M 18. DOIVDERDAG 19 FEBRUAR IJ. EN BINNENLAND. 1863T EEN-EN-TWIHTIGSTE JAARGANG. BELASTING OP DE HONDEN. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondekdag, e morgeus ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Advektentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan deu helder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De BURGEMEESTER der Gemeente HELDER brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat in het begin der volgende maand Februarij, de beschrijving zal worden ge daan van de in de gemeente aanwezige Ifondeit, voor de belasting van het loopende jaar, waarbij ieder verpligt is, aan den daarmede belasten persoon de noodige opgaven en inlichtingen te geven. Ieder belastingschuldige die overgeslagen mogt zijn, is gehouden vóór of op den laatsten dag der volgende maand, ten kantore van den Gemeente-Ontvanger schriftelijk aan gifte te doen. De belasting bedraagt, voor een losloopenden hond 3 en voor een die voortdurend vast ligt 1. Losloopende honden moeten een halsband dragen, voor zien van den naam des eigenaars. Van ontduiking of overtreding dezer belasting, wordt proces-verbaal opgemaakt en voor de Arrondissements- Regtbank te Alkmaar vervolgd. Helder, den 22 Januarij 1863. DE BURGEMEESTER VOORNOEMD, STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Februarij. Op den dag, waarop het nommer dezer Courant in het licht verschijnt, viert deze gemeente met het geheele vaderland het heu gelijk feest van 's konings verjaring, 't Is ieder jaar een feestdag voor het gansche volk, als het blijde mag herdenken, hoe het der Voorzienigheid heeft behaagd, weder een jaar tot het leven des konings toe te voegen. Maar thans, nu het in den loop dezes jaars een halve eeuw is geleden, sedert Nederlands volksbestaan werd herboren, nu klinkt de feesttoon eens zoo luid, want het dankbare vaderland gedenkt, bij het vieren van 's konings geboorte dag, met blijdschap, hoe het 50 jaren iang heeft gebloeid en welvaart ondervonden, onder de regering van een drietal vorsten uit het zoo geliefd Stamhuis van Oranje. Een ieder, die het wel meent met vorst en vaderland, zal voor zeker gaarne instemmen met den jubelzang, waarmede de heer D. G. Eckhard zijn Roepstem aan Neêrlands Folk op den 19 Februarij 1863," besluit: „Juicht, Nederlanders, juicht! juicht op deez' blijden dag! „Juicht! nu uw' koning weêr zijn jaardag vieren mag! „Knielt met mij voor Gods troon en bidt dat 's konings leven „Van langen duur moog' zijn, om Neerland heil te geven! „Dat liefde van het volk, waaraan hij zich verhond, „Zijn hart verblijden moog' tot in den laatsten stond! „Opdat, wanneer de dood eens zijne sponde naakt, „Hij dan denzelfden wensch als d' Eerste Willem slaakt! „Dan word', rust eens zijn stof, in Nederland gebeden „Heer! doe ook Willem Vier in 't spoor zijns vaders treden!" Uitgegeven bij C. J. Honigh, te Burg op Texel, prijs 20 cents. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den koning zal door het garnizoen eene parade op het Westplein alhier gehou den worden. Jl. Zondag avond werd door de zatigvereeniging Cecilia hare vierde groote vergadering gegeven gedurende het vierde jaar van haar bestaan. Bij een blik op het programma viel het spoedig in 't oog, dat door deze vereeniging niet slechts degelijke stukken ter uitvoering worden gekozen, maar dat ook in haar midden, door de zamenstelling van stukken, voor eene aangename afwisseling gezorgd wordt. Bij een blik op deze uitvoering, hebben we alle reden om aan de verdiensten van directie en leden hulde te brengen voor de allezins loffelijke wijze, waarop zij zich bestendig van hunne moeije- lijke taak kwijten. Moge deze vereeniging lang nog bestaan en bloeijen - Jl. Maandag werd alhier het stoffelijk overschot van den heer S. Lastdrager, in leven scheepsbouwmeester, lid van den Raad, enz., plegtig ter aarde besteld. Deze plegtiglieid werd, be halve door de leden der familie, door een groot aantal autoriteiten in deze gemeente bijgewoond. Nadat door de werklieden van de scheepstimmerwerf het lijk was grafwaarts gedragen, hield de heer J. L. Crap Hellingman eene rede, waarin hij de vele ver diensten des ontslapenen, in zijne verschillende levensbetrekkingen, schetste. De wel-eerw. heer L. V. Ledeboer Az. sprak daarna een woord van gepasten ernst, hulde brengende aan de nagedachtenis van hem, die zooveel treurende betrekkingen en vrienden achterliet. Eindelijk werd door den heer Haagsma, schoonzoon van den over ledene, dank gezegd voor de blijken van belangstelling, te dezer gelegenheid in zoo ruime mate betoond. Op den 1 Maart e. k. zal, aan boord van het alsdan alhier liggend schip Baploael, gezagvoerder R. van der Helde Smit, embarqueren, een detachement suppletie-troepen, sterk 40 man, onder bevel van een bij het detachement in te deeleu onder-officier, om met gemelden bodem naar Curaqao te vertrekken. Het munt- en penning-kabinet der hoogeschool te Leiden is o. a. vermeerderd geworden door den heer J. Strootmau, ingenieur van den Waterstaat alhier, met eenige Nederlandsche medailles, legpenningen en eenen vroedschapspenning van 's Hertogenbosch, eene medaille op het innemen, ten jare 1551, van de stad Lippe in Zevenbergen, door J. B. Castaldo, veldheer van Karei X en Ferdinand Itwee Zweedsche medailles, eene met de beeldtenis van koning Biorn, op de eerste prediking van het Christendom in Zweden door Anscharius, ten jare 829 en eene op de troonsbe stijging van koning Karei X, in 1654, verder met den penning der staten van Braband, in 1790 geslagen, op de vervallenverklaring der Oostenrijksche vorsten van de regering in dat hertogdom. Onder de oudere munten vermelden wij alleen een Bourgondische blanc van Jan zonder vrees (1404—1419)1/10 Filipsdaalder of Braspenning van Holland (v. d. Chijs pl. XXXIII, No. 54); mun ten van Henegouwen, als van Filips van Bourgondie (14331467, Chalon XXII, 165), een stuiver der staten, 1577, Chalon XXIY, 175) en een oord van Filips II, 15S2 (Chalon XXV, 187). Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, onder bevel van den kapt. ter zee G. Fabius, is in den morgen van 14 dezer van Terneuren te Vlissingen op de reede gekomen en dienzelfden middag, onder het lossen van de scheepsbatterijen en het gesehut der ves ting, door den schout-bij-nacht Wipff gemonsterd. Den volgenden morgen is genoemd fregat naar Tunis gestevend. De statistiek der strandingen op de Noordhollandsehe kust in het jaar 1861 levert onder anderen dc volgende opgaven:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1