BUITENLAND. In den tegenwoordigen tijd, waarin de constitutionele regten des volks meer en meer gewaarborgd en, behoudens de zorg voor orde, rust en veiligheid, zijn uitgebreid, hebben de staatkundige gebeur tenissen in Pruissen een eigenaardig gewigt. De geschiedenis van den dag, die daar wordt opgeteekend, boezemt belang in bij allen, die prijs stellen op het behoud van vrijheid en regten, of die deze kleinoodiën met begeerige blikken verlangen. Het geschiedverhaal der jongste dagen vermeldt, dat de regering een wetsontwerp op de legerorganisatie bij het Huis der Afgevaar digden heeft ingediend. Men zal zich voorzeker herinneren, dat de organisatie des legers het aanvangspunt is geweest van de tegen woordige crisis. Geen wonder dus, dat reeds eenigen tijd belang stellend naar het gewigtig ontwerp werd uitgezien. De minister van oorlog verklaarde, dat deze wet uitvoerig en veelzijdig was overwogen en geacht mogt worden, met de bestaande wetgeving in verband te staan. De verzekeringen des ministers werden door ge mor en andere teekenen van afkeuring, in plaats van met een „welkom," begroet. Tot het onderzoeken van dit ontwerp is eene commissie benoemd, uit 21 leden bestaande. Een ander ont werp der regering, betreffende de reis- en verblijfkosten der leden en de kosten van vervanging der ambtenaren, die tot leden van dit huis worden gekozen, onderging mede geen voorspoedig lot. Door twee der heeren ministers met kracht verdedigd, werden de ver schillende paragraphen van het ontwerp achtereenvolgens verworpen. Een der afgevaardigden, de heer Martiny, heeft zijn ontslag geno men, omdat zijn voorstel niet genoeg werd ondersteund, strekkende dat het Huis zich permanent zou verdagen, totdat het ministerie aan zijne pligten, ten aanzien van het budget, zou hebben voldaan. Te midden van dit alles heeft de opstand in Polen plaats en de vraagzullen de aangelegenheden des nabuurs, bij den dreigenden staat van zaken binnen 's lands, ook geen invloed uitoefenen op de naaste toekomst van Pruissen die vraag, ze weegt zwaar op dit cogeublik, de tijd zal daarop moeten antwoorden. Afwisselende oorlogskansen leveren tot heden toe stof voor be- rigten omtrent den Poolsehen opstand, waaromtrent voor de russische regering ernstige zorgen voortvloeijen. De beweging in Pruissen, als een gevolg van het Poolsche oproer te beschouwen, heeft aan leiding gegeven, dat door beide regeringen, die van Pruissen en Rusland, eene overeenkomst is gesloten, ten aanzien van beider ver houding tegenover die gewigtige aangelegenheid. Dat de snelheid van spoorwegen en telegraphen tegenwoordig ook in het oplossen van staatkundige qusestiën wordt nagevolgd, zal niemand, die met eenige aandacht de geschiedenis van den jongsten tijd heeft gadegeslagen, met ernst durven beweren. Zulk eene snelheid is aan het groote vraagstuk van Italië ten eeuenmale vreemd en het Grieksche begint almede eenigen aanspraak te ver krijgen op den titel van eene oude qumstie te zijn. In het laatst des vorigen jaars scheen het, dat die zaak in het begin van het jaar 1863 voor goed haar beslag krijgen zou en nu er reeds zes weken van dat jaar verloopen zijn, blikken de Grieken, die toch ook niet van talmen houden, nog steeds naar een ledigen troon. Is er dan, zoo vraagt welligt sinds lang menigeen, is er dan, onder al de vorstelijke personen uit de verschillende rijken van ons aan vorsten toch niet arm werelddeel, niet een, genegen bekwaam en geschikt, om dien troon te beklimmen en cr met eere op te zitten? Zijn er onder al de reeds vermelde kandidaten dan geen knappe raensehen, geschikt voor dien post? - Ja wel, mits dat de staatkunde der staatkundigen niet in den weg stond, om dit pleit zoo spoedig reeds te beslissen en bovendien, vooral in zulk een ge val, het geval om een koning aan te stellen namelijk, geschiedt de keuze ook lang niet altoos naar de kunst, maar wel naar de gunst. Ziedaar een paar oorzaken genoemd, waarom de oplossing der staatkundige quaestiën geenzins met de snelheid van spoorwegen en telegraphen geschiedt. Amerika houdt in de tegenwoordige dagen de bloedvlag gehe- schen. In Mexico en in de voormalige Unie vecht men steeds op het veld, terwijl men in Europa