BUITENLAND. gebragt over het wetsontwerp tot verbetering der amsterdamsche en rotterdamsche waterwegen naar zee. De lieeren Hugenholtz, van der Linden, van Heemstra, de ministers van Binneul. Zaken, van Financiën en van Marine verdedigden het ontwerp en inzonderheid het 1ste artikel, waarbij de doorgraving van Holland op zijn Smalst werd omschreven. Dit gedeelte van het ontwerp werd met 39 tegen 2-1 stemmen, de verbetering van den rotterdamscheu waterweg met 60 tegen 3 stemmen en het geheele ontwerp met 37 tegen 26 stemmen aangenomen. In de avondzitting, dienzelfden dag gehouden, werd met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp op de middelen, en onder meer andere ontwerpen van ondergeschikt belang, ook de onteige ningswet voor den spoorweg van het Niedorperverlaat naar Alkmaar. Daarna is de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. De compagnie Mariniers, in garnizoen te Amsterdamdie be stemd is naar kPest-lndië gedetacheerd te worden, zal zich den 21 dezer te Rotterdam inschepen aan boord van het aldaar liggende schip Landbouw, gezagvoerder 1'. A. Kleynenberg, ten einde met dien bodem naar Suriname te vertrekken. Het stoomschip Cornelis Dirks, komm. luit. ter zee 1ste kl. A. W. de Ruiter van Steveninck, is den 10 dezer ter reede van Cotces ten anker gekomen. Aan de haven beoosten het Oude Schild op Texel is een tweede lichttoestel gesteld, waarop des nachts een helder vuur brandt. Dit tweede havenlicht is geplaatst op den noord-oostelijken haven- dijk en bakent inet het reeds sedert jaren bestaande licht op het oostelijk havenhoofd, eene lijn uit, die 11.4-9 el beoosten de as van den havenmond en evenwijdig daaraan strekt. De lantaarn van het buitenlicht op het oostelijk havenhoofd staat 8.20 el binnen het buiteneinde van dit hoofd, en 3.32 el beoosten de gording langs den havenmond. Dc onderlinge afstand der twee lichten is 230 el. Het buitenlicht staat 7.83 el en het binnenlicht 9.S8 el boven dagelijksch hoog water. Men meldt ons van Texeldd. 16 December: Heden is te Oude Schild publiek verkocht het visschersschuitje, waarmede de luitenant ter zee llijk in 1813, destijds adjudant van den admiraal Yerhuell, met schipper F. Oom, den bekenden en moedigen togt van het Nieiticediep naar Frankrijk heeft gedaan, om gewigtige depêches naar Napoleon over te brengen en te halén. Dat dit schuitje klein was, om zulk een reis te doen, blijkt uit den verkoop, daar liet slechts 39 heeft opgebragt. Hetzelve was het laatst bevaren door schipper Bovenbos en zal nu gesloopt worden. In den paardenhandel te Kampen schijnt eene nieuwe methode in zwang te komen, wordende zij thans bij het pond verkocht. Jl. Zaturdag is namelijk aan de stadswaag een hit gewogen, die eene zwaarte had van 238 Ned. ponden en 13 cents per pond opbragt. -Betreffende de zeden en gebruiken der bewoners van den oost-indischen Archipel, vermeldt een reiziger, die voor eenige maan den Celebes bezocht, de volgende bijzonderheden: „Het eentoonige van mijn verblijf aldaar, dat verscheidene dagen duurde, werd alleen afgebroken door een soort van oogstfeest, te weten, het stampen van jonge padie of rijstgewas. Dit feest wordt over geheel Celebes met luister gevierd. De jongelieden, van beider sekse, staan daarbij, netjes gekleed, aan de lange rijstblokken te stampen, steeds een zekere maat in acht nemende, en nu eens zin gende, dan eens jolende en lagchende. Dit feest geeft ruimschoots gelegenheid tot nadere kennismaking en alzoo wordt het dan ook later dikwerf van bruiloften acbt rvolgd. Meermalen had ik reeds zoodanige feesten bijgewoond; doch thans was ik voor de eerste keer getuige van zijne godsdienstige strekking. Niet alleen zag ik bij het binnenkomen van het huis aan den linker-hoekpaal een pisang-blad met een weinig pas gestampte jonge padie op den vloer nederleggen, maar ik woonde ook eene plegtige offerande ter eere der voor ouderen bij. Er werden twee matjes gespreid, elk met een hoofdkussen er op. ©p