CZAAR NIKOLAAS VAN RUSLAND. INGEZONDEN. schatters zijn en geen afschaffers die niet dul zijn op ruinpuddiug. Als de man er nu nog bij beweerd had, dat er geen moeijelijker taak is dan altijd weer wat nieuws voor 't publiek te schrijven, zou hij zeven waarheden gezegd hebben. Bomba, (alias Frans, ex-koning van Napels), moê van 't schrijven en praten van allerlei onzin, doet een dutje; zijne vrouw is van verveling in 't klooster gekropen en houdt zich ziek. Otto is aan de haal en zucht hier of daar iu eeu logement om behoorlijk onder dak te komen. Nappie heeft zijn lepel aan moeder de vrouw gegeven, die er nu voorzigtig mee in de italiaansche soep roert. Victor Emmanuel loert bestendig om 'n hoekje of de boêl ook overkookt, terwijl zijn schoonzoon, prins Napoleon, onophoudelijk olie in 't vuur gooit. De koningin van Spanje bevindt zich in omstandigheden, die de wereld gezegend noemt, maar waarvan een vader uit den kleinen burgerstand, die er al acht of tien heeft, de leelijkste gezigten zou trekken. liet politieke haar van Hongarije, Duitschland, Denemarkenenz. zit nog altijd in de war; de tijd echter is steeds bezig met kammen en men mag met gerustheid verwachten, dat hij zal slagen niet alleen, maar spoedig van papillotten en krnlijzers gebruik zal kunnen maken. De prins van Wallis is mondig geworden en mag voortaan meê praten over de verwarring in de politieke krullen." Een lid der Académie des inscriptions et belles lettres te Parijs heeft eene chronologische schaal opgemaakt van de lengte der men- schen sedert de schepping der wereld tot aan onze jaartelling. 'Vol gens deze opgave zijn de menschen steeds kleiner geworden. Adam was groot 123 voet 9 duim en Eva 118 voet duim; Noachwas slechts 103 voet groot, Abraham niet grooter dan 28 voet, terwijl Mozes een man van slechts 13 voet moet zijn geweest. Tegen den geleerden berekenaar van deze menschenlengte strijdt eene opgave van de israëlitische metaphrasten ten opzigte van Ho zes, want deze bepalen zijne lengte aldus. Toen Mozes streed tegen ko ning Og van het rijk van Basan, die een vervaarlijke reus was, was hij groot 10 el, hij had een pijl van 10 el, hij deed een sprong van 10 el, en verwondde toen den koning aan de knie. - De traditionnele plumpudding in Hngeland, zal dit jaar lek kerder en vetter zijn dan ooit. „Waarom?" Parceqxie les Anglais auront la Grèce 'la graisse) pour rien." Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1745 sterf gevallen en 1834 geboorten plaats gehad. Den 2 dezer had te Manchester eene belangrijke meeting plaats, ten einde de noodige maatregelen te beramen, om de inschrijvingen ten behoeve der noodlijdenden in de katoendistricten te vergemak kelijken. Geheel Lancasliire was iu die vergadering, door den lord- luitenant van het graafschap en door lord Derbij bijeengeroepen, vertegenwoordigd. Staande de vergadering werd voor een bedrag van 130,000 (ƒ1,560,000 Ned.) tot gezegd doel ingeschreven. - Uit Lippborg {Prnissen) wordt gemeld, dat voor eenige dagen de vrouw van een aldaar woonachtigen kleermaker, die toevallig Schneider (kleermaker) heet, van niet minder dan vier welgeschapene kinderen is bevallen. De berigtgever voegt er bij, dat kraamvrouw en jonggeborenen in den besten welstand verkeeren. De vader moet echter meer dan overstelpt wezen door den overrijken zegen, dien hem de hemel geschonken heeft. Van Teneriffe wordt del. 3 Nov. berigt, dat de gele koorts te Santé Croix de Teneriffe zeer verschrikkelijke verwoestingen aanrigtte. Van eene bevolking van 13000 zielen waren meer dan drievierden op de vlugt en op het platte land zwervende. Van de