BUITENLAND. den kapt.-luit. ter zee jlir. F. de Casembroot, adjudant des koniugs op reis naar Oost-lndië, is in den avond van 11 September jl. te Montevideo aangekomen. Alles was wel aan boord. Galignani Messenger zegt het volgende aangaande een nieuw middel tot genezing van de kinderziekte: „Onlangs deelden wij mede, dat de Süracenia ptirpttria, eene plant welke opv Nova-Scotia groeit, door dc Indianen werd aangewend tegen de pokken. Een deswege ingesteld geneeskundig onderzoek belooft aan de beste verwachtingen te zullen voldoen. Dr. Frederic W. Morris, president der commissie van onderzoek, bevestigt in een schrijven aan den American Medical Timesdat deze Saracenia pwrpurea, eene soort papaver, de pokken, hoe hevig zij ook mogen zijn, geneest, binnen den tijd van 12 uren nadat de patiënt het af kooksel heeft gebruikt. Van de ziekte blijft niet het minste spoor over. Wanneer natuurlijke of kunstmatige pokken met een afkooksel van deze plant worden gewasschen, dan verdwijnt onmiddelijk de ontsteking. Het geneesmiddel is daarbij zoo aangenaam van smaak, dat de patiënten het zeer gaarne innemen." Terstond nadat de plannen voor de herziening van ons belas tingstelsel door den minister van Finantiën waren openbaar gemaakt, gaven wij te kennen, dat, hoe goed ook de bedoelingen des minis ters mogen zijn, hij eene ernstige bestrijding zoude te wachten hebben. En geen wónder ook; bij een herziening der belastingen komen zoo veler belangen op het spel, dat men wel verzekerd kan zijn van hevige tegenkanting bij allen, die zich in hun bedrijf of in hunne huishouding daardoor benadeeld vinden. Zoowel op ernstige als op luimige wijze wordt in dag- en weekbladen tegen die nieuwe belasting-ontwerpen te velde getrokken. Van laatstgenoemde wijze van bestrijding is het volgende een sterksprekend voorbeeld „Laten wij tevreden zijnzoo aanstonds komt er ontheffing van belasting; de zedelooze wet op de dienstboden krijgen de steden cadeau en de zeep wordt vrij. Voor hen die geschoren worden, is 't eene heerlijke gedachte: „de zeep wordt vrij!" 't lijkt zoo pijnlijk niet. Verder zal de belasting, die de brandstoffen drukt, daarvan afgenomen en boven op de schoorsteenen geplaatst worden, eene verbetering die niet genoeg te roemen is, omdat dan bij den eersten harden wind den besten de boel kan wegwaaijen. Die zoo iets be dacht heeft, is in mijn oog een verheven genie, dat zelfs met het dorre belastingstelsel eene vlugt neemt tot op en boven de sfeer dei- daken. Napoleon III, de geheimzinnige man, die niet gediend zou zijn met de uitvinding van een telegraaf van het hart tot aan de tong, zou hoogmoedig zijn op zoo'n uitvinding, hoogmoediger welligt dan op de italiaausche en mexicaansche qusestiën." Bij het onderzoek in de afdeelingeu der Tweede Kamer van de begrooting van het Departement van Financiën, is de aandacht des ministers gevestigd op het belangrijk toenemend cijfer der op brengst van de brievenposterij. Men meende, dat de tijd nu geko men is om over te gaan tot eene nadere herziening der postwet in de rigting van een uniform-port, gepaard aan maatregelen tot aan moediging der frankering. Met genoegen gaf men te kennen de voortdurende strekking te hebben bespeurd tot verbetering van ver voer en bestelling van brieven, hoezeer men bleef aandringen op verbetering in de correspondentie tusschen naburige plaatsen, die in sommige gevallen nog lastige omwegen neemt. Wat het vermissen van brieven betreft, schijnen in den laatsten tijd de klagten eenig- zins te zijn afgenomen. Men zou zich in eene verklaring der Bege ring, dat dit werkelijk het geval is, zeer verheugen. Naar wij vernemen, zijn door de Commissie, belast met het examen van onderwijzers in Noordholland, geëxamineerd 33 adspi- ranten voor de acte van hoofdonderwijzer, waarvan 17 werden toe gelaten voor de acte van hulponderwijzer hadden zich aangemeld 58 adspiranten, waarvan 18 zijn toegelaten. Den 12 dezer heeft de heer B. A. van Deursen, predikant