BUITENLAND. Naar wij vernemen, zoude blijkens de bij bet departement van Koloniën ingekomen rekeningen, bet verblijf der Japanezen bij ons te lande aan den staat eeue som van omstreeks 36,000 liebben gekost. Dezer dagen is door bet departement van Marine aan de heeren Paul van Ylissingeu en Dudok van Heel te Amsterdam opgedragen de vervaardiging van twee gegoten ijzeren cylinders voor de Suri name, voor eene som van ƒ5800. Ten gevolge eener betere aansluiting tussclien den loop der Nederlandscbe en Duitsche posten in de rigting van Emmerik en Oberhamen, welke op bet Pruissiscbe grondgebied is verkregen, bestaat tbans gelegenheid voor de brieven, die met den spoortrein van 6 ure 35 min. des avonds uit Amsterdam en van 5 ure 55 min. uit Botterdam vertrekken, om reeds op den volgenden dag des mor gens ten 9 ure 50 min. te Keulen, 2 ure 30 min. des namiddags te Hannover, ten 5 ure 35 min. des avonds te Bremen, ten 9 ure 45 min. te Frankfort, ten 9 ure 45 min. te Berlijn en ten 9 ure 50 min. te Hamburg aan te komen. De aankomst te Berlijn staat in onmiddelijk verband met den sneltrein, die ten 10 ure 45 min. des avonds naar St. Betersburg vertrekt, zoodat er ook in die rig ting eene aanmerkelijke bespoediging zal ondervonden worden. Onverminderd de verzending met den hierboven aangeduiden trein, kan er bij voortduring van alle andere tbans bestaande gelegenheden tot verzending van brieven uit dat rijk naar Duitschland worden gebruik gemaakt. Men leest in de Utr. Ct.„Irr bet nommer van het Nautical Magazine voor November komt de klag't voor, dat bet stormsignaal door admiraal Fitz-Boy eerst den lSden des morgens is geheschen, toen kort daarop de storm reeds uitbrak, welke zoo vele wrakken op de engelsche kust wierp. In de nederlandscbe zeehavens kon die waarschuwing reeds den löden of zeker den 17 den des morgens gegeven worden, want te S uur was Maastricht meer dan 4 mm. boven den Heidei-. De volgende dagen, zoo lang bet stormachtige weder duurde, bleef het verschil zoo, en werd zelfs grooter tegen de hevige windvlagen van 22 en 23. Men hoopt dat de autoriteiten in de zeeplaatsen (en waarom niet elders) van bet eenvoudig, vroe ger aangegeven middel van bekendmaking zullen gebruik maken en aan den toren der gemeente eene ijzeren staaf zullen bevestigen, waaraan zeer gemakkelijk eene helling kan gegeven worden, overeen komstig met het verval van den barometerstand, eene staaf alzoo waarvan het einde, dat naar de plaats van den lioogsten barometer stand wijst, hooger gerigt wordt. Men weet dan van waar men de lucht te wachten heeft, die met eene westelijke of oostelijke rigting zal aankomen, naarmate zij van het Noorden of van het Zuiden komt, en met meer kracht, naarmate het Zuiden hooger is boven het Noorden. Zr. Ms. schip de Heldin en anderen zouden zich beter hebben kunnen voorbereiden of wachten, even als II. M. de koningin van Engeland. B. B." Omtrent de te wachten nieuwe belastingwetten, leest men het volgende in het Algemeen Weekblad: „Van de nieuwe belasting lees ik niet meer; betalen is toch het eind, en of nu de wet een meesterstuk is of niet en de aanslag- billetten op grof papier of op velijn zijn gedrukt, de duiten gaan toch weg. Als ik eene belastingwet moest maken, liet ik alle krui denierswaren vrij'k zou als minister geen gemaal met komeneis- spullen willen hebben; 'k zou eenvoudig eene belasting zetten op de menschen en hen zelve de waarde laten bepalen. Ik geloof dat de uitkomst fabelachtig zou zijn en I pCt. per 1000 wel genoegzaam zou wezen om de schatkist te vullen, dat anders geen gemakkelijk baantje is, want 't gaat door zooveel handen eer 't er is. Het zou dan nog eerst eens blijken, hoeveel kostbare' exemplaren er in ons land zijn en menig afgesleten menheertje, die gij en ik nog maar alleen nuttig acht voor oud vuil, zou dan nog een ka pitale som doen, want de eigenwaan gaat ver!" Wij ontleenen de volgende regelen