ongeveer 3000 menschen, die gedwongen zijn te blijven, sterven er dagelijks 50 of 60. Een amerikaansch schip had de epidemie aldaar overgebragt. EENE WANDELING OP ST. NICOL AAS AVOND. Het Sint-Nicolaasfeest gaf gisteren avond in deze gemeente eene drukke beweging. Onder begunstiging van vrij goed winterweder, was eene groote menigte mensclien op de been en vertoonden de straten tot laat in den avond en in den nacht een rusteloos gewoel. Ook thans leverde dit kinderfeest, in het genot dat daarin door oudere lieden werd gezocht, het overtuigendst bewijs, dat groote menschen slechts groote kinderen zijn. Op onze wandeling langs straat en gracht, merkten we onderscheidene, mee- rendecls fraaije, uitstallingen op, hetzij van galanteriën, of van lekkernijen in koek- en banketwinkels, hetzij van platen, prentehoeken, enz. Hier zagen we de kinderen der meergegocden, aan de hand hunner ouders, zich verheugen hij het aanschouwen van al het moois, dat gezien werd, hij de zekerheid, die zij hadden, den smaak van het lekkers, het bezit van het moois niet te vergeefs te wensphen. Daar was liet ons eene weemoedige gedachte, arme kleinen te zien hunkeren voor de woning van den bankethakker, zich verlustigen in de beschouwing alleen, hij voldoende zekerheid, er weinig of niet van te zullen smaken. En de wcnsch rees iu ons op, dat vele gegoeden, in den geest van den goeden Sint mogten handelen, deor aan arme kleinen kleine weldaden te bewijzen op dit feest. Op die wijze zou de geest, die den heilige bezielde, blijven voortleven op aarde en zou liet kindersprookje vervulling erlangen, dat de goede Sint onsterfelijk is. Hier aanschouwden we, tot onze verwon dering, een vrij groot pleisterbeeld, prijkende op den top van een rots. De laatste was ons van vroeger bekend, ofschoon de vrij zonderlinge vercemging van beide ornamenten nu voor de eerste maal de bewonderende blikken der toeschouwers op zich vestigen deed. Daar trof onze aandacht het wapperen van de aloude vaderlandsche driekleur en we verheugden ons van harte, dat onze nationaliteit niet voor het feest van den kindervriend behoeft verloochend te worden, maar dat zij integendeel er toe bijdraagt, om het feest meerder luister hij te zetten. Hier zagen wc met genoegen, hoe ook onze mauufactu- riers er zich meer en meer op toeleggen, om het Sint-Nicolaasfeest op te luisteren en van hun gocdeu smaak getuigenis te geven hunne uitstallingen leverden vaak in de verte dc schoonste schakeringen op. Daar weder trok onze aandacht dc verscheidenheid der voorwerpen iu het vak der Galanteriën: Surprices, alleraardigstChincsche kamers, optica's, panorama's met dc meeste zorg bewerkt en die een goed effect maken; speelgoed in allerlei nieuwe soor ten, tot welker zamcnstelling vaak is gebruik [gemaakt van de natuur- en werktuigkunde; kortom, wc deden dc overtuigendste bewijzen op, dat Int niet aan de chefs van gemelde inrigtiugeu geweten moet worden, als het op die i avond iemand aan uitspanning heeft ontbroken. Want, zoo voortwandelende, klonken ons meermalen de welluidende toonen der muziek, in meer of minder deftige lokalen van uitspanning, in 't oor; zoo hier en daar een bezoek brengende, zagen we velen ergens een rustplaats zoeken, om zich tegelijk na de vermoeienissen van den logt te verkwikken en te versterkenzoo voortgaande, maakten we de aangename opmerking, dat niemand toch op dit feest over gebrek aan gezelschap behoeft te klagen; men was nergens alleen. Ofschoon de Almanak eene maaneklips in den vroegen morgen had voorspeld, werd zulks door nevelachtig weer belet om voldoende waargenomen te worden. Wij meenden