EN TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. ^94. ZONDAG 23 NOVEMBER. 18621»' HELDER en NIEUWEDIEP, 22 November. HELDERSCHE NIEUWEDÏEPER COURANT Deze Courant worJt uitgegeven op zondag en dondehdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post1.50. Enkele noinmers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 nur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken fra.nco aan den t'itgever. Bij de gisteren gehouden aanbesteding op het Raadhuis alhier, van het maken van een aanlegsteiger in het Heldersche Kanaal, achter de Schipperssteeg, zijn ingekomen 12 inschrijvings-billetten, als: van de heeren J. de Bruin voor 1550, P. Spruit 1430, P. Verheij 1380, J. B. Janzen Ez. 1350, Gebr. Korff 1350, P. Dekker 1348, C. Burgers 1340, L. Bijl 1325. W. van der Wooning 1320, H. J. Leewens 1315, A. Bas 1279 en H. J. Janzen 1275. Zijnde echter niet gegund, omdat de ingeschreven som boven de begrooting is. -De lezing in het gebouw in de Nieuwstad, zal op a. s. Vrijdag den 2Ssten dezer, des avonds ten zeven ure, door den heer T. Mooij worden vervuld. -- In ons vorig nommer deelden wij in het berigt, nopens het van stapel loopen van Zr.Ms. stoomschip Prinses Maria mede, dat dit het tweede vaartuig van oorlog was, dat op 's Rijks werf alhier was gebouwd. Toen wij, na het afloopen van het schip en onder het afdrukken van dat nommer de lijst der oorlogsbodems raad pleegden, vonden wij daarin slechts twee alhier gebouwde schepen vermeld. Later werd ons echter herinnerd, dat ook de schooner Panda in den jare 1843 alhier werd voltooid. - Gisteren avond gaf de heer Kinsbergen in het lokaal Tivoli alhier zijne tweede voorstelling in de tooverkunst. Hoewel niet zoo talrijk als de eerste maal, werd ook deze gelegenheid om vlugheid en behendigheid te aanschouwen, vrij talrijk bezocht. En niet minder dan de eerste maal, werden de verschillende uitvoeringen, door dien heer bewerkstelligd, ook nu met belangstelling gadege slagen. Als een van de vermakelijkste proeven van de bekwaamheid des heeren Kinsbergen, vermelden wij het volgendeEr stonden op een schenkblad op eene tafel, zes kopjes en schoteltjes; blijkbaar waren allen ledig. De heer Kinsbergen had in een bus eene hoeveel heid witte boonen, die in één oogenblik in witte suiker waren ver anderd. Maar nu moest er ook melk wezen, om, zoo als gezegd was, de kopjes met toebereide koffij te vullen. Daartoe had de heer Kinsbergen niets anders bij de hand dan rijst. In één oogenblik ook was de rijst in melk herschapen. Nu moest de koffij worden geschonken, waartoe alleen de boonen aanwezig waren. Bij het uit en intrekken van de bus, waarin zich de boonen bevonden, begon de heete koffij echter reeds te dampen en weldra zag de heer Kins bergen zich in staat gesteld, om met zijn schenkblad in de zaal te treden en aan zes der aanwezigen een behoorlijk kop koffij te presenteren. Heden morgen zijn alhier drie personen door de policie aan gehouden, 'verdacht' van diefstal van touw, behoorende aan 's Rijks Marine-werf. Heden morgen ontstond er brand in een schoorsteen aan den Kanaahveg alhier, die door spoedig aangebragte hulp echter geene verdere gevolgen bad. Ter aanvulling van hetgeen wij vroeger bcrigtten omtrent het vertrek van een 200tal Mariniers naar de TVest-lndiën, deelen we thans nog mede, dat, naar wij vernemen, dit detachement zal be staan uit de lste comp. van het corps Mariniers van Amsterdam dat de lste luit. G. J. Steijn Parvé, de 2de luits. A. H. W. de Gelder en J. A. Zaal, benevens de serg.