binnenland! EN BEKENDMAKING. M 11. DONDERDAG 3 FERRÜAR IJ. 1«G5 V EEN-EN-TWTNTIGSTE JAARGANG. VRIJWILLIGERS voor de Nationale Militie. bi/ HELDER en NIEUWEDIEP, 4 Februarij. MELODISCHE NIEUWEDIEPER COURANT. Deze Courant wor<lt uitgegeven op zondag en dondekdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abounemeutsprijs per kwartaalƒ1.30. franeo per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advektentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II422 ,aau denllelder, tot 11 ure. De prijs vau 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven cu Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER roepen bij deze pp, ingezetenen, die verlangen als VRIJWILLIGERS bij de Militie voor deze Gemeente op te treden, om zich daartoe op een der werkdagen van deze maand, tusschen des morgens 9 en 12 ure, ter Secretarie aan te geven. Aan iederen Vrijwilliger wordt door de Gemeente een handgeld toegekend van ZESTIG GULDEN. Om vrijwilliger bij de Militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den 1 Januarij van dit jaar het 20ste jaar ingetreden en het 35ste jaar niet volbragt hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Ter bekoming van laatstgenoemd bewijs, kan men zich, vergezeld van twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verklaring kunnen afleggen, ter Secretarie op eiken werkdag in deze maand, aanmelden, tusschen des morgens 9 en 12 ure. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrij williger toegelaten voor de Gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verpligtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen hebbe. Hij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als Vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het ver laten van de dienst, behalve een bewijs van ontslag, van den bevel hebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar vol bragt is, als Vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. De Vrijwilligers worden, voor zooverre ze daartoe geschikt bevonden zijn, en er gelegenheid toe bestaat, ingelijfd bij liet corps hunner keuze. Helder, 3 Februarij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, L. VERHEY, Secretaris. Den 0 dezer vertrekt de O. I. Tuindmnil vin TRIEST, den S dezer via RARSEILLE. De 55ste verjaardag van H. K. II. Louisa Augusta Wilhelmina Amalia, prinses van Brnissen, gemalin van Z. K. TI. prins Frederik der Nederlanden, werd jl. Zondag alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Naar wij vernemen, zal door het Departement Helder, der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, eene buitengewone vergade ring worden gehouden op Vrijdag 6 Februarij a. s. De spreekbeurt zal bij deze gelegenheid door den heer J. G. R. Vos worden vervuld. Aan de bevolkings-statistiek van deze gemeente ontleenen wij het volgende: Op 31 December 1862 bedroeg het getal der ingezetenen dezer gemeente 16509. Hieronder werden gerekend 313 manschappen behoorende tot de landinagt en 1114 zeelieden, adelborsten en manschappen van het korps Mariniers, Naar de verschillende gezindheden werden ingezetenen volgender- wijze verdeeld: Nederduitsch Hervormden 10860 Eransch Hervormden of Waalsche 20 Evangelisch Lutherschen 333 Hersteld Evangelisch Lutherschen 319 Doopsgezinden. .373 Remonstranten 10 Christelijke Afgescheidenen.. 305 Roomsch-Katholijken. 3557 Oud-Roomschen of beh. tot de Bisschoppelijke Clerezij 298 Nederduitsche Israëlieten 423 Portugesche 6 Tot geene der genoemde gezindheden behoorende. 5 Te zamen. 16509 Het aantal der overledenen heiiep in het afgeloopen jaar 409, dat is, met het oog op het cijfer der bevolking, 1 op 40. In het jaar 1861 was het aantal der overleden 360, op eene bevolking van 15886 zielen, dus 1 op 44. Reeds van verscheiden zijden is op de herinneringen gewezen, die het jaar 1863 niet het oog op de gedenkwaardige gebeurtenissen van 1813 opwekt. Naar men verneemt, bestaat er een plan om te 's Gravenhage, bij gelegenheid van de aanstaande viering van het halve eeuwfeest van Neêrlands onafhankelijkheid een gedenkteeken op te rigten, waartoe zich bereids eene commissie, onder voorzitting van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, heeft geconstitueerd, bestaande uit de volgende heeren P. J. Landrv, president van orde; O. O. van den Berg, G. G. Couperus en P. Regout, vice-presidenten C. E. van Berekel en Mr. C. C. E. d'Engelbronner, secretarissen J. J. van Coeverden, penningmeester; J. W. C. Amiabel,, D. Blik- man Kikkert, H. L. Enthoven Lz., J. C. P. Hotz, Em. Koechlin, J. Kooij, J. M. van der Made en Paul C. van Vlissingen. Onder de nuttige en noodzakelijke wetten, die onder ons nog steeds worden gewenscht, komt in onze dagen ook in aanmerking eene wet op de behandeling van dieren. Nu de slavenhandel en de slavernij voor de overmagt der beschaving hebben moeten vallen, begint men er aan te denken, de liefderijke behandeling van anderen ook tot de dieren uit te strekken. Heeft men elders reeds eene maatschappij tot stand gebragt, die het „hebt de dieren lief!" in haar schild voert; heeft men elders eene wet uitgevaardigd, waarbij het mishandelen vau dieren bepaaldelijk verboden en met meer of minder straf bedreigd wordt, in ons vaderland mist men tot heden toe ten eenenmale het streven om het welzijn der dieren te bevor deren. Alles wordt in deze bij ons overgelaten, aan de denk- en handelwijze van groote menschen en kwade jongens, en men ziet vaak, hoe weinig deze geneigd zijn het „hebt de dieren lief!" zonder een wettelijk voorschrift op te volgen. De dieren, die ter slagt- plaats worden geleid; de honden en katten die verdwaald en zonder huis of heer zijn; de jonge vogeltjes, door knapen gevangen, ze ondergaan maar al te veel eene gruwzame behandeling, ze worden soms mishandeld, dat een voorbijganger er van gruwt, doch, bij gebrek aan wettelijke bepalingen, is zelfs de policie niet bij magte

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1