NIEOWEDIEPER COURANT. M 73t, Z O 1'» A G SS» 8 E 1» T E U 15 E tï 1»«2> EN TWINTIGSTE JAARCANC. BINNENLAND. HELDERSCHE Deze Courant woelt uitgegeven oj»zobi/ag i n non i»:-:nüAC, <los morgens teu acht are, iloor A. i\. HAK KEU in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 82. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.80. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adverteïïtif.j* v: orden aimgeiiomen tot Zaterdag eis Woensdag middag; 12 uur, ea Lij dta II«ar T. MOOV, op de Xaan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor letteren regel meer 0.15. üegclrcgt voor elke plaatsing flIJSü. Buitengewoon groote letters, Jiaar mate der ruimte, die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Vitgever. Den 3© dezer vertrekt de I. Landmail via SOL'THA I'TOIV. HELDER en NIEÜWEDIEP, 27 September. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning, den Heer P. B. Reeringh, in de vergadering van den Raad dezer Gemeente van 2 Sept. jl. "benoemd tot Wethouder, magtiging verleend, die be trekking in vereeniging met die van ontvanger der Directe Belas tingen, enz., te mogen waarnemen. - Als een bewijs voor de noodzakelijkheid, dat de communicatie over de nu bijna voltooide brug aan de Nieuvrstad spoedig hersteld worde, diene liet volgende: Gisteren, tegen het vallen van den avond, ging weder de overhaal door het Heldersch kanaal, toen een jongman, A. v. II., van zijn werk naar huis keerende, uit de pont viel en groot gevaar liep om te verdrinken. Door spoedig aangebragte hulp, werd hij nog tijdig aan dat gevaar onttrokken en kwam met natte kleederen en den schrik vrij. In het begin dezer week zijn door de politie alhier gearres teerd een marinier, beschuldigd van diefstal met verzwarende om standigheden. en A. D., vermoedelijk daderes van de in den avond van 17 dezer, op de Achterstraat bij de Torensteeg, gestolene kleedingstukken. Jl. Woensdag avond heeft in het gewone locaal der lagere industrie-school alhier het. examen plaats gehad van de jongelingen, die in den volgenden winter voor het eerst van de lessen aan ge melde inrigting wenschen gebruik te maken. Zestien jongelingen hadden zich daartoe aangemeld, van welke 14 aan de vereisehten voldeden en toegelaten werden. Op Woensdag den lsten October zal met het onderwijs worden aangevangen. Gedurende de verloopene week zijn van deze gemeente naar Engeland uitgevoerd: 52 Runderen en 805 Schapen. De heer minister van Marine, die hier Woensdag 11. arri veerde, onder anderen vergezeld van Z. E. den graaf de Dille— Brahé, Deensch gezant bij ons hof, is Zaturdag weder vertrokken. Behalve inspectiën op de werf, enz., heeft Z. Exc. ook een togt naar Texel gedaan. Omtrent de aan het nieuwe dok overkomen ramp, welk werk door Z. Exc. met de dok-commissie is geïnspecteerd, vernemen wij, dat het daarin staande water, op 24 en 25 dezer, met goed gevolg zooveel is verlaagd (IJ el) als de commissie oordeelde noodig te zijn, zoo voor een voorloopig onderzoek, als om aan den minister haar rapport over den staat van zaken te kunnen uitbrengen. Dat door velen de nog niet volledig bekende oorzaken van die ramp beoordeeld, en zelfs reeds middelen tot herstel van dat nog onbekende worden voorgeslagen, waardoor zij als „deskundigen" worden aangezien, zal wel geene vermelding behoeven. Werkelijke deskundigen, dat wil zeggen: personen, die dikwerf de uitvoering van dusdanige diep onder water gelegene kunstwerken, in gronden van dergelijken aard als hier, hebben bestuurd, wachten zich echter wel, om nu reeds nopens die oorzaken en middelen een oordeel uit te spreken. Gisteren werd door Z. Exc. den heer minister van Marine met het stoomschip Cycloop een bezoek gebragt aan