NIEÜWEDIEPER COURANT M 5. DO D E li D A 8 J A IJ A ft IJ188? EN BINNENLAND. JAARGANG. EEN-EN-TWINTIGSTE \\v. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Januarij. HELDERSCHE \i$ Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door' A. A. BAKKER Cr. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nominers0.10. Won abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Auvkkti.ntikn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. WOOV, Dijkstraat tegenover de-Laan, II422 ,aau denjlelder, tot i 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.CO. oor ie deren regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier weder een concert gegeven door de vereeniging Apollo. Een groot aantal leden met hunne dames waren tegenwoordig en toonden eene groote belangstelling in de verschillende uitvoeringen. Nevens den lof, die aan den heer C. A. Bekker, als directeur, zoo teregt toekomt en waarin ook allen, die onder zijne leiding met meer of minder moeijelijke voordragten waren belast, deelden, komt inzonderheid lof en hulde toe aan den heer P. B. Bekker, solo-violoncellist van Z. M. den koning. Ook thans werd de gelegenheid, om dien bekwamen toonkunstenaar te liooren en te bewonderen, door de talrijke aanwezigen hoog gewaardeerd. Ook thans gaf de heer B. de schoonste blijken, dat hij zijn geliefkoosd instrument met vlijt en volharding heeft bestudeerd en dat hem onder de beste violon cellisten van Nederland eene eereplaats toekomt. liet heerlijke Concert van Goltermann droeg hij in den zin der goede klassieke school voor en meer dan eenmaal klonken de bijvalsbetuigingen der hoorders door de zaal. Deze edele, degelijke en bevallige compositie, door den heer B. op zijn kostbaar instrument aller voortreffelijkst, zeer geacheveerd en met pathos voorgedragen, maakte volledig aanspraak op de hulde, daaraan zoo onverdeeld gebragt. Zoowel dit, als de beide andere nominers, waardoor de heer B. dezen avond schitterde, leverden het overtuigendst bewijs, dat genoemde toonkunstenaar alle eigenschappen eens eersten violoncel virtuoos, ook als ripienist, in hooge mate in zich vereenigtdat hij de primus, het sieraad van het orchest mag worden genoemd en aanspraak heeft op eene voortdurende waardering zijner schoone talenten. Ook de heer Strieder verdient in het bijzonder lofwaardig te worden vermeld; zijne uitvoeringen waren dezen avond zeer verdienstelijk. Jl. Maandag avond, ongeveer 7 ure, geraakte de persoon van Sibrand Steeksma, oud 3S jaren, woonachtig te LIarlingen en behoorende tot de équipage van het schoonerscliip Neptunus, tenge volge van een ongelukkig toeval, in het Heldersch kanaal. Onniid- delijk op het vernemen daarvan, begaf zich onze commissaris van Policie, vergezeld van den inspeeteur en twee agenten, naar de plek waar zulks was voorgevallen. Op weg derwaarts ontmoette men echter reeds eenige personen, die den drenkeling droegen. Men bragt hem nu naar het Policic-bureau No. 1 en spoedde zich, om geneeskundige hulp in te roepen: Toen men echter geen doc toren aantrof, bood zich eindelijk de heer Bochat, off. van gez. bij de Marine, aan, om te beproeven, de levensgeesten in den dren keling op te wekken. Eenigen tijd later verschenen echter de heeren Dr. Bitter en Dr. Haremaker, doch alle pogingen, die er in het werk werden gesteld, waren vruchteloos. De ongelukkige laat eene weduwe met 5 kinderen achter. Hulde komt toe aan allen, die zoo ijverig werkzaam zijn geweest, om in deze te doen wat zij konden, al is het ook dat hun streven door geen gunstig gevolg werd bekroond. