JSl 95. DONDERDAG 20 AOVEMBER 18< 862- EN TWINTIGSTE hf JAARGANG. GEMEENTERAAD. NELDERSCNE NIEUWEDIEPER COURANT. Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele noramers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Hoer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 32 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den 34 dezer via RARSEILLE. In de zitting van den gemeenteraad, jl. Zaturdag 15 dezer gehouden, waren de heeren Lastdrager, Haremaker en de Lange afwezig. Voorzitter de heer Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Op voorstel des Voorzitters wordt, overeenkomstig de bestaande voorschriften, overgegaan tot verkiezing van eene commissie voor de onderhoudswerken, wier leden ieder jaar met de maand November aftreden. De Voorzitter deelt mede, dat die commissie in het afgeloopen jaar heeft bestaan uit de heeren Janzen, Reeringh, Lastdrager en Strootman, doch dat de heer Reeringh, uithoofde zijner benoeming tot Wethouder, thans niet herkiesbaar is. D.e heeren van Kelckhoven en Janzen maken met den Voorzitter hij deze en de volgende stemmingen het bureau van stemopneming uit. De uitslag is als volgt: de beer Janzen 12, de heer Strootman 10, de heer de Breuk 9, de heer Slebe 8, de heer Papineau 6, de heer Graat 5, de heeren Maalsteed en Boomsma ieder 2 stemmen, en de heeren van Kelckhoven en Verweijde ieder 1 stem. De heeren Janzen, Strootman en de Breuk verklaren zich bereid die betrek king te aanvaarden, doch de heer Slebe, mede gekozen, bedankt uithoofde zijner bezigheden. Er heeft dientengevolge eene nieuwe vrije stemming plaats, met den uitslag, dat de heer Graat 8 en de heer Papineau 4 stemmen op zich ver- eenigt, terwijl op de heeren Zur Mühlen en van Kelckhoven ieder 1 stem wordt uitgebragt. De beer Graat is alzoo gekozen en verklaart, zich die keuze te laten welgevallen. Op voordragt van den districtsschoolopziener, werd de heer R. Veen, tot dus verre kweekeling bij de Rijks—Normaalschool alhier, met algemeene stemmen tot hulponderwijzer bij de openbare scholen benoemd, om, tot nadere beschikking, in de school aan de Weststraat werkzaam te zijn. Er hadden zich aanvanke lijk nog 2 sollicitanten voor de bestaande vacaturen aangemeld, door wie echter hun verzoek, om in aanmerking te komen, later was ingetrokken. Er werd gelezen een verzoek van Gebrs. Tool, aannemers van publieke werken, om vrijstelling der boete, wegens het 24 dagen te laat opleveren van aangenomen werk. Adressanten grondden hun verzoek op de omstandigheid, dat de grondstof (het ijzer) voor de te maken brug uit Engeland moest komen en dat men zich bij de aflevering daar niet aan een bepaalden tijd bindt. Op dezen grond, werd dan ook door het Dagelijksch Bestuur, op voordragt der Commissie voor de Onderhoudswerken, gunstig geadviseerd. De heeren Zur Mühlen en Papineau verklaren zich tegen die kwijtschelding. In stemming gebragt, werd het verzoek met 12 tegen 2 stemmen toegestaan. Tegen stemden de heeren Zur Mühlen en Papineau. Op voorstel van het Dag. Best. werd met algemeene stemmen besloten, aan 6 ambtenaren der Rijks-belastingen, die, gedurende de jaren 1860 en 1861, in hunne betrekking bij de gemeente-belastingen, door buitengewone bemoeijingen zich hebben onderscheiden, ieder eene gratificatie van 15 toe te staan. Die ambtenaren zijn: Van der Klaauw, Oostenrijk, van Zuijlen, Kassies, Lobrij en Haverkamp. Door het Dag. Best. werd, na naauwkeurig onderzoek en op het advies van de Commissie voor de Onderhoudswerken, voorgesteld, om tot den houw der School en Onderwijzers-Woning te Huisduinen over te gaan. De Voorzitter zegt, dat de raming van p. m. 4750 geen bezwaar kan zijn, omdat daarvoor ook tevens een brandspuithuis zal worden daargestcld en dat de kosten boven de aanvankelijke raming kunnen worden vergoed door de opbrengst, bij verkoop, van het oude gebouw en dat aan eene ineensmelting der scholen, te Huisduinen en Koegras, uithoofde van den grooten afstand, niet kan worden gedacht. De heer van Kelckhoven verklaart zich tegen de voordragt, omdat eene nieuwe woning z. i. niet zoo volstrekt noodig en de oude voor verbetering vatbaar is. Wat de school betreft, moet de raad berusten in de afkeuring door den districts-schoolopziener. Op goedkooper wijze zon echter in de behoefte kunnen worden voorzien. De heer Papineau zegt, dat, hoewel school en woning één bouwval zijn, hij toch tegen de hooge kosten van den voorgestelden houw moet opkomen. Hij meent, dat uit den afval van het bestaande, wel een doelmatig gebouw zou zijn optetrekken. Hierdoor zou voor do gemeente eene groote besparing kunnen ontstaan. De heer Reeringh betuigt zijne bevreem ding, dat de heer Papineau, hoewel hij het gebouw een bouwval