HELGOLAND. P 0 L I C I E. A D V E R T E S\! 7W. MAEKTBERIGTEN. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapene Dochter, E. A. IIUGENHOLTZ—SANTIIAGENS. Heden overleed mijn geliefden Echtgenoot, FREDERIK WILHELM TIMMNÈR, in den ouderdom van ruim 84 jaren. Wed. A. TIMMNERBKEKMEIJEK iiie tusseheu de rails ging liggen ca den trein over ziek liet rijden, thans vermelden de 1'ransehe bladen een niet minder roekeloos feit. Onlangs wedde een bekwaam schutter, een man van ongeveer 5U jaren, met een oud militair, dat hij hem zijne pijp uit den mond zou schieten op een afstand van 5 ellen. Nadat de weddingschap aangenomen was, nam de eerste een pistool, loste een schot en de pijp viel den rooker uit de mond, zonder dat deze laatste eenige vrees te kennen gaf. Dit had plaats op de openbare plaats in de kleine stad Rohm. De luchtreiziger van den keizer der Franschen in den veld- togt van Italië, met name Eugéne Godard, heeft eene nieuwe reis in den Pré Catalan ondernomen met den reusachtigen ballon la Gloire. Deze is de 556ste reis van dien onverschrokken reiziger. In eene levensschets, die de heer St. Félix heeft uitgegeven, vindt men belangrijke bijzonderheden omtrent de talrijke luchtreizen, welke de heer Godard va.'Frankrijk, Belgie, Duitschland, Oostenrijk, Italië, Spanje en Amerika gedaan heeft sedert de eerste reis die hij ondernam bij gelegenheid van eene feestviering te Balignolles-Mon- ceaux, t.ot aan de laatste in den Pré Catalan. Volgens deze schets heeft Godard in 1S4S het denkbeeld opgevat 0111 luchtballons van katoen te vervaardigen. Naar zijne nieuwe methode kan men met den ballon naar willekeur stijgen en dalen met alle graden van snelheid, kan den ballon den officieren der genie tot observatorium dienen, en kan men den ballon tegen vijandelijke kogels beveiligen, terwijl projectielen daaruit nedergeworpen, de vestingwerken des vijands aanmerkelijk beschadigen en schrik en ontsteltenis versprei den zouden. Zaturdag avond jl. werd de internationale tentoonstelling te Londen op de meest eenvoudige wijze gesloten. Het officiële sluitingsfeest zal eerst in 1863 plaats hebben; hierop zijn, benevens de commissarissen, de vertegenwoordigers van alle natiën der wereld uitgenoodigd. De tentoonstelling zal nog veertien dagen blijven opengesteld, om de inzenders in de gelegenheid te stellen, hunne artikelen te verkoopen. Zooveel men kan nagaan, hebben de ont vangsten bedragen £'506.100.6.11; de verschillende uitgaven bedroegen 292.794.11.3, behalve de kosten voor het gebouw, die men mag aannemen op 325.000. De tentoonstelling is door 6.116.640 personen bezocht, dus 77.445 meer dan in 1851. Te Yorksliire, bij de Worshro-brug is een schichtig paard met rijtuig, op het oogenblik dat een kolentrein voorbij zoude komen, en voor dat de baanwachter, die een houten been had, den dwars weg konde afsluiten, onder den trein geraakt, met dit gevolg, dat de heer James Kussell gedood en zijn broeder levensgevaarlijk gekwetst werd; de baanwachter verloor er zijn andere arm en een been bij. Voor korten tijd zijn bij het Huis der Afgevaardigden in Penissen 32 petitiën ingekomen, waarbij men verzocht om de ste- nographie als leervak in de openbare lioogere scholen op te nemen. Deze zaak is door de leden eenstemmig ter overweging der regering .aanbevolen. De kapelmeester van het militaire muziekkorps te Praag, Johann Hopf, heeft een nieuw strijk-instrument, de zoogenaamde tenor-viool, .uitgevonden, die zich bij de daarmede onlangs op het conservatoire te Praag genomen proef door een volkomen violoncel- toon onderscheidde en door den directeur Kittl en de professoren van het conservatoire en andere zaakkundigen als een voortreffelijke plaatsvervanger van den violoncel wordt aanbevolen. Dit, instrument, is iets grooter dan eene alt, is met vijf Snaren, waarvan drie zil veren en twee