M 75. DONDER DA Ci li S E I» T E M B E R. I8f»'2. EN TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 September. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven ojj zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30, n franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men ahouneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdne en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 5100Y, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. Bc prijs van tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcren regel meer 0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing ƒ0.,'>5. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukkeu franco aan den Uitgever. Den 13 dezer vertrekt de WEST-MDISCKE imiil. i De zangvereeniging Cecilia hield jl. Zondag avond éene buiten- j gewone vergadering in liet lokaal Tivoli alhier, die door de leden j met hunne dames zeer talrijk werd bezocht. Onder de leiding van den lionorairen directeur, den heer C. M. Philbert, werden de ver- schillende nommers van liet programma, en inzonderheid de soloj Ronde uit uLe Pré aux Clercs" van Ilérold, allezins loffelijk uit gevoerd. Zoowel de gepaste keuze der stukken, als de goede voor- dragt en het welluidend accompagnement, droegen in liooge mate j ieders goedkeuring weg. Deze groote vergadering was de eerste in het vierde jaar van liet bestaan dezer nuttige vereeniging. Geen wonder dan ook, dat het jaarfeest op gepaste wijze werd herdacht. De president, de lieer W. i F. Kelbling, hield eene kernachtige rede, waarin hij, op het verledene en de toekomst der vereeniging wijzende, werkende, kunstlievende en eereleden opwekte tot belangstelling in deze zaak, die zich voort durend in een gewenschten bloei mag verhengen. Zeer genoegelijk werd deze avond door de talrijke aanwezigen in Tivoli doorgebragt en met een luisterrijk bal besloten. Nog lang zal deze feestelijke vergadering, bij allen die haar bijwoonden, eene aangename herinnering opleveren. Onder het lossen cler gebruikelijk salutschoten kwam jl. Zon dag middag alhier ter reede te anker, Zr. Ms. stoomschip 1ste kl. Dj ambt, konini. kapt.-luit. ter zee M. H. Janzen, komende uit West-Indië. Het état-major bestaat uit de navolgende officieren: de kapt.- luit. ter zee M. H. Jansen, kommandantde luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. S. O. von Schmidt auf Altenstadt, eerste officier; de luits. ter zee 2de kl. P. J. Rosenwald, C. F. T. van Woelderen en J. L. Duker; de adelb. 1ste kl. H. Quispel, T. "Wijmans, A. de Bruijne, R. Spree, M. J. C. Lucardie, L. M. L. de Haan, L. A. Dittloff Tjassens, W. F. Blaauw, H. J. van de Mandele, F. Zegers Veeckens en J. II. van de Pol; de off. van gez. lste kl. J. J. G. F. Kluge; de off. van gez. 3de kl. J. C. van Dooremaal; de off. van adm. 2de kl. J. C. Coops; de scheepsklerk J. Gallas. Heden morgen is dit stoomschip in de haven gestoomd. Naar men verneemt zal het schroefstoomschip Djambi alhier voor eene reis naar Oost-Indie worden in gereedheid gebragt. Gisteren morgen zijn de miliciens der ligting van 1861, in dienst bij het alhier in garnizoen liggende lste bat.aillon 7 de reg. Infanterie en die, behoorende tot de alhier verblijf houdende eom- pagniën van het lste reg. Vesting-Artillerie, die niet behoefden in dienst te blijven voor het ontbrekend getal vrijwilligers, onder militair geleide, naar hunne haardsteden wedergekeerd. Naar men verneemt, zal de inwijding van het nieuw gebouwde dok, op 's Rijks werf alhier, in het begin der volgende maand, met eenige festiviteiten plaats hebben. Het eerste schip, dat daarin zal worden opgenomen, zal zijn de Djambi, welk oorlogsvaartuig jl. Zondag alhier uit West-Indie is binnengekomen. Men verze kert verder, dat er