BUITENLAND. notulen, werd. overgegaan tot liet nazien en opmaken der lijsten van in dienst gestelde personen, overeenkomstig art. 10 der verordening op het brandwezen. Vervolgens werd door den opperbrandmeester verslag gedaan van het beproeven der verschillende spuiten, door hem op 3, 4, 9 en 10 October jl. verrigt, en waarbij gunstige resultaten waren verkregen, terwijl de kleine gebreken, die er waren opgemerkt, terstond geheel waren hersteld. Nadat de opperbrand- meester de leden had opmerkzaam gemaakt op een en ander, bij voorkomenden brand, door hen te verrigten of in liet oog te hou den, werd door hem deze vergadering met eene gepaste toespraak besloten. Gedurende de verloopene week zijn van deze gemeente naar Engeland uitgevoerd: 42 Runderen, 2 Kalveren en 835 Schapen. Naar wij vernemen, zal op a, s. Zondag eene buitengewone vergadering gehouden worden door het gezelschap Ernst en Scherts. Onder meer andere sehoone stukken zal in deze vergadering worden voorgedragen'uur, van Laurillardde Wraak, dramatische schets van P. C. J. Meijs; Tante Trui. blijspel in een bedrijf; verder: de Boterham, Nachtbeschoiming en Men kan 't niet beteren. - Naar wij vernemen, zullen op a. s, Vrijdag 24 dezer, de his torische voordragten weder aanvangen in het kerkgebouw der Her stelde Evang. Luthersche gemeente alhier. Binnen weinige dagen zal van Hellevoetsluis naar hier ver trekken Zr. Ms. schroefstoomschip Apeldoorn, kommandant luit. ter zee 1ste kl. Hugenholtz, om alhier verder voor de reis naar Batavia in gereedheid te worden gebragt. Plet schip is in het drooge dok te Hellevoetsluis van eene nieuwe kiel voorzien en heeft die herstellingen ondergaan, die niet anders dan in een droog dok konden plaats hebben. He verdere reparatiën zullen alhier geschieden. Aan de examina, die in de volgende maand te 's Gravenhage zullen plaats hebben voor den rang van 2den luit. bij het leger hier te lande, zullen 10 onderofficieren deelnemen van het 7de reg. Infanterie. Aan het departement van Marine werd bij de op 15 dezer gehouden aanbesteding toegewezen, de levering van 10 last roode en 10 last zeenwsche tarwe, beiden aan den heer van der Tak te 'sJïage, resp. voor ƒ299 en ƒ280.90 per last, en dc levering van 6 last rogge, aan de heer M. de Geer te Gorinchem, voor ƒ232.90 per last. Door het Prov. bestuur van Noordholland is den 10 dezer bij enkele inschrijving aanbesteedhet tweejarig onderhoud van de W illemsluis-havcn c. a. en van het Noordholiandsche kanaal, tus- schen de Willemsluis en Buiksloot, van 1 Nov. 1862 tot 1 Nov. 1864. Minste inschrijver de heer C. de Jongh, te Ameide, voor 10,800 per jaar. In de redevoering van den minister van Financiën, gehouden in de vorige maand, ter gelegenheid van de aanbieding van de be- grootingswetten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, komen de volgende zinsneden voor, betreffende de voorgestelde verhooging der belasting op het gedistilleerd „Mogt door eene verhoogde belasting een vermeerderd gebruik van sterken drank ontstaan, ik zou dit eene groote aanbeveling van den voorgestelden maatregel achten. En ik zou mij geluk wenschen, als wij door eene prijsverhooging van dat bedwelmend vocht, wei- ligt menigeen konden tot nadenken brengen, die thans nog door het misbruik van sterken drank een zee van jammeren om zich verspreidt. Het verlies, dat de schatkist op deze wijze leed, zou zij dubbel terugvinden in de meerdere welvaart, die er het gevolg van zou zijn." Uitvoerige mededeelingen, door de redactie der AssurantieBode, betreffende de vergoeding van brandschade te Enschedé, doen blij ken, dat aldaar in eenige mate de neiging is werkzaam geweest-, om zooveel mogelijk te profiteren van de ramp, door eene zoo hoog mogelijke schadevergoeding te erlangen. Volgens gegeven verzekering, is door de directiën der brandwaarborg-maatschappijen aldaar met stipte regtvaardigheid te werk gegaan. Uit Haarlemmermeer schrijft men aan de Amst. Ct., dd. 