BUITENLAND. De uitslag van het najaars-cxanien voor onderwijzers en onder wijzeressen, in de verschillende provinciën, is geweest als volgt- Er zijn geëxamineerd in de vakken van gewoon lager onderwijs 591 personen; toegelaten: 337, afgewezen: 254. Yoor de vakken van meer uitgebreid lager onderwijs werden ge ëxamineerd 572 personen; toegelaten: 379, afgewezen': 193. Er werden geëxamineerd in de vakken van voortgezet onderwijs 22 personen; toegelaten: 19, afgewezen: 3. In liet gelieel werden 1185 aetcn gevraagd en 735 verleend; afgewezen: 450. -Den 6 dezer zal te 's Gravenhage liet examen plaats hebben voor de scheepsklerken welke tot adjunct-administrateur wenscheu bevorderd te worden. -Men zal zich herinneren, dat, ter gelegenheid van den ge- kostumeerden optogt, in de maand Julij 11., ook een groep rederij kers van Delft, namelijk de alonde kamer de Rapenbloem, met hunne fraaije banier, voorstellende de verheerlijking op T/tabor, onder liet deviesWij rapen Gheneucht,M daarbij voorkwam cn den fraaijen stoet niet weinig tot sieraad verstrekte. De bedoelde banier, historisch bewerkt cn allerkeurigst geschilderd door den lieer leeraar der akademie, Paul Tetar van Elven, is, van wegc het studenten korps, dezer dagen teu geschenke vereerd aan de Delftsche rede rijkerskamer Withuijs, onder de spreukWetenschap wordt door arbeid verkregen, en zal nog in deze maand plegtig door die kamer in bezit genomen worden, om, zoo men hoopt, daar in lengte van dagen te blijven getuigen, hoe Delft's grijze oudheid reeds uitblonk in het oefenen van kunsten en wetenschappen, maar, voorzeker niet het minst, door liefde voor de poëzij. Uit Wolvega meldt men van den 3 dezer: Klaagt men van elders over schaarsehheid van wild, ook liier is het op denzelfden voet, met uitzondering van roofgedierte, zóó zelfs, dat door een daglooner te Ter Idzard een vos in zijn leger is doodgeslagen. Het ware tc wenscheu, dat door de gezamenlijke jagers in onze envi- rons een adres aan de Tweede Kamer werd ingediend, tot herziening der jagtwet, of tot het stellen van premiën door de regering op het dooden van schadelijk gedierte, zooals vossen, bnnsings, wezels, enz. en alle schadelijk gevogelte, de zwarte raaf of roek niet te vergeten, daar deze veel wild en eijeren vernielt. Werd er in elk jagtdistrict eeiie medaille uitgeloofd aan eiken jager, die het meest van dat gedierte aan het gemeentebestuur, waaronder hij behoort, vertoonde, dan zouden gewis vele jagers naar dien prijs mededingen. Men leest in de Staats-Conrant Onder dagteekening van den 12 Sept. 1862 hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-Iiidie. Zr. Ms. fregat Palevibang, kapt. ter zee J. D. Wolterbeek, dienst doend wachtschip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. van der Moore, dienst doend wachtschip ter reede van Soerabaija. Zr. Ms. korvet Dallas, kapt.-luit. ter zee J. van Gogli, gestatio neerd ter Westkust van Sumatra, heeft in de eerste helft van Julij een kruistogt om de Koord gedaan, wordt vervangen door de Bromo en komt naar Java op om de noodige herstellingen voor de tehuis- reis te ondergaan. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede van Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pylades, luit. ter zee 1ste kl. A. W. Keuehenius, gaat voort met de opname van Straat Banka. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. C. H. Clifford Kocq van Preugel, behoort tot de zecmagt bij dc expe ditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, ligt voor Band- jermasin ter bescherming dier hoofdplaats. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt.- luit. ter zee G. P. J. Mossel, gestationeerd in de Moluksche wate ren, heeft wederom een togt naar Banda gedaan en houdt zich onledig met het opnemen der baai aldaar. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. liet Zoo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, heeft, na te Soerabaija eene nieuwe schroefas gekregen te hebben en andere herstellingen tc hebben ondergaan, een proeftogt afgelegd, liie goed voldaan heeft, en zal eerlang bij de vlag opkomen. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Reinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee H. A. Modderman, is van het station in de wateren van Rionw opgeroepen bij de vlag ter opvolging eener nadere bestem ming; was volgens de laatste berigten, nog niet, van de zending naar Sia/e teruggekeerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Reteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, behoort tot de zeemagt in de wateren van Menado, en bekruist van uit Gorontalo de verschillende tot dat gebied behoorende vaarwaters. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Bdli, luit. ter zee 1ste kl. A. L. Palm, wordt te Soerabaija voor de tehuisreis gereed gemaakt. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. E. Buys, gestationeerd in de japansche wateren was volgens de laatste berigten ter reede van Kanawaga. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Soembing, luit. ter zee 1ste kl. C. N. Slegt, ondergaat nog cenige herstellingen aan het marine etablissement te Onrust, alvorens de terugreis naar Nederland aan te nemen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. II. E. Bunnik, behoort tot het station in de wateren van Celebes, volgens de laatste berigten ter reede van Macassar. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. Meijer, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo, volgens de laatste berigten, van 25 Julij, ter reede van Ratoe IAetjing aanwezig. Zr. Ms. schroefstoomschip 1de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. 