BINNENLAND. BUITENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 November. der leden neder te leggen ru tegen cene volgende vergadering liet prte-adv ics van 1!. en AV. in te wachten. Nadat niet algemeeue stemmen was besloten, aan de wed. Bakker, hulpturf- tonster, ecno gratificatie van 50 tos te staan, werd, daar niemand der leden meer bet woord verlangde, deza zitting door den Voorzitter gesloten. Heden middag ten twee ure liep op 's Itijks werf alhier met goed gevolg van stapel het schroeï'stoomschip 3de klasse Prinses Maria. 11e militaire en burgerlijke autoriteiten in deze gemeente, woonden dit feest bij, gelijk mede een zeer talrijk publiek. De vaderlandsehe driekleur wapperde en de muziekale uitvoering van het muziekkorps van het Kon. Instituut voor de Marine, luisterde deze plegtigheid op. Dit stoomschip is bestemd om 10 stukken geschut te voeren en van eene machine van 119 paardenkracht te worden voorzien. Dit is het tweede vaartuig van oorlog dat op 's Rijks werf alhier werd gebouwd. Het eerste is de schoonerbrik Makassar, met 6 stukken geschut, die in 1851 op stapel gezet werd en twee jaren later afgeloopen is. De collecte, in het begin dezer maand, bij de Hervormde gemeente alhier gehouden, ten voordeele van het fonds voor Noodlijdende Kerken en personen, heeft opgebragt dc som van 17.03. -Jl. Zondag vierde do R. C. gemeente der Bisschoppelijke Clerezy alhier het 25jarig bestaan van haar kerkgebouw. Was het de weusch van pastoor en leden, dit feest geheel in stilte te vie ren, toch was het aangenaam, dat het gebouw eenvoudig en smaakvol versierd was. Een zeer talrijke schare was tegenwoordig. In de voormiddag-godsdienstoefening hield de wei-eerwaarde heer C. Diependaal eene toepasselijke rede, welke hij eindigde met de beste wenschen voor kerk en gemeente. Moge zijne wenschen vervuld worden en moge de gemeente zich nog lang in het bezit van haren pastoor verheugen! Jl. Zondag namiddag had alhier in,de haven eene kloppartij plaats tusschen een Enkhuizer visscher en zijn knecht. Zij hadden twist gekregen, omdat de zoon des schippers van den knecht slagen ontvangen had, hetgeen de woede des vaders gaande maakte. De policie doet onderzoek. Jl. Zondag avond, omstreeks ten 8 ure, had bij de Bokbrug alhier, het volgende ongeval plaats. Een man, die op dat uur op het Dok moest zijn, werd door zijne vrouw derwaarts geleid, zoo men zegt, omdat tengevolge van drankgebruik, zijne voeten hem moeijelijk meer konden ondersteunen. Op de brug waggelde en struikelde het echtpaar zoodanig, dat beiden vielen, en wel de vrouw bezijden de brug, in het water. Op het hulpgeroep schoten ver scheidene menschen toe, waaronder een man, die in de nabijheid met zijne vrouw liep te wandelen, in het water sprong en de vrouw redde. In eene nabijzijnde herberg werd dc geredde vrouw opge nomen en verpleegd. Naar men verneemt, zal op Vrijdag 21 dezer, des avondsten half acht ure, door den heer C. J. Blok, instituteur alhier, eene volksvoorlezing worden gehouden in het gebouw in de Nieuwstad. Wij herinneren belangstellenden aan de tweede brillante voor stelling, door den lieer Sakarinie Kinsbergen in liet lokaal 1'ivoli alhier op a. s. Vrijdag te geven. De roem door dien lieer, zoowel bij zijne representaties te Texel en Wieringerwaard, als bij de eerste voorstelling alhier verworven, doet ons vertrouwen, dat eene eivolle zaal op a. s. Vrijdag het bewijs zal zijn van de groote belangstelling in deze verdienstelijke voorstellingen. Met eere toch handhaaft de heer Kinsbergen zijn reeds gevestigden roem. De door den garnizoens-eommandant alhier op den 24sten der vorige maand aanbestede leverancie van het munitie-brood, ten be hoeve van het garnizoen te dezer plaatse, gedurende het jaar 1863, is door het departement van Oorlog toegewezen aan den heer M. Vroon, broodbakker alhier, voor 1(H cents