aan een artikel uit „de Nederlandscbe Industrieel." Het geheele stuk is eene bewering, dat door de Tweede Kamer en de Begering vaak zonder genoegzame kennis geraadpleegd en beslist wordt over de belangen der Indus trie, terwijl de schrijver als bewijs daarvoor bijbrengt eene opmer king in het voorloopig verslag der Tweede Kamer, betreffende eene aanvrage van gelden voor het pantseren van oorlogschepen. Hij zegt o. a. „Onder de aanmerkingen echter, die de Tweede Kamer in haar voorloopig verslag, als van algemeenen aard, heeft voorop gezet, komt er eene voor die zoo tastbaar bewijst, dat de Kamer niet weet, waarover zij spreekt, dat de gansche iindustriëele wereld er den draak mede steekt, -maar bij eenig nadenken zich bitter bedroe ven mag van aan zulke handen hare belangen toevertrouwd te zien. De Kamer beklaagt zich namelijk, dat al weder nieuwe uitgaven van dezen aard haar worden voorgesteld, zonder dat nog eens uit gemaakt is, let reet, of de pantserplaten zullen vervaardigd worden van gegoten of geslagen ijzer. De eenvoudigste burgerman weet u te zeggen, dat een gegoten stuk ijzer zoo bros is, dat het niet den minsten schok kan weerstaan, maar op den eersten stoot aan stuk ken springt. Hoe zoude van zulk broos metaal de stevige borstwe ringen kunnen gemaakt worden, die den geweldigen aanval van zeemortieren der jongste vinding zullen moeten trotseren. En de Kamer meerit -nog wel dat in de beslissing of het gegoten dan wel geslagen ijzer zal moeten zijn, eene preliminaire qusestie schuilt, die vóór alle anderen nog zou behoeven te worden uitgemaakt Ik heb mij vergewischt of hier ook aan eene druk- of schrijffout mag gedacht worden, maar het tegendeel is mij van goederhand bevestigd. Ii- durf dus in gemoede beweren, dat dit onuitwischbaar feit een bewijs te meer is voor de wel treurige, maar vooral niet te ver bloemen stelling, dat bij onze volksvertegenwoordiging onze volksvlijt niet vertegenwoordigd iszonder dat toch zouden dergelijke grove dwalingen het daglicht zeker niet aanschouwen." Volgens berigt van Texel is Zaturdag morgen jl. in de Eijer landsche gronden gestrand, het Hamburger galjootschip Eduard' kapt. Ilarms, met eene lading graan, van Colding naar Schiedam bestemd. Het schip is totaal weg, terwijl van de equipage, uit vijf man bestaande, alleen de stuurman is gered, die, door tusschen- komst van den consulairen agent van Hamburg, den heer W. H. Bruno Bok, verzorgd en van de noodige kleedingstukken voorzien is. -Aan den zeedijk te Oude Schild op Texel is aangespoeld een naambord, waarop met witte letters Pandorastaat, benevens eenige Noordsche balken. Aldaar is mede opgevischt een schaphander, waarop de woorden staan: Mam fact ure Expresslg for George Angtis India Bulbeu Depot Neiccastle, en in een driehoek de vol gende letters J. L. II. 48 -i- 9. De Alkm. Court. maakt melding van een plan, om aan den te verwachten Staats-Spoorweg in Noord-Holland, door middel eener op te rigten bijzondere maatschappij, eene belangrijke uit breiding te geven, te weten, door het maken van een spoorweg, te Alkmaar zich aansluitende aan den Staats-Spoorweg, naar Hoorn en Enkhuizen, met eene stoombootvaart op Stavoren en een spoor weg van Stavoren over Siieek naar Leeuwarden en tevens, (in de onderstelling, dat den Noordhollandschen Staats-Spoorweg van Alkmaar naar Castricum en de Zaanstreek naar Amsterdam zal loopen) door het maken van een spoorweg van Haarlem over Pel sen en Beverwijk naar Castricum, waardoor de Hollandsehe Spoorweg- met den Noordhollandschen Staats-Spoorweg in verband zon komen. Door 71 pinken is sedert 25 Oct. tot en met II Nov. te Scheveningen aangevoerd het hoogst aanzienlijke getal van 6,473,000 steurharingen, welke op den publieken afslag gegolden hebben ruim ƒ111,000. Er zijn schuiten, die meer dan 120,000 stuks haring hebben aangebragt en een, toebehoorende aan den reeder P. de Niet, heeft zelfs het cijfer van 