1'. Koning, behoort tot het station in dc wateren van Riouw cn linga, zoekt dc Reinier Claessen te Stak op cn zal den kruistogt voor dien bodem vervolgen. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, behoort thans nog tot liet station in dc wateren van Celebes, doch zal, na afloop van dc expeditie naar Mandhar, Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen in liet station der wateren van dc Mol ukken aflossen. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Kina, luit. ter zee lste kl. J. A. van der Muelen, in timmering opgenomen bij het Marine-etablisse ment te Soerabag-t. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Phoenix, luit. ter zee lste kl. J. L. Nierstrasz, zal met 1 Oct. a. s. te Soerabaija worden buiten dienst gesteld. Zr. -Ms. stoomschip 4de kl. Surinpme, luit. ter zee lste kl. E. I. Abrescli, heeft de Kina in liet station der wateren van Celebes ver vangen cn is bestemd om de expeditie naar Mandhar aldaar mede te doen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Samarang, luit. ter zee lste kl. C. A. kV. Halverhout, gaat voort met de opname van Straat Nada, behoorende onder het ressort van het station ter oostkust van Sumatra. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celehes, luit. ter zee lste kl. jhr. D. Bowier, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, bevond zich den 2 Aug. jl. ter reede van Bandjermassin Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. J. J. A. D. Phaff, ligt beschikbaar ter reede van Soerabaija, zal eerlang een togt naar het oostelijk schiereiland van Borneo, Oesai/g genaamd, doen. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Rietveld, behoort tot de zeemagt bij dc expeditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, bevond zich den 2 Aug. ter reede van Bandjermassin. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, heeft den opgetreden kommandant van het O. I. leger, den luit.-gen. van Swieten, naar Singapore overgebragt; is, na bij de vlag teruggekeerd te zijn, den 3 Sept. naar de west kust van Sumatra vertrokken om Zr. Ms. korvet Pallas aldaar af te lossen. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Siudoro, kapt.luit. ter zee J. M. de Jongli, behoort tot het station in dc wateren van Celebes, bezoekt Timor en omliggende vaarwaters met het hoofd van het gewestelijk bestuur; bevond zich den 7 Aug. ter reede van Timor-Koepang. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lste kl. C. E. Hackstroh, behoort tot het station ter westkust van Borneo, was volgens de laatste berigten, van 12 Aug., ter reede van Sambas. Dc bniteulandsehe berigten wijzen nog steeds als bij uitsluiting naar Griekenland heen, waar binnen weinige dagen de verkiezingen van leden voor de wetgevende vergadering zullen plaats hebben. Op de vraagwelke zal naar eenige waarschijnlijkheid de toekomst van dat land zijn, indien, naar men vrij algemeen wenscht, de in vloed der groote mogendheden uitgesloten blijft; op die vraag geeft de benoeming van den president der voorloopige regering een vrij voldoend antwoord. Niet de heer Maurocordato, zoo als wij aanvankelijk hebben gemeld, maar de heer Bulgaris is tot die ge- wigtige betrekking geroepen. Laatstgenoemde behoort tot de grieksch- italiaansche partij, en zijne benoeming doet het uitzigt ontstaan, dat de keuze des volks voor een plaatsvervanger van koning Otto, zich tot een prins van Savoije zal bepalen. Uit de nadere bijzonderheden, die thans omtrent den opstand zijn openbaar geworden, blijkt het allerduidelijkst, dat deze door het geheele volk werd goedgekeurd, terwijl de beweging zich nagenoeg door geene schanddaden heeft gekenmerkt. Omtrent de italiaansclie quaestie wil men weten, dat de fransche regering besloten heeft hare troepen tc Rome te laten blijven, en dat zij aan de regering van "Victor Emmanuel de verzekering heeft ge geven, dat Rome niet dc hoofdstad van Italië worden zal. Een bedenkelijke tijding wordt uit Parijs ontvangen. Den aanstaanden winter zal eene totale omwenteling plaats vinden in de kleederdragt der heeren; verscheidene coryfeën der mode hebben besloten de hongaarsclie kleeding aan te nemen, die volwassen man nen bijzonder goed staat. Zij zullen alzoo spanbroeken dragen die in de laarzen verdwijnen, en de kappen der laarzen, met een eikel versierd worden. De prozaïsche kagchelhoed zal vervangen worden door den hongaarschen muts, die door onze dames reeds haren weg gebaand heeft. Yoorts zullen alle overjassen het veld moeten rui men, en niet anders dan mantels gedragen worden. -- Een officier, die de expeditie naar China heeft medegemaakt, heeft onlangs aan een vriend te Lyon een ruwen steen ten geschenke gegevendeze heeft dien laten slijpen, en een juwelier heeft er thans 10.000 fr. voor geboden.jiDe officier kende de' waarde niet en zijn vriend heeft daarvan geen misbruik willen maken en den steen teruggegeven. Eene schapenhoedster werd dezer dagen in de omstreken van Lyon door een onweder overvallen en ging onder een boom schuilen. Eensklaps werd een tak van den boom door den wind afgescheurd en viel voor bare voeten neder, doch ook tevens had er als ware het een regen van goudstukken plaats. Zij zag naar omhoog en ont dekte een gat in den boom, dat vol goud was. Er waren meer dan 20,000 fr. aan goud in. Men zoekt naar de reden, waarom, die schat aldaar was verborgen, en men herinnert zich, dat dertig jaar geleden een rijk man door zijn bediende is bestolen en vermoord. De bediende werd gearresteerd en geguillotineerd en men veronder stelt, dal; hij het gestolenc in den boom had verborgen. Onlangs gewaagden wij van dc roekelooze daad van iemand.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2