M 7, DO i\' D EK D A 4. 22 ,8 A i\ II A 14 1,8. EN AdvertektiéN worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denH,elder,\.ot11 ure. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BINNENLAND. mi HILDERSCHE NIEDWEDIEPER COURANT \^Us-ü' hr< EEN-EH-TWINTIGSTE 5S' Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs por kwartaalƒ1.30. P frauco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG, De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke, plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven cn Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER, maken bekend, dat het inselirijvlngs- registcr en de iilphabetisctae naamlijst van de in bet jaar 1862 in deze gemeente voor de Militie ingeschre venen van den 20sten tot den 28sten dezer, op de Secre tarie der gemeente voor elk ter lezing is nedergelegd. o o o o Tegen register en lijst kan binnen den tijd der neder- legging, bezwaar worden ingebragt bij den Commissaris des Konings in deze Provincie, door middel van een dooi de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, op onge zegeld papier, onderteekend door hem, die bet bezwaar inbrengt. Dit verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Bur gemeester dezer gemeente. Helder, den 19 Januarij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Voorzitter. L. VERHEY, Secretaris. Den 33 dezer vertrekt de O. I. ILandinail via TRIEST, den 81 dezer via Sf-ARSEIMiE. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 Januarij. De 68ste verjaardag van H. M. Anna Pauïowna, grootvorstin van Rusland:, koningin-weduwe der Nederlanden, werd jl. Haandag alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Bij gemis aan vorst, is het weder hier, bij afwisseling, on stuimig. Van tijd tot tijd verheffen zich stormwinden uit het IV. en Z.W. en sedert eenige dagen verstuiven de duinen langs de Noordzee door hevige windvlagen. Het strand is ongenaakbaar, èn wegens het stuiven van het zand, èn wegens den hoogen waterstand bij vloed. Het zeewater is achter Kaaphoofd over den dijk en de weg heengeloopen, in de gracht van het fort Erfprins. Men vreest dan ook heden of morgen van ernstige zeerampen te zullen moeten hooren. In de Middenstraat is gisteren een schoorsteen omgewaaid, terwijl in de Langestraat een schoorsteen, die slingerde en schudde en dus zeer gevaarlijk werd, door den heer K. J. Krul werd afgebroken, die zich, niettegenstaande den feilen wind, op het dak en in de nabijheid van den schoorsteen durfde wagen. 's Namiddags rukte spuit No. 1 uit en kwamen de manschappen bijeen in de Oude Kerkstraat, waar brand in een schoorsteen was ontstaan. De hulp der spuit was echter gelukkig onrioodig, tenge volge der goede diensten, door de heeren D. de Lange en J. Vroon bewezen, die het dreigend gevaar door gepaste middelen hadden gestuit. Ook aan de Achtergracht Westzijde werd zulk een gevaar nog in den aanvang ontdekt en werden verdere gevolgen voorkomen. Ook te Huisduinen hebben verscheidene huizen stormschade bekomen. In den namiddag van 13 dezer, bij dik en stormachtig weder, kwam alhier veilig op de reede ten anker, het Engelsch driemastschip Lady Egidia, kapitein J. Curry, komende van Sawa rang in 84 dagen, met eene lading van 17000 kanassers Suiker, 4000 picols Koffij, 18000 stuks Huiden, enz., te zamen ruim 800 lasten, met een diepgang van 62 palmen. Door het ruwe weder verraste zijne komst den practischen zeeman, die zich afvroeg, hoe dit schip, onder gelijke omstandigheden, het kanaal bij Wijk aan zee zal moeten binnenkomen, missende aldaar eene veilige reede, om ten anker te komen. Ook eergisteren kwam het Nederlandsch barkschip Minister Thorbecke, bij een hevigen storm uit het N. W., veilig onze haven binnen, gaande 56 palmen diep. De Nederlandsche brik Anna Catharina, kapitein Janzen, Vrij dag jl. van hier naar Surinajne uitgezeild, is Zondag op de Kentish Knochs verongelukt, doch de équipage gelukkig gered. Gisteren avond ten 9 ure stond het water in onze haven 1 el 7 palm boven A. P., bij hevige storm en buijen uit het N.W., zijnde dus 2 palmen lager, dan bij den laatsten hoogen waterstand. Gisteren avond is een vlet met 6 man, die, naar het schip Minister Thorbecke, liggende op stroom in de haven, roeiden, drift geraakt en tot heden toe niet teregt gekomen. De 6 personen zijn 4 inwoners dezer plaats en 2 man der équipage van boven genoemd schip. Wij herinneren belangstellenden aan de volksvoorlezing in het bekende gebouw in de Nieuwstad, te houden door den heer W, Kuijk, op Vrijdag den 23 dezer, des avonds ten 7 ure. Naar wij reeds in ons vorig nommer mededeelden zgl, op Vrijdag 28 dezer, in het lokaal Tivoli alhier, door de gezamenlijke artisten van den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage, onder directie van deu heer Gérard, een groot vocaal en instrumen taal concert worden gegeven. De Meppelder Courant zegt aangaande dit muziekgezelschap het volgende „De uitvoering der stukken was voortreffelijk. Uitmuntend en met bijzonder genoegen werd er gehoord: Titi d la representation de Roberi le Diable, (gezongep door den heer Charles), Cantalov, et Mirabelle, duo comique, (gezongen door den jongen heer Louis en de jonge jufvr. Adèle de Beer), alsmede der Vogel, welk laatste stuk op verzoek werd herhaald. Alle bezoekers bragten dan ook dien genotrijken avond met ge noegen door. Jammer dat door de vele in den laatsten tijd ge houden feesten de zaal niet ruimer bezocht was. Wij koesteren echter de hoop, dat dit gezelschap in de volgende week zijn kunst talent hier zal herhalen. Eene buitengewoon talrijke opkomst zal er dan zekerlijk plaats hebben." Naar wij vernemen, zal het gezelschap Ernst en Scherts, op Zondag 25 dezer, eene buitengewone vergadering houden, waarin de volgende stukken zullen worden voorgedragen 1. De Blinde, dramatisch gedieht door Arnold; 2. Raad aan Vrouwen, van K. L. Kluppell; 3. Het Vogelnestje, van N. A. Spandauw; 4. De drie TVenschen, van M. A. van Langelaar Wz. 5. Antwoord weder, van Len 6. Een hedendaagsch Duel, dra matische scherts in twee acten, door Giuseppe. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen berigt van den kapt.-luit. ter zee H. Kemper, kommanderende Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, is die bodem den 10 Dec. jl. te Rio-Janeiro aangekomen en zoude hij den 23sten dier maand zijne reize naar Oost-Indië voortzetten. Bij het departement van Marine is een berigt ontvangen van den luit. ter zee 1ste kl. A. W. de Buyter van Steveninck, kom manderende Zr. Ms. schroefstoomschip Cornelis Dirks, waaruit blijkt, dat die bodem in den namiddag van den C dezer in de- baai van Porto Grande StVincent) is ten anker gekomenbe;

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1