echter uit de waggelende houding van vele feestvierenden te moe ten opmaken, dat voor hen de maan al vroeg in den avond, lang voor 6 ure 7 minuten, verduisterd was. Moge het gevierde feest in ruime mate aan zijne bestemming, betamelijk genot te verschaffen, hebben beantwoord en na de viering een goede herinne ring opleveren! £e.n Dwarskijker. CORRESPONDENTIE. W. heeft opgemerkt, dat zich onder de nijvere klasse in deze gemeente niet bevindt een porceleinlcrammer. Aan zoo iemand bestaat z. i. alhier eene groote behoefte. Hij verwacht van dc mededeeling in dit blad de vervulling van het geuit verlangen. Iu antwoord op het schrijven des inzenders van het stuk: „Opmerkingen over Rederijkerskamersdiene, dat aan het verzoek thans geen gevolg kan worden gegeven, omdat de zaak reeds te lang voorhij is. De inzender kan zijn stuk desverkiezende terug erlangen. Vervolg van No. 06.) Niet alleen zijne ministers en hooge Rijks-ambtenaren, maar ook zelfs alle lagere officieren iu het leger, kregen onmiddellijk van den keizer hunne aan stelling en bevordering. In andere landen draaijen nog wel eens tweede of derde magten om dc in het middenpunt staande zou en de lagere ambtsgradeu heenmaar in Rusland vallen die zonnestralen maar loodregt en regtstreeks zelfs in de woning van den geringsten ambtenaar. Vandaar, dat daar ook allen zich op de bijzondere vriendschap van de oorspronkelijke bron van alle magt beroemen, alsof zij in de innigste vertrouwelijkheid met den keizer stonden. Zelfs de schoolmeester van een afgelegen gouvernemeuts-stadje zet eene hooge horst en zegt, met een zeker welgevallen en trots: „de keizer heeft de genade gehad, om mijn zoon majoor te maken," alsof de keizer dat alleen uit bijzondere gedienstigheid voor hem, den ouden schoolvos, gedaan had. Zelfs de zangers van zijne hofkapel koos keizer Nikolaas niet zelden zelve. De bestendige zelfwerkzaamheid van den russischen alleenheerscher maakt, dat anderen, dientengevolge, des te nalatigcr en onverschilliger zijn en hem uit zichzelf niets aangeboden wordt. Wie weet, hoevelc honderde malen de eerste bassist van de keizerlijke hofkapel, toen hij nog maar gemeen uhlaan was, zijn officier met zijnen ontzagw ekkenden basstem zijn „hoerah 1" al heeft toe geroepen, zonder dat deze er nog ooit aan had gedacht, om hem voor iets anders dan voor de lans bruikbaar te houden. Eerst moest keizer Nikolaas zelve hem op zekeren dag, in den tuin van Zanskoje—Selo aantreffen en vragen: „Sdarów, ulan?" (zijt gij wel, uhlaan?) en deze hem met eene volle eu indrukwekkende basstem zijn: „Sdarów, Wascbe Welitschertwo!" (wel, uwe majesteitte gemoet donderde. Eerst moest de keizer door die diepe basstem getroffen worden, om den man uit de dienst te ontslaan, hem in eene muziekschool te plaatsen en den besten bassist van zijne kapel van kern te maken. Al die daadzaken en nog zoovele duizenden dergelijke neme men eens iu aanmerking en stelle zich dan voor, welk eene buitengewone werkzaamheid en wat onophoudelijke inspanning zulk een nagaan van alle carrières, zulk eeu naauwkeurig bespieden van alle ambtenaren en onderdanen, yau bun aanleg, hunne bruikbaarheid, enz. niet vooronderstelt. De russisclie keizer moet ieder van zijne dienaren opzoeken, terwijl iu andere landen bijna altoos ieder minister of Rijks-ambtenaar zich aan de vorsten of regerende personen, niet zelden huns ondanks en tegen hunnen wil, komen opdringen. Even als dc keizer zijne dienaren in zekere mate zelve opvoedde en onder wees en hen, om zoo te spreken, iederen tred op hunne loopbaan aan zijne eigene hand of leiband liet doen, zoo ging bij hen naderhand