NIEUWEDIEPER COURANT AANBESTEDING. EN BINNENLAND. M 4. ZO N D A O 11 J AA U ARM. 1865.' JAARGANG. EEN-EN-TWINTIGSTE lief HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgeus ten acht ure, door A. A. BAKKER C'z. in dcri boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.80, franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. 5100Y, Dij listraat tegenover deLaan, H 422,aan denllelder,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den 1'itgever. \M Op Vrijdag' den 33 Januarij 1863, des namiddags ten één ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helder, alleen hij inschrijving, worden aanbesteed: lïe levering van eenige SGHOOlBOÊKElf en SCHOOLBE1EOEFTEI voor de openbare lagere scholen. De voorwaarden der aanbesteding liggen, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 10 Januarij 1863. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Voorzitter. L. YERHEY, Secretaris. Den 13 dezer vertrekt de W liST-i VI» 18CME mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Januarij. In de zitting van den Gemeenteraad, Dingsdag den 13 Jan. a. s. te houden, zullen de navolgende punten behandeld worden, als: 1. Herstemming besluit Poststeeg. 2. Benoeming Commissarissen Ziekenhuis en Apotheek. 3. Brief Burg. Armbestuur spijsuitdeeling. 4. Handgeld Vrijwilligers Nationale Militie. 5. Voorstel Molenterrein. 6. Mededeeling van ingekomen stukken. De nieuwe brug over bet Helderscb kanaal bij de Nieuwe kerk, genaamd de Spoorwegbrug, werd jl. Donderdag voor de passage in gebruik gesteld. Algemeen wordt geroemd de doelmatigheid van het bouwplan en de netheid en deugdelijkheid der uitvoering. Burgemeester en Wethouders en de leden der Commissie voor de Onderhoudswerken waren bij de opening der brug tegenwoordig. Gaarne voldoen wij aan een ons gedaan verzoek, door onze lezers opmerkzaam te maken op de hervatting der historische voor dragten door den wel-eerw. lieer J. H. Sonstral, in het kerkgebouw der Hersteld Evangelisch Luthersche gemeente, op Donderdag 15 dezer, des avonds ten half acht ure. Het tafereel, dat alsdan door den geachtcn spreker zal worden ontvouwd, draagt tot opschrift Maria Durand op den toren van Constance." Het is eene episode uit den tijd der vervolging van de Protestanten in Frankrijk in de vorige eeuw. De derde buitengewone wintervergadering van het Departement Helder, der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, zal op a. s. Vrijdag den 16 dezer gehouden worden. De heer J. van der Haar zal alsdan de spreekbeurt vervullen. Naar wij van goederhand vernemen, zal op a. s. Vrijdag 16 dezer geene volksvoorlezing in het gewone gebouw in de Nieuwjstad plaats hebben, zoo als aanvankelijk was bepaald, maar wel op den 23sten dezer, wanneer de heer AY. Kuijk aldaar zal optreden. Wij vernemen, dat de rederijkerskamer Olympia alhier, op Dingsdag 27 dezer, eene buitengewone vergadering houden zal. Met genoegen vernemen wij, dat de zangschool van den lieer Kuijk, van welks oprigting wij vroeger hebben gesproken, thans geheel en al in werking is, ruime deelneming vindt en aanvankelijk goede resultaten belooft. Van de lessen, op de Donderdag- en Zaturdag-namiddagen, wordt door 30 a 40 leerlingen gebruik ge maakt, terwijl de avondlessen door ongeveer 100 leerlingen worden bezocht. De aangevangen cursus wordt thans door genoemden onderwijzer met de aanwezige leerlingen voortgezet, zoodat voor eerst geene nieuwe leerlingen worden aangenomen. Deze nuttige inrigting maakt voorzeker ten volle aanspraak op de belangstelling van ouders en van allen, die invloed kunnen uitoefenen. -Naar wij vernemen, zijn dezer dagen alhier een paar gevallen voorgekomen van brand in schoorsteenen. AYij maken daarvan met een enkel woord melding, om, ter voorkoming van rampen, voor- zigtigheid aan te bevelen. In de afgeloopene week zijn, in het kerkgebouw der Christe lijke Afgescheidene Geref. Gemeente alhier, iederen avond bidstonden gehouden, onder de leiding van Ds. II. op 't Holt. Vrij talrijk werden deze godsdienstoefeningen bezocht. Tot president van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is benoemd de heer D. de Lange en tot vice-president de heer J. E. Janzen. Heden morgen zijn een 40tal grootere en kleinere schepen, die door het slechte weder en tegenwind, langen tijd hier in de haven waren teruggehouden, naar zee gezeild. Waarschijnlijk zal Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, onder bevel van den kapt. ter zee M. Cazaux van Staphorst, morgen van hier naar Oost-lndie vertrekken. Tegen het laatst dezer maand zullen aan boord van het alhier liggend schip Nievio-Holland, gezagvoerder J. C. Tuck, embarque- ren, de 2de luits der Artillerie van het O. I. leger, B. Lamberts, L. C. P. Dugees, M. B. van Slee en AA'. Broese van Groenewoud, ten einde daarmede de reis naar Java te aanvaarden. De heer L. Tinholt verhaalt, in zijne „Taalbijzonderheden van het eiland Marken," het volgende omtrent de spreekwijze, aldaar gebruikelijk. slag omgaan, een slagje om doen": Dit beteekent eene wandeling rondom het dorp of rondom de buurt; vooral de officiëele bruiloftswandeling, op de beide Zondagen van den bruiloftstijd, met den bruidegom, de bruid, ouders, ver wanten, enz. in geregelden optogt (een voor een, niet bij paren), driemaal het dorp of de buurt rond. AA'oncn bruid en bruidegom op verschillende buurten, dan den eenen Zondag om de eene, den tweeden om de andere buurt. Steedt loopt de kok (kookster) geheel in 't wit achteraan, al behoorde zij ook wegens den graad van bloedverwantschap meer vooraan in den optogt ('t is doorgaans eene zuster van bruid of bruidegom). De mannen hebben bij die pleg- tigheid allen lange pijpen in den mond. Het Algemeen Weekblad bevat de volgende curieuse mededee ling van buitengewone vruchtbaarheid „In l.et jaar 1782 is iu Moravie, aan de kanselarij van den gou verneur een rapport ingebragt van de inspectie der bevolking, door den Ben ik. Schuisca, omtrent een boer, genaamd Feodor Basile. oud 75 jaren. Deze had twee vrouwen gehad eu bij zijn eerste vrouw verwekt in 27 kramen 69 kinderen, namelijk 4 maal vierlingen, 7 maal drielingen, 16 maal tweelingen, en bij zijne tweede vrouw in 8 kramen 18 kinderen, 2 maal drie- en 6 maal tweelingen j alzoo bij beide vrouwen 87 kinderen, waarvan S3 in leven zijn."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1