MUZIEK inhetBIERHUIS, NEW-YORKSCHE LES. ADVERTENTIËN. Wed. B. H. Möller. Civila- Vecc/uu, nabij den Tiber, lieel't zich namelijk plotseling een vulcanische krater gevormd. Deskundigen hebben zich naar de plaats begeven en zich overtuigd van de ontzettende hitte, welke in den omtrek wordt waargenomen. Men vreest voor eene vulcanische uitbarsting. Een arnerikaansch blad zegt: Op den leeftijd van 3 jaren beminnen wij onze moeders, van 6 jaren onze vaders, van 10 jaren feest- en vacantiedagen, van 16 jaren onze kleêren, van 20 jaren onze harteliefjes, van 25 jaren onze vrouwen, van 40 jaren onze kinderen, van 60 jaren ons zeiven. De Esperance van Nancy bevat liet volgende berigt van eene dame, die zich te Hongkong bevindt: „Al wat men aangaande de Chiueesche kinderen zegt, is maar al te waar. Hier werpt men ze echter niet aan de varkens voor, maar dit geschiedt wel in liet binnenland. Te Hongkong komen de moeders aan het asyle de la Sainte-Enfance hunne kinderen verkoopen en men moet ze vrij hoog betalen en de kleederen, waarin zij zijn gewikkeld, teruggeven. Onlangs was ik in het gesticht, toen eene der nonnen binnenkwam met een kind, waarvoor zij slechts 20 stuivers had gegeven. De moeder kwam echter terug en eisclite nog 10 stuivers, welke men haar gaf. Er woont hier eene Vrouw, die handel in kinderen drijft. Zij komt van tijd tot tijd met 30 ii 40 kinderen te gelijk en lieeft verhaald, dat zij, voordat zij wist, dat men ze kocht, er meer dan 600 had in het water geworpen. De reden van dezen moord of verkoop is, dat de Chinezen hunne vrouwen kunnen verlaten, wan neer zij verkiezen en dat de moeders dan niets beter weten te doen dan zich van hunne kinderen te ontlasten. liet onderstaande uit een brief van een jongman, wiens waarheidsliefde wij in geenerlei opzigt in twijfel durven trekken, verdient misschien meer alge meen hekend te worden, daar 't eene uitstekende les behelst voor zooveel duizenden, als in "Noorcl-Amerika een nieuw vaderland hegeeren te zoeken. Nog 'zij hierbij gezegd, dat de schrijver een jongmensch van een zeldzaam aangenaam uiterlijk was. Nu eene gelukkige vaart, dus schrijft hij, kwam ik behouden in de haven van New-York aan. Aan boord had ik onder mijne reisgenooten een aantal genoegelijke kennissen gemaakt, maar sedert wij het land in het gezigt hadden gekregen, was ieder met de toebereidselen tot zijne ontscheping zoo druk bezig, dat er aan wederzijdsche deelneming niet te denken, en ieder aan zichzelven overgelaten was. Voor 't eerst in mijn leven voelde ik mij onder de groote schare zeer eenzaam, maar volgde het voorbeeld der anderen, liet mij mijne pakkaadje te band stellen, zette alles bij elkander, en plaatste mij als wachter er nevens. Eindelijk hadden wij de landingsplaats bereikt, en begon zich de stroom van mcnsclien over de brug naar den vasten wal uit te breiden. Ik liet mij ook al mede voortstuwen, en stond weldra moederziel alleen in een vreemd land, in een digt gewoel van volstrekt vreemde lieden, die allen zonder onderscheid een vlugtigen en onverschilligen blik op mij wierpen. Ik geloof zeker, dat ik mij in eene ledige woestenij en onbewoonde landstreek niet zoo eenzaam zou hebben gevoeld. "Waartoe mij echter aan die onaangename aandoeningen over te geven? Mijne eerste zorg was eene huisvesting te zoeken, Wel had N.mij een hotel