155,000 bereikt en ƒ2930 besomd. Som mige vaartuigen hadden zooveel haring gevangen, dat zij zout te kort hadden om ze allen te zouten of zoogenaamd te steuren. On danks deze ruime vangst heeft de beste haring, die onder den engel sehen wal gevangen was, nog 20 het duizendtal opgebragt. De kleinste haring, die op eenige uren afstands van onze kust gevischt was, gold nog 12 en ƒ13. In liet N. Dagblad van 's Gravenhage wordt gemeld, dat aldaar in den nacht van 10 dezer eene gehuwde vrouw van ruim 21 jaren van haar zevende kind is bevallen. Zij heeft nimmer twee lingen gebaard en was op 14jarigen leeftijd voor het eerst moeder. -De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Harlingen heeft thans aan Z. Exc. den minister van Binnenl. Zaken, benevens aan de leden der Tweede Kamer, gezonden, het reeds den 30 Sept. 11. vastgestelde adres, houdende dringend verzoek tot verbetering van het vaarwater van Harlingen naar zee, door wegruiming of uitdieping van de zandbank in de nabijheid dier haven, bekend onder den naam van „de Pollen." Zr. Ms. stoomfregat Zeeland zal te Vlissingen in het drooge dok nagezien worden en daarna worden uitgerust ten einde, naar men verneemt, naar dé Middellandsche zee te stevenen. Sedert een paar maanden is de heer Stibbe te Almelo bezig, bij wijze van proefneming, met het spinnen van koeliaar tot garens voor tapijtgoed. Kinderen van 12 jaar, vrouwen en oude en ge brekkige lieden kunnen daarmede nog hun brood verdienen. Beeds vinden daar thans 140 personen genoegzaam werk. Griekenland, Italië en Noord-Amerika leveren in den jongsten tijd de meest belangrijke bijdragen voor de geschiedenis van den dag. In Griekenland woelt en werkt de republikeinsche partij tegen die van de monarchie en ieder proclameert er zijne candidaten voor den ledigstaanden troon of voor een nieuw daar te stellen presidentszetel. Het aantal candidaten is weder met één vermeerderd. Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk is zoo gelukkig, om zijn naam op de lijst der aanbevolenen geplaatst te zien. Men twijfelt echter, of van deze candidatuur veel meer zal komen dan eene eervolle vermelding, want, terwijl het zoo goed als zeker is, dat de Grieksche natie zich bij hare keuze bij voorkeur niet tot een lid van het Habsburgsche stamhuis zal bepalen, is het te verwachten, dat de Oostenrijksche dynastie weinig gezind zou zijn, zich met de Grieken te verstaan over de te volgen staatkunde. Over de Italiaansche zaak is weinig meer te vermelden, dan dat er in de hardnekkige weigering van den Paus eenigen grond aan wezig was voor de hoop, dat keizer Napoleon eindelijk, eene gunstige verandering in de hangende qurestie zal doen opdagen. Overigens is het politiek nieuws, dat eenig licht over die zaak verspreiden kan, even zoo gering en onbeduidend, als de gesprek ken der gasten van keizer Napoleon te Compiègue. Daar heeft de keizer in zijn kring den wensch doen verstaan, om alle politieke gesprekken te vermijden, ter bevordering van meerdere rust en genoegen, 't Wordt niet gemeld, of de keizer dien wensch heeft geuit met het oog op de twisten, die uit het verschil in gevoelen onder zijne gasten zouden ontstaan, of dat hij voor zichzelf bevreesd was, op ernstige of schertsende wijze, harde waarheden uit hun mond te liooren. Omtrent Noord-Amerika wordt als een gerucht gemeld, dat er uitzigt bestaat, om eene schorsing der vijandelijkheden tot stand gebragt te zien. Door tusschenkomst van Frankrijk, Engeland en Rusland zou eene wapenstilstand worden aangeboden en zouden eenige havens voor den uitvoer van katoen worden geopend. Yoor- loopig zou de verwezenlijking van dit uitzigt de vervulling zijn van veler wenschen, tot bevordering strekken van veler welzijn, de j hoop doen ontstaan op geheele beëindiging der geschillen, die reeds zooveel dierbaar burgerbloed hebben doen vergieten. Handel,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2