het ration van 75 looden. Gisteren is alhier aan boord van het schip Albatros, gezag voerder H. II. Koeli. geëmbarqneerd een detachement suppletie troepen, sterk 60 man, om met dien bodem naar Suriname te ver trekken, onder bevel van den 2den luit. der Art. E. A. E. Creutz. Nopens den zeildag van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Ne derlanden en liet schroefstoomschip Apeldoorn, die op den lsten der volgende maand was vastgesteld, is naar wij vernemen, eene wijzi ging gebragt, zoodat deze bodems eerst den 6den Dec. e. k. zullen vertrekken. Die van de Cornelis Dirks blijft op den lsten bepaald. In de bovenrolle van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden zijn geplaatst, de heerenJ. van Hattem, dirigerend offïc. van gez. 2de lel., G. F. Roehat, offic. van gez. 3de kl., C, van Berkel, offic. van adm. 3de kl., H. L. E. Pisuisse, adjunct- administrateur en P. Dibbetz, 2de luit. bij het corps Mariniers. -- Z. M. heeft den adj.-adm. F. T. Courier dit Dubikart, met ingang van 1 Dec., benoemd tot offic. van adm. 3de kl. bij de zee- magt, met bepaling, dat hij zal rang nemen tusschen de offic. van adm. 3de kl. W. F. J. L. Stort en L. F. G. Seelking. Z. M. heeft bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. den adelborst lste kl. C. J. de Jong. Z. M. heeft tot regter in de regtbank te Alkmaar benoemd, Mr. II. R. van Hees, regter-plaatsv. in de regtbank en adv. te Amsterdam, en Mr. W. van der Kaaij, thans regter-plaatsv. in en bij de regtbank te Alkmaarzijnde voorts aan laatstgemelde eervol ontslag verleend als procureur. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van den Hondsbossche en Duinen tot Petten (Noordholland), den heer Mr. P. A. de Lange. De off. van gez. 2de kl. II. C. Steenbergen, aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Cornelis Dirks, liggende te Hellevoetshiis, is op non-activiteit gesteld en wordt vervangen door den off. van gez. 2de kl. J. B. Coomans de Ruiter. Aan de officieren des legers is medegedeeld do zeven en veer tigste jaarlijksche rekening en verantwoording van de directie dcr- weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmagt, over den jare 1861. Op 23 Dec. a. s. zal door de commissie voor dc Staats spoorwegen worden aanbesteed: het leveren van twee honderd veertig duizend vijf honderd stuks houten dwarsliggers, in 16 percelen. In de volgende zittingen van de Tweede Kamer derStaten- Generaal, waarin de Staatsbegrooting voor den jare 1863 is be handeld, zijn de beraadslagingen gevoerd over Hoofdstuk III. (Buitenl. Zaken). Vooral is daarbij ter sprake gebragt: 1. de organisatie der gezantschappen2. de wateraftappingen op de Maas; 3. de verhouding van Limburg tot den Daitschen Bond. Ten slotte is dit hoofdstuk der Begrooting met 38 tegen 25 stemmen aan genomen. Ook zijn de begrootingen voor Roomsch-Katholijke en Hervormde eeredienst, dc eerste met 43 tegen 21, en de tweede met 45 tegen 19 stemmen, aangenomen. Dc statistiek van het brandwezen in de provincie Noordholland, over den jare 1861 wijst aan, dat de uitgaven voor de brandweer werden geraamd: te Alkmaar op 1077, te Haarlem op 2650, te Zaandam op 167Ö, te Helder op 1100. Zaturdag 1. 1. is te Amsterdam met goed gevolg van dc werf van de heeren van Vlissingen en van Heel, te water gelaten, een schroefstoomboot, bestemd voor de dienst op Groot Noordhollandsch Kanaal, onder directie van de heeren Zur Miihlen. Deze boot voert den naam van Burgemeester Messchert van Vollenhoven. Vrijdag jl. is te 's Gravenhage door de commissie voor het getrokken geschut, in tegenwoordigheid van de ministers van Oorlog en van Marine, eene proef genomen met den getrokken dertigponder, op ijzeren pantserplaten van 4f duim dikte en die onder eene hel ling van 45 graden waren gesteld. Op een afstand van 1.50 el zijn drie schoten gedaan, waarvan twee met granaten