inBroadwaij aanbevolen, maar hoe derwaarts den weg te vinden? Terwijl ik nu naar een gids keek, die tevens mijne bagaadje kon dragen, viel mijn oog bij toeval op een der omstanders, een man, die niets om handen had, die mij met eenige deelneming scheen aan te zien, en wiens nitzigt mij vertrouwen inboezemde. «Wilt gij mijne bagaadje naar bet hotel dragen?" vroeg ik hem. «Met genoegen," was zijn antwoord; terwijl hij mijn alles behalven zwaren reiskoffer op zijne schouders zette, mijn reistasch 111 de hand nam, en vooruit liep. Onder weg vroeg hij mij, uit welke streek van Duits ch- land ik kwam, hoe lang ik te New-York dacht te blijven, en of ik reeds ccnige plannen voor de toekomst gemaakt had? 't Deed mij inderdaad goed, hem nopens liet een en ander uitvoerige inlichtingen te kunnen geven, en noemde hem zelfs mijn' naam. Zoo had zijne deelneming mijn hart reeds voor hem geopend, toen wij aan het hotel aankwamen. Hij bragt mijne pakkaadje op de voor mij bestemde kamer, en ik drukte hem eene fooi in de hand, die mijns inziens, de mij door hein hewezene kleine dienst meer dan voldoende beloonde. Ik moet vijf dollars voor mijne moeite hebben, mijnheer! zeidc liij, na het stuk gelds, dat ik hem gegeven had, bij herhaling beschouwd te liehhen op zulk een barschcn en vermetelen toon,- als. waartoe ik hem ccnige oogen- blikkcn te voren naauwelijks in staat zou geacht hebben; en liet er, toen ik hem hoogst verwonderd aankeek, nog op volgen-, wij zijn omtrent het dragers- loon niet vooraf geaccordeerd, en ik mag dat zoo boog stellen als ik wil." Maar 5 dollars is tocli een ongelioorde cn onbeschaamde eiscli Dat kan wel zijnvraag 't mijnentwege maar aan den kastelein, die zal u wel zeggen, dat gij verpligt zijt, te betalen hetgeen ik van u vorder." Om van hem af te komen, voldeed ik aan zijn vollen eisch, maar kon, toen hij zeer beleefd afscheid van mij nam, niet van mij verkrijgen hem goeden dag te zeg- gen. Mijne eerste ontmoeting in de nieuwe wereld bragt mijdit wil ik wel weten, juist in geen aangenamen luim. Doch ik verkleedde mij spoedig, ver- fnsehte mij wat en was door de vele cn velerlei nieuwe indrukkendie mij van alle kanten te voren kwamen, de gansclie verdrietige geschiedenis aldra vergeten. Laatstleden, zondag zat ik op mijne kamer te lezen, toen een smaakvol ge kleed bediende mij een kaartje kwam brengen, eene uitnoodiging tot een souper voor dien avond behelzende. Mijn naam F. 11. stond er voluit op uitgedrukt desniettemin keek ik den brenger met verbazing aan, daar de naam van den gastheer mij ten cenemnale vreemd was; weshalve ik liem deed opmerken, dat hier zeker eene vergissing moest hebben plaats gehaden de invitatie waarschijn lijk een onbekenden naamgenoot van mij zou bedoeld hebben. Maar toen de bediende mij nu vroeg, of ik niet verleden Diugsdag met de stoomboot was aan gekomen en van den beginne af deze zelfde kamer Nobetrokken had, kon ik niet langer twijfelen, of men had bepaald mijn persoon bedoeld, en gaf alleen uit bloote nieuwsgierigheid om te weten, boe dit raadsel ziek zou oplossen, mijn woord. Den .ganschen dag, tot den avond toe, brak ik er mij bet hoofd over, hoe toch iemand, wiens naam volkomen hoogduitscli klonk, met wien ik evenwel zeker nooit in eenige aanraking geweest was, op het denkbeeld kon geraakt.zijn 0111 mij ten zijiient te noodigen. Ter