zich tevreden stelt met op staat kundig gebied te strijden. Het valt toch waarlijk niet te ontken nen, dat de laatste handelwijze verre de voorkeur verdient. Het is voorwaar geene aangename geschiedenis, die met roode letters wordt geschreven! Onder het opschrift: „Gebroken glazen," lezen wij in het Algemeen Weekblad de volgende opmerkingen, betreffende den tegen woordigen staatkundigen toestand der 'volken „Maar geaclite lezer of lezeres! ik wil niet langer wachten met do mede- rleeling, dat er in het raam van Europa vele ruiten gebroken zijn. En het is alsof ook zij onverwacht en eensklaps gebroken worden, want als we naar boven keken in het raam, naar Denemarken, en opmerkten, dat het er lang niet pluis is, hoorden we in ctns ons naar beneden roepen, naar Italië. En alsof we te lang westelijk keken, moeten we nu oostelijk gaan kijken naar Rus/and, en of we te lang naar de beide uiteinden zagen, moeten we nu naar het midden zien, naar Frankrijk of Duitschland of Oostenrijk. Overal zijn glazen gebroken, vlak aan de straat, zoodat iedereen het opmerken moet en er over sprekenoveral vormen zich groepjes, die het ongeluk bediscussiëren en bediplomatiseren. En alsof het niet genoeg was, dat we aan de eene zijde van den winkel bleven staan, worden we geroepen, om ook de andere te bezien, want Europa is die eene en Amerika is die andere zijde van den aardschen winkel en we moeten erkennen, dat het in dit zoogenaamde nieuwe bijgebouwde deel van den winkel ook nog al een „winkel" is ja een winkel vol gebroken glasruiten, vol scherven, die iedereen doodelijk snijden. Ja, 't is treurig, overal op aarde is wat gebrokennergens is tegenwoordig alles heel en in orde. Garibaldi, die echte glazenmaker van beroep, heeft ook al niet zonder zijn been te bezeeren den Italiaanschen winkel kunnen betreden. En .Napoleon, die geen voorraad van groote ruiten heeft, zoekt kleine ruiten aan elkaar tc stopverwen; want wie niet sterk is, en slechts de cordate opregtheid van een Garibaldi maakt sterk, inoet slim wezen en wie slim is, weet dat vele kleintjes één groot ge heel maken; nu, dat zoekt Napoleon in praktijk te brengen. Daarom verliest bij een bcetie de klandisie en wordt mijnheer Palmerston meer begunstigd, die in de Grieksche Courant heeft laten annonceren, dat hij ruim voorzien is van alle soorten groot en klein glas en dat hij een aardig percentje korting of rabat geelt het is wel edelmoedig om iets van het zijne af te staan, als het maar met geene bijoogmerken verbonden is." Men verhaalt wonderen van het geeostumeerde bal, dat jl. Maandag op de Tuilleriën gegeven is. De vermaarde hertogin de Castiglione, voor welker aanvalligheden Napoleon 111, zoo als de chronique scandaleuse verhaalt, niet ongevoelig was, is daarop ver schenen in het costuum van Sallambo, met naakte voeten in san dalen gehuld, en met naakte armen. Zij, die haar van nabij hebben gezien, zeggen, dat men moeijelijk een denkbeeld kan vormen van zooveel schoonheid en bevalligheid, zonder eenig decorum, waarvan het gemis achter de grootste pronkzucht verborgen was. Men be grijpt ligt, dat keizerin Eugénie in zulk een costuum niet heeft willen verschijnen. De keizerin droeg onder haren zwart ffuweelen robe courte, met diamanten bezaaid, eene rosékleurige robe. Prinses Clotilde, wier gemaal niet aan hare zijde was, had gepoederd haar en was gekleed in goudgaas. Prinses Mathilde was in het costuum van eene burgtvrouw uit de tijden der Medicisprinses Metternich in het costuum van eene duivelin, en de bekoorlijke vrouw van den heer Emile de Girardin in het gewaad van een bewoonster van het eiland Ceylon; een fantaisie-costuum, dat met witte en zwarte paar- len overdekt was. De keizer heeft als venetiaansch domino twee maal gedanst. De weelde, daar ten toon gespreid, gaat veler denk beeld te boven. Een inkomen van eenige honderd duizend francs beteekent niets bij eene weelde van dien aard. In een der Eransche kunstbladen leest men het volgende: „De heer Pruvot, blikslager in eene der straten van de voorstad St. Martin, te Parijs, heeft onlangs een waar meesterstuk van klik werk vervaardigd, bestaande in eene groep van den draak uit het Doek der Openbaring, welke door een Engel overwonnen wordt. Deze groep heeft eene hoogte van drie mèlres en is door een enkel werkman, Joseph Eubach vervaardigd. 