M 90. ZONDAG 9 NOVEMBER. EN TWINTIGSTE JAARGANG. AANBESTEDING. BINNENLAND. 186 HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. Deze Courant worJt uitgegeven ojy zondag en donderdag, des morgens ten aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. w franco per post1.50. Enkele nommcrs0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post' directeuren. Advertentieh worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en tij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35, Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den T'itgerer. Op Vrijdtig IA VovemlJcr 1863, des namiddags ten één ure, zal, aan het Raadhuis der Gemeente, in het open baar, bij inschrijving, worden aanbesteed: Sïe levering van 8rB,fSiSMÏ£.®ï<13V, ten dienste van Geineente-inrïgtïngen, voor liet jaar 1863. De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden af, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der Gemeente. Helder, den 8 November 1862. P. B. REERINGH, Wethouder, bij afwezen van den Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 November. Gisteren avond had in het lokaal Tivoli alhier de feestelijke ope ning plaats der winter-vergaderingen van het Departement Helder, der Maatschappij Tut Nut van 't Algemeen. De heer Lcdeboer hield eene voorlezing over Volksverlichting, en schetste die als onmisbaar voor de welvaart der lagere volksklasse, als noodzakelijk tot verbe tering der menschen en als een edelen band daarstellende tusschen de afzonderlijke deelen der maatschappij. Hierbij werd door den spreker gewezen op het doel en de middelen van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, die ook en voornamelijk volksverlichting tracht voor te staan en te bevorderen. De heer Hidde Bok leverde vervolgens eene bijdrage, getiteld: „Adolf van Gelder." historisch gedicht; terwijl de werkzaamheden voor dezen avond met de voor- dragt van „De roos van de Schelde, van J. J. L. ten Kate, door den heer Bron werden besloten. Ook thans werd de eerste winter-vergadering van het Departement opgeluisterd door muziekale uitvoeringen van het muziekkorps van het Kon. Instituut voor de Marine, onder directie van den heer Weckesser. Geopend met eene ouverture de 1'opéra: Le duo d'Olonne, van Auber, werden de verschillende werkzaamheden dezer vergade ring door zeer schoone uitvoeringen van meerendeels degelijke muziekstukken afgewisseld. Daaronder werden vooral opgemerkt Grande fantaisie sur 1'opéra Faust, van Gounod, en Une nuit de Carnaval, van Streek. De belangelooze wijze, waarop door dit muziekkorps zijne ondersteuning aan de opluistering der vergade ringen van het departement wordt betoond en de voortreffelijke wijze waarop, onder de leiding van den heer Weckesser, de uitvoeringen plaats hadden, deden aanspraak maken op de dankbaarheid des voorzitters bij het sluiten der vergadering. De melodie van het Volkslied besloot dezen avond, die voorzeker door allen op aange name en nuttige wijze werd doorgebragt. Eene treffende geschiedenis is gisteren aan onze kust voorge vallen. Des morgens ten ongeveer 10 ure geraakte de Noordsche brik Gausta, kapt. Skeen, van Drammen naar Amsterdam bestemd, verzeild op de Haaks, waar bet schip, bij het ruwe weder en de hooge zee, spoedig stootte en den grooten mast verloor, terwijl voor de équipage, uit 8 man bestaande, een ernstig gevaar dreigde. Door de vischschuit de Jonge Frederik, schipper C. de Boer, wer den 4 der opvarenden met levensgevaar gered; de pogingen, aan gewend om de overigen aan het doodsgevaar te ontrukken, bleven vruchteloos. In den namiddag sloeg het schip aan stukken en was alle hoop op de redding der overgeblevenen op het vaartuig verloren. Des avonds echter werd door B. Meeuwis, brigadier dei- Bijks veld wacht, een geroep in zee vernomen. In allerijl begaf hij zich naar het Landshok, waar, als naar gewoonte, zich onderscheidene sloeperlieden bevonden. Deze bedenken zich geen oogenblik, maar, gedreven door hunne meermalen geopenbaarde menschlievendheid, begeven zij zich, ondanks het ruwe weder en de duisternis van den avond, in hunne booten te water. Met inspanning van alle krachten roeijen zij aan op de plek, vanwaar het geroep wordt vernomen, en weldra hebben zij het geluk, op een stuk van het verbrijzelde schip, twee man der équi page, den kapitein en den bootsman, nog lerend te ontdekken, die zich krampachtig daaraan vastklemden. Aan wal gebragt, werden zij ten huize van den logementhouder d'Ancona, vooral ook door de goede zorgen van den officier van gezondheid Muller, na zooveel doorgestaan leed en gevaar, verzorgd en behandeld. Uit het ver haal hunner lotgevallen bleek, dat eenigen tijd, welligt een kwartier uurs voor hunne redding, een der schipbreukelingen, wiens krachten waren uitgeput, een graf in de golven had moeten vinden. De vierde der overgeblevenen was reeds vroeger omgekomen. De geheele kust is vol drijfhout, tengevolge van den noordelijken wind. Men is spoedig begonnen met bergen. Gaarne maken wij melding van de namen der sloeperlieden, die, met hunne booten, tot redding der arme schipbreukelingen zijn toegesneld; zij zijn: Jan Stol, Jacob Stol, Aart Buis en L. Schendelaar. -Naar wij vernemen, zal er eene wijziging gebragt worden in de examens van de adspirant-mackinisten voor 's Bijks dienst. Met den 1 Dec. e. k. is tot commandant van Zr. Ms. verdedigiags-vaartuig Fro F atria alhier benoemd de luit. ter zee 1ste kl. C. Eeg, thans 1ste officier op Zr. Ms. schroefstoomschip Cornelis Dirks. Naar wij vernemen, zal Zr. Ms. stoomschip Djamli, liggende alhier, in den loop der volgende maand naar Ood-Indië vertrekken en deszelfs koers nemen over Lissabon, Montevideo, rond Kaap Hoorn Sydney en Batavia, om aldaar gestationeerd te worden. -- Naar wij vernemen vertrekt morgen Zr. Ms. stoomschip Cycloop naar Vlissingen, ten einde eenige manschappen van daar over te brengen tot aanvulling van de équipage van Zr. Ms. fregatschip Prins Alexaiider der Nederlanden. Den 17 dezer zal, aan boord van het alhier liggend schip Albatros, kapt. H. H. Kocli, embarkeren een detachement van 60 militairen, bestemd voor het West-Indisch leger, welk detachement suppletie-troepen met dien bodem naar Suriname zal overgebragt worden, onder bevel van den 2den luit. der Artillerie E. A. F. Creutz, die door Z. M. voor 3 jaren bij de landmagt aldaar gedetacheerd is. -- Z. M. heeft o. a. benoemd tot onvanger der registratie en domei nen te Schapen, den heer A. M. Stheeman, thans ontvanger der registratie en domeinen te Eindhoven. De gewone collecte voor noodlijdende kerken en personen in dit jaar in de classis van Alkmaar gehouden, heeft opgebragt de som van/ 803.301. Daartoe hebben bijgedragenAlkmaar ƒ145.72, Schagen f 75.de Helder ƒ37.07, Bergen ƒ35.20, Bedijkte Scher-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1