BINNENLAND. BUITENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 December. Jl. Zondag avond werd in de "VYester Kerk alhier het jaarverslag gedaan van het Nederl. Bijbelgenootschap. De wel-eerw. heer G. E. Bron trad daartoe voor de aanwezige leden en vrienden van het genootschap ter dezer plaatse op. Met het oog op de gehouden 48ste algemeene vergadering, den 14 Aug. dezes jaars, werd door den spreker gewezen op de medewerking tot bereiking van het doel des genootschapsals nog niet algemeen, als de roeping van protestant - sche Christenen, als mogelijk voor eiken Christen-belijder. Onder scheidene mededeelingen werden gedaan, omtrent de werkzaamheden, die er werden verrigt, terwijl het verslag met een plegtig gebed om zegen over het werk der bijbelverspreiding werd besloten. Gisteren avond werd in de Dijkstraat alhier door den com missaris van polieie gearresteerd een matroos der Marine, die ge dreigd had om een winkelbediende met een mes te verwonden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden jl. Zaturdag weder bijeengekomen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gedurende eenige dagen hare zittingen gewijd aan algemeene beschouwingen over het IXde Hoofdstuk der Staatsbegrooting Departement van Koloniën). Onderscheidene sprekers verklaarden zich nog tegen de rigting van het kabinet op koloniaal gebied, welke rigting door de heeren van Heukelom, van der Linden en den minister van Koloniën werd verdedigd. In de zitting van gisteren werd genoemd Hoofdstuk met 37 tegen 32 stemmen en het Hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven met 48 tegen 6 stemmen aangenomen. Heden zouden de beraadslagingen aanvangen over het wetsontwerp, tot verbetering der amsterdamsche en rotterdamsche waterwegen. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is dezer dagen ingediend, een verzoekschrift van G. Diepering en andere kooplieden en uitdragers te Helder, betrekkelijk eene verordening *>p de uitoefe ning van hun vak, die in genoemde gemeente bestaat. Door het Departement van Oorlog is aan de chefs van de verschillende corpsen des legers bekend gemaakt, dat eerlang eenige suppletietroepen tot versterking der landmagt in West-Indië naar de kolonie Suriname en Curacao zullen worden gezonden, zoodat voor de onderofficieren, korporaals en manschappen der Infanterie en ook voor die van het wapen der Artillerie, de gelegenheid be staat om onder genot der bestaande gratificatiën bij de dienstdoende troepen in West-Indië over te gaan. De aanbesteding, door de commissie der Staats-spoorvvegen van het maken van den bovenbouw van twee regthoekige draai bruggen, met vast gedeelte van gesmeed ijzer over het groot Noord- Hollandsch kanaal in den spoorweg van Nieuwediep naar Alkmaar, heeft aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken plaats gehad. Er waren 14 billetten ingekomen, waarvan er een, ingeleverd door de heeren Dudok en van Heel, voor het openen der bus terug gevraagd werd. De commissie heeft in zoo verre dit verzoek inge willigd, dat het herkende billet behoorlijk gecacheteerd, ongeopend en dus ook niet afgelezen, met het rapport aan den Minister zou worden overgemaakt. De minste inschrijvers waren de heeren van Galen en Roest te Kampen voor ƒ95.990. Door dezelfde commissie werd daarna aanbesteed: Het maken van gebouwen, bergplaatsen, afrasteringen en verdere werken op het terrein voor het station te Nieuwediep en der halte Anna Pau- lownapolder en Schagen, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwe diep tot Niedorperverlaat, met eenige wijzigingen in het bestek, welke alvorens aan de gegadigden zijn voorgelezen. Er waren 20 billetten van inschrijving ingekomen. Het werk werd opgehangen ter somma van ƒ100.000, verhoogd met 1000, en gemijnd door den heer C. Boef, van Rotterdam, voor 146.000. Bij het