Mevrouw B 11 O C X, OTTILIA WILDERMUTH. DOOR DE NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ ZIJN BEVRACHT DE VOLGENDE SCHEPEN: P O L I C I E. ADVERTENTIËN. KTRTTTSj-FnVA/r-Ftm. lJe poolsche ingenieur Kremer, vroeger officier bij de genie in russisehe dienst en later bij den napelschen spoorweg aangesteld, heeft zich in den krater van den Vesuvius gestort, toen hij de be- rigten omtrent den opstand in Polen vernomen had. Abd-el-Kader, die als bedevaartganger aan boord van het ter zijner beschikking gestelde Fransche adviesjagt le Ourieux naar Djeddah is overgebragt, heeft van daar de reis naar Mecca voort gezet, in welke stad hij vier maanden denkt te vertoeven. Onder de vrouwen van naam, die, zonder liet zelve te weten of te willen, eene hooge eereplaats ouder de meest gevierde schrijfsters lieeft verworven en een aantal vrouwen-harten wist te veroveren, behoort zij, met wie wij thans van meer nabij kennis wenschen te maken. Bij starren van de eerste grootte blijft hun leven, even als hunne werken, een eigendom voor de eeuw, ecue onuitputtelijke mijngroeve voor nog een aantal jaren. Lichten van den tweeden rang, die de harp niet zóó forsch kunnen aanslaan, om nieuwe klanken voor volgende geslachten in het leven te roepen, maar toch zoo gelukkig waren, zoo nu en dan eens een toontje aan te slaan, dat in menig hart weerklank vond, zullen, benevens hunne werken, in de vergetelheid begraven zijn, eer de tijd daar is, dat men het leyen van een meosch onpartijdig in liet regte licht kan beschouwen. Daarom wenscht het publiek met regt, vau die starren der tweede grootte in tijds iets naders te mogen vernemen. Al wat men daarvan kan mededeelen of verlangen, kan dan ook wel niet anders, dan de uitwendige omstandigheden zijn en zooveel van den gang der inwendige vormiug, als noodig mag heetcu, oin te kunnen ver klaren, hoe zij toch op den weg, waar wij hen leerden kennen, geraakt zijn. Ottilia Wildermuth is den 22sten Februarij 1817 geboren en was de oudste dochter van den crimineel-raad Nouschütz, te Rottenburg, eene kleine opper- ambtstad aan de Neckar. Reeds in het jaar 1819 werd haar vader, als opper- ambtsregter te Marbach, de bevallige geboortestad van Schiller, geplaatst. Al haar herinneringen uit hare kindschheid en jeugd knoopen zich aan die schoonc en onvergetelijke plek, waar zij tot aaü haar huwelijk woonde en de genoegens van een gelukkig ouderlijk huis met nog drie jongere broeders mogt deelen. De hoogst eenvoudige scholen vau het stadje bevatten slechts weinig hulp middelen tot de verstandelijke vorming en ontwikkeling van een levendig en leerlustig kind. De proeven, die men nam, 0111 het meisje met haar oudsten broeder latijn te laten leeren, namen juist niet veel op; iets, dat ook wel mede aan de pedante methode der onderwijzers te wijten kon zijn, die er geen be grip van hadden, dat een meisje geheel anders moest geleid worden, dan de jongen, wiens geest reeds, van voren beschouwd, meer aanleg tot logische en grondige ontwikkeling heeft. Zoo gelukkig als de kleine Ottilia was, om in haar eersten onderwijzer, die haar, op haar vierde jaar, al zonder eenige moeite, lezen en schrijven leerde, haar besten vriend en der vertrouwrde van al hare kinderlijke geheimen te vinden, met zooveel tegenzin dacht zij altoos aan de latijnsche leeruren en onderwijzers en beklaagde het zich in geeuen deele, daar haar broeder, als hij ter school kwam, zoo spoedig voorbij gestreefd te worden, dat er van gemeenschappelijke lessen weldra geen spraak meer zijn kon. Zoo bleef het dan met de beginselen der wretenschap vrij gebrekkig gesteld: de volkschool deed haar best, daar zij, benevens eene grondige kennis der spelkunst, van lezen en rekenen, de leerlingen alle jaren weer aan een aan schouwelijk aardrijkskundig onderwijs der 5 werelddeelen beschikte en bovendien nog de feiten, dat Europa drie keizerrijken en veertien koningrijken bezit, met eene korte schets van de geschiedenis van Wurtemberg leerde. Op allerlei wijzen beproefde men, de kleine in het meer gevorderd onderwijs in de geschiedenis en haar aangrenzende wetenschappen behulpzaam te zijn, en nam daartoe tot jeugdige godgeleerden, die zich aldaar als proponenten ophiel den, de toevlugt. Daar die echter meestal maar kort