bestemder ure liet ik mij naar het, op liet invitatie-kaartje aangewezen, huis brengen. Het uiterlijk deed een welgesteld eigenaar vermoeden; maar nog oneindig meer was zulks liet geval met de praclit, die ik in de vestibule aanschouwde. De kneclit van dien morgen geleidde mij door eene van alle comforts rijkelijk voorziene kamer, naar een groot vertrek, waai* ik reeds, eenige lieercn bijeen vond. Een van hen trad mij, vriendelijk groetende en zijue hand toereikende, te gemoet. En ziet-, dat was de man, die mijnen koffer gedragen had. «Wees welkom, mijnheer 13.riep hij mij .in het hoogduitscli toe, «ik zie dat gij u verwondert en verrast zijt, mij terug te zienmaar ik moest immers den slechten dunk, die mijn onlangs gehouden gedrag op u moet hebben gemaakt, uitwisschen, cn tevens een beschaafden, jeugdigen landsman, wiens gcliecle voorkomen al dadelijk zulk ecu aangenamen indruk op mij maakte, van nut trachten te zijn." Vervolgens stelde- hij mij aan de overige heeren voor, en trok mij zachtjes naar een hoekje bij liet raam met zich mede. I «Ik kon het u wel aanzien," zeido hij toen tot mij, «dat gij verlangend zijt naaf eenige! opheldering. Onlangs was ik, alles behalve netjes gekleed, wegens zaken uitgegaan. Nog niet geheel en al verandert ben ik, en stel nog altoos bijzonder veel belang in mijne landslieden. Derhalve begaf ik mij naar de plek, waar de stoomboot aankomt. Daar stondt gij, naar het mij voorkwam, in een alles behalve vrolijke gemoedsstemming; reeds lang had ik u aangekeken, eer uw blik op mij was gevallen, en maakte, toen gij mij verzocht uwe pak kaadje te dragen, het plan, 0111 u al terstond de op amerikaanschen bodem 1 bovenal belangrijke les te geven, dat men voor al wat men zelf kan doen, nooit vreemde hulp inroepen, en zich voor geen werk hoegenaamd schamen moet. Twintig jaar geleden, kwam ik hier naakt en bloot aan, en meen het, naast den zegen Gods, aan de getrouwe nakoming van boven vermeld beginsel te danken to hebben, dat ik thans een welgezeten man ben." Op dit oogen- blik werden wij in de eetzaal genoodigd. De heer N. wees mij mijne plaats naast de zijne aan. Toen ik mijn servet van mijn bord nam, lag er een banknoot van 5 dollars op, die de gastheer mij glimlachend verzocht, weer in mijn beurs te steken, terwijl hij evenwel beweerde, het er voor te mogen houden, dat ik naderhand den prijs voor die les niet te boog zou schatten. Dien' avond heb ik niet slechts de eerste gelukkige uren in de nieuwe wereld aan de vrolijke tafel van den beer N. gesleten, maar tevens in hem een vriend gewonnen, die mij zoo als hier boven vermeld is in mijne eerste buisvesting de behulpzame hand heeft geboden, maar wien ik ook heb moeten beloven, al mijne vrije uren ten beste te zullen geven. MAEKTB ERIGTEN. ALKMAAR, 6 October. Aangevoerd: 4 Kocijen, f180 a 190. 134 Kalveren, f30 a GO, 300 Scha pen, f 16 a 24. 39 Varkens, 44 a 48 c. per N. p. P URMEREN DE, 7 October. Aangevoerd: 179 Runderen, liaudel iets vlugger. 9 Paarden. 1 Veulen. 70 vette Kalveren, 50 a 70 e. per N. p., handel vlug. 2G nuchtere dito, f S a 22 per, stuk, vlugge handel. 78 vette Varkens, 38 a 46 c. per N. p., baud. matig vlug. 71 mag. diro, f 12 a 17 en 507 Biggen, f3 a 6 per stuk, hand. stug. 1413 Schapen en Lammeren, liandel iets vlugger. 739 mud Appelen, f 1,80 a 2,30. 