darmsnaren, bespannen, terwijl de eersten iets sterker zijn dan bij den cello, om door sterkte te vergoeden, hetgeen zij ,aan lengte mist. Overigens wordt deze tenor-viool als een gewone viool bespeeld, zoodat ieder violist haar spoedig meester kan worden. Opmerkelijk zijn de mededeelingen, dezer dagen door een buitenlandsch dagblad openbaar gemaakt aangaande de finantiën der zuidelijke staten van Amerika. De cijfers zijn, vergeleken bij die van de noordelijke staten zóó laag, dat de keuze tusschen deze mcdedeeling en de onwetendheid, tamelijk onverschillig is. De toe stand der finantiën is al te gunstig voorgesteld om geen achterdocht te verwekken ,en het valt daarbij terstond in het oog, dat men als gewone ontvangsten heeft gerekend al het papier, dat voor geld is uitgegeven en dat evenveel waarde heeft als papier waarvoor geene dekking aanwezig is. Als men nagaat den stand van den agio voor het goud en zilver in Amerika,, en als men ziet dat die niet minder dan 27f pCt. bedraagt, dan moet men wel bekennen, dat die gunstige voorstellingen van dar ongunstigen stand van zaken on waar zijn, cu dat de Unie, indien de verderfelijke burgerkrijg geen ■einde neemt, haren ondergang te gemoet ijlt. Wel zijn de bronnen om in de behoefte van den staat te voorzien onuitputtelijk te ach ten, maar men mag het met eenigen grond betwijfelen, of de Ameri kanen zich zullen getroosten onder een schuldenlast van 200 mil- lioen dollars rente gebukt te gaan en nog minder om die te amortiseren. Met de laatste bcrigten uit Australië is de tijding aangebragt, dat een ondernemend reiziger Nieuw-IIolland van de Noord- tot de Zuidkust was doorgetrokken; met belangstelling ziet men nadere berigtcn te gemoet omtrent dezen togt, die de eerste is, waaruit men met eenige zekerheid den toestand van de australische binnen landen zal kunnen opmaken. Helgoland, dat thans weer, in alle dagbladen bijna, als eene toe komstige cngelsehe vesting wordt aangekondigd, had eenmaal zoo veel mijlen, als thans kwartieren, in omvang. Als wachttoren voor .al de van of naar de Jahde, Wcscr, Elbc en Eider zeilende schepen was het tot op Karei Y toe een gevreesd en tcregt geducht nest van zeeroovers, die galg en rad als wapens op hunne armen droe gen, en wier laatste opperhoofd, die den aanhef van zijne besluiten begon met dc woorden„ik niet door de gratie Gods, maar door mij zelv' lange Peter, moordenaar der Hollanders, opeluiter der Hamburgers, bestormer der Denen, tuchtroede der Breiners, enz." In de 17de eeuw was het eiland aan de Denen in handen geleverd, en kwam in 1807 aan de Eugelscheu, die in dat zelfde jaar Kopenhagen in brand geschoten en de dcensclic vloot in hunne havens opgebragt hadden. Al spoedig overtuigden zij zich van het belang dier rots in den strijd tegen Napoleon en zijn eontinentaal- stelsel, waar hij bet gehate Engeland mêe wilde vernietigen. Zij stelden hunne blokkade-dekreten tegen hem over, en blokkeerden van uit Helgoland al dc duitsche slroomen. Bovendien rigtten zij hier een ontzaggelijk oorlogs-magaziju op, en kreeg een ongemeen uitgebreide sluikhandel liier zijn punt van uitgang. De grootste handelshuizen van Engeland, Holland en Duitschland hielden hier hunne kantoren, en in Klein Londenzoo als men het eiland des tijds plagt te noemen, liepen dagelijks 3 a 400 schepen binnen. Napoleon koesterde derhalve ook tegen dit eiland een doodelijken haat, en vaardigde tegen eene verbindtenis er meê de strengste straffen uit. Een hamburger schipper, die er iemand heen gebragt had, liet hij doodschieten, en Ilamlurg overlaadde hij, wegens zoodanig verbond, met de vreeselijkste bedreigingen, „dat het weer, zoo als vroeger, een visschcrsdorp zou worden, want dat het toch niets anders dan eene engelsche kolonie op het vaste land was. Doch ook nog in een ander opzigt heeft dit rotsgevaarte destijds een hoog gewigt