noemt, toeh nog meent, dat er iets goeds van zou te maken zijn. Spreker wijst tevens op de stremming van het onderwijs bij gedeeltelijke vernieuwing van het bestaande De heer Strootman weet niet één voorbeeld in de gemeente aan te wijzen, waaruit de doelmatigheid van het oplappen van oude gehouwen zou kunnen blijken. De heer de Breuk ondersteunt de voordragt, omdat hij, school en woning bezoekende, gezien heeft, dat het bouwvallen zijn. Terwijl de heer Slebe, op zijn verzoek, in de gelegenheid wordt gesteld, het plan van het ge bouw in te zien, ontstaat eene discussie tussclien de heeren Papineau en Reeringh over de toepassing der bestaande verordening, waarbij de ouders verpligt zijn, hunne kinderen naar eene bepaalde school te zenden. Het aan voeren van den lieer Papineau, als zoude hierdoor de vrijheid van onderwijs worden aangerand, werd door den heer Reeringh bestreden, met de opmerking, dat, bij gebreke van zoodanige voorschriften, niets minder dan bandeloosheid zou ontstaan. Dc Voorzitter riep de sprekers tot de orde en bragt liet voorstel tot het bouwen van een school, onderwijzers-woning en brandspuithuis te Huisduinen, in stemming. Met 12 tegen 2 stemmen werd dit voorstel aangenomen. De heeren van Kelckhoven en Papineau verklaarden zich er tegen. De raad gaf mede zijne toestemming, dat. het Dag. Best. zou zijn gemagtigd, om een maand na de oplevering van het werk tot den verkoop voor afbraak van bet bestaande o-e- bouw over te gaan. Met algemeene stemmen werd besloten, tot bet daarstellen van acht duc- d'alven in het Heldersch kanaal, ter bescherming der bruggen, tot een bedrag van p. m. 1360. Tot brugwachter aan de brug over het kanaal bij de Nieuwstad werd benoemd F. Rilling, die reeds tijdelijk met de waarneming dier betrekking was belast. Er werd gelezen een verzoek van den heer W. J. Hidde Bok, om, ten behoeve van het bouwen van nieuwe woningen op den hoek van de Poststccg aan den Kanaalweg, een gedeelte grond, ter breedte van 2 Ned. ellen, tegen een te bepalen som, iD eigendom te verkrijgen. De Voorzitter herinnert aan een besluit, door den raad genomen, om genoemde steeg noch geheel noch gedeeltelijk aan hare tegenwoordige bestemming te onttrekken. De heer Graat wil dit verzoek in handen hebben gesteld van de Commissie voor de Onder houdswerken. De Voorzitter acht dit niet noedig, omdat hier slechts moet worden heslist, of de raad volhardt bij -zijn vroeger genomen besluit. De heer de Break verklaart zich bereid het verzoek toe te staan. Dc heer Reeringh ziet nog niet in, dc behoefte die er voor den adressant bestaat aan den gevraagden grond. De vraag des 1 oorzitters, of de Raad volhardt in zijn genomen besluit, om genoemde steeg geheel noch gedeeltelijk aan zijne tegenwoordige bestemming te onttrekken, wordt in stemming gebragt. De uitslag is, dat de stemmen stakenzeven leden verklaarden zich voor de handhaving van bet vroeger genomen besluit en zeven verklaarden zich er tegen. Yóo'r stemden de heerenJanzen, Boomsma, Strootman, Verweijde, Bakker, Reeringh en de Voorzitter. Tegen stemden de heerenVan Kelckhoven, Graat, Maalsteed, de Breuk, Slebe, Papineau en Zur Mublen. Tengevolge hiervan zal in de volgende vergadering eene herstemming plaats hebben. Tengevolge der vermeerdering van het aantal raadsleden, werd bij loting bepaald, wanneer de nieuwe leden, die gekozen zijn, wegens vermeerdering der bevolking, zullen moeten aftreden. De uitslag is, datdc heer Maalsteed in het jaar 1865 en de heer Papineau in 1867 moet aftreden. Er werd gelezen eene uitvoerige missive van den districts-schoolopziener, bevattende voorstellen omtrent liet onderwijs iu de openbare scholen en de hulp-onderwijzers. Op voorstel des Voorzitters besliste de raad, dat de nieuwe regeling van het onderwijs nog te kort in werking is, om thans reeds tot belangrijke wijzi ging te besluiten; dat de ruimte voor het tegenwoordig aantal kinderen aan de aandacht van het Dag. Best. blijft aanbevolen en dat", wat dc bezoldiging der hulponderwijzers betreft, de gedane voorstellen met eene ingekomen mis"- sive van dc Plaatselijke Schoolcommissie ter visie voor de leden zal worden ncdergclcgd, terwijl door het Dag. Best. nader daaromtrent de noodigc voor stellen zullen worden gedaan. Op een vraag van den heer Bakker omtrent het gelczcnc, waaruit het z. i. zou schijnen, dat de jongelieden van 12 jaar, de twee volgende jaren van alle ouderwijs zouden verstoken blijven, merkte de heer Reeringh op, dat, indien zulks gebeurt, het de schuld is van nalatige ouders. Omtrent eene missivevan den heer Sarphati, directeur der Maatschappij van Landbouw en Landontginning in Nederland, werd besloten, deze ter visie

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1