15 Oct.: /Heden waren wij getuige van het in werking brengen van den eersten stoomploeg in Nederland. Den voor den landbouw zoo zeer ijverenden eigenaar van de Badhoeve te Haarlemmermeer, den heer Amersfoordt, komt de eer daarvan toe. Wij hadden niet het ge noegen, zoo in de onmiddelijke nabijheid te zijn, om van alle deelen der machine met juistheid eenigermate de uitvoerige werking te kunnen opgeven, maar zijn toch overtuigd, dat het ploegen door stoom snel en deugdelijk kan geschieden, cn voorzeker op zware gronden de voorkeur verdient boven het ploegen met paarden, namelijk waar groote uitgebreidheid van land een zoo kostbaar werktuig toelaat. Wij wenschen den geaehten eigenaar der Bad hoeve geluk met deze eerste welgeslaagde proef." - Men schrijft uit Vianen, dd. 12 October, aan dc Kerkelijke Courant het volgende „Voor deze gemeente was het heden een blijde dag. Zij mogt de vacature, ontstaan door het vertrek van haren geaehten leeraar, den heer E. Schouten, naar Veenendaal, weder vervuld zien. De heer F. D. J. Moorrees, laatstelijk predikant aan den Helder, werd daartoe in de voormiddag-godsdienstoefening tot haar ingeleid en bevestigd, bij afstand van den consulent, door zijnen vader, den heer W. H. Moorrees, pred. te Hummelo, die bij deze gelegenheid de hooge waarde van het Evangelie ontvouwde naar Rom. I 16«, b. Des middags aanvaardde de bevestigde zijn dienstwerk onder ons met eene welsprekende rede over 2 Tim. 1:7. Dc talrijk opgekomen schare en zeer veel ambtsbroeders gaven door hunne tegenwoordigheid blijken van hunne belangstelling in die plegtighcid. Het werk van den nieuwen Evangeliedienaar moge, met dat van zijnen ambtgenoot, onder 's Heeren zegen, velen tot heil verstrekken!" -- De wel-eerw. heer Knappert, predikant bij de Hervormde gemeente te Gros/huizen en Avenhorn, is beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Harlingen. Dc regtbank te 's Hertogenbosch, heeft den 16 dezer uitspraak gedaan in de zaak van Mr. van Baerle, te Breda, en hem, tegen veler verwachting, veroordeeld tot 3 maanden cellulaire gevangenis, en dit wegens het met woorden belcedigen van een magistraats persoon van het regtsbewind, in de uitoefening zijner functiën. Verder heeft het Prov. Geregtshof de persoon van Frans van Heugten, schuldig verklaard aan moord, gepleegd met voorbedach ten rade, en hem veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren op een der openbare pleinen van de stad 's Hertogenbosch. De voorzitter sprak den veroordeelde toe, zeide dat hein nog de cas satie van het arrest en het verzoek om lijfsgenade overbleven was, dat beide middelen hem echter niet zullen baten, maar dat hij alleen troost in de godsdienst zoeken moest. Van Heugten was niet in het minst aangedaan. Hij heeft verklaard, van dc cassatie af te zien. -- In de vorige maand werd de Militaire Academie te Breda vereerd met een bezoek van den franschen luitenant-kolonel de la Barre Duparc, directeur van de militaire school te St. C'gr. Omtrent de kerkelijke twisten te Ellecom wordt nog gemeld, dat de notulen der kerkeraadsvergadering- van 15 November 1859, waaruit zou moeten blijken, dat de predikant ten behoeve van de armenbedeeling der gemeente eene voorwaardelijke verbindtenis heeft aangegaan, en welke notulen door den predikant zeiven zijn ge schreven, in zoodanig onleesbaar schrift zijn ter neer gesteld, dat de eerw. heeren leden des kerkeraads niet hebben kunnen slagen, die aanteekeningen te ontcijferen. De aanklagers van den predikant hebben thans verklaard, nog volstrekt niet te berusten in de afwij zende beschikking van het klassikaal bestuur, in afwachting van een afschrift der onleesbare notulen. Bij eene vermelding van het staatkundig nieuws uit het buiten land kunnen wij thans zeer kort zijn. I)e zaak van Italië ligt nog steeds in het duister, terwijl de zamenkomst van keizer Napoleon met zijne ministers te Saint-Cloud, weinig of geen licht over deze zaak heeft te