dat ééne hoofdkussen legde men de kleeren en de sonriof soort van sabel van een man, op het andere de kleedingstukken eener vrouw, waarbij men zich voorstellen moest, dat die voorouders daarmede nog uitgedoscht waren. Vervolgens plaatste men voor ieder van die beide afgestorvenen rijst en water, bewierookte ben terdege en bestrooide ze met jonge padie. Ook werden er schoteltjes met rijst neergezet voor de verdere familie en de slaven der overledenen. En hiermede was de indrukwekkende plegtigheid afgeioopeu." Reeds hebben wij vermeld, dat het nieuwe ministerie van Italië zijn programma voor de vertegenwoordigers des volks had ontvouwd. Wie daarin veel nieuws meende te zullen vinden moet zich wel deerlijk teleurgesteld gevoelen bij de verzekering dat er eigenlijk niets mede wordt gezegd. Het belooft de eenheid van Italië te zullen willen; het wil evenwel niets met geweld ondernemen, want het brengt zelfs hulde aan het leger dat Garibaldi, die toch ook voor Italië; eenheid streed, beteugelde. Verder zal bet de alliantie met het buitenland in stand houden en te gelijk voor de onafhankelijk heid des lands de noodige zorg dragen. Te midden van die holle klanken hoort men de mefr afdoende verzekering, dat dc keizer van Frankrijkzeer waarschijnlijk, bij de opening van het Wetgevend Ligchaam, zal te kennen geven, dat hij zich tegen do onbepaalde eenheid van Italië verklaart. Evenwel wordt het programma van liet nieuwe ministerie door de verschillende bladen hoogelijk geroemd. Men prijst de ministers als vrienden van den grooten Cavour. Een der engelsche bladen, geschreven onder den invloed van den minister van Buitenl. Zaken, dringt aan, dat er door de bescher mende mogendheden niets moet worden gedaan om den Grieken een koning op te dringen. Daarin moet die natie worden vrij ge laten. Het is alsof de minister hiermede wil zeggen: „nu de Grie ken genoegzaam in den zin van Engeland zijn bewerkt, moet men, dunkt mij, geen spaak in 't wiel steken." En die slimheid blijkt niet minder uit de ernstige opmerking: „in der tijd heeft men Otto ook aanbevolen en men heeft er zoovele wrange vruchten van gezien." Hier rijst zeker bij ieder de vraag: „Heeft de grieksche natie haar vorst van den troon gestooten, omdat hij een aanbevolene der be schermende mogendheden was?" Bij velen was het zeker reeds door het hoofd gegaan, hoe hij ten troon was gestegen, maar allen die er zoo gaaf in toestemden, dat hij weer tot zijn oude vaderland moest terugkeeren, waren zeker overtuigd dat koning Otto de be kwaamheid om te regeren en de liefde van zijn volk ten eenenmale mistte. De pruissische monarch heeft thans een einde gemaakt aan de dankbetuigingen, die hij den inzenders van adressen ten gunste der regering zoo telkenmale te kennen gegeven had. Zijne ministers zullen thans nog liet overige doen en aan de bekende of onbekende vrienden der regering dank zeggen voor de sympathie, geopenbaard voor het koninklijk huis en voor de leger-organisatie. Dezer dagen werd door dit blad melding gemaakt van het overlijden van liet oudste paard der engelsche kavallerie, hetwelk een zeer hoogen ouderdom had bereikt. Thans wordt van St. Pieler gemeld, dat de weduwe Vincart aldaar kortelings een paard van Normandisch ras heeft verloven, dat 38 jaar oud was geworden. Het had haar als rij- en trekpaard gediend en was van eene weergalooze kracht. Nooit heeft het dier eenige ziekte gehad en anderhalf jaar geleden nam het nog deel aan een carroussel. waarbij het nog de bewondering der kenners en liefhebbers opwekte. Omtrent den tegenwoordigen, staatkundigen toestand van Frankrijk, vinden wij de volgende merkwaardige schets opgeteekend, die, al moge zij ook uit eene aan den keizer vijandige pen zijn ontvloeid, toch wel eenige waarheid teil grondslag zal hebben „Door de kleine liberale oppositie in liet Wetgevend Ligchaam, is in de tegenwoordige zitting een voorstel ingediend, dat niets minder eiseht dan een opregten terugkeer tot de