het eiland Texel. Het doel dier reis was het doen van onderzoek, waar in de Eijer- landsche duinen het de geschiktste plaats mag worden geacht om een kustlicht te doen bouwen. Bij de aankomst van Z. Exc. wapperde de vaderlandsclie drie kleur van de verschillende vaartuigen in de haven van het Oude Schild, en werd Z. Exc. op gepaste wijze verwelkomd. Vervolgens heeft de minister zich per rijtuig begeven naar de Eijerlandsche kust, om een locaal onderzoek in te stellen. Gisteren avond ten zes ure keerde de minister aan boord van het stoomschip Cycloop in het Nieuwediep terug. Thans mag men er dus niet meer aan twijfelen, of de regering zal met ijver en spoed de hand slaan aan dit zoo dringend noodig werk, den bouw van een kustlichttoren in de nabijheid der gevaar lijke Eijerlandsche banken. De heer J. L. Kikkert, lid der I'rov Staten, notaris en wethouder te Texel, zal op die wijze bekroond zien zijne veelvuldige bemoeijingen in deze zaak. Sedert jaren toch is door dien heer de noodzakelijkheid van een kustlicht daar ter plaatse aangetoond en met nadruk gewezen, op de talrijke slagtof fere van het gemis aan doelmatige kustverlichting, Het winter-saizoen nadert. Geen wonder, dat er dan ook reeds plannen worden beraamd, om dien tijd, arm aan het genot dat de zomer kan schenken, en vooral de lange avonden, zoo aan genaam als mogelijk is, door te brengen. Met genoegen vernemen wij, dat reeds in de maand October buitengewone vergaderingen zullen plaats hebben van het gezelschap Ernst en Scherts, van de rederijkers kamer Olympia en van de zangvereenigingen Cecilia en Nut en Genoegen. Den lOden der volgende maand zullen, aan boord van het alsdan alhier liggend schip Java Pocket, gezagvoerder D. Grap Hellingman, embarqueeren de 2de, luitenants der Infanterie K. H. A. Uhlman, H. Gorter, IV. Y. van Erp en W. Y. Aussums, allen van het leger in Oost-Indie, ten einde met dien bodem naar Java te vertrekken. Bij resolutie van den 12 dezer No. 47, heeft de Minister van Financiën aan de provinciale directeurs der directe belastingen, in- en uitgaande regten in de verschillende provinciën kenbaar gemaakt, dat de plonrbeerstempel No. 101, in gebiuik bij de visi teurs in deze gemeente, in het ongerecde is geraakt. - Op Donderdag den 23 October a. s„ des middags ten 12 ure, zal door den minister van Marine, aan het gebouw van het depar tement, te 's Gravenhage, in het openbaar worden aanbesteed Het maken en stellen van eene enkele plaatijzeren draaibrug, wijd 22 el, over de voorhaven van het Marine-etablissement Jlllhmsxrd, met de leverantie der benoodigde bouwstoffen en arbeidsloonen. Zr. Ms. schroefstoomschip der 4de klasse, Maas en Vaal, in 1861 op 's Rijks werf te Amsterdam op stapel gezet, is in den voormiddag van 25 dezer aldaar met goed gevolg te water gelaten. Genoemd stoomschip zal 10 stukken geschut en eene machine van 80 paardenkracht voeren. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend Int wetsontwerp houdende Begrooting voor de Staats-Spoorwegen, dienst 1863. Bij art,. 21 van dit ontwerp, worden de kosten voor den spoorweg van het Nieuwediep tot Alkmaar, gedurende het volgende jaar geraamd op eene som van 1,010,284. Het wetsontwerp tot verbetering van de Amsterdamsche cn Kotter- damsche waterwegen is weder bij de Tweede Kamer ingediend. Aangaande de marinewerf te 7Gissingen leest men in de memolie van toelichting hij de begrooting van het departement van marine voor 1S63, het volgende: In overeenstemming met de toekomstige bestemming der werf te Vlissingen tot werf van uitrusting en reparatie, heeft men het doel matig geoordeeld, den voorraad van hout, welke voldoende is voor

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1