waarschijnlijkheid bestaat, dat die, voor dit Marine-Établissement zoo belangrijke, gebeurtenis, zal worden vereerd met de tegenwoordigheid van Z, Exc. den minister van Marine. De wel-eerw. heer F. D. J. Moorrees zal Zondag a. s., des avonds, in de Nieuwe Kerk alhier, zijne afscheids-rede houden. Wij vernemen, dat op de dezer dagen te Londen gehouden internationale afschaffings- en verbods-conventie als vice-presidenten hadden zitting genomen, de heereu K. T. 1 a;-on van Lijnden, kamer heer des kouings van Nederland, en J. Heemskerk Az., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De lieer A. E. J. Graat, is benoemd tot opzigter van den Waterstaat, om dienst te doen bij de in aanbouw zijnde Commercie- sluis te Buiksloot. Met den lsten Oct. a. s. wordt de ingenieur 2de kl. bij de Marine, J. W. Oalten, van hier naar "Vlisswr/en overgeplaatst, ter wijl de asp.-ingen. J. L. von Leschen, thans te 1 min gen, met dien datum bij 's Rijks werf alhier in functie treedt. Naar men meldt, zou de regering liet voornemen hebben voor te stellen, de belasting op de brandstoffen met den lsten Maart a. s. op te heffen. Aan de militaire autoriteiten van het leger is door het depar tement van Oorlog bekend gemaakt, dat geene gehuwde onderoffi cieren bij reëngagement bij een ander corps zullen mogen overgaan, en dat dit slechts met ongehuwde onderofficieren, die zich voor zes jaren reëngageren, zal kunnen geschieden. In den nacht van Zondag 11. is een hanoversch galjoot in de Eijerlandsche gronden, tussclien de Bollen, gestrand, doch door eenige. visscherschuiten, vroeg in den morgen, wederom afgebragt. Z. M. heeft goedgevonden, tot belooning dergenen, die zich hebben onderscheiden bij het door Z. M. schroefstoomschip Reteh, op den 18 April 1862, geleverde gevecht tegen de zeeroovers, op een klein eiland in de baai van Lobo, op de westkust van het eiland ha-ratela-ng (Talautgroep), te benoemen: 1. Tot ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse, jhr. M. W. Bowier, kommandant van gemeld en bodem: de luit. ter zee 2de kl. jhr. T. E. de Brauwde provoost L. Oosthoek en den kwartier meester N. Akkerman; en 2. bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederland als in Nederl.-hidië, eervol te doen vermeldende luits. ter zre 2de kl. J. C. Joekes cn J. A. de Gelder; de off'. van gez. 2de kl. G. A. M. van Ewijk; de matroos lste kl. N. Gijzen; de kwartierm. G. van Beest; de konstabel J. TV. Kroesende koks maat C. Bultede matroos 2de kl. A. Hogendoorn en de matrozen 3de kl. D. Smit en G. Blaakmans. Z. M. heeft, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend, aan den luit. ter zee lste kl. W. F. van Erp Taalman Kip, thans in Oost-Indie. De luit. ter zee lste kl., P. van Lelijveld, geplaatst op het verdedigings-vaartuig Pro Patria, wordt met den lsten Oct. a. s. vervangen door den luit. ter zee lste kl., J. II. K. Croes. Door liet departement van Oorlog zijn de chefs der verschil lende legercorpsen gemagtigd, aan de militairen, die de Israëlitische godsdienst belijden, zoo zij zulks mogten verlangen, een verlof te verleenen, van af den 21sten dezer maand tot den Sisten dei- volgende maand, ten einde de godsdienstige feesten, die in gemeld tijdvak invallen, ten hunnent te kunnen vieren. De werkzaamheden bij de inpoldering van den Dollard spoeden ten einde en kunnen binnen ongeveer aclit weken, wanneer er geene belangrijke tegenstuitingen komen, voltooid zijn. Tiet de voleinding dezer belangrijke onderneming zijn ruim een duizendtal bunders van den kostelijkeu kleigrond voor de periodieke overstroomingen van het zeewater beschermdzoodat men eene tienvoudige winst te gemoet mag zien van den ingepolderden bodem, die al»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1