NIEUWEDIEPER COURANT. M 82. #2, EN TWINTIGSTE JAARCANC. BEKENDMAKING. ZONDAG 12 OCTOBElt. BINNENLAND. HELDERSCHE Deze Courant wórdt uitgegeven oj> zon dag en don dek dag, des morgens ten acht ure, door A. A. 15AK K BK Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. w lranco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot. Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederer« regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Helder maken bij deze bekend dat even als vroeger, van den 16 dezer tot en met den 15 April 1863, de l* AK AATAE\K zal gehouden worden achter in Het IVieuwcdiephij het Mcuwewerhen dat alle vroegere bepalingen opzigtelijk bet stoppen of ankeren en in quarantaine liggen in den mond van do haven, van volle kracht blijven zullende de schepen aldaar de eerste visitatie moeten ondergaan, na welke visitatie de visiteur der quarantaine, indien daartegen geene bedenkingen bestaan, vrijheid verleent, om naar liet Nieuwewerk te verhalen of te zeilen; doch ingeval er onverhoopt ziekte of besmetting aanwezig of te vermoeden is, zoodanige schepen zal gelas ten, om in den mond der haven, aan den Steenen Dam, te meeren, alwaar zij tot nadere orders van Hoogerhand steeds zullen bewaakt worden. Het zal echter aan schepen, welke slechts aan visitatie, zonder quarantaine, onderworpen zijn, vrijstaan, om de visitatie op de reede af te wachten, indien het met hun belang in strijd is om in liet Nieuwediep te komen. Ieder wordt ernstig gewaarschuwdom zich zonder schriftelijke vergunning van den Heer Directeur en Kom- mandant der Marine, aan hoord van quarantaine schepen te begeven, ten einde zicli te vrijwaren voor de toepassing der zware straffen, welke op de overtreding zijn vastgesteld. Helder, den 10 October 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. Den 13 dezer vertrekt de WEST-IJfDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP11 October. In de zitting van den Gemeenteraad, Pingsdag den 14 Oct. a. s. te houden, zullen de navolgende punten behandeld worden, als: 1. Eindverslag onderzoek begrooting 1863. 2. Bouwing school en woning te Huisduinen. 3. Benoeming Commissarissen Ziekenhuis en Apotheek. 4. Aankoop van geneesmiddelen, enz. voor de Apotheek. 5. Benoeming van een Ambtenaar voor den Burg. Stand. 6. Mededeeling van ingekomen stukken. Gisteren morgen is, onder het lossen der gebruikelijke salut- sclioten, van hier vertrokken, Zr. Ms. transportschip de Heldin, kommandant kapt.—luit. ter zee S. II. Binlces, ter opvolging zijner bestemming naar Batavia. Z. Exc. de lieer minister van Oorlog, gisteren (Vrijdag) namiddag alhier gearriveerd en aan het hotel den Burg afgestapt, is heden morgen weder van hier vertrokken. In den nacht tusschen Woensdag en Donderdag, zijn de woningen van onderscheidene ingezetenen, gelijk mede het Raadhuis, met teer besmeerd. Yen heeft onderzoek gedaan naar de bedrijvers van zulke boosaardige baldadigheid. Nadat het oude dok den 10 dezer was drooggemaakt, zijn de blokken voor de Djambi daarin gelegd, welk schip nog dien eigen dag daarin is gezet. Men zegt dat het ongeveer eene week daarin zal staan. De aarden dam vóór het nieuwe dok wordt weder opgeworpen, om daarna dat dok droog te maken en te onderzoeken. Naar wij hooren, heeft de dokcommissie de meening geuit, dat dit dok voor zijne oorspronkelijke bestemming, (het opnemen van geheel gearmeerde schroefscliepen 1ste klasse), is geschikt te maken. Met het oog op het berigt, voorkomende in het Handelsblad van 10 dezer, No. 9610, verblijdt ons deze tijding zeer. Gedurende de verloopene week zijn van deze gemeente naar Engeland uitgevoerd: 57 Runderen en 1629 Schapen. Heden is, aan de Iloogeschool te Leiden, bevorderd tot doctor in de regteu, de heer K. N. Zurmulilen, na verdediging van stellingen. -Naar men verneemt zal er met Zr. Ms. fregat 2de klasse, Prins Alexander der Nederlanden, een 200tal Mariniers naar de West-indie vertrekken. -Met ingang van 22 dezer zijn op Zr. hls. fregat Prins Alex ander der Nederlanden, liggende alhier, overgeplaatst: de scheepsklerk Wijnmalen en de adj.-adm. Frederiks, beiden van Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden. Naar men verneemt, zal het onlangs te Ilellevoetsluis binnen gekomen scliroefstoomschip Cornelis Dirks, met spoed worden nagezien en gereed gemaakt voor eene reis naar llio Janeiro en de kust van G'uinea. Met ingang van 11 dezer, is op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, liggende te Vlissingev, geplaatst: de officier van gez. 1ste kl. van M. J. P. Prooijen en de scheepsklerken 1'. K. S. Metman en P. D. G. Piccardt. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den offic. van adm. 2de kl. bij de zeemagt, F. T. Steinbuch. Z. M. heeft met den 31 dezer het commando over het scliroef stoomschip Cornelis Dirks opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. A. W. de Rnijter van Steveninck, en dat over het scliroefstoomschip Djambi, aan den kapt.-luit. ter zee P. A. van Rees, en de kapt.-luits. J. F. Koopman en M. H.Jansen eervol daarvan ontheven. Men meldt, dat ter gemoetkoming in den nood, in de katoen- fabrieken van ons vaderland heerschende, de aanbestedingen voor de aan te leggen Staatsspoorwegen in die streken zooveel doenlijk zullen bespoedigd worden. Bepaaldelijk zullen met dat doel de bestekken voor de werken der lijn van Zutphen naar Goor binnen kort in gereedheid worden gebragt. Lezenswaardig vinden wij de volgende opmerkingen, onder het opschrift „Dtcarskijkerij," in het Algemeen Weekblad geplaatst: „Zoo zij (de Japansche gezanten) nu nog eens terugkwamen, wat zouden die vorsten, maar vooral de dwarskijkers hebben tc grinni ken, wanneer zij vernamen dat, tegelijk met belofte van amortisatie- wetten, voortspruitende uit de millioenen overschot uit 'slandskas, de Nederlanders tegen opheffing van eene belasting op de brand stoffen, veel kans beloopen om verblijd te worden met verhoogüig van belasting op de sclioorsteencn. Mij dunkt, als ik Japansche dwarskijker ware, zou ik mij dadelijk eenen schoorsteen laten zien, om uit de aandachtige beschouwing mij aanschouwelijk voor oogen te stellen, hoe men daar onder in dat stuk de menschen weet te «w/lasten, om ze hooger in de pijp weder te Masten. Dat is wel curieus en verdient aanteekening, niet minder dan alle andere ontdekkingen op Nederlandscheu bodem.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1