-niaj. van den kapt. W. G. Tuning, dit detachement zullen kommanderen. De scheepsklerk II. K. J. vandenBussehe, thans op Zr. Ms. stoom schip Cycloop, wordt met den 26 dezer overgeplaatst op Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, en vervangen door den scheeps klerk E. C. E. van Ingen, van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen. De officier-machinist Sol, aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, liggende te Vlissingen, is met den 15 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den off.-machi nist Hardes, thans op 's Rijks werf te Amsterdam. Op last van het departement van Oorlog, moeten de militaire autoriteiten aan gemeld departement eene opgave inzenden, in hoeverre de kazernen in elke garnizoensplaats al dan niet door middel van gaz verlicht worden. Z. Exc. de minister van Marine heeft bepaald, dat Zr. Ms. stoomfregat Zeeland te Toulon zal dokken, omdat, naar Z. Excs. meening, het drooge dok te Vlissingen, door het bewerken van schepen van zulk een zwaar kaliber, te zeer zou lijden. Op Donderdag den 11 December 1862, des namiddags ten half 3 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Noordholland, worden aanbesteed: Het driejarig onderhoud van het Ilnis van Arrest te Hoorn, met al wat daartoe behoort, van den 1 Jan. 1863 tot den 1 Jan. 1S66. In de zitting der Tweede Kamer van jl. Woensdag zijn de beraadslagingen gevoerd over Hoofdstuk IV der Staatsbe°:rooting voor 1863 Departement van Justitie). Onderscheidene leden spra ken daarbij over de wet op de regterlijke indeeling, waartegen vele adressen bij de Kamer zijn ingediend. Een der leden verklaarde zijne stem ook tegen deze begrooting te zullen uitbrengen, niet omdat hij den minister van Justitie wantrouwde, maar om zich daardoor tegen den minister als lid van dit kabinet te verklaren, wiens verderfelijke koloniale politiek hij afkeurt. Bij art. 45 van deze begrooting (uitkeeringen aan scherpregters), drukte de heer Dumbar de hoop uit, dat die uitkeering eer. wettelijken grond hebben zal en dat geen gevoel van billijkheid daartoe leiden zal. De beul toch is, zoo voert de spreker aan, het verachtelijkste wezen, lager dan de moordenaar, voor wien geene gronden van billijkheid mogen in aanmerking ko men. Door den heer Dullert werd hierop geantwoord, dat deze post een gevolg is van den toestand, in het lot der scherpregters gebragt door de wet van 1851, waardoor allen op wachtgeld gesteld zijn en dat deze post dus op een vroegeren toestand steunt. De heer Dumbar vond zich door dit antwoord bevredigd. Het hoofdstuk in stemming gehragt, werd met 58 tegen 8 stem men aangenomen. De. volgende dagen (Donderdag en Vrijdag) waren de zittingen der Kamer gewijd aan de beraadslagingen over Hoofdstuk V der Staatsbegrooting, Departement van Dinnenlandsche Zaken). Bij de algemeene beschouwingen over dit hoofdstuk is inzong derheid gesproken over de kosten van dit departement in vergelijr king met vroeger, over het onderwijs, over het Christelijk beginsel daarbij in acht te nemen, en over de werking der wet van 13 Augustus 1S57. De heer Groen van Prinsterer verdedigde daarbij herhaaldelijk de belangen van het bijzonder onderwijs. In de zitting van gisteren waren de beraadslagingen over dit hoofdstuk gevorderd tot de afdeeling Waterstaat. Door den heer van Bosse, lid der Tweede Kamer, is voorge steld art 1 van het wetsontwerp tot verbetering der Arasterdamsche en Rotterdamsche waterwegen te wijzigen, in dier voege, dat, wat j de doorgraving van Holland op zijn smalst betreft, eerst de haven i aan de Noordzee zal worden gemaakt, terwijl met de overige wer- i ken eerst dan zal worden aangevangen, wanneer gebleken is, dat de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1