vrijheid, daardoor, dat de drukpers ophonde een monopolie te zijn, tot vervalsching der openbare opinie, dat men drukpers-delicten aan de gezworenen ter beoordeeling onderwerpe, dat men de verkiezingen aan de prefecten onttrekke en aan de kiezers overdrage, dat het gemeentelijk gezag voortaan van de gemeente, in plaats van de regering uitga, dat de individuele vrijheid door algemeene maatregelen gewaarborgd worde, waarvan de eerste moet zijn de afschaffing der wet op de algemeene veiligheid. Deze eischen herhaalt geheel Frankrijk. De regering klaagt zelve er over, dat het orieanisme in alle beschaafde klassen, tot zelfs in die der ambtenaren, meer en meer is doorge drongen. De jongelingschap te Parijs maakt sedert verscheidene maanden dernonstratiën, omtrent wier voor de regering vijandige beteekenis geen twijfel kan bestaan. In Europa geïsoleerd, begint het bonapartismus dit ook in Frankrijk te worden. De moraal, welke men door industriële zwendelarij, den roem der veldslagen en den glans der keizerlijke feesten, gedurende vele jaren, beoogde, heeft weder have regten hernomen. Gelijk in dc laatste jaren der regering van Lodewijk Philips, is zij de maatstaf geworden, naar welke men de regering beoordeelt. De magt dezer zedelijke reactie tegen het nieuw-bona- partische stelsel, voorzegt aan dit laatste geen langdurig bestaan, ofschoon het niet onmogelijk is, dat eene verzachting van dit stelsel of nieuwe wapenfeiten eene catastrophe kunnen verhinderen." Er is sprake van eene geheel nieuwe verdeeling van de stad Parijs en van de verandering van de namen der straten. De stad zou worden verdeeld in wijken, waarvan de straten naar speciale categoriën zouden worden genaamd. Zoo zouden de straten in den fau- bourg Saint-Antoine de namen dragen van de groote industriëlen, die tot eer van Frankrijk hebben verstrekthet arrondissement van Passy zou bestemd zijn om de namen der kunstenaars te vereeuww gen; de namen der beroemde generaals zijn bestemd voor den fau- bourg Saint-Honoré. - De heer de Lamartine heeft, zegt men, zijne gedenkschriften voor 200,000 frs, aan den boekhandelaar Garnier verkocht, op voor waarde, dat die eerst na zijn dood het licht zullen zien. Den 14 dezer was het een jaar geleden, dat de prins-gemaal van Engeland door den dood aan het koninklijk gezin en aan dat land werd ontrukt. H. M. de koningin heeft, na des morgeus met hare kinderen en hofstoet de kerkdienst te hebben bijgewoond, die door den eerw. lieer Stanley geleid werd, dien dag verder in stille afzondering doorgebragt. Nu het huwelijk van den prins van Wallis ophanden is, heeft een snuffelaar nagevorscht, dat het meer dan 75 jaren geleden is, dat een Engelsch kroonprins een huwelijk sloot, terwijl, zoolang als de Engelsche kroon door Engelsche koningen of koninginnen ge dragen wordt, prins Albert Eduard de vijfde troonopvolger is, die voor zijne of hare troonsbeklimming huwde. Het Engelsche gouvernement zal eerlang aan het Parlement voorstellen, eene jaarwedde aan den prins van Wallis toe te kennen. Tot nog toe is daaromtrent in den Ministerraad niets besloten, maar men spreekt van eene wedde van 50,000 600,000) voor den prins en van 10,000 120,000) voor zijne gemalin. De prins geniet reeds directe inkomsten van het hertogdom Cornwallis, die geschat worden op 35,000, en de opbrengst der renten van dit hertogdom, door prins Albert bespaard, bedragende ongeveer 20,000. De prins van Wallis zou, met een en ander, eene jaar- lijksche inkomst genieten van 115,000 1,380,000). De London Emancipation Society, (eene eerst onlangs opgevigte vereeniging, die in geen verband schijnt te staan met de aan aris- tokratische leden zoo rijke anti-slavery Society) heeft eene circulaire gerigt aan dc engelsche geestelijkheid, houdende verzoek, om op den aanstaanden nieuwjaarsdag iu alle kerken en bedehuizen een gebed voor de spoedige bevrijding der negers uit de slavernij te verorde-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2