NIEUWEDIEPËR COURANT. Jtë 101. DONDERDAG I» DECEMBER. EN TWINTIGSTE B E R I C T. JAARGANG. AANBESTEDING. BINNENLAND. 181 Uim hef PROVINCIE NOORD-HOLLAND. HELDER en NIF.UWEDIEP, 17 December. in HELDIRSCNE Deze Courant wordt uitgegeven op zon dag en don derdag, des morgens ten acht uredoor A. A. B A K k E R Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht Eo. 32. Abonnementsprijs per kwartaal"ƒ1.30. y franco per post1.50. Enkele nommersO.iO. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars en Post directeuren. Adveetextiën worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 unr, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II -122,aan den He!der,totllure. De prijs ven 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Yoor iederen regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.85 Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven cn Stukken franco aan den Uitgever. Even als in vorige jaren, zal ook liet eerste Nommer van den volgenden jaargang dezer Courant, uitkomende den 1 Januarij 1863, een HEILWENSCH bevatten aan Bloedverwanten, Vrienden en Begunstigers, onderteekend door eene alphabethische lijst van Personen, die daartoe vooraf hunne namen en kwaliteiten zullen hebben opge geven bij den Uitgever dezer Courant (in den Boekwinkel aan de Hoofdgracht), of bij de Heeren L. VEEHEY, J. A. S. DE VEIJE VAK BUÜBEN en T. MOOY. Van eiken onderteekenaar wordt gevorderd de vooruit betaling van 50 Centsten voordeele der algemeene armen in deze Gemeente. Men wordt verzocht de namen op te geven vóór Maandag 29 December a. s. Mogt door eene talrijke deelneming veel worden bijgedragen tot verligting van den druk der armen in dit jaargetijde! Op Zaturdag den 27sten December 1862, des namiddags ten half drie ure, zal, aan het lokaal van het Provinciaal bestuur van Noord-Holland, te Haarlem, worden overgegaan tot de aanbesteding bij enkele inschrijviug, namens Kerkvoogden der Hervormde gemeente van Heemskerk, van Het bouwen eener PREDIKANTSWONING in de Hervormde gemeente te Heemskerk. Het bestek is, tegen betaling van tien Cents per exemplaar, te verkrijgen aan het lokaal van het Provinciaal bestuur bovengemeld aan het bureau van buitenlandsche paspoorten te Amsterdam en aan de Gemeente-Secretarie van Heemskerk. Aanwijzing in loco zal worden gedaan, op Woensdag vóór de besteding, des middags ten 12 ure. Jl. Zondag avond zagen wij met genoegen de nieuwe gasverlich ting in het kerkgebouw der Christelijke Afgescheidene gemeente alhier in gereedheid en in gebruik voor de avond-godsdienst oefening. liegt smaakvol en net is de lichtkroon, die ook door hare ballons werkelijk tot versiering van dit reeds zoo nette gebouw bijdraagt. Het geheel leverde eene vrij goede verlichting door het geheele kerkgebouw, dat bij die gelegenheid weder door een groot aantal leden en belangstellenden van andere gezindheden werd bezocht. Jl. Zondag avond werd alhier een schoon noorderlicht waar genomen. Tegen 6 ure vertoonde zich over den geheelen hemel een breede witte streep, die zich, in den vorm van een halven cirkel, van het N.O. naar het Z.W. uitstrekte, terwijl aan den horizont, van het W. door het N. naar het O., uit een donker- blaauw segment, vuurroode zuilen naar het toppunt stegen. Het zeldzame van dit schouwspel, dat tot ongeveer 10 ure in den avond werd gezien, maakte het dubbel belangwekkend. -Gisteren is alhier van 1'adang binnengekomen, na eene reis van 93 dagen, het Ned. schip Noach, gezagvoerder Wieriex. De spreekbeurt in het gebouw voor Volksvoorlezingen in de Nieuwstad zal, op a. s. Vrijdag den 19 dezer, des avonds ten zeven ure, door den heer D. Bakker Bz. worden vervuld. -Volgens particuliere lijdingen van Suriname is de expeditie van Rac a Rac, ten doel hebbende de afkondiging der Emancipatie- wet aan de weggeloopen slaven, niet zonder bloedige ontmoetingen afgeloopen. Zr. Ma. stoomschip de Amstel, met een gedeelte der équipage van Zr. Ms. stoomschip Zoutman, daartoe bestemd, heeft, na aankomst ter bestemder plaatse, de expeditie ontscheept, die, vereenigd met de daar aanwezige jagers, onder kommando van den kapitein v. Steenbergen, het kamp der weggeloopen slaven trachten te bereiken, waartoe zij een swamp (soort van moeras) moesten overtrekken, waarin men ruim ter halver wege inzakte. De matrozen, onder kommando van den luit. ter zee jhr. H. P. Meijer en den adelb. 1ste kl. T. de Smith van den Broeke togen moedig voort langs een zeer smal pad. Eensklaps knalden van achter de boomen geweerschoten en ontving genoemde adelborst 4 wonden en stortte neder, een kwartiermeester bekwam een doodelijk schot in het hart en de luit. Meijer twee schoten in den armterwijl twee a drie man schampschoten bekwamen. De geblesseerden zijn daarop 13 uren lang door het bosch naar Rac a Rac gedragen en van daar naar het hospitaal te Suriname vervoerd. Intusschen zijn de overigen doorgetrokken en hebben 6 kampen verder negers zag. De adelborst S. v. d. B. is, na veel geleden te hebben, den 13den, ten gevolge zijner wonden, overleden en den 14den,'s namid dags ten 5 ure, met militaire eer begraven. Voorafgegaan door treurmuziek der jagers, volgde het lijk, de luit. ter zee Guyot, de adelborst 1ste kl. Backer Overbeek, een officier van de jagers en een der schutterij, waren slippedragers, daarop volgden de adel borst 1ste kl. Commys als commissaris, Z. Exc. de gouverneur met twee adjudanten, de état-major der schepen, de officieren der jagers en schutterij en vele burgerlijke ambtenaren en belangstel lenden en werd de stoet gesloten door een gedeelte der equipage. De kapt.-luit. Andreae hield eene toepasselijke aauspraak en de kapt. van Steenbergen herdacht zijnen betoonden moed en beleid. Bij de directie der Marine alhier had Maandag jl. de aan besteding plaats van het wasschen en appreteren der linnen, wollen en katoenen goederen voor het Marine-hospitaal en andere diensten bij de directie der Marine alhier, gedurende het jaar 1S63; minste inschrijver was de heer E. Kindt, te Huisduinen. lieden morgen werd aanbesteedde levering van de benoodigde Soepgroenten voor dc équipagiën van Zr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, die alhier aanwezig mogten zijn gedurende het jaar 1863. Minste inschrijver was de heer II. J. Dekema alhier. j De luit. ter zee 2de kl. J. II. Haakman, thans non-actief, wordt met den 1 Jan. a. s. op Zr. Ms. wachtschip alhier geplaatst, j ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. IV. F. Meijen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van jl. Zaturdag werden de beraadslagingen voortgezet en ten einde brand gestoken en de kostgronden vernield, zonder dat men

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1