voorschijn gebragt. Alleen heeft 's keizers vriend, de Persigny, dezer dagen verzekerd, dat eene sinds 800 jaren bestaan hebbende zaak (de wereldlijke magt des pausen) moeijelijk in 8 dagen omvergeworpen kan worden zonder groote schokken. De jongste berigten uit Frankrijk maken melding van de aftre ding van den heer Thouvenel, minister van buitenl. zaken en van zijne vervanging door den heer Drouin de Lhuys. Voorstanders van de oplossing der italiaansche quasstie betreuren die vervanging, omdat de heer Thouvenel bekend stond als ijverig voorstander van het jonge Italië, terwijl van zijn opvolger juist het tegendeel wordt verzekerd. Tegelijk wordt berigt, dat nog meer ministers zullen aftreden. Het meest van belang is de toestand van Pruissen. In eene weinig benijdenswaardige positie bevindt zich aldaar het bestaande minis terie, tegenover de vertegenwoordiging en het volk. Het Huis der Afgevaardigden blijft zijne strikt wettelijke houding tegenover het bewind handhaven en kan daarbij rekening maken op de onder steuning van de groote meerderheid der natie. De buitenlandsche bladen scharen zich verreweg voor het grootste deel op de zijde dei- liberalen, en veroordeelen de handelwijze van het ministerie, dat alzoo, voor de regtbank der publieke opinie tegen zijne aanklagers wordt in het gelijk gesteld. Wat het gevolg zal zijn van deze crisis, is nog niet te voorzienzeker is het evenwel, dat de onverzettelijke houding der regering, langs dien weg, tot oproerige tooneelen zou kunnen aanleiding geven. In de bijeenkomst der engelsche ministers, in den loop dezer maand te houden, zal, zoowel de italiaansche, als de amerikaansche qufestiè worden besproken. Mogen de handelingen van dat gou vernement, gesteund door de verlichte zienswijze dier natie, er toe leiden om den vrede der wereld zooveel mogelijk te bevorderen, ook in het belang van handel en nijverheid -Het volgende geval mag inderdaad wonderlijk genoemd wor den Eene jufvrouw in Belgie, vernemende, dat haar broeder, een jong officier, vertrokken was, zonder tc zeggen waar hij ging, of zonder iemand van zijn vertrek te verwittigen, riep uit: „Hemel, hij zal met de wedren mededingen en er zal hem een ongeluk over komen!" Zonder een oogenblik te aarzelen, of naar iets te willen luisteren, voorzag zij zich van linnen en pluksel, vertrok langs den spoorweg en hield eerst stil aan de plek, waar de wedren plaats had. Aldaar vernam zij, dat er een officier van zijn paard gevallen en gewond was. „Het is mijn broederriep zij uit en liep er heen om hem hulp te bieden. En wie zou het gelooven het was inderdaad haar broeder, die aan de wedren had deelgenomen en die men nu gekwetst op een berrie aanbragt. Verleden week kwam, zoo vermeit het Journal de Liège een bruidspaar voor den ambtenaar van den burgerlijken stand op het raadhuis te Luik, ten einde in den huwelijken stand te worden opgenomen. Nadat de ambtenaar beiden had afgevraagd hun naam, voornaam, datum en plaats van geboorte, zeide hij hun, dat hij ze niet kon trouwen. Waarom niet? vroeg een hunner. „Omdat gij beiden tot het mannelijk geslacht behoort," antwoordde de ambte naar. „Het tegendeel kan ik u wel bewijzen," zeide de bruid. En ik," hernam dc ambtenaar, ik ga alleen af op de registers en die vermelden, dat op 27 Sept. 1837 geboren is te Georges Gilles R. en niet Géorgine R.zoo als gij u noemt." Zou het niet, om zulke tooneelen te voorkomen, raadzaam zijn om de hand te houden aan art. 55 van het Wetboek, dat voorschrijft, dat het kind moet vertoond worden aan den ambteraar van den burgerlijken stand? Wij vernemen het volgend, hoogst belangrijk berigt voor de dames. Dc crinoline is een nieuw tijdperk van vervolkomening ingetreden, die haar waarschijnlijk behoeden zal tegen zamenzwerin- gen, hoedanig eene dezer dagen op de theaters in Duitschland het onderwerp uitmaakt van een voortreffelijk geschreven blijspel. Men

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2