NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland! M «J>. l)OIVDEftI»AO e NOVEMBER. TWINTIGSTE JAARGANG. h't HELDER en NIEUWEDIEP, 5 November. Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zioh bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertektién worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij don Recr T. AIOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedereu regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. ©en dezer vertrekt de Landmail vla TRIEST, den 8 dezer via MARSBILIE. Zr. Ms. transportschip Heldin zal, bij gunstige gelegenheid, bin nen eenige dagen de reis op nieuw aanvaarden. Aanhoudende tegen wind is de eenige reden geweest waarom genoemde bodem is ge retourneerd, daar de schade door den storm aan het tuig veroorzaakt, gemakkelijk gedurende de reis hersteld had kunnen worden. Ter gelegenheid van de feestelijke opening der wintervergade ringen van liet departement Helder der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, zal de spreekbeurt door den heer Ledehoer vervuld, worden. Met den 11 dezer zijn op Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, liggende alhier en bestemd naar Oost-Indie, geplaatst als adelborsten 1ste kl., de lieeren C. A. "Woldring, P. Metman, B. M. van der Weide, W. A. van Aken, A. P. Tadema en IV. A. B. Neukirchen Nijvenlieijm, allen van Zr. M. stoomfregat Zeeland. Naar men verneemt, heeft de sultan van Turkije den kapt,- luit. ter zee P. L. Geerling, benoemd tot commandant der Medjidie orde, wegens de diensten door hem als commandeur van 's Rijks stoomfregat Zeeland, tijdens het verblijf daarvan op de kust van Syrië in het najaar van 1861, bewezen. Naar wij vernemen, is tusschen de regering en de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij eene voorloopige overeenkomst gesloten, waarvan het gevolg ?al zijn: versmalling van den Holl. spoorweg, aansluiting der lijn aan den Rijnspoorweg te Botterdam, alsmede aan den spoorweg naar het Nieuwediep. Voorts is in die overeen komst begrepen de aanleg van een spoorweg naar Scheven ingen. Deze overeenkomst vervalt, indien de Staten-Generaal de te ver* leenen subsidie van staatswege weigeren. Men leest ir) de Belftschp Courant: „Het beruchte Te Winkel-Rietveld-Doijersche Waarborgfonds voor thans nagenoeg zeven honderd weduwen, is, blijkens de dood- advertentie van commissarissen en directeuren, den 17 Oct. 1862, te Amsterdamoverleden, Den 30sten dier maand is het droevig overschot, ingevolge artikel 46 van het genootschaps-reglement, „van regtswege" smadelijk ter aarde besteld. -De door de heeren Stamkart en Lobatto lange jaren reeds voorspelde Eclips is nu dus over die van zelf/of gebarsten administratie opgegaan, als van uit een akelig graf, waarin de bitter teleurgestelde hoop van zoovele hulsmoeders rampzalig is weggezonken. Wat nu zal de straf zijn, die de cigenbaatzuchtige bewerkers van zooveel leed moet treffen Dat kon een prijsvraag worden, alleen te beantwoorden door die diep-ongelukkige weduwen, wier toekomst van ellende, vier-en-dertig jaren lang, stelselmatig is voorbereid door de fijnst* geslepen speculanten, die, zelfs nu nog, bij liet ellendig slot van eene zoo schandelijke rekening, wel gaarne weer, onbeschaamd weg, op nieuw een kantoor van levensverzekering en weduwen-pensioenen zouden geopend hebben, maar daartoe ten minste vooreerst nog niet hebben kunnen geraken, ofschoon het geenszins tot de onmogelijkheden behoort, dat dit nog niet eens eenmaal weer Jukt. Ons volkje toch is, door zijne ligtgcloovige goedheid, helaas! maar al te dikwijls aüemans gek. PostscriptumDe president- commissaris van de ontslapen „Waarborg" is op (zelfs gefrankeerde) brieven van rouwbeklag, in zijne droefheid, volstrekt niet gesteld." In een betoog, geplaatst in de Utrechtsche Courant, wordt als zeker gesteld, dat sedert lang is gebleken, dat goed en gelijk matig weder, met oostelijke winden, volgt, wanneer in het noorden de barometer hqoger staat dan in het zuiden, en dat regen en wind volgen, indien b. v. de barometer hooger staat te Maastricht dan te Groningen. De steller geeft in bedenking, om op den hoofdtoren eener plaats een teeken aan te brengen, waaruit de barometerstand op onderscheidene plaatsen kan worden aangewezen en het waar schijnlijk te volgen weder kan worden vermoed. Dit middel zou bestaan in een stang of balk, wijzende naar het noorden, als zich aldaar de hoogere barometerstand voordoet, en omgekeerd; de steller meent, dat deze kennis, vooral in zeeplaatsen, belangrijk zou kunnen zijn. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het nader ingediend wetsontwerp, nopens het kanaal van Holland op zijn Smalst en de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, is dezer dagen door de commissie van rapporteurs openbaar gemaakt. Ook dit verslag luidt niet zeer gunstig, vooral wat betreft het Noordzee-kanaal naar Amsterdam, zoowel met het oog op de landsverdediging, de hulpbronnen van den staat als op de moge lijkheid van uitvoering. Ook thans bleef men aandringen op de splitsing van beide werken. De najaarsvergadering der Provinoiale Staten van Noordholland werd gisteren door den commissaris des konings geopend. In de zitting van dien dag werd een voorstel van Gedeputeerde Staten, tot het verleenen van subsidie aan de stoombootreederij Texel, dienst doende tusschen Texel en het Nieuwediep, gesteld in handen van eene commissie, bestaande uit de heeren: Stakman Bosse, Yis, Dedel, Boelen en Corver Hooft. Op voorstel van den heer Opperdoes Alewijn en andere leden werd besloten, een adres te rigten aan de Tweede Kamer, houdende bezwaren tegen de voorgestelde opheffing der regtbank te Hoorn en der kantongeregten te Medemblik, Edam en Weesp. De luit. ter zee 1ste kl. J. M. Broers, thans dienende als lste officier aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Cycloop,j wordt met den lOden dezer op het schroefstoomschip Cornelis Birks ge plaatst en vervangen door den luit. ter zee lste kl. J. W. F. Pracht. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Schagen, den heer C. Boonacker, notaris aldaar. Z. M. heeft den off. van gez. 3de kl. bij do zeemagt, A. M. Grondhout, met ingang van den 1 dezer maand, bevorderd tot off. van gez. 2de klasse. Z, M. heeft aan den luit. ter zee lste kl. jhr. H. O. Wichers, adjudant van Z. Exe. den minister van Marine, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van het ridderkruis der Guelpken- orde, hem door Z. M. den koning van Hannover geschonken, en aan den gepens. maj.-titul. van het N. I. leger, W. A. van Rees, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der Sak- sische-Ernestiniscke-huisorde, hem door Z. H. den hertog van Saksen-Meiningen geschonken Z. Exc. de minister van Marine is voornemens, aan het Departement van Marine, te 's Gravenhage, op Yrijdag 7 Nov. a. s., te doen aanbestedenDe levering van Yerzinkt IJzerdraadtouw, ten behoeve van de directie der Marine te Willemsoord. Op 9 Dec. a. s. zal door de commissie voor de staats-spoor- wegen worden aanbesteed het maken van den bovenbouw van twee regthoekige draaibruggen met vast gedeelte van gesmeed ijzer, over het Groot Noordhollandsck Kanaal, in den spoorweg van het Nieuwediep naar Alkmaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1