en een met kogels. De proeven met getrokken 30ponder geschut zijn Dingsdag jl. voortgezet. Er zijn zeven schoten gedaan, waarvan twee op de reeds vroeger beschadigde pantserplaten vielen en waardoor die platen van 4-| Eng. duimen verder vernield zijn en de houten bekleeding, van ongeveer een half el dikte, zwaar beschadigd werd. Drie schoten vielen op eene nieuwe, geheele plaat, waarvan de uitkomst was, dat zij zóó zwaar beschadigd werd, dat ook daar de houten bekleeding aanmerkelijk leed. Twèe schoten, op eene nieuwe, halve plaat gerigt, hadden gelijke uitwerking. Den 14 dezer is uit Hellevoet-sluis naar B routeershaven ver trokken, om aldaar gedurende de wintermaanden gestationneerd te blijven, Zr. Ms. verdedigings-vaartuig Claudius Civilis, kommandant luit. ter zee lste kl. Gey van Pittius. Zr. Ms. stoomschip Cornelis Dirks is weder uit het drooge dok, en zal met 1 Dec. voor eene buitenlandsche reis gereed zijn. Uit Zutphen meldt men aan de Arnst. Cour., dd, 13 Nov. Gisteren namiddag, bij de aankomst der diligence uit Arnhem, stapte een der passagiers, naar men zegt 28 jaar oud, uit den wagen, en was, nog voor hij de gelagkamer van het logement kon binnengaan, reeds overleden. Wij vernemen, dat het een kapitein ter koopvaardij was, onlangs in het vaderland aangekomen, die zich met zijn bejaarden vader, die hem had afgehaald, met de Lingen- sche diligence naar Puderborn wilde begeven. Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman, onder bevel van den kapt.- luit. ter zee J. Andrese, is den 6 Oct. jl. in de West-Indiëaangekomen. Men schrijft uit Curanao van 6 October „Omdat de pokken bier reeds ongeveer 200 slagtoffere gemaakt hebben, is er nu bevel gegeven, dat op de gouvernements-scholen geene kinderen mogen toegelaten worden, die niet gevaccineerd zijn. Dit was in de laatste 25 jaren niet geschied," Een bij bet departement van Koloniën ontvangen regerings telegram, gedagteekend Batavia 13 October 1S62, luidt: „Niets bijzonders. Zr. Ms. korvet 2de kl. Pulla-s, wordt, volgens particulier be- rigt uit Oost-Indié' te Onrust in gereedheid gebragt, om de reis naar Nederland aan tc nemen. -Een belangrijk werkje voor de jeugd in onze Overzeesche bezittingen, is aldaar in den jongsten tijd in bet licht verschenen. Het is van de hand des heeren C. over de Linden, onderwijzer te Samarang, die vroeger alhier woonachtig was en zijne opleiding ontving. Het werkje is getiteldBeknopte Geschiedenis van Neder- landsch Oost-Indië" en uitgegeven bij de Groot, Kolft' en Comp., tc Samarang. Verdeeld in zeven afdeelingen, bevat dit geschrift, geschiedkundige beschrijving van Java vóór en na de komst der Nederlanders aldaar, van de Molukkos, van Ternate en van de Banda-Eilanden. Onderscheidene belangrijke tafereclen worden daarin op bevattelijke wijze medegedeeld, zoo als het veelzijds weldadig bestuur van Daendels, de oorlog met Diepo Negoro, de Balischc onlusten en vele anderen. De heldendaden van de dappere officieren en manschappen des Nederlandschen legers worden daarbij met lof vermeld. Vooral ook met het oog op de behoefte aan zoodanig werkje, dat die geschiedenis als in één lijst omvat, is de arbeid van den schrijver zeer belangrijk te noemen. De houding der groote curopesche mogendheden ten aanzien van de noord-amerikaansehe queestic is in de jongste dagen een punt van beschouwing in de verschillende dagbladen. De omstandigheid dat Engeland en Rusland beleefd bedankt hebben voor de invitatie van Frankrijk, om gezamenlijk als bemiddelaars tusschen het Noorden en Zuiden op te treden, geeft stof tot spreken en schrijven. Men wil weten, dat Engeland echter wel geneigd is om tusschenbcide te komen, maar dat het een geschikt tijdstip daarvoor wil afwachten. Ook gelooft men dat op dit oogenblik de mogelijkheid niet bestaat om

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2