EN M S. DONDERDAG li» JA NU ARM. 18653 JAARGANG. EEN-EN-TWINTIGSTE 0 GEMEENTERAAD. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advf.rtentien worden aangenomen tot Zaturdag ea Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan den Bel der,tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De vergadering van Dingsdag 13 Januarij jl. werd geopend en voorgezeten door den heer Burgemeester, die kennis gaf, dat de heeren Lastdrager en Slebe berigt hebben ingezonden verhinderd te zijn de vergadering te kunnen bijwo nen, de eerste wegens ziekte, laatstgenoemde uithoofde van afwezigheid buiten de gemeente. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt door den Secretaris voorgelezen eene kennisgeving van den commissaris des koniugs in dit gewest, dat de heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse door Z. M. is herbenoemd tot Burgemeester dezer gemeente, alsmede, dat de Burgemeester op den 31 Dec. jl. de gevorderde eeden in handen van den commissaris des konings heeft afgelegd. Thans komt in behandeling de eindbeslissing omtrent de vraag over het al of niet handhaven van een vroeger door den Raad genomen besluit, om noch geheel, noch gedeeltelijk de Poststeeg aan de tegenwoordige bestemming te onttrekken. De heer Graat doet opmerken, dat hij vroeger had gevraagd naar het oordeel van de commissie voor de Onderhoudswerken in deze, dat hij later zelve lid van die commissie geworden, in staat is geweest, de zaak rijpelijk te onderzoeken en daardoor tot het besluit is gekomen, om thans zijne stem tegengesteld aan die van vroeger uit te brengen. In stemming gcbragt, werd met 9 tegen 6 stemmen besloten, dat het vroeger genomen besluit, om de steeg in deu tegenwoordigeu toestand te laten blijven, zou worden gehandhaafd. Tegen stemden de heeren van Kelclchoven, Zur Miihlen, de Breuk, Maalsteed, Papi- neau en Haremaker. Tengevolge van het genomen besluit wordt goedgevonden, de omtrent deze zaak ingekomen stukken niet in behandeling te nemen. Aan de orde is thans de benoeming van Commissarissen voor het Ziekenhuis en de Apotheek. Vooraf werd met 13 tegen 2 stemmen heslist, dat door B. en W. eene aanbeveling van drie geschikte personen zal worden gedaan. Tegen stemden de heeren Papineau (die daarin eene afwijking meende te zien van het Reglement van Orde) en Graat. Hierop werden door deu Voorzitter, namens het Dagelijksch Bestuur, aanbe volen de heeren; R. Boomsma, II. Slot en P. C. de Winter. Er wordt overgegaan tot de stemming, waarbij de heeren Haremaker en Verweijde met den Voorzitter het bureau van stemopneming uitmaken. De uitslag is als volgtde heeren R. Boomsma 9, Slot 14, de Winter 13, Braaksma 4, Haremaker en Graat ieder 2 stemmen en Zur Mühleu 1 stem. Den heer Boomsma, in de vergadering tegenwoordig, wordt door den Voorz. gevraagd, of hij bereid is, die betrekking te aanvaarden. De heer Boomsma vraagt inlichtingen omtrent den tijd der aftreding en of er ook iets bepaald is, omtrent de waarneming van het Secretariaat. De Voorzitter doet voorlezen het artikel van het Reglement, waarhij bepaald wordt, dat ieder jaar een der Commissarissen aftreedt, terwijl door den heer Reeringh wordt gezegd, dat de Directeur van het Ziekenhuis Secretaris kan zijn. De heer Boomsma vraagt en verkrijgt een uitstel van acht dagen, om zich omtrent zijne benoeming te verklaren. Er wordt gelezen eene missive van de Diakenen der Hervormde Gemeente alhier, houdende verzoek, dat, hij de geringheid der middelen, waarover zij te beschikken hebben, de uitdeeling van warme spijzen aan armen van huune gezindte voortaan voor kosten van het Gemeentebestuur moge plaats hebben. Verder wordt gelezen eene uitvoerige missive van het Burgerlijk Armbestuur betrekkelijk deze aangelegenheid, waarbij gemeld bestuur gunstig adviseert op dat verzoek en de meerdere kosten voor de gemeente raamt op 400, als deze gunstige bepaling zich uitstrekt over al de Diakoniën der verschillende gezind heden, hetgeen zeer wordt aanbevolen. Nadat de Voorzitter, op eene vraag van den heer de Breuk, of ook de Israëliten daarin kouden deelen, geantwoord had, dat aan de armen van die gezindte drooge spijzen worden uitgereikt, werd het voorstel van het Burgerlijk Armbestuur met eenparige stemmen aangenomen. Door den Voorzitter werd, namens B. en W., voorgesteld, om het handgeld voor vrijwilligers, die, volgens de bepalingen der militie-wet, in mindering kunnen strekken voor het getal manschappen, door deze gemeente te leveren, te bepalen op 60. Met algemeene stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. Door den Voorzitter wordt besproken de wenschelijkheid, die, sedert gerui- men tijd, zoo door leden van den raad als door andere ingezetenen is aange toond, van den aankoop door het Gemeentebestuur van het terrein van den molen, toehehoorende aan de Erveu den Berger. Daarop werd gelezen eene missive van den heer E. M. van der Velde, geschreven namens gemelde erfge namen, waarin het