BUITENLAND. namiddags, en op Zon- en feestdagen van S tot 9 ure voor- en van 13 tot 3 ure namiddags geopend. - Naar men verneemt, is de zeildag van Zr. Ms. stoomkorvet Prins Maurits cler Nederlanden, liggende te l'lissingen en bestemd naar Oost-Indié', bepaald op 15 October a. s. Het état-major is samengesteld als volgt: de kapt.-luit. ter zee H. Kemper, koinmandantde lnits. ter zee 2de kl. A. A. 's Greaau- wen en P. Roodzaud, eerste officierende lnits. ter zee 2de kl. P. Swaan, L. B. van Maancn, J. P. van Kervel en J. F. M. de Lange; de adelb. 1ste kl. J. R. Hagedoorn, YY. J. P. van Waning, P. E. F. van de Rivière, A. P. S. G. Gobée, A. Fokker, J. J. Stoolcer, II. van der Meer, P. J. Dunlop, J. A. Willink Ketjen, J. .1, Cam- bier, P. Holtzapffel, II. R. J. J. ïhorbecke, P. J. L. Dechateleux, H. Nijgh, J. Haremaker, A. J. Krabbe, A. F. J. Frakkers, J. A. A. Schneither, H. II. Boules en G. J. Fisclier; de off. van gez. 3de kl. D. Matak Fontein en de off. van adm. 2de kl. W. J. R. van Es. Het état-major van Zr. Ms. seliroefstoomscliip Appeldoorn hetwelk den 2 dezer ter reede van Hellevoetsluis is gean kerd, is zamengesteld als volgt: luit. ter zee 1ste kl. J. A. II. Hugenholtz, commandant; lnits. ter zee 2de kl. A. J. Kelluer, F. II. Cablijn en G. Eek; offic. van gez. 2de kl. H, L, lleeder en offic. van adm. 3de kl. J. P. Faubel. Men heeft het zekeren staatsman wel eens euvel geduid, dat hij op de vraag naar zijne staatkundige zienswijze, ten antwoord gaf „wacht op mijne daden 1" He regeringsdaden van den minister, die deze woorden sprak, bleven echter niet lang achterwege, er werd geen al te groot gedidd gevorderd, om uit hetgeen werd vcr- rigt, de beginselen ai' te leiden van hem, die zijne daden aanwees tot toetssteen zijner politieke geloofsbelijdenis. „Wacht op mijne daden!" dat woord schijnt ook, maar in eenigzins anderen zin, het wachtwoord van keizer zYapoleon te zijn. Maar zijne bedoeling is niet, dat men uit zijne verrigtingen zou affeiden, welke zijne zienswijze is; hij vraagt slechts een geduldig afwachten, tot hij de tijd rijp genoeg acht om te handelen. Thans rust Z. M. van de vermoeijenissen van het staatsbestuur uit op een zijner lustverblijven en Italië, Rome, Frankrijk, Europa wachten op 's keizers terugkomst te Parijs, wanneer het stout bedrijf zal aanvangen om de billijke wensclien der Italianen zooveel mogelijk te verhooren. Men stelle zich, naar wij meenen, de te verwachten handelwijze van de fransche regering aldus voorYictor Emmanuel verklaart plegtig het pauselijk grondgebied niet te zullen schenden, terwijl hij iedere overschrijding van de grenzen zal tegengaan. Is die verzekering gedaan, dan trekken de fransche troepen, na een verblijf aldaar van 13 jaren, uit Rome en laten de bescherming van den pauselijken troon, aan zijne eigene verdedigers over. Zonder invloed van buiten is het dan mogelijk, dat de bevolking, ingenomen met de tegenwoordige inrigting van het bestuur des lands, zich rustig zal blijven onderwerpen; maar openbaart zij zich luide en krachtig voor aaneenhechting bij het jonge Italië, dan zal het blijken, dat de weg, door keizer Napoleon bewandeld, slechts een omweg is geweest, om te komen, waar hij niet regtstreelcs heen durfde wenden: tot verheffing van Rome tot hoofdstad van Italië. Zoo even wezen wij reeds met een enkel woord op den invloed, die van buiten kon worden aangewend om een anderen uitslag te verkrijgen, dan menigeen wel verwacht. Ook thans reeds wijst men op de waarschijnlijkheid, dat lord Palmerston, door Sicilië tijdelijk onder de magt van Engeland te brengen, eene gewigtige afleiding zou kunnen teweeg brengen. De luide openbaring vau de volks- meening in Engeland, ten voordeele der italiaansche zaak, dwingt als het ware het engelsche bewind om ook handen aan het werk te slaan, ten einde iets te doen, waardoor aan de langer onhoud bare positie een einde gemaakt worde. Belangrijk