wetsrollen, onder het aanheffen van een zevental psalmen, waarvan twee door het zangkoor werden uitgevoerd. Onder het inbrengen der II. Wetsrollen in de II. Arke, werd door het koor Psalm XXIX gezongen. Omtrent genoemde plegtigheid verdient te worden vermeld, dat de nieuwe wetsrol, met het daarbij behoorend omkleedsel, een geschenk is van de vrouwen der gemeente, terwijl het zilveren versiersel, dat daarbij behoort, door eene vrouw aan de kerk is geschonken. Een en ander munt uit door sierlijkheid en fraaije bewerking, en is voorzeker een aangenaam blijk van hulde aan de godsdienst. De verschillende koren voor mannen- en kinderstemmen, uitgenomen de Feest-Cantate, behooren tot de verdienstelijke compositiën van den heer A. Berlijn, te Amsterdam en werden, onder de leiding van den heer J. H. Polak, keurig uitgevoerd. Tot begeleiding van deze en de volgende uitvoeringen, werd gebruik gemaakt van de welluidende pianino, beboorende aan de zangveree- niging Cecilia alhier, en door bestuurderen dier vereeniging met dc meeste welwillendheid daarvoor afgestaan. De opperrabbijn Berenstein hield vervolgens eene predicatie inde Nederlandsche taal. Z. H. E. herinnerde daarbij, dat hij, voor 25 jaren, dit kerkgebouw had ingewijd, sprak over het heugelijke van 'dit feestgetijde en wekte allen op tot belangstelling in dc godsdienst der vaderen. Vervolgens sprak de rabbijn-assessor J. Hirsch, van Amsterdam, eene predikatie uit, die zich, even als de vorige, kenmerkte door hoogen ernst en gepast was voor het feest dat gevierd werd. Nadat nog Psalm C en een gebed voor Z. M. den koning, lipt koninklijk huis eu de overheid door het zangkoor uitgevoerd en i eene predikatie in de hebreeuwsche taal door den voorganger der i gemeente gehouden was, werd door den onderwijzer der israëlitische godsdienstige school eene dankzeggende rede uitgesproken. Spreker herinnerde daarbij in korte trekken de geschiedenis der israëlitische gemeente alhier; hoe zich in den jare 1780 de eerste Israëliet binnen deze gemeente had gevestigd; hoe later bij vermeerdering van hun aantal in het huis C, No. 135, in de Langestraat, de eerste godsdienstige bijeenkomsten der gemeente hadden plaats gehadhoe in den jare 1808 de vorige synagoge werd ingerigt, die, vóór 25 jaren, bij uit breiding der gemeente, te weinig ruimte aanbood en door dit, meer doelmatig, kerkgebouw was vervangen. Spreker bragt dank aan allen, die tot opluistering van dit feest zooveel hadden bijgedragen, dankte de genoodigden voor hunne betoonde belangstelling en be sloot met dank aan den Allerhoogste toe te brengen. Met het Hallelujah (Psalm CL), door het kinderkoor aangeheven, en hoogst verdienstelijk, ja allerliefst gezongen, werd het feest besloten. Als eene bijzonderheid vermelden wij nog, dat de leden van het kerkbestuur, ten tijde der inwijding, de heeren: L. M. van Gelder, M. E. Tat en M. A. Eeuw, thans nog allen in leven zijn en bij de plegtigheid der 25jarige feestviering tegenwoordig waren. Deze dag zal voorzeker lang nog in herinnering blijven bij allen, die getuigen waren van de plegtigheid, die met groote belangstel ling werd bijgewoond. Naar wij vernemen, zal het Kerkgebouw, dat door de goede zorgen van eeuige gemeenteleden, die zich voor dit feest groote opofferingen hebben getroost, eenvoudig, maar met smaak was ver sierd, voor het publiek ter bezigtiging zijn opengesteld. De heer P. B. Iteeringh, in de laatste raadsvergadering tot wethouder dezer gemeente benoemd, heeft die benoeming aan genomen, behoudens hoogere goedkeuring. Heden morgen is bij Kijkduin aangespoeld het lijk van J. Vermeulen, een der verdronkenen door het omslaan van zijne vlet, op "Woensdag jl. Gedurende de verloopene week zijn van deze gemeente naar Engeland uitgevoerd: 35 Blinderen en 885 Schapen. W ij maken belanghebbenden gaarne opmerkzaam op de groote vergadering van de zangvereeniging Cecilia, die op Zondag den 7 dezer in het lokaal Tivoli alhier zal worden gehouden. De luit. ter zee 1ste kl., G. W. C. Yoorduin, van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt vervangen door den luit. ter zee 1ste kl., D. A. Coomans de Buiter. De 1ste luit. der Genie, Boonacker, alhier in garnizoen, is verplaatst naar Breda. Het totaal der ingekomen gelden voor de noodlijdenden door den brand te Enschedé bedraagt ƒ195,745.244, waaronder is be grepen 28,990 uit Oost-Indië. De heer Hnyssen van Kattendijke, minister van Marine, vertoeft sedert eenïge dagen in Engeland, met het doel otn aldaar de maritime inrigtingen te onderzoeken. Woensdag jl. bezocht hij o. a. het arsenaal te Chattham en de aldaar in aanbouw zijnde ijzeren schepen. Z. Exc. werd begeleid door den Engelschen opper- intendant, kapitein Fanshawl, en den heer Lang, den voornaamsten scheepsbouwmeester. Tijdens het bezoek van Z. Exc., was de kolossale machine in werking, waarmede het ijzer wordt vervaardigd voor de Achilles, van 50 stukken. In een der dokken prijkte het gepantserde fregat Rog al Oak van 50 stukken, dat eerlang van stapel zal loopen. Z. M. heeft benoemd tot adelborsten 1ste kl. bij de Marine,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1