aanbod werd gedaan, om het terrein, zonder den opstand, met 1 Mei a. s. aan de gemeente over te doen, voor de som van 8,500 en ile kosten van verkoop. De heer van Kelckhoven verklaart zich tegen dien aankoop. Hij wijst er op, dat wc hier reeds vier pleinen hebben, die nergens toe gebezigd worden en ziet er tegen op, nu nog weer eene som van ongeveer 9000 voor een nieuw plein te besteden. Hij zou het beter achten, de bewoners der pereeelen in het Land van straat en gaslicht te voorzien, omdat die menschen, even goed be lasting betalende als de andere ingezetenen, van velerlei voordeelen verstoken zijn. De heer de Breuk doet opmerken, dat ieder het zal moeten toestemmen, dat het molenterrein daar ter plaatse en in den tegenwoordigen toestand de ge meente ontsiert en gelooft, dat vele menschen met genoegen zullen zien, als dat terrein in handen van het Gemeentebestuur geraakt. Hij wijst er op, dat de bewoners in het Land onmogelijk kunnen worden gebaat, zoolang de eigenaars de straten niet aan het Gemeentebestuur overdragen. En in ieder geval zou hij toch denken, dat de bewoners van de Achterstraat en den Dijkweg, eerder nog een straat moesten hebben, omdat die er reeds 25 jaar op gewacht hebben. De heer van Kelckhoven zegt, dat in de bestrating van de Achterstraat en den Dijkweg is voorzien hij de geldleening en dat hij, wat het Land betreft, zeer zou wenschcn, dat er meerdere overeenstemming kwame tusschen de eige naars en het Gemeentebestuur. De heer Papineau heeft bezwaar, om thans weer zulk eene belangrijke som enkel voor verfraaijing der gemeente uit te geven, terwijl diezelfde gemeente gebukt gaat onder een schuldenlast van 162,000. De heer de Breuk ant woordt hierop, dat de schuldenlast niet 162,000 maar 80,000 bedraagt, en dat de verbetering der straten in het Land te gelegener tijd even goed volgen zal. De heer de Lange vereenigt zich geheel met hetgeen door den heer van Kelckhoven is gezegd. Ook hij weet niet, waarvoor dit plein dienen moethij wil liever voor de bewoners van het land bestrating, verlichting en uitwatering. De heer Papineau repliceert nog, dat de tegenwoordige'schuld der gemeente, ja,'geen ƒ162,000 bedraagt, maar met de renten over 40 jaar dat cijfer bereiken zal. De heer Maalsteed dringt mede ernstig aan op de bestrating, waar die nog noodig is. De heer Graat merkt op, dat men deze gelegenheid, om dat terrein aan te koopen, niet moet laten voorbijgaan, terwijl voor de bestrating ten allen tijde kan gezorgd worden en dat die behoefte ook niet uit het oog wordt verloren. De heer Maalsteed geeft toe, wat door onderscheidene sprekers is beweerd, dat vele ingezetenen die aankoop gaarne zouden zien, maar gelooft ook, dat die ingezetenen niet hegrijpen, dat de aankoop en de bestrating van dat terrein wel ongeveer 20,000 zal moeten kosten. De Voorzitter zegt hierop, dat het de bedoeling van B. en W. niet is, om terstond over te gaan, dat terrein voor een marktplein in te rigten, maar om naderhand daaraan die bestemming te geven. De heer Strootman ziet niet in, dat de ophooging en bestrating zooveel zou kosten, als door den heer van Kelckhoven werd geraamd. Hij wijst op de goedkoopheid van het dempen en ophoogen, door het uitbaggeren van het Heldersch kanaal. De heer Maalsteed evenwel houdt vol, dat die kosten niet gering zouden zijn en, volgens verkregen inlichtingen, zou de raming van 7000 niet onge rijmd zijn te achten. De heer de Lange herhaalt nog eens, dat, mogen er al veel ingezetenen zijn, die gaarne den voorgestelden aankoop wilden, en nog meerdere stemmen uit het Land voor bestrating, enz. zullen vernomen worden. Wil men een nieuw plein, hij zou liever zien, 3at dan een paar stukken land, in het midden van den polder, tot dat doel werden aangekocht. Nadat door den Voorzitter was herinnerd, dat de bewoners van het Land in de tegenwoordige positie verkeerden, tengevolge van den speculatiegee6t der eigenaars van die gronden, werd het voorstel tot aankoop van het molen- terrein in stemming gebragt en aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heerende Lange, van Kelckhoven, Boomsma, Maalsteed en Papineau. Op voorstel van het Dag. Best. werd besloten, dat pogingen zouden worden aangewend om gemeld terrein in eigendom te verkrijgen tegen ƒ8000 met de kosten van overdragt. Tegen stemde de heer Papineau. De Voorzitter deelde mede, dat de nieuwe verordening der belasting op het geslagt, in den loop dezer maand afgekondigd, met den lsten Februarij a. s. in werking treden zal. Overeenkomstig het gevoelen der Plaatselijke Schoolcommissie, dat op het oogenblik nog niet kan worden voorzien in de behoefte aan onderwijs in de gymnastiek, wordt zonder discussie met algemeene stemmen besloten. Er geschiedt mededeeling van het Reglement op de uildeeling van prijzen, prenten en vereerende getuigschriften op de openbare scholen in dezo gemeente, door gemelde Commissie vastgesteld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1