Ministerie van Marine werd gisteren aanbesteed voor de Marine-bakkerij alhier: 5 last Rhijn of roode tarwe, wegende per mud 7 7 ponden5 last witte of Zeeuwsche tarwe, wegende per mud 74 ponden; 34 last inlandsche of Pruissisehe rogge, wegende per mud 72 ponden; voor Rhijn of roode tarwe was de minste inschrijver de heer de Gier, te Gorkurn, ad 298, voor de witte of Zeeuwsche de heer P. van der Tak, te 's GravenJiage, ad 279 en jvoor de rogge de heer Glazenkas Zn., te Rijp, ad 223.70 per last. Aan 's rijks werf alhier had Maandag jl. de aanbesteding plaats van de levering van het benoodigde versche rundvleesch voor de equipagiën van Zr. Ms. Wachtschip en verdere vaartuigen, welke hier aanwezig mogten zijn gedurende het jaar 1863. Van de vijf inschrijvers was de laagste de heer L. A. Leuw alhier, voor ƒ52.90 de 100 Ned. 18. Het hof van Noordholland (kamer van strafzaken) heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Klaas Kramer, burgemeester van Urk, en zijne schoonzuster, Jannetje Hakfoort. In een zeer gemoti veerd arrest heeft het hof den eersten schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten, wat betreft de valschheid in eene openbare acte en gebruikmaking van het vervalschte stuk, doch tevens uitgemaakt dat het geenszins was geschied in de uitoefening zijner functie als burgemeester. Met afwijzing der incidentele con- clusiën en na overwogen te hebben zijn vroeger onbesproken gedrag, heeft het hof hem diensvolgens veroordeeld tot eene cellulaire ge vangenis voor den tijd van één jaar en twee geldboeten van 50. De tweede beschuldigde werd op grond van het niet bewezene der tegen haar gerezen vermoedens, vrijgesproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld. Afet het oog op de gunstige uitkomsten der reeds te Amster dam. bestaande broodfabriek, wil men daar thans eene tweede oprigten, en hebben eenige aanzienlijke inwoners de deelneming daarin voor het publiek opengesteld. Meu verneemt, dat te 's Gravenhage eenige hooggeplaatste personen zich in commissie vereenigd hebben, met het doel gelden in te zamelen tot oprigting van eeii gedenkteeken, gewijd aan de nagedachtenis van den hertog Bernard van Saxen-Weimar-Eisenach. In de fabriek van de heeren Enthoven Co., te 's Hage, wordt een geheel van uit ijzer bestaande kerk vervaardigd, bestemd voor Japan. Bij de legaten, door wijlen den heer P. van Hemeren aan onderscheidene liefdadige inrigtingen vermaakt, in ons vorig nommer vermeldt, moet nog gevoegd worden een legaat aan het Roomsch- Katholiek weeshuis te Leiden, groot 10.000 insch. 24 pCt.Werk. Schuld, alsmede een legaat aan de diaconie der Herv. gemeente te Hoogmade. groot 4000 dito inschrijving. De eene helft der rente van het laatstgenoemde legaat moet dienen tot ondersteuning van armen te Hoogmade geboren en aldaar woonachtig, terwijl de andere helft komt aan den tijdelijken predikant aldaar. Te Almelo is dezer dagen de nieuw gebouwde stoom-katoen- spinnerij van de firma J. J. Engberts en Comp. voor het eerst in werking gebragt; zij heeft volkomen aan de verwachting beantwoord. Deze fabriek belooft, bij gunstige omstandigheden van het katoen, aan vele menschen brood, terwijl er reeds in dezen winter eenige lieden iets zullen kunnen verdienen. Italië en Griekenland boezemen nog steeds in hooge mate de belangstelling in van ieder, die met aandacht de geschiedenis van den dag gadeslaat. Zeker zouden de zaken daar spoediger hun beslag hebben en niet zooveel verdeeldheid veroorzaken, als de diplomatie niet de hand in het spel had, als het volk slechts had te kiezen. Want in Italië oefent de staatkunde van keizer Napoleon een al te overwegenden invloed uit, vandaar de moeite tot zameustelling van een nieuw kabinet, vandaar het wachten en nog steeds wachten op de oplossing van het romeinsche vraagstuk. Liet men den volkswil, zoo