voorzeker is het berigt van de verleende amnestie aan Garibaldi. Koning Yictor Emmanuel heeft die amnestie uitgestrekt tot alle personen, die aan de jongste feiten en pogingen in de zuidelijke provinciën hebben deelgenomen. Daarvan uitgesloten zijn echter de militairen, die van het italiaansche leger zijn gedeserteerd. De ministeriële crisis, die vroeger als ophanden werd gemeld, schijnt thans verdaagd. Ratazzi, president van den ministerraad, is thans te Parijs, ten einde keizer Napoleon en diens raadslieden over den toestand van Italië te raadplegen. Dat in Spanje eene vrij magtige partij woelt en werkt tegen de regering en eene annexie met Portugal bedoelt; dat het pruis- sische kabinet met een nieuwen minister van financiën is verrijkt, die door zijne antecedenten aan de behoudende partij behoort; dat in Noord-Amerika sterk naar het ophouden van den oorlog wordt gewenscht; dit zijn overigens de belangrijkste bijzonderheden, die de jongste dagen opleverden. Yoor eenige dagen vond zekere Watrin, soldaat-muziekant bij het 7de linie-regiment, in de rue de 1'Eeayer, te Brussel, eene por tefeuille, 46 bankbiljetten van 1000 francs bevattende. De eerlijke soldaat, wiens soldij niet meer dan 50 centimes per dag bedraagt, haastte zich, het gevondene in handen der policie te stellen. Weldra werd er aanvrage naar de portefeuille gedaan, welke door een brievenbesteller verloren was. Ofschoon deze vader van een huis gezin was, in welks behoefte hij met zijne schrale verdiensten (700 francs), moeijelijk kou voorzien, wilde hij evenwel den braven militair beloonen, en bood hem dus aan, gedurende een jaar elke maand 5 francs bij hem te komen ontvangen. Watrin weigerde dit echter, en zeide tot den brievenbesteller„Gij zijt vader van een huisgezinbehoud dus uw geldhet zal u dienstiger zijn, dan mij." Algemeen wenscht men, dat Watrin van regeringswege worde beloond, en zijn edelmoedig gedrag bij het leger bekend worde gemaakt. Yictor liugo besluit zijnen brief aan de vergadering'der „Assu- satiun internationale pour te progrh des sciences sodales" te Brussel, met dc volgende woorden betrekkelijk het lager onderwijs: „Het tegenwoordige weegt zwaar, maar gaat voorbijslaan we onzen blik naar de groote toekomst, die de beschaving wacht; be reiden wij ze voor. Het kind, ziedaar dc hoogste vraag. Het kind heeft in zijne wieg den vrede en den krijg der toekomst. Yan dc wieg moet de duisternis worden weggevaagd. liet kind, ik herhaal het, is dc toekomst. Die voore is edel moedig; ze geeft meer dan de halm voor den graankorrel. Werp er eene vonk in, en ze zal u eene schoof van vuur teruggeven. Om een burger te maken, moet men beginnen een mensch te vormen. Laten we overal scholen openen. Heeft men' in zich het licht niet, dat het het onderwijs geeft, men is geen menschmen is maar een uit do kudde, die zich leiden laatnu naar dc weide, dan ter slagtbank heen. In het menschelijk wezen biedt niet de stot, maar het verstand, de kennis, weerstand aan de slavernij. De vrijheid begint, waar de onkunde eindigt. Dit en nog meer had ik u zeiven willen zeggen. Met weerzin zie ik daarvan atmaar gij hebt onder u welsprekende tongen, edelmoedige harten. Uit den grond mijns harten stem ik met u in. Die vereenigingen, van tijd tot tijd bijeengeroepen, ze hebben ge wigtige gevolgen. De groote vraagstukken dezer eeuw dringen, ze komen, ze zijn er. Het oogenblik is daar, om ons tot hunne ont vangst gereed te maken." Vergetende dat de uitslag niet altoos de middelen veront schuldigt, had eene jaloersche vrouw tc Parijs, het voornemen opgevat zich in manskleederen te vermommen, om het gedrag van haren man te bespieden. Dc vermomming was zoo goed gelukt, dat de man geenszins vermoedde dat zijne vrouw dien lastigen vervolger was, die als zijne schaduw hem gedurig op de hielen zat en al zijne bewegingen bespiedde. Aan verscheidene agenten der overheid daarover geklaagd