nog, als zij op hun post stonden, met eigene oogcu naauwkeurig na. Benevens de officiële geheime policie, die een daartoe benoemd policic-ministerie uitoefende, be stuurde de keizer ook nog in eigen persoon een systeem van geheime policie, waar hij zelve het hoofd en middenpunt van uitmaakte. Niet alleen dat hij, zoo als wij hiervoren reeds gezien hebben, zelve in zijne residenfie rondreed, om te inspecteren of na te gaan, of de trottoirs wel zindelijk gebonden werden, of de lieden op de openbare straat naar de dienaangaande bestaande voorschrif ten gekleed waren, of ook iemand zich, tegen de ukase, op den toren der admiraliteit bevond, of de schildwachten ook soms op hun post sliepen; maai bij zond ook dikwijls uit zijne afzonderlijke kanselarij buitengewone gezanten naar verschillende deelen des rijks uit, ten einde licm, nopens dezen of genen individu, eeu stellig cu naauwkeurig uarigt als oog- en oorgetuige mede te deelen. Zoo had men derhalve eerst de gewone, vervolgens de buitengewone geheime policie en eindelijk nog, tot controle van laatstgemelde, de geheel en al verborgene private— en kabinet-policie des keizers. Onze koningen geven als regenten en wetgevers alleen maar de groote impulsie en verlaten zich dan op, dat die door andere tussclien-besturcn voort gestuwd, in al de onderdeden van zelf wel verder zal werken. Keizer Nikolaas moest echter niet alleen die groote impulsie geven, maar ook nog bovendien elk afzonderlijk radje der machinerie zelve nazien, of 't wel goed werkte. Hij stond gelijk met den aanvoerder, die, hij eiken veldslag, de pligteu van veld heer en legerhoofd met die van onder-officier en schildwacht moet vcrcenigeu. 't Was met keizer Nikolaas nog bijna even als ten tijde van Peter den Groote, die niet alleen zelve het haudtcren van den bijl, der. boor en den schaaf leerde, maar ook in eigen persoon voor regter of scherprcgter der misdadigers speelde. Daar het krijgswezen zijn lievelingsvak uitmaakte, confereerde hij natuurlijk met niemand van zijne ministers zoo veel, als met zijnen minister van oorlog en ging geene enkele zaak, tot in dc geringste kleinigheden en bijzonderheden toe, zoo na als deze. Zijn oog, dat des meesters, was hier op eene verwonde- renswaardige wijze in geoefend, zoodat Jt in St. Petersburg tot ecu zeer bekend en gemeenzaam spreekwoord was geworden, „dat den keizer, bij eene parade, geen knoop van een soldaat ontging." Dagelijks bijna hield bij zelve revue over een gedeelte van zijne lievelings-rcgimentcn en verordende in den loop van een jaar groote revuën, waarbij hij gekeele legers aan zijn scherp kritise- renden blik onderwierp. Dc koning van Prnissen heeft zich somtijds even veel met zijne landtroepen te doen gegeven, als de keizer van Rusland, maar dan toch ten minste rust gehad met zijue marine. Niet alzoo met keizer Nikolaas, voor wicn het vormen van eene groote vloot een geliefkoosd denk beeld uitmaakte. Derhalve had hij op dc zilte baren even veel te inspecteren eu te revideren als te land, en wist menigmaal stormen en zeeziekte te trotseren, 0111 na te gaan boe "t met de zee-zaken geschapen stond. Ook de kerk, met wier belangen zooveel andere vorsten zich niet plagt en in te laten, hebben de russisclie keizers voor hunne rekening genomen en zich ook op kerkelijk gebied als autocraten opgeworpeu. leder pope wórdt diens- volgens door den keizer zelf aangesteld en moet, benevens alle ukase n, ook alle" kerkelijke bullen zelve doordenken en ondcrtcckeneniets, dat iu andere landen aan pausen, synoden en eonsiliëu bleef overgelaten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3