duidelijk geopenbaard in het parlement, vrij spel, gewis zouden de partijschappen spoedig in heftigheid verliezen, gewis zouden rust en eendragt wederkeeren in het land, dat thans nog zooveel ver deeldheid oplevert. Liet men in Rome de keuze der bevolking regt wedervaren, zonder invloed van buiten, hoe dan ook die keuze uit viel, men zou met eenigen grond mogen verwachten, dat orde en rust de plaats zouden innemen van strijd en onrust, die thans slechts door vreemde bajonetten worden onderdrukt. De ministeriële crisis in Italië schijnt thans door de benoeming van het kabinet Farini geëindigd, ofschoon men Ratazzi toch voor den eenigen man blijft houden in staat om de alliantie met Frank rijk in stand te houden, waarom velen niet twijfelen aan zijne spoedige wederoptreding. Niet minder is ditzelfde verschijnsel op te merken ten aanzien der grieksche aangelegenheden. Van alle kanten werpen de vorsten, die invloed kunnen uitoefenen, kandidaten op, bestemd voor den ledigstaanden troon. Had de bevolking of hadden de vertegenwoor digers de handen vrij, om te kiezen wien zij wilden, er zou vrij wat minder verdeeldheid zijn. Zij zouden dan stellig, hun voordeel doende met de ervaring die zij achter zich hebben, eene keuze doen in het belang van land en volk. Maar thans is de diplomatie daar, om die zaak slechts zooveel mogelijk te verwarren. En nog is het voor den aandachtigen beschouwer vaak moeijelijk om de ingewik kelde plannen der staatslieden te doorzien, die dikwijls slechts kan didaten aanbevelen, om daardoor de kandidatuur eens anderen te bederven. Zoo schijnt het wel zeker, dat door Fngelands tusschen- komst, alleen daarom van prins Alfred, ais den aanstaanden koning van Griekenland is gesproken, om de kandidatuur des hertogs van Leuchtenberg te bestrijden. Het was namelijk niet onbetwistbaar of de hertog van Leuchtenberg tot de keizerlijke familie van Rusland behoort, en daar de beschermende mogendheden, Frankrijk, Engeland en Rusland, volgens het traktaat van 1832 van den troon van Griekenland waren uitgesloten, heeft, naar men verzekert, lord Pal- merston, door aanbeveeling van prins Alfreds kandidatuur, de uitsluiting van den hertog van Leuchtenberg, bewerkt. Maar hier mede zijn nu nog de intrigues niet uit, die door 'elk der drie mogendheden wel zullen worden in het werk gesteld, om den kan didaat harer keuze bij de verkiezing te doen zegepralen. Reeds zijn de verkiezingen voor den Griekschen troon aange vangen. Ze zullen tien dagen duren. Maar thans voorspelt men, met het oog op hetgeen er van de stemming bekend is, dat prins Alfred de meeste stemmen op zich vereenigen zal. Te Kassei schijnt de keurvorstelijke regering den liberalen weg op te gaan. Het budget, dat zoo lang reeds werd opgemaakt, is thans ingediend, terwijl het bij de behandeling zal blijken, of de keuze van het pad dat men insloeg, welgemeend, of slechts schijn was. Alphonse Karr schrijft in de parijsche Ménestrel: Er bestaat geene onaangenamer en belagcheliiker gewoonte dan het gedurig herhalen van de zangstukken in de opera. Kan men bij eene her haling meer verwachten dan de eerste keer? Wij zullen eens aannemen dat dit werkelijk plaats had men zal echter zien dat het bijna onmogelijk is dan heeft men toch niet meer hetzelfde genot als bij de eerste voordragt, en wel om twee redenenvooreerst valt het groote aandeel weg dat de verrassing en nieuwheid van den eersten indruk hadden, en ten tweede vertoonen zich de voornaamste effec ten, welke vroeger als uit de ziel des kunstenaars schenen voort te komen, thans, al zijn ze inderdaad elkander volkomen gelijk, als verrigtingen der kunst en der school. Spreken wij nu van den kunstenaar; deze kan door de dramatische situatie zijner rol weggesleept, eene grooter indrukwekkender uit-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2