BUITENLAND. uier ƒ36.86, Winkel f 20.Litanie n "23.61, Koedijk 31,80, SI. Maarten en Valkoog ƒ20.57 Burg f 20.12!. Eijerland ƒ30. Heilo 18.10, Barsingerhorn enHaringbuizen ƒ18.10, Oudorpf 13.- en O ter leek 1.(te zamen ƒ17.Niedorp c. a. f 15.22, Zuid-Zijpe ƒ11.271, «fe A'y/j ƒ11.20, SchOorl c. a. f 12.50, Noord- Zijpe ƒ12.15, Nieuwe Niedorp 12.27, P mier as 11.15, War- nenhuizen ƒ10.60, Hippolitushoef c. «.ƒ10.25, Egmond binnen c.a. 10.Groot-Schermer f 10.Noord-Schar woude f 10.-Haring karspel c. a. 10.Oudkarspel ƒ9.50, Bgmond aan zee ƒ9. Wester schelling ƒ8.90, Driehuizen en Zuid-Schermer 8.52, Ooster end 8.12-|, Akersloot ƒ8.O. W. Graftdijk 7.25, ZaHflf ƒ6.75, Broek op Langendjk f 6.60, Hoorn op Terschelling 0.06-J, Schermerhom f 5.75, Oude-Schild f 5.70, Huisduinen 5.53, Oosterlaud c. a. 2.21, Paulowna Polder ƒ5.01-!, Zuid- Scharwoude 5.Eettigenlturg 5.Wieringerioaard ƒ1.60, Oost-Vlieland ƒ1.50, «Ze» Hoorn op Texel ƒ1.061, Kolhorn 4. Calantsoog f 3.95, Gr aft 3.80, Petten2.50, Waal en Koog f 2.30. Wii vernemen de opgave van de volgende belangrijke prijsvraag: „Men hoort nog wel eens beweren: „De boer doet even als zijn vader en grootvader gedaan hebben, omdat die het zoo deden." Dit moge vroeger het geval geweest zijn, thans niet meer. Onze land man wil wel navolgen, wat hij als beproefd goed heeft leeren kennen en is hij niet overtuigd dat het nieuwe beter is, dan zou hij onver standig handelen het na te volgen, alleen omdat het nieuw is. Veel is reeds verbeterd, maar ook veel is er nog te verbeteren. Nu is de vraag: Wat doet de landman (pachter of eigenaar) nog, dat elders beter gedaan wordt? Wat is er in zijne wijze van handelen dat niet goed is en waarom is het niet goed? Hoe doet men elders en waarom is dat beter? De gewestelijke vereeniging Overijssel van het Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap vraagt een leesboek, geschikt voor landlieden en hunne zonen, waarin ten aanzien van veeteelt, akkerbouw, tuinbouw, houtteelt, en de daarbij gebezigde werktuigen en gereedschappen, deze vragen worden beantwoord in korte, kernachtige schetsen, die wel niet een aaneengeschakeld verhaal vormen, maar toch in bevattelijken, boeijenden stijl is voorgedragen. Wanneer men let op deze belangrijke bron van bestaan voor ons volk en op de vorderingen op dat gebied in den jongsten tijd, zal men gevoelen van hoeveel gewigt deze prijsstoife is voor de ver meerdering onzer nationale welvaart. Door de Provinciale Staten is, op voorstel van hare commissie te dier zake, met 50 tegen 1 stem (die van den heer van Tets), besloten, om aan de stoombootreederij Texeldienstdoende tusscheu Texel en het Nieuwediep, eene subsidie van 500 toe te staan, voor den tijd van twee jaren, doch onder voorbehoud, dat de reederij alsdan voor de noodige gevallen nog in eene tweede boot doet voorzien. De overvloed van appelen in de omstreken van Hoorn is nog zoo groot, dat nog wel duizende mudden in voorraad zijn. Wekelijks komen thans nagenoeg duizend halve mudden ter markt. Men koopt de beste soorten, die lang kunnen duren, tegen 2 het mud en zelfs voor minder. In de fabriek van Ilcukensfeldt te Delft werd dezer dagen een kostbaar en prachtig smyrnasch tapijt afgeleverd, bestemd voor het nationaal museum van Schotlandte Edinburg. Dit tapijt munt uit, zoowel door bevalligheid van teekening, als door rijkdom en frisckheid van kleuren. Het zal ongetwijfeld er toe bijdragen om den roem der vaderlaudsche industrie in het buitenland te handhaven. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, onlangs, na he vig stormweder doorgestaan te hebben, te Vlissingen binnengekomen, wordt geheel onttuigd en zal, waarschijnlijk binnen korten tijd, voor eene reis naar de Middellandsche zee worden gereed gemaakt; terwijl, naar wij vernemen, zoo mogelijk, geen gevolg zal worden gegeven aan het vroeger bestaande plan, om dit schip te Toulon te doen dokken, maar zulks te Vlissingen zal beproefd worden. De équipage gaat tijdelijk over op Zr. Ms. fregat Prins van Oranje. Te Oosterhout is jl. Zondag de emeritus-predikant V., die voor den leeraar der gemeente een predikbeurt vervulde, bij het uit spreken van het Amen, dood ter nedergezegen. Met jeugdig vuur had hij gesproken over den dood en een diepen indruk op zijne hoorders gemaakt. Gansch Oosterhout is in rouw over deze treu rige gebeurtenis. De koning van Beijeren heeft aan Frankrijk, Engeland en Rus land, als beschermer van Griekenland, een protest ingediend tegen de zoogenaamde voorloopige regering te Athene, die de beijerschc dynastie heeft vervallen verklaard van den troon. Of dit protest veel zal uitwerken, is evenwel zeer te betwijfelen en menigeen zal zijne schouders ophalen ook bij het lezen der verklaring van de Baiersche Zeitung, die het ontslag van koning Otto nog over den kant wil laten gaan, maar het onmogelijk wil dulden, dat de ge- hecle familie daardoor schade moet lijden. Koning Otto en de zijnen zullen zich ongetwijfeld moeten troosten met de gedachte, dat zij do eenigen niet zijn, die om het verlies van kroon en scepter zitten te zuchten. De italiaansche confrères zullen dan ook, door de ervaring voorgelicht, voor de bedroefde familie wel de noodige troostgronden in gereedheid hebben. Zij hebben toch allen te zamen zich te beschou wen als slagtoffere van het in hunne oogen zoo verfoeijelijke begin sel, dat aan het volk de souvereinitcit is toegekend. Als kandidaat voor den vacanten post wordt, behalve den zoon van Yictor Emmanuel, thans ook genoemd dc graaf van Vlaanderen, tweede zoon van koning Leopold van België. Het schijnt dat deze kandidaat door dc engelsche regering, bij wien Leopold ten allen tijden grooten invloed heeft, sterk wordt ondersteund. Tusschen Engeland en Spanje ter eene en de regering te Washington ter andere zijde, is weder een conflict ontstaan, dat ernstige gevol gen zou kunnen na zich slepen' liet amerikaansehe schip Montgoiumery, kapt. Hunter, heeft zich van het engelseh vaartuig dc Bldnche wil len meester maken, niettegenstaande de spaansche autoriteiten ter- plaatse waar het schip gestrand was, zich daartegen verzetteden. Tusschen een amerikaanseh officier en den spaanschen alcade ont stond een hevigeu twist, waarbij de laatste een slag in het aange- zigt ontving. Het schip werd door de Amerikanen in brand gestoken. Dc gouverneur van Havanna zond wel terstond een fregat uit om den dader gevangen te nemen, doch de Montgommery was verdwe nen, geen spoor was er meer van hem te ontdekken. Van het gebeurde is breedvoerig kennis gegeven aan de regering te Was hington. Uit New-York wordt echter reeds verzekerd, dat de pre sident der Unie die daad ten hoogste afkeuren zal. De volksvertegenwoordigers in Keur-IIessen hebben dezer dagen met algemeenc stemmen het adres van antwoord op de troonrede goedgekeurd. Dit adres bevat evenwel geen weerklank op het ko ninklijk woord. Dc regering wilde de liberale kieswet wijzigen. De stenden geven in hun antwoord met kalinen ernst te kennen, dat zij zich hiertoe echter nimmer zullen laten vinden en dat zij hun grondwettig regt, des noods ook tegenover de regering, zullen hand haven. Mogt het ontwerp van wet voor de verkiezingen ter tafel komen, dan is het te voorzien, dat de vertegenwoordiging daaraan hare goedkeuring niet verleenen zal. Het dngelijksch bestuur der stad Luik heeft dezer dagen zijn ontslag genomen ter gelegenheid van een geschil met de leden van den gemeenteraad. Ten gevolge daarvan was op den trouwdag op het stadhuis geen ambtenaar van den burgerlijken stand aanwezig. De trouwlustigen maakten toen een oproertje, totdat de raad haastig bijeenkwam en een lid afvaardigde om de huwelijken te sluiten. Het is echter de vraag of deze nu wettig gesloten zijn Dr. Nélaton te Frankrijk, houdt zich bezig met het doen ver vaardigen van eene machine, welke moet dienen om de ondersteuning van het been van generaal Garibaldi te