bij de Herv. gemeente te Eijerland op Texel en beroepen naar Haringkarspel en Dirkshom, ten aanhoore eener talrijke schare, een hartelijk en zegenend afscheid genomen, spiekende over Jac. 117. Vóór de godsdienstoefening werd hij van zijne betrekking tot kerkeraad en gemeente losgemaakt door den consulent, den heer T. T. Heringa, predikant te W'adl op Texel. Langs het strand bij Scheveningen is drijvende gevonden de verlaten loodskotter No. 6. Te Enschedé wonen nog ongeveer 100 huisgezinnen in tenten. Beklagenswaardig is de toestand dier menschen. Het stormachtige weder der laatste dagen heeft verscheidene tenten omvergerukt of vaneengescheurd. Daarbij komt, dat de mazelen hier sterk heer- schen en ofschoon tot dusver zich weinig sterfgevallen hebben voorgedaan, kan het niet missen, of het moet voor deze ongeluk- kigen de treurigste gevolgen hebben, die, aan deze ziekte lijdende, en terwijl de storm gierde en de regen bij stroomen nederviel, den nacht in de open lucht moesten doorbrengen. Eene circulaire, waarin de nieuwe fransche minister van buitenl. zaken, de heer Drouin de Lhuys, zijne staatkunde bloot legt, is thans weder aan de orde van den dag. Dit stuk is zoo onbestemd mogelijk en het wordt toch in twee opzigten voor een meesterstuk gehouden, zelfs door hen, die den minister en zijne staatkundige zienswijze wantrouwen. Ter eener zijde hoort men de opmerking, dat het tocli een groote kunst is om veel woorden te gebruiken en volstrekt niets te zeggenvan den anderen kant verneemt men, dat de nieuwe minister een getrouw volgeling mag heeten van den grooten of beruchten Talleyrand, die verzekerde, dat den mensch de taal was geschonken om zijne gedachten te verbergen. Op die wijze geraakt men er toe om te erkennen, dat de minister, óf zijne ziens wijze geheel en al heeft pogen te omsluijeren, óf hij haar ten minste verborgen en weinig merkbaar gemaakt heeft. De zaak van Italië is op die wijze alzoo in het geheel niet ge baat; integendeel, men gelooft zelfs, dat zij meer nog is benadeeld, want men ziet nu in, dat de keizer er niet toe zal overgaan om zijne troepen uit liome te doen trekken. Iets is er evenwel, dat het uitzigt verlevendigt van elk die er naar verlangt dat eenmaal Italië vrij worde tot aan de Adriatische zee. Meer en meer krijgt die zaak vóór zich de publieke opinie, die, wanneer zij krachtig genoeg is om zich met eeuige vrucht te doen gelden, ook onweerstaanbaar blijkt te zijn. Openbaart zij zich krachtig en nadrukkelijk, dan zijn keizerlijke documenten en ministeriële circulaires aan zeepbellen gelijk, die uiteen spatten en spoorloos verdwijnen. Opmerkelijk vinden wij de volgende beschouwingen, die wij hier laten volgen. Ze zijn ontleend aan eene bijzondere beschouwing van den tegenwoordigén toestand der wereld: „Bezield door heersehzucht, eigenwaan en dweepzucht, trachten velen in Italië een dam te formeren om den stroom van beschaving en verlichting te beletten verder te vloeijen. Maar al juichen een troep dolle Ieren dezen maatregel boksende toe, al haalt men Gari baldi en Victor Emmanuel en het geheele liberalisme door het slijk, te keeren is de geest des tijds niet. Wenschelijk ware het echter, dat groote menschen hunne verschil len, over wie het digst aan de streep ligt, of 't eerst mag knikke ren, beslisten op de wijze der kinderen, en door middel van een paar vuistslagen en blaauwe oogen, in vijf minuten uit den weg ruimden, wat thans met nota's, congressen en bloedige oorlogen in geen jaren wordt te niet gedaan." Aangaande Garibaldi's toestand zijn bij voortduring de meest onrustbarende geruchten in omloop. Het leven van den generaal verkeert zeer ernstig in gevaar en zelfs zal hij, volgens sommige berigten, gedurende niet meer dan nog twee dagen wederstand kunnen bieden. De inwendige strijd, waarin hij in den laatsten tijd ter prooi is geweest, heeft zijne ligchaamskrachten aanmerkelijk doen afnemen. Sedert den 20 dezer heerscht er een verschrikkelijke orkaan