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de gclukwen- schen, met rooden inkt gedrukt, bij H. «T. T. Matveld te Leiden, die even als vroeger de annonces van Kaufmann, in den vorm van een Nederlandsch bankbillet van 1000 zijn vervaardigd, ter waar schuwing aan ieder, om zich voor schade te vrijwaren. Maandag jl. is op de reede alhier opgevisclit een schrijfkistje met eenige papieren, afkomstig van het Engelsch brikschip Fidelity, kapt. Thomas Greenwood, van Shields naar Toonden bestemd geweest, welk schip, vermoedelijk den 2 dezer, in de nabijheid dezer kust of op de Haaks totaal zal zijn verongelukt. -Zr. Ms. stoomschip Cycloop is jl. Maandag van hier naar Brouwershaven gestoomd om het schip Landbouw van daar uit te slepen. Wij ontleenen aan een brief van een officier op Zr. Ms. schroef- stoomschip Apeldoorndd. 30 Dec., het volgende: „Wij zijn den 27 dezer ter reede van Llymouth gekomen, en hebben nog al tamelijk goed weer gehad. Door de Engelsche zee officieren aldaar is ons een groot diner aangeboden en wij hebben dit rmet een dergelijk onthaal beantwoord. Ook werden wij aller prachtigst ontvangen door de adelborsten van een Pruissisch oorlog schip, dat mede op de reede lag. Den 1 Jan. hopen wij, bij goed weder, de reis voort te zetten." Blijkens een bij het departement van Marine van den Nederl. consul te Cowes ontvangen berigt, is Zr. Ms. sehroefstoomschip Apeldoorn, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. A. H. Hugeuholtz, den 4den dezer in die haren aangekomen, ten einde tot voortzetting zijner reize naar Oost-Lndie aldaar beter weder af te wachten. De heer John Bisson, kapitein van den schoener Orlando, van Jersey, heeft in een brief aan de Shipping and Mercantile Gazette te Londen, mede namens de bemanning van dat vaartuig, hartelijken dank betuigd aan den commandant van Zr. Ms. stoomschip Djambi, den heer P. A. van Bees, voor de bereidvaardige hulp, welke hij hun, toen zij bij den hevigen storm van den Sisten Dec. in groot levensgevaar verkeerden, heeft bewezen. Bij Zr. Ms. besluit zijn de luit. ter zee 1ste kl., L. M. de Laat de Kanter en de luit. ter zee 2de kl. J. A. de Gelder, beiden in Oost-Indie, op hun daartoe gedaan verzoek, eervol uit de zee dienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin dat besluit ter hunner kennis zal worden gebragt. In de jongste dagen hebben de verschillende binnenlandsche dagbladen onderscheidene artikelen gewijd aan de verwerping der begrooting van Koloniën door de Eerste Kamer en de daaruit voortvloeijende aftreding van den minister van dat departement. Een dier dagbladen, zijne ontevredenheid daarover betuigende, gaat zoover, om die handeling der Kamer onwettig te noemen en het er voor te houden, dat zij naar eed en pligt, liever haar tijd aan de wet op de verbetering der waterwegen had hehooren te wijden. Op deze en dergelijke gronden gaat het blad over tot de opwek king aan de natie, om den koning te verzoeken de Eerste Kamer te ontbinden. Intusschen is door Z. M. den koning aan den mi nister Uhlenbeck een eervol ontslag verleend en het is niet te ver wachten dat de natie een adres in genoemden geest aan den koning zal indienen. Nadat de heer B. Kooyman Pz., burgemeester der gemeente AndijJc, is gekozen tot lid der Provinciale Staten van Noordholland, verwacht men dat de kiezers van dat district, die bezwaar hadden tegen de eerste stemming, zich zullen wenden tot de eerstvolgende vergadering der Provinciale Staten in dit gewest, ten einde hunne bezwaren kenbaar te maken en tegen den uitslag der herstemming op te komen. De burgermeester van UrJc berigt, dat in den avond van 20 Dec jl. ter hoogte van Urk over boord geslagen en in de Zuiderzee is verdronken, de persoon van Klaas Lubbert Bomkes, oud 30 jaar,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1