vergemakkelijken. Ook doet hij sondes van een nieuw model vervaardigen, om de wond lang zamerhand te vergrooten, ten einde de kogel te kunnen verwijderen. De beroemde gewonde wordt thans behandeld door een jeugdigen italiaanschen geneesheer, den heer Maest.ra, leerling van Dr. Nélaton. In de vorige maand werd te Marseïlle eene Indo-Chinesche stoomscheepvaart feestelijk geopend, eene onderneming die bestemd schijnt om den franschen invloed tot in de meest verwijderde ge westen uit te breiden. In de haven van Galais is eene dame door hare crinoline gered. In het water gevallen op eene plaats waar zij moeijelijk te redden was, bleef zij op hare crinoline drijven, tot haar een bootje op sleeptouw nam. Door den ridder van der Marle te Tldelt is uitgevonden een broodsnijder; met deze machine snijdt een kind van 10 jaren 40 a 50 sneden brood op verschillende dikte per minuut, Voor wees- en armhuizen, kostscholen, enz., wordt deze machine bijzonder aanbevolen. Onder den titelMeditalions on Death and Bternity," is in Engeland eene bloemlezing verschenen uit Zschokke's „Stunden der Andacht," vertaald door Erederika Kowan. In de voorrede, gedag- teekend Junij 1S62, wordt gezegd: „Deze overpeinzingen zijn ter vertaling uitgekozen door iemand, voor wie zij, te midden van eene diepe en verpletterende smart, een bron van troost en stichting zijn gebleken." Volgens de algemeene opinie is het koningin Vic toria zelve, die deze woorden geschreven heeft, nadat zij Zschokke's werk, hetwelk door prins Albert op hoogen prijs werd gesteld, na diens dood meer in bijzonderheden had leeren kennen. - Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1184 sterf gevallen en 1183 geboorten plaats gehad. Te Lieverpool heeft men voor eenige dagen het zonderling natuurverschijnsel aanschouwd, dat, hoewel het te 5 ure 25 min. des ochtends hoog water in de Mersey was en de eb dus een aan vang nam, reeds een half uur daarna de vloed andermaal kwam opzetten en zelfs tot 18 duim boven hoog water opliep. Het is voor de oudste zeelieden onverklaarbaar, waaraan dit verschijnsel moet worden toegeschreven. - De Manchester Guardian meldt op geloofwaardig gezag, dat dezer dagen, door welgeslaagde proefnemingen eene belangrijke ont dekking op het gebied der electricitcit is aan het licht gekomen, daarin bestaande, dat verstaanbare seinen tusschen verschillende telegraaphstations kunnen gewisseld worden, zonder behulp van een kunstmatig geleider, onverschillig of de tussehenliggende ruimte geheel of gedeeltelijk land of water is. [Dit berigt vereischt niet slechts bevestiging, maar ook nadere opheldering, omtrent de wijze, hoe het verband wordt tc weeg gebragt]. Zondag 11. is in eene kerk te Glasgow vrij wat ontsteltenis veroorzaakt door het geroep van brand, te midden van het, gebed. Wat de predikant ook deed, om zijne hoorders tot bedaren te brengen, niets mogt baten; een ieder stoof naar buiten door deuren en ramen, waarbij menigeen kwetsuren ontving. De brand, die trouwens niet veel had te beteekenen, was ontstaan door het te zwaar stoken van een der kagchels. De heer Maury, de beroemde uitvinder van het zeevaart kundig stelsel betreffende winden en stroomen, heeft een geschrift aan de vertegenwoordigers der zeemogendheden in de Vereenigde Staten gevestigd, doen toekomen, waarin hij, op wetenschappelijke gronden de wcnsclielijkheid betoogt van een gemeenschappelijken togt naar de Zuidpoollanden. Op de Leipziger Miehaelis-mis bevond zich ditmaal voor liet eerst een koopman uit Kanaióaga {Japan), die vooral kleine artikelen van metaal, been, ivoor, hoorn, leder, papicr-machc en klein aar dewerk heeft aangekocht. Bij het stierengevecht, dat dezer dagen te Saragossa plaats had, werd de beroemde matador Ilueratero, door den tweeden stier zoo- danig verwond, dat hij reeds den volgenden dag overleed. Bij het derde rennen werd de tweede matador, bekend onder den naam van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2