11 mud Peren, f 4 a 6. Kip-Eijeren f3, Eend-Eijeren i'3,20 per 100 stuks. Boter f 1 a 1,12 en een half per N. p. Kaas, 193 stapels kleine en 11 stapels middelbare, hoogste markt kleine Gras f 26,50, middelb. f 27,50 per 50 N. p. ROTTERDAM, 6 October. De aanvoer van Granen was niet groot, evenwel ging zij traag van de baud. N. writte Zw. Tarwe de beste f 10,80 a 11,25, mind. 1'9 a 10,50, jar. de beste f 11,80 a 12, mind. f9 a 11, 129, 130 p. witb. Pools, f 370, 375, 127, 128 p. oude Bovenl. f 330, 132, 133 p. oude Straals. f 360, 159 halve p. witb. Pools, f 380. N. Zw. Rogge 10 c. lager 1' 6,70 a 7,80, 152 halve p. Koningsb. f 230, 150 halve p. Dantzig f 228, 145, 148 halve p. Tag. f 210, 220, 145 h. p. Petersb. f 248. N. Zwr. winter Garst als voren f 4 a 5,75, zomer f 4a 5,50. N. Inl. Haver als voren lange f3 a 3,40, korte f3.50 a 4. N. Zw. Paardenb. 10 c. lager f 6,40 a 6,90. Noordbr. Boekweit f 175 a 185 per 2100 kilo, Frans, f 154. N. Zw. blaauwe Erwten prijsli., kleine f 7 a 8,50, groote en Schokk. f 9 a 11,75, N. Zw. witte en bruine Boonen 25 c. liooger, witte f 8,50 a 10, bruine f 8,75 a 10,25. N. Kanariezaad met goede vraag 25 c. hooger f 10 a 10,50, jar. f6 a 9,75. N. Koolzaad ruim prijsh., Zw. cn Overm. f 14 a 15,60, El. f 14 a 15,40. Meekrap werd meer. aangeboden, tot vor. prijzen met redelijken kooplust. SCHIEDAM, 7 October. Jenever f 19,7b; A-mst. proef 1' 21.Moutwijn f 14.25. LONDEN, 6 October. Heden waren ter VEE-markt aangevoerd: 6058 Runderen, 22150 Schapen, 157 Kalveren en 450 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Schapen 5 sli, 4 d., van Kalveren 4 sh. 8 d. en van Varkens 4 sh. 8 d. De prijzen der laatste markt waren Runderen 4 sh. 8 d., Schapen 5 sh. 2 d., Kalveren 5 sh. 2 d. cn Varkens 4 sh. 8 d. AaisgcKoiiieii sclicpen te Slatavia voor Sö Augustus. Anna Elisc, kapt. de Roever, Henrietia, kapt. Portengen, "Willemina Clara, kapt. Abraliamsz Jr., Drie Gezusters, kapt. Fischer en Peking, kapt. Croese, alle 5 Amst.India, kapt. Vonck, Vier Gezusters, kapt. Blik en Kos mopoliet, kapt. Bouten, alle 3 Rott.; Hugo Grotius, kapt. Vogelcnsang, Vlis- singen; Regiua Maris, kapt. Ouwehand, Shields; St. Jan, kapt. Lommerse, underland naar Hongkong; Nieuw land, kapt. Pott, Sunderland naar Singapore; Anna Maria "Wilkelmina, kapt. Sontag Winkler, Japan. CARGALIJST. Aangekomen van 48 October ter losplaats HELDER 0111 aldaar te lossen de volgende schepen, gekomen van: NEWCASTLE. Catharina, W.J.Stoker.llOchaldr.Steenk. B.HagedoornSiZ., tcAmst. NEWCASTLE. dennette, G.Walton. 124chaldrQnsStcenkolen. vanLoon&C., teAmst. SUNDERLAND.HannahMary,A.OeiTard.3274mudSteenk.B.H3gcdoornAZ.,tcAmst. SUNDERLAND. Fuchsia,J.R.Atkhison.369tonsSteenk.v.Vlissingen<kStuart;teAmst. SUNDERLAND. Ossian, J. Clark. 212 tous Steenkolen. W H. de Heus, teZaaiulam. STETTIN. Bcerta Hendrika, T. W. Stuit. Lading Hout. H. E. van Gelder, te Amst. FREDERIKSTADT.Mozes,J.Falck. L.Hout. Wed.StadlauderAMiddelhoven,teZaand. BHEMEN. Margrietka, K. H. Dost. Lading Hout. C. Bcrghuijs, te Helder. Bevallen van een Zoox, C. P. HOOGSLAG GOOSENS. 'Nieuwediep, 5 October 1862. Pleden overleed ons geliefd Dochtertje ANTJEin den ouderdom van zes maanden. Nieuwediep7 October 1862. t J. W. KAMPER, A. M. VEEN. Algemeene Kennisgeving. op ZONDAG den 12 OCTOBER e. k. ENTRÉE en EANS VRIJ.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3