NIEUWEDIEPER COURANT. M «7. I» O N I» i: II D A 50 O C I O B i B EN TWINTIGSTE JAARCANC. KNOLLENDAMMERVAART. BINNENLAND. STREMMING DER PASSAGE HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advkktektién v ordiii aangenomen tot Zntnrrtng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den lleldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elite plaatsing 0.85. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. door en over de WirBBUft over de De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie Noord-Holland berigt aan de belanghebbenden dat, tot uitvoering van herstellingen aan de Wipftrug over de Sinollendainmervaart te Spijkerboor, de passage met schepen en voertuigen, door en over die brug zal gestremd zijn tusschen den 27sten October en den 23sten Novem ber 1862. Haarlem, den 21 October 1862. De Commissaris des Konings voornoemd, EOËLL. Den 31 dezer vertrekt de O. I. landmail via SOUTMAMPTOAT. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 October. Jl. Zondag werd in de Westerkerk een bidstond gehouden voor het Nederlandsche Zendelinggenootschap. De wel-eevw. heer J. H. Sonstral trad daartoe in de avondgodsdienstoefening voor aanwezige vrienden der zendingszaak op. Naar aanleiding van Handelingen XVI vs. 9, bepaalde de spreker zijne hoorders bij de zending in de Heidenwereld als eene zaak, die 's Christens belangstelling en mede werking in hooge mate verdient. Deze kernachtige toespraak werd gevolgd door een ernstig gebed om zegen over de zendelingen en hun gewigtig werk in de wereld. Eergisteren is Zr. Ms. transportschip de Heldin, na 17 dagen in zee geweest te zijn, alhier ter reede teruggekeerd. En den daar- opvolgenden dag in de haven gekomen. Maandag jl. is alhier uit de Noordzee, van de haringvisscherij binnengekomen, de buis Volhardingschipper P. de Groot, welke, ten gevolge van het hevige stormweder den loods had verloren, terwijl de schipper zware kneuzingen had hekomen. De bijbellezing in de Doopsgezinde kerk, aangekondigd tegen heden (Woensdag) avond, is uitgesteld tot a. s. Vrijdag den 31sten dezer, des avonds ten acht ure. Naar wij vernemen, hebben de lieeren Sterk, van Ollefen en Haspels, directeuren van het tooneelgezelschap van Overijssel en Gelderland, nadat de rondgezonden inteekenlijst van genoegzame deelneming heeft doen blijken, besloten om in dezen winter vier voorstellingen in het lokaal Tivoli alhier te geven. De eerste voor stelling is aanvankelijk bepaald op Donderdag 27 November a. s. Het schip Anna, kapt. Bok, den 7 Sept. van hier te Batavia aangekomen, heeft de reis in den korten tijd van 86 dagen afgelegd. Bij besluit van Z. M. is jhr. Th. J. Kraijenhoff, gewezen 1ste luit. bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam, thans woonachtig alhier, benoemd tot 1ste luit. a la suite bij de 5de comp. van het 3de bat. rustende schutterij in de provincie Noord-Holland. Bij besluit van Z. M. is benoemd tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Allernaar, Mr. P. A. de Lange, advokaat te Alkmaar. Men verneemt, dat Dr. J. J. van Oosterzee, door Z. M. be noemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Utrecht, die benoeming aangenomen heeft. Men leest in den Stoompost: „Het berigt „dat een zeer groot gedeelte der door de Société-IIoerde geleverde stalen spoorstaven zou zijn afgekeurd, en alleen dientengevolge in den voortgang van de staatsspoorwegen op eene vertraging van twee maanden moet gere kend worden," kunnen wij, zoo als het daar staat, op goede gron den voor onjuist verklaren, daar de moeijelijkheden voor de levering dier stalen spoorstaven geene de minste vertraging heeft teweeg gebragt." Uit Texel meldt men aan de N. R. Ct., dd. 26 October: Terwijl de stoomboot Texel, kapt. T. Metz, heden middag van het Nieuicediep naar hier terugkeerde, is zij vermoedelijk overvallen geworden door eene windhoos, althans er werd zoodanige beweging op het achterdek der boot waargenomen, dat de stuurman zich niet kon staande houden en een der matrozen door den hevigen wind tegen de verschansing werd geworpen. Ongelukken hebben er ech ter niet plaats gehad. Tijdens het voorval liet zich een geluid als van een sterken donder hooren. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, onder bevel van den kapt. ter zee G. Eabius, komende van Curacao, is in den morgen van 27 dezer ter reede van Flissingen geankerd. Uit Flissingen wordt, dd. 26 dezer, het volgende gemeld: „De bemanning van de Engelsche brik Olive, kapt. Weth, van Londen naai Sulherland bestemd, welke bemanning genoemd schip in de Noordzee, ten gevolge van de jongste hevige stormen verlo ren had, en in eene open boot dertig uren op zee had rondge zworven, werd den 25 dezer door kapitein Dircks, gezagvoerder van de Duitsche stoomboot Gennania, te Flissingen behouden aan- gebragt. De ongelukkige schipbreukelingen, die hoogelijk prezen de zorg en welwillendheid van kapitein Dircks, zijn in een logement aldaar opgenomen en worden met den meesten ijver verzorgd. De heer J. Westenenk Gz. heeft namens de te Deventer gevestigde commissie der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid, belast met het onderzoek naar de uitwerking van den brand te Enschede', op de zich daar, tijdens die ramp, bevonden hebbende brandkasten, alle wetenschappelijke personen en vereenigingen, alle fabriekanten van brandkasten, alle besturen van brand-assurantiën en in het algemeen ieder, die daaromtrent eenige inlichtingen zou kunnen geven, uitgenoodigd hem die te willen inzenden, omdat de commissie wenscht de uitwerking van bedoelden brand niet alleen, maar ook die van opzettelijk genomen proeven op brandkassen te leeren kennen, ten einde des te beter te kunnen nagaan, tot welke gevolgtrekkingen haar onderzoek zou kunnen leiden. Te Staphorst is een paar in ondertrouw aangeteekend, waar van de bruidegom eerst na 3 jaren milïtiepligtig wordt. Men schrijft uit Batavia, dd. 11 Sept., het volgende: Het schip Japan, bij Onrust omgeslagen, is met de inventaris verkocht tot 3176. Het schip Ceres met volle lading van Peka- longan naar Batavia, heeft op den hoek van Kraicang vastgezeten, is na ontlossing van een gedeelte der lading weder vlot geraakt, hier ter reede aangekomen en moet de lading lossen om nagezien te worden. De bark Delftshaven is in Torrestraat bij Baaly Eiland verongelukt; de gezagvoerder en de equipage zijn met de groote boot te Timor-Koepang aangekomen. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Fice-Admiraal Koopman is den 30 Julij 11. van Jedo te Yokofiama gearriveerd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1