gehad. Diplomaten en generaals uit alle mogelijke onderdrukte landen hielden hier hunue bijeenkomsten. Zoo vertoefden hier voor een poos een aantal mannen, ciie Napoleon een waren Hannibals baat gezworen hadden, en zijne vernietiging tot het ideaal van hun leven en streven stelden. De hanoversche generaal Wallmo- den begaf zich herwaarts, en Gneisenen bevond zieh mede op die klip, terwijl de geheime afgezanten van den hanoveraausch-britsehen minister bier hunne berigten afzonden en ontvingen. Ook zag men er nu en dan gekroonde hoofden, als b. v. den ongelukkigen koning van Zweden, Gustaaf Adolf IV, en Karei N destijds nog graaf van Artois. Met welk gevoel zal echter Frederik Wilhelm van Brunswijk, na zijn glorievollen togt door Duitschland, met zijn dapper corps het eiland begroet en betreden, met welk eene aandoening deszelfs vuurtoren aanschouwd hebben, wiens heldere vlam het beeld van Dnitschlands vurigste wensëhen naar verlossing, vrijheid en wraak, zoo eigenaardig uitdrukten! ALKMAAR.,- 3 November. Opgave van liet Rundvee, op dc eerste najaarsmarkt aangevoerd3444 boven het jaar, 1142 beneden het jaar. PURMERENDE, 4 Novambcr. Aangevoerd: 231 Runderen, handel flaaUw. S Paarden. 08 vette Kalveren, handel vlug, 00 a S0 c. per X\ p. 29 nuclit. Kalveren, vlugge handel f9 a f 23. 1S0 vette Varkens, handel vlug, 38 a 46 c. per X. p. 13 mag. Varkens f 10 a 16, eu 364 Biggen f3 a G, matig vlugge handel. 1031 Schapen en Lam meren, handel vlug. 212 Ganzen f 1,50 a 1,75. IS Zwanen f4,25. Kip- Eijeren f4, Eend-Èijercii f3,20 per 100. Boter f 1,10 n 1,15 per X. p. 81 stanels kleine en S deto middelb. Kaas. kleine f 27 a 27.26, middelb. f29 per 50 Ni i). ROTTERDAM, 3 November. De aanvoer van Granen was heden ruimer dan vorige week en de meeste ar tikelen in eene dalende stemming. .Tar. en 11. Zw. Tarwe 50 c. lager, de beste f 10 a 10,75, mind. fS a 9, beste jar. f]0 a 10,50, mimi. fS a 9,75, 128 a 129 p. n. Klecfs. f 330. N. Zw. Rogge 10 c. lager, f 0.50 a 7, 117 a 118 p. Petersb. f205, 145 h. p. Berd. f209, 150 h. p. Koningsb. f228. X, Zw."Win ter Garst 10 c. lager, i'4,40 a 5,80, Zomer dito «als voren f4,40 a 5,75. X. Zw. Haver 10 c. lange f 2,450 n 3,30. korte 1*3,50 a 4. X. Zw. Paardeb. 10 c. liooger, f 7 a. 7,40. X. Noordbr. Boekweit f175 a 185. X. Zw. BI. Erwten als voren, kl. f7 a 8,50, gr. en Schokkers f9 a 12. X. Zw. Bauine en "Witte Boonen prijsh., Bruine f8 a 9, Witte f7,75 a 9. X". Kauariczaad 50 c. lager f10 a 10,75, jar. f 5 a 9,75. X. Koolzaad zonder handel. Hen nepzaad f 247,50. Meekrap veel aangeboden, tot vorige prijzen. Vlas met be perkte vrasg op het land. Dc aanvoer ter markt zeer groot. Aangekomen schepen te Batavia voer 30 September. Van Galen, kapt. Brandligt., Vriendentrouw, kapt. Grevelink, Prinses Amclie, kapt. Groeneveld en Fagel, kapt. Knaap, alle 4 Amst.: President Plate, kapt. Harten en Jhr. Mr. v. d. Wal van Puttershoek, kapt. Lammerts, heide Rott. Ternate, kapt. Cars Tzn., Zierikzee: Amsterdam, kapt. Poestkoke, Livcrpool Susanna Êlisabeth, kapt. Ouwchand en Regiua Mans, kapt. Ouwehand, beide Shields; Catharina Jacoba Henricttc, kapt. TönCes, China; Vcsta, kapt. Gerrc- ';brands, Menado. GARSALÜST. Aangekomen van 1 5 Xov. ter losplaats HELDER om aldaar te lossen de volgende schepen, gekomen van: XEWCASTLE. Jane. J. Stroud. 227 eh. Steenkolen. B. Hagcdoorn&Z., te Amst. XEWCASTLE. Roweun, D.A.Carev, 153 ch. Steenkolen. B.lïagedoorn&Z., te Amst. SUNDEIILANI). Sarah.J.W.Just. 114eli. Steenkolen. Ticdcman&Mijnsscn ,teAmst Dezer dagen is op de publieke straat gevondenEene VROUWEN-ZAK, waarin eenige Centen, Zakdoek en Sleutels. De regtmatige eigenaressekan dezelve tcrugbekomen bij den Ondergeteelcende. De Commissaris van Policie te Helder, A. G. BOONZAJEK. Nicuwediep, 4 November 1862. Helder, 8 November 1862.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3