'Vijftien maanden heeft hij hieraan gearbeid. Het beest heeft zeven hoofden met kroonen versierd en is bedekt met schubben. De Engel is van het hoofd tot de voeten gewapend, als een krijgsman uit de middeneeuwen, voorgesteld door een jon geling, in meer dan levensgrootte. Hij staat op den rug van het monster, waarvan hij de strot met een lans doorboort, terwijl hij zich tegen de gevaarlijke staart van het dier door een schild beschermt. Bij het zien van het geheel weet men niet, wat men meer be wonderen moet, het geduld of den moed van den werkman, die het heeft uitgevoerd, alleen met behulp van den hamer. Om er zich een denkbeeld van te vormen, is het voldoende te vermelden, dat de sehubben, die, één voor één gemaakt en aan elkander gesoldeerd. 20,000 in getal zijn en dat de vleugels van den Engel uit meer dan 600 pennen L„staan. Yerder laat de wapenrusting niets te wenschen over. Daar nu blik zeker een van de moeijelijkste metalen is om te bewerken, zoo kan men dit met regt als een waar meesterstuk beschouwen. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1310 sterf gevallen en 2093 geboorten plaats gehad. Het Amerikaansche schip George Griswold, is te Liverpool aangekomen met geschenken voor de werklieden van Lancashire. De lading bestaat uit 13236 vaten meel, 315 kisten brood, 50 vaten varkensvleesch, 167 zakken meel, 175 vaten brood, 102 kisten ge rookt spek, 3 kisten en 2 balen rijst. Bovendien brengt dit schip nog aan 1500 vaten meel, 500 vaten graan en 50 vaten varkens vleesch, welke zijn gegeven door de New-Tork Produee Exchange. De waarde dezer lading wordt geschat op 108,000 dollars. Te Nottingham woonden twee broeders en eene zuster jaren lang met elkander. Een der broeders overleed dezer dagen op 84jarigen leeftijd; de andere broeder was zoo verdrietig, dat hij een uur later overleed op 82jarigen leeftijd en de zuster, die 88 jaren oud was, is op den dag der begrafenis overleden. Uit pruissiseh Saksen schrijft men Hier bestaat eene pro vinciale Pestalozzi-vereeniging, die 800 leden telt. Te Malle is weder eene vereeniging die 30 leden telt, deze heeft nu ook eene afzonderlijke Pestalozzi-vereeniging gevormd en o. a. ook eigen statuten gemaakt. Zou het niet bij de waarheid komen, wat eens een Duitscher zeide„wanneer drie Duitschers op een onbewoond eiland stranden, dan zijn er den volgenden dag vier partijen op het eiland Dezer dagen is aan den hertog van Saksen-Coburg eene groote serenade met fakkellicht gebragt, om hem te danken voor het niet aanvaarden der candidatuur voor den Griekschen troon. De hertog dankte in warme taal voor dit blijk van gehechtheid aan zijn persoon. In vergelijking met de professoren en lectoren in Oostenrijk, hebben onze hoogleeraars en onderwijzers aan gymnasien voorzeker een renteniers leven, waarbij zij oud kunnen worden. Hier kunnen genoemde personen werken tot hun 70ste levensjaar om pensioen te verdienen, daar staan zij gelijk met onze landsverdedigers en krijgen zij reeds na 30 jaren zwoegens het volle pensioen In het vorige jaar werd de spoorwegbrug over de rivier de Duna in Rusland voltooid en werd zij voor het onderling verkeer der volken geopend. Hierdoor is Rusland aan het westelijk Europa verbonden geworden; want vandaar leidt een onafgebroken ijzerbaan naar Petersburg en Moskou ter eener zijde en naar Amsterdam en Baijonne westwaarts. Onlangs heeft in Amerika een militaire betaalmeester bij het bondsleger, zekere Cook, de gehcele aan hem toevertrouwde kas met spelen verloren. Later is gebleken, dat hij met een valschen speler te doen had. De zoldering en de muur van de kamer, waarin werd gespeeld, was behangen met papier, waarop sterren waren gedrukt. In het middenpunt van die sterren was een klein gaatje geprikt, waardoor door een persoon, die achter het behangsel, en door een ander, die in de bovenkamer was, kon worden gezien, welke kaarten Cook in de hand haddeze kaarten werden door middel van een telegraaphdraad op den schoen van zijn valschen medespeler bekend gemaakt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2