heb bende, werd de verspiedster nu op hare beurt bespied, en daar men in hare gangen inderdaad iets verdachts scheen te bemerken, hield een polie-agent haar dezer dagen, op den boulevard Rocliecourt, aan, en noodigde haar uit, om hem naar den commissaris van policie van het kwartier te volgen. De commissaris had (Ie grootste moeite van de wereld om de vrouw te overtuigen, dat, ofschoon de vermommingen in den schouw burg en bij de vastenavond-feesten zijn toegestaan, zij buiten die gevallen, wat ook de oorzaak of het doel mag zijn, eene overtreding der wet is, en dat zij zich daarover eerstdaags zal hebben te ver antwoorden. De man zal de boete en kosten moeten betalenmaar- in vergoeding is hij verlost van eenen rusteloozen bewaker, die hem soms wel een weinig in den weg liep. Op den spoorweg van Versailles heeft in den avond van 5 dezer een ernstig ongeluk plaats gehad. Een ledige trein, van Parijs komende, stiet in de nabijheid der brug van Clagny op een passagierstrein, en wel met zoo groote hevigheid, dat zes waggons der eerste en twee waggons der tweede klasse verbrijzeld werden. De administratie verzekert, dat niemand bij dit ongeluk het leven verloren heeftintusschen zijn elf personen gewond, van welke vier in levensgevaar verkeeren. -- Men verhaalt, dat eene jonge dame te Biarritz dringend gehoor bij den keizer verzocht, om hem een ernstige wensch der Fransche dames mede te doelen. Toen zij was toegelaten, zeide zij„Sire, het is in uwe magt eene heerscliende ondeugd, den schrik van alle vrouwen te doen ophoudenToen de keizer vroeg, welke ondeugd dit was, noemde zij het tabaksrooken der mannen. „Ik stem u toe, geachte dame," zeide de keizer, „dat liet rooken eene leelijke ondeugd is, en ik ben dadelijk bereid een verbod daartegen uit te vaardigen, indien gij mij ééne deugd aanwijst, die jaarlijks 120 millioen francs aan de schatkist opbrengt." Op de kust van het eiland JFigJit werd dezer dagen een zoogenaamde witte haai cartharias vulgaris) door middel van een met rundvleesch omwikkelden kettinghaak, na een strijd van een half uur gevangen en afgemaakt. Dit zeemonster had eene lengte van 18 voet 4 duim en zes rijen scherpe tanden, te zamen 120 stuks, in den muil. De noord-amerikaanschc oorlog doet alom onder de dames ernstige klagten opgaan over het gebrek aan katoen en de daardoor steeds hooger stijgende prijzen van dit, zoo noodig, handelsartikel. Allerwege worden dan ook middelen aangewend om de bestaande behoefte zooveel mogelijk te verhelpen. Uit Londen wordt berigt, dat eenige fransche en engelsche fabriekanten nieuwe proeven heb ben genomen met de bewerking van vlas en hennep, die op hunne gewone katoen-machinerie een gunstig resultaat hebben opgeleverd. Uit Britsc/i-Iudiè zijn 13 schepen, met eene groote hoeveelheid indische katoen, te zamen 50,000 balen, te Liverpool aangekomen, terwijl nog 370,000 balen onderweg zijn en binnen kort verwacht worden. Over het geheel schijnt het gebrek aan katoen niet zoo groot te zijn, als men zich dat wel voorstelt. Ten gevolge van de groote uitzending van katoen uit Engeland in 1SG0, zijn de markten nog goed voorziende handel trekt tegenwoordig zelfs groote voordee- len; alleen de burger, die duur betaalt, en de fabriek-arbeider, die geen werk heeft, lijden schade. Te Tromsöe Noorwegenwerd onlangs op een gastmaal eene merkwaardigheid opgcdischt, namelijk versch ossenvleesch, dat in den vorigen zomer in eenige op Spitsbergen begraven blikken bus sen werd gevonden. Uit duidelijke teekenen kon men met zeker heid opmaken, dat die bussen door lieden der expeditie vau kapt. Parry, derhalve in 1826, natuurlijk hermetisch gesloten, daar waren nedergelegd. Het vleesch was zoowel in smaak als in reuk volkomen versch. -Uit Rome wordt melding gemaakt van een nieuw en buiten gewoon natuurverschijnsel. In dc nabijheid van den spoorweg naar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2