BUITENLAND. Geref. oude mannen- en vrouwenhuis 40,000 insch. 4 pCt. Werk. Schuld (onder tijdelijke uitkeering eener som van 300 's jaars) alles vrij van successieregten. Te Rotterdam bestaat sedert 9 jaren een schoolfonds voor behoeftige ouders. Dezer dagen heeft het bestuur van dit fonds eene circulaire rondgezonden om te verkrijgen, dat aan die instelling meerdere krachten worden toegevoegd. Het schijnt, dat deze instel ling ift haren kring in ruime mate nut sticht. Den 2 dezer heeft het Prov. geregtshof van Noordhr al aut in appél uitspraak gedaan van het zooveel gerucht gemaakt hebbend vonnis, gewezen door de arrond. regtbank te 's Hertogenboschwaarbij Mr. van Baerle, advocaat te Breda, was veroordeeld tot 3 maanden cellulaire gevangenis, en dit wegens vermeende beleedigende uitdruk kingen te hebben gebezigd tegen den griffier van het kantougeregt te Ginneken, en hem veroordeeld tot 3 dagen cellulaire gevangenis. Te Dalen ging in den nacht van 28 Nov. een der nachtwachts op den rand van een open put zitten om te rusten. Hem trof het ongeluk dat zijne voeten uitgleden en hij achterover in den put viel. Eerst des morgens vond men den man in den put, staande met het hoofd boven het water, gelukkig gezond, maar bijna verstijfd van koude. Uit een reisverhaal van den heer Matthes, die voor eenigen tijd eene reis naar het rijk van Bone ondernam, ontleenen wij het volgende: „Bij mijn verblijf te Segeri onderrigtte men mij, dat aldaar bij zondere plegtigheden bij ploegtijd en oogst plaats vinden, ter eere van zekeren Pocwa Longgi, den aanlegger der eerste padievelden aldaar. De ploeg, waarmede die velden bewerkt worden, is volgens de bewering der Inlanders uit den hemel nedergedaald en wordt zorgvuldig in de woning van het opperhoofd bewaard. Er brandt dag en nacht eene inlandsche kaars bij. Op Vrijdag worden er zelfs drie te gelijk aangestoken. Genoemd opperhootd geniet tot loon voor zijne moeite de opbrengst van de belasting op marktwaren, op rijst cn op praauwen. De feesten van den ploegtijd duren drie dagen en drie nachten en worden gehouden ten huize van het opperhoofd. Drie dagen vóór den aanvang van het ploegen wordt de uit den hemel nedergedaalde ploeg buiten de kamer gebragt, waarin hij gewoonlijk staat, door het opperhoofd met wit linnen overdekt. Dan begint de feestelijkheid met het bespelen van de gangang of inlandsche trom en wordt er door de toovenaars en toovenaressen, (menschen, die zich een naam van heiligheid hebben weten te ver werven en voorgeven door een hoogeren geest bezield te worden), drie dagen cn nachten gedanst. Tevens wordt de ploeg, zoowel na als voor het ploegen, met bast van den langierboom gereinigd en vervolgens met olie ingewreven en bewierookt." Men leest in de Staats-Courant Onder dagteekening van den 14 Oet. 1862 hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-Indië. Zr. Ms. fregat Balembang, kapt. ter zee J. 1). Wolterbeek, dienst doend wachtschip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. van der Moore, dienst doend wachtschip ter reede van Soerabaija. Zr. Ms. korvet Ballas, kapt.-luit. ter zee J. van Gogh, is den 17 Sept. van Badung bij de vlag opgekomen, en wordt aan het Marine-etablissement te Onrust voor de terugreis gereed gemaakt. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede van Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Bijlades, luit. ter zee 1ste kl. A. W. Keuchenius, gaat voort met de opname van Straat Ban/ca. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. C. II. Clifford Kocq van Breugel, behoort tot de zeemagt bij de expe ditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, ligt voor Band- jermasin ter bescherming dier hoofdplaats. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang Zr. Ms. sehroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt.- luit. ter zee G. P. J. Mossel, is in het station der Moluksche wa teren afgelost door Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, en den 9 Oct. ter reede van Soerabaija aangekomen, alwaar die bodem eenige re- paratiën zal ontvangen. Zr. Ms. sehroefstoomschip 3de kl. liet Loo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, is den 28 Sept. van Soerabaija bij de vlag opgekomen en bestemd om Zr. M. sehroefstoomschip Samarang in het station ter Oostkust van Sumatra af te lossen. Zr. Ms. sehroefstoomschip 3de kl. Reinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee II. A. Modderman, is den 9 Oct. van het station van Riomc en Linga bij de vlag opgekomen en zal eerlang Zr. Ms. stoomschip Bromo in het station ter Westkust van .Sumatra aflossen. Zr. Ms. sehroefstoomschip 3de kl. Reteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. IV. Bowier, behoort tot de zeemagt in de wateren van Menado, zal naar Soerabaija opkomen, na afgelost te zijn door Zr. Ms. stoomschip Montrado. Zr. Ms. sehroefstoomschip 4de kl, Bali, luit. ter zee 1ste kl. A. L. Palm, wordt te Soerabaija voor de tehuisreis gereed gemaakt. Zr. Ms. sehroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. E. Buys, gestationeerd in de japansche wateren, was volgens de laatste berigten ter reede van Jokohama. Zr. Ms. sehroefstoomschip 3de kl. Soembing, luit. ter zee 1ste kl. C. N. Slegt, wordt op Onrust voor de tehuisreis gereed gemaakt. Zr. Ms. sehroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. H. E. Bunnik, behoort tot het station in de wateren van Celebes, volgens de laatste berigten op kruistogt in Straat Macassar. Zr. Ms. sehroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. Meijer, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo, volgens de laatste berigten gestationeerd aan de Buiten-Kween. Zr. Ms. sehroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. P. Koning, behoort tot het station in de wateren van liionw en Linga, heeft de reis van Zr. Ms. sehroefstoomschip Rei nier Claessen met den resident naar Sia/c vervolgd en is weder be schikbaar ter reede van Riottw. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, heeft het station der wateren van Cel cl es verlaten en dat der Molukken overgenomen van Zr. Ms. sehroefstoomschip Citadel van Antwerpen. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Etua, luit. ter zee lste kl. J. A. van der Muelen, in timmering opgenomen bij het Marine-etablisse ment te Soeralaya. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Bhoenix., luit. ter zee lste kl. J. L. Nierstrasz, met 1 Oct. te Soerabaija buiten dienst gesteld. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. E. I. Abresch, behoort tot de zeemagt in de wateren van Celebes, doet een kruistogt om de Noord. Zr. Ms. sehroefstoomschip 4de kl. Samarang, luit. ter zee lste kl. C. A. IV. Halverhout, behoort tot het station ter oostkust van Sumatra, wordt eerlang door Zr. Ms. sehroefstoomschip het Loo af gelost en komt dan bij de vlag op, Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. jhr. D. Bowier, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, ligt voor Bandjermassin beschikbaar. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, tijdelijk onder bevel van den luit. ter zee 2e kl. IV. Stefïens, ligt beschikbaar ter reede van Soerabaija, als bestemd voor een togt naar het oostelijk schiereiland van Borneo, Oesang genaamd. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Eietveld, behoort tot de zeemagt in de Zuider-en Ooster- afdeeling van Borneo, was volgens de laatste berigten van 1 Oct. voor de Barito-Rivier gestationeerd. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Bivière, heeft Zr. Ms. korvet Ballas in het station ter Westkust van Sumatra afgelost, heeft vervolgens eene reis heen en terug van Badang naar Atjhe gedaan eu zal eerlang door Zr. Ms. sehroefstoomschip Reinier Claeszen vervangen worden. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, kapt.luit. ter zee J. M. de Jongh, behoort tot het station in de wateren van Celebes, heeft de reis (naar Tumor volbragt en is sedert weder beschikbaar ter reede van Macassar. Zr. Ms. sehroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lstekl. C. E. Idackstroh, behoort tot het station tei' westkust van Borneo was volgens de laatste berigten gestationeerd ter reede van Bontianak, Zr. Ms. sehroefstoomschip 4de kl. Montrado, luit. ter zee lste kl. G. W. E. Moeth, is den 14 Sept. uit Nederland ter reede Batavia aangekomen, en is den 9 Oct. via Soerabaija en Macassar naar Gorontalo vertrokken, om Zr. Ms. stoomschip Reteh in het station der wateren van Menado af te lossen. Italië treedt thans weder meer op den voorgrond, waar het er op aankomt de geschiedenis van den dag te beschrijven. Het ministerie Katazzi is gevallen. Dat bewind, geheel en al onder den invloed van keizer Napoleon en in de oogen der Italianen schuldig aan Garibaldi's nederlaag cn verwonding, oorzaak dat Rome zich nog, afgescheiden van het eenig Italië, in de magt van Frankrijk be vindt: - dat bewind heeft moeten wijken voor den krachtigen aandrang der vertegenwoordiging, die hare afkeurende stem, maar al te luide hooren deed. Door het hoofd van het ministerie werd aanvankelijk aan koning Victor Emmanuel den raad gegeven om de kamer der vertegenwoordigers te ontbinden. Daarop moet zelfs zeer sterk zijn aangedrongen. Maar de koning heeft wijselijk begre pen, dat hieruit ernstig gevaar voor de rust van het land zou ont staan. Er bestond toch alle kans, dat dezelfde leden of nog erger tegenstanders der regering zouden worden gekozen, waardoor de koning in eene netelige positie zou zijn geraakt. Liever heeft de koning aan zijne ministers ontslag gegeven en den wcnsch der be volking gehuldigd. Prins Nicolaas van Nassau en de hertog van Aumale zijn ver- sche kandidaten voor den Grieksclren koningszetel. Bij het groote aantal aanbevolenen voor die hooge betrekking zou het, om ver snippering van stemmen voor te komen, welligt noodig zijn om eene nominatie van meest geschikte personen op te maken. Wat de her tog van Aumale betreft, van deze wordt verzekerd, dat zijne kandidatuur te Athene sterk wordt voorgestaan, vooral ook door de dames, en dat de bevolking stellig op zijne keuze zou aandringen, ingeval prins Alfred, om staatkundige redenen, den scepter niet kon aanvaarden. De hertog van Aumale is een zoon van den voormaligen koning van Frankrijk, Lodewijk Eilips, die, tengevolge der gebeurtenissen in Eebruarij 1848, zijn troon moest ruimen en naar Engeland de wijk nam. De hertog van Aumale, een zijner vier zonen, was ook door zijn roemrijk verblijf in Algérie algemeen geacht en bemind. Gesteund door den magtigen invloed van zijn schoonbroeder, koning Leopold van België, kon het ligt zijn, dat zijne kandidatuur groote kans van slagen had. De pruissische regering heeft zich, in antwoord op eene circulaire van den franschen minister van buitenl. zaken verklaard ten aanzien der staatkunde van het kabinet nopens de erkenning van het ko ningrijk Italië Het blijkt daaruit, dat de pruissisehe regering vol strekt niet geacht wil worden alle daden der italiaansshe regering goed te keuren, ook niet hare houding in de romeinsche quoestie. Aan eene Wereldbeschouwinggeplaatst in het Algemeen Weekblad, ontleenen wij de volgende regelen „Een zeker Engelschman beweert, dat er geen dominés zijn, die hun preek niet in drieën verdeelen, geen kindermeisjes die niet gek ziju op soldaten, geen voerlieden die niet kunnen vloeken, geen j policie-agenten die geen jenever lusten, geen waschvrouwen die af-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2