op de engelsche kust. Meer dan honderd zeerampen, klein en groot, werden aan Lloyds gesignaleerd. Onder de verongelukte schepen worden er verscheidenen van den eersten rang genoemd. Ook in de omstreken van Londen heeft de orkaan veel schade aangerigt, inzon derheid te Woolwich, Peckham en Camberwell, waarvan een groot gedeelte onder water staat. De laag gelegen gronden, in de omstre ken van den Great Eastern spoorweg, beneden Stratford, zijn als ware het in een meer veranderd en, naar men zegt, zijn geheele kudden in de nabijheid van Tottenham verdronken. Te Greenwich staat een gedeelte van den spoorweg even eens onder water. Te Sydenliam werd een huis door den storm omgeworpen. Te Londen zijn eene groote menigte schoorsteenen nedergestort en verscheidene personen werden in de hospitalen der City opgenomen wegens be komen kwetsuren door nedervallende dakpannen. Ook de parken hebben zeer veel geleden. Sedert den orkaan op Zondag en Maandag 11. bleef het weder ongestadig en stormachtig; Woensdag voormiddag woedde weder een orkaan boven Londen, vergezeld van zware regenbuijen. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1181 sterf gevallen en 1868 geboorten plaats gehad. In de Kreuzzeitung betuigt zekere baron von Dücker uit Rödinghansenbij wijze van advertentie, zijn dank aan God voor het behoud der cadettenscholen, naardien de baron van plan is, zijne vijf kleinzonen en een achterkleinzoon, zoo God het wil en hun koninklijk heer het permitteert, op eene cadettenschool te plaatsen. Uit Dantzig schrijft men aan de Köln. Zeitung „De korvet Arcona heeft voor den zoölogischen tuin te Keulen medegebragt een jongen en tikschen tijger. Dat beest is slechts 18 maanden oud en dus nog niet geheel ontwikkeld en daarbij buitengewoon schoon. Het dier is zoo leerzaam als een hond; hij gehoorzaamt ieder en was op het schip de lieveling van de geheele équipage. Zijne getrouwe gezellin is een klein roodachtig teefje, die den tijger gezoogd heeft en den laatste zoo weet in ontzag te houden, dat, bij het minste gebrom, de tijger vol angst in een hoek kruipt. Deze tijger is een geschenk van den graaf Eulenburg, chef van de expeditie in oostelijk Azië. Kapitein Simes, van liet engelsche schip Emïly Tarnum, rap porteert op de hoogte van Newfondland den zuidelijken oorlog- steamer Alabama, (vroeger de No. 290), ontmoet te hebben. Nadat hem bevolen was bij te draaijen, werden zijne papieren onderzocht; toen daaruit bleek, dat hij voor eene engelsche haven bestemd was, kon hij zijn weg ongedeerd vervolgen, nadat hij een groot aantal zeelieden van de Alabama aan boord had ontvangen, die vroeger de eqnipagiën hadden uitgemaakt van 13 rijk beladen Groenlands- vaarders, welke door de Alabama in den grond was geboord. Uit particuliere berigten uit Mexico, door de Patrie, onder dagteekening van 16 Sept. 11., ontvangen, blijkt, dat de veelvuldige regens, die te Orizaba vallen, het vervoer op de wegen zeer be- moeijelijken, zoodat de toevoer van levensmiddelen naar deze stad met de grootste bezwaren gepaard gaat. Verder blijkt, dat men besloten heeft, een standbeeld op te rigten, ter eere van den over leden generaal Saragoza. Het denkbeeld daartoe is onderworpen geworden aan het oordeel van generaal de Lorencez, die zich ge haast heeft de vergunning te verleenen tot het houden eener inschrijving onder het leger. De kosten waren geraamd op 200 piasters, doch in vier dagen tijds had men reeds het dubbele dier som bijeen. -De Liverpool Mercury deelt een uittreksel mede van een brief, welken een heer te Lwerpool heeft ontvangen van kapt. J. Finlay, gezagvoerder van de Faith, welk schip in Bonny River lag, toen de volgende verschrikkelijke gebeurtenis plaats greep: „Een inboor ling dus luidt het verhaal -doodde een zoogenaamden Creek- man (d. i. een man, die op 8 of 10 mijlen afstands van Bonny woont en in laatstgenoemde stat] cenige planten verkocht, aangezien

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2