het .Noorden tot een wapenstilstand te bewegen, ornaat dit eene feitelijke erkenning van de zuidelijke confederatie zou zijn. Het buitenlandsch nieuws, dat het onderwerp zou moeten uitma ken van een staatkundig overzigt is bijzonder schraal. Il. t vermeldt omtrent Italië geen vooruitgang, omtrent Amerika geen vooruitzigt op het eindigen van den strijd, omtrent Oostenrijk geene tevreden heid onder de Hongaren over de houding der regering ten aanzien hunner billijke wenschcn naar een afzonderlijken landdag, omtrent Griekenland nog geen koning of president, omtrent België nog geen verzoening tusschen de regering des lands en die der stad Antwer pen, de laatste gesteund door de nijvere en handeldrijvende bevolking. De dood van den grieksehen generaal Grivas, wordt echter alge meen besproken, terwijl men iict er voor houdt, dat diens afsterven voor do rust des lands in dezen tijd zeer weldadig mag heeten. De overledene was steeds een woelziek mensch, onmogelijk geschikt om eenig bevel te gehoorzamen. Meermalen was hij vroeger tegen zijn koning in openlijk verzet gekomen. - De statistiek wijst aan, dat in België, met voorkennis der regering zich 66,349 kroegen bevinden, waar jenever wordt verkocht. In de fransche provinciën van het land is er een kroeg op de 52 en in de vlaamschc gewesten een kroeg op dc 87 inwoners, De provincie Antwerpen onderscheidt zich het gunstigst, daar vindt men een kroeg op 100 inwoners. Men meent dat deze gunstige uitzon dering te danken is aan de maatregelen tegen de dronkenschap, die in laatstgenoemd gewest hef, eerst genomen zijn. Voor den aanleg van dokken te Bordeaux is ceue som bijeen- gebragt van 20 millioen fr., zoodat er spoedig een aanvang met de werkzaamheden zal worden gemaakt. Te Bordeaux is dezer dagen een geheim speelhol ontdekt, waar alleen werklieden aan hunne vreeselijke hartstógt botvierden. Bij onderzoek der zaak bleek, dat nooit één hunner met winst in den zak deze hel verliet, aangezien de houder van het huis, voor elke partij, eene franc ontving; eene betaling, tengevolge waarvan aller zuur verdiend weekloon alleen in zijne handen overging. Eenige dagen geleden had bij Nijon het volgende plaatsEen kuiper was bezig in zijn kelder een ton schoon te maken; hij had, om dit te beter te kunnen doen, de ton van binnen met wijngeest bestreken en wilde thans aan het schoonmaken met een borstel be ginnen. De opening van de ton was echter te klein om hem met zijn geheele ligehaam binnen te laten, ten einde het achterste ge deelte te kunnen schoonmakenhij gebood aan zijn zoontje van tien jaar dit te doen. Toen deze eenigen tijd was bezig geweest, klaagde hij dat hij niet genoeg kon zien en de vader had de onvoorzigtig- heid eene brandende kaars in de ton te houden. Eensklaps vatte de wijngeest vuur en in een oogenblik stond het vat in vlamterwijl het kind de ijsselijkste kreten slaakte. De vader deed te vergeefs moeite het uit het brandende vat te halen; eenige andere personen schoten toe eu bluschten den brand. Het zwaar gewonde kind is aan de gevolgen overleden. Bij het comité der artillerie in Groot-Brittannië is thans in overweging de wenschelijkheid, om in het vervolg stalen projectielen, met een 300ste gedeelte zilver vermengd te bezigen. Dit allooi levert de hardste soort van staal op, dat door alle mogelijke ijzeren scheeps- bekleedingen heendringt. De uitvinder verklaart, dat het gebruik van zoodanige projectielen niet kostbaarder zal zijn dan dat der gewone, vermits men door veel ligterc dezelfde uitwerking zal ver krijgen. De Londensehe tentoonstelling heeft een déficit van omstreeks 50 duizend ponden achtergelaten. Het aantal bezoekers is 700,000 minder geweest dan in 1851, toen de prikkel der nieuwheid velen zal hebben uitgelokt. Men beweert, dat het thans levende geslacht geen derde wereldtentoonstelling te Londen aanschouwen zal. -Te SJioeburgness zijn zeer belangrijke proeven genomen, in tegenwoordigheid van vele hooggeplaatste personen. De te nemen proeven boezemden eeae buitengewone belangstelling in, aangezien men onlangs had ondervonden, dat de kogels, met het nieuwe pro jectiel geworpen, op een afstand van 200 cl, dikkere platen dan die van den Warrior doorboorde. Thans werden proeven genomen op een afstand van 800 ellen en op dikkere platen dan de vorigen. De binnenzijde was namelijk ter dikte van 5 duim en de buitenste 4 duim, terwijl zij waren gedoubleerd met 18 duimen hout, waar achter nogmaals een ijzeren huid van 5 duim dikte was aangebragt. De eerste kogel, die op 800 ellen, afstands geworpen werd met een 120ponder van het grootste kaliber en eene lading van 27 pond kruid, doorboorde de ijzeren binnen- en buitenhuid, doch stuitte af op de 5 duims ijzeren huid, die tegen het hout was aangebragt. Daarna werd nogmaals en op denzelfden afstand een kogel van 150 pond geworpen, met eene lading van 30 pond kruid en deze door boorde, met bet grootste gemak, de geheele plaat. Natuurlijk was ieder over dezen uitslag verwonderd, doch dc heer Witworth ver klaarde, dat hij, bij eene volgende proefneming, een huid van 10 duim, even dik als die van den Monitor, zou doen doorboren. De Hannoversche regering ontwerpt eene permanente ten toonstelling van monsters van machines, modellen, gereedschappen, enz. voor fabriek- en handwerksnijverheid, naar het voorbeeld van soortgelijke inrigting te Stut tg art, ten einde fabriekanten en hand werkslieden voortdurend in de gelegenheid te stellen, om zich met nieuwe uitvindingen, verbeteringen en eiken vooruitgang in hun vak van nabij bekend te kunnen maken. -ln Oostenrijk is een gedenkboek in het licht gegeven, dat al het merkwaardige bevat, wat door de nijverheid van dat land tot de tentoonstelling te Londen is bijgedragen. Volgens medcdeelingen uit Zwitserland van 13 dezer, ontvangt men uit alle streken dier republiek berigten van het fraaije lente weder, dat er thans heerscht. Op bergen, eenige duizend voet boven de zee, groent en bloeit bet. Dc Randen, bij Schaffhanzcn, stond den 8sten in zijn schoonsten lentctooi; allerlei bloemen en daartusschcn bloeijende cn rijpe aardbeziën en frambozen van zeldzame grootte; zelfs aan den Grindewald-gletseher werden aardbeziën geplukt. Dc Alpen-rozen bloeijen ten tweeden male, hetgeen eene buitengewone zeldzaamheid is. Bij Wüdensweil, aan het meer van Zurich, zag men den 8sten een bloeijend perenboompjebij Uitkun stonden op liet vlakke veld drie bloeijende perenboomen naast elkanderiii een tuin te Zurich heeft men een geheele mand vol rijpe appelen van de pyrus japonica ingezameld, welke aldaar misschien nog nooit vroeger rijp zijn geworden. liet is bekend, dat op het eiland Ysland, waar op het platte land niet overal openbare scholen zijn, den ouders de verpligting is opgelegd, om zelve hunne kinderen te onderwijzen, terwijl de geestelijken daarover controle houden. In een onlangs uitgegeven werk, getiteld: 'Reine nach Island int Somnier 1S6U. ven Breyer mul Zirkel, Leipzig 1862" leest men, dat alle kinderen boven 8 jaren kunnen lezen en schrijvendat er onder de boeren niet zelden gevonden worden, die een zeer fraai handschrift bezitten. Histori sche en geographische kennis zijn algemeen, vooral de geschiedenis, letterkunde en de legenden van hun eigen land, die bijna ieder bijzonder goed kent. Velen leggen zich op poëzij toe en voor philologische studiën schijnen de Yslanders bijzondere voorliefde te bezitten. In weerwil van hun eenvoudig natuurleven, mag huil geestelijk leven rijk worden genoemd. In den laatsten tijd wendt men dan ook pogingen aan, om instellingen tot vorming en ont wikkeling van den geest, gelijk in andere landen in het leven te roepen. Een dagblad van New-York deelt mede, dat men in den slag van Fair-Oaks jongens op het oorlogsveld heeft zien loopen, op het oogenblik, dat het kogels regende en de strijd het hevigst was. Het waren couranten-verkoopers, die de jongste nieuwstij dingen aan de soldaten van het Noorden en het Zuiden geheel verseh verkoohten. MAEKTBERTGTEN. ALKMAAR, 17 November. Aangevoerd3 Kocijen, f 100. 129 Schapen, f 12 a 30. 75 Kalveren, f30 a 70. 137 Varkens, 40 a 48 c. per N. p. PURMERENDE, IS Novamber. Aangevoerd: 225 Runderen, handel flaauw. 1 Paard. 70 vette Kalveren, 50 a 70 c. per N. p., handel matig vlug. 55 nueht. dito, f 8 a 16 per stuk, handel ving. 138 vette Varkens, 40 a 47 c. per X. p., handel vlug. 8 mag. dito, fll a 17 en 271 Big gen, f-3,50 a 6,50 per stuk, handel iets vlugger. 1208 Schapen en Lammeren, hand. flaauw. Kip-Eijcrcn, f4, Eeud-Eijcrcn f3,20 per 100 stuks. 41C Ganzen, f 1,50 a f 1,85. 77 Zwanen, f 4,50. Boter, fl,05 a 1,20 per X. p. Kaas, 122 stap. Kleine cn 12 Middelb., hoogste markt Kleine f27,25. 1 stapel f27,50, Middelb. f30 de SON.p. ROTTERDAM,' 17 November. De aanvoer van Granen was ruimer met weinig kooplust, NT. witte Zw.' Tarwe 25 a 50 e. lager, beste f 9 a 9,75, mind. f7.75 a S,75, jar. 25 c. lager, beste f9,50 a 10, mind. f7,75 a 9,25,160 h. p. X. Bov. Ris f305,12S, 129 p. per 2400kilo Bov. f298 a f300, in publ. veil. 125, 126 p. per dito Galatz f225, 226. Zw. Rogge 10 c. lager f6,20 a 6,70, 150 h. p. Dantz. f 226, 228,154 h. p. Amerik. f240. N. Zw. Garst 10 c. lager, winter f 4 a 5,60, zomer f 4 a 5.50. X*. Haver 10 c. lager, lange f 2C0a3, korte f3,40 a 3,S0. X. Zw. Paardcboonen als voren f6,75 a 7,25. Noordbr. Boekw. f 172 a 182, VI. f175, Rijn f170. N. Zw. blaauwc Erwten 25 e. lager, kleine f 6,75 a f8, groote en Schokk. fS,50al2. X". Zw. bruine Booncn prijsh. f 7 a 9, dito witte dito 25 c. booger f S a 9,75. X7. Kanariezaad met moeite als voren f 10 a 10,50, jarig 5 a 9,50. Koolzaad zonder handel. Meekrap redelijk geveild, met gocdeu omzet tot vor. prijzen, ord. kwal. iets lager, Vlas met goeden handel tot onr. prijzen. SCHIEDAM, IS November. Jenever f 19,Amst. proef f 20.25. Moutwijn f 13.50. LONDEN, 17 November. Heden waren ter VEE-markt aangevoerd: C1C0 Runderen, 19530 Schapen, 181 Kalveren en 410 Varkens. De prijs der Runderen was 4 sh. 10 d., van Schapen 5 sh. 0 d., van Kalveren 4 sh. 10 d. cn van Varkens 4 sh. 0 d. De prijzen der laatste markt waren: Runderen 4 sh. 10 d., Schapen 5 sh. C d., Kalveren 4 sb. 10 d. cn Varkens 4 sh. 6 d. AFLOOP DER AFSLAG, op Maandag 17 November 1S62, in het lokaal Tivoli. 1. Houtzaagmolen met Knechtswoningen enz. Opgehouden. 2. Kantoor, Loods en Erve. 2850.E. Dambrink. Aangekomen §c5icj»eii te Batavia vóór £412?ctot?eF. Lammina Elisaheth, kapt. Gersen en Anna Dignn, kapt. Ouman,beide Amst.; AVhampoa, kapt. Mets, Argo, kapt. van Tcutcm, Burgemeester lloffman, kapt. de AVilt, Zecmanshoop, kapt. Phnff, Nova Zemola, kapt. Hordijk en Maria Anna, kapt. van Monnom, alle 6 Rott.Copernieus, kapt. Algra, Amst. naar Japan; Den Elshout, kapt. Akkerman, Liverpool; Cathavina AVilhelmina, kapt. Kluin, Cardiff; Vriendschap, kapt. Janzen, Cardiff naar Bazilan; Tweelingzus ters, kapt. dc Jong, Kaap de Goede Hoop; Baltiiuore, kapt. Brakke, Mclbourue Jacobus, kapt. van Loon, Manilla naar Sydnev. CARGALIJST. Aangekomen van 1519 Nov. ter losplaats HELDER om aldaar te lossen de volgende schepen, gekomen van: NEWCASTLE.Cathcrïne.W.J.Stoker. llOcli.Steenkolen. B.Hagedoorn&Z., te Amst. SÜNDERL.VND. Messenger.C.Smit'n.l4 ichaldr.Stccukolen.W'urfbaiuAC., tcAms; PROCr II A M 31 A. TTTj'T EN GENOEGEN. Woensdag 26 November 1862, {'s avonds ten 74 wre). EERSTE AFDEKKING. Psalm LXXXIVJ. B. van Bitr.r.. twkf.de afdeei.ing. 1. Hymne van den Nacht (vrije navolging van de Lamartine's Hymne de la Kuil) No. 1, 2 en 3 S. Nf.ckomm 2. Idem, N°. 4 en 6 3. Koor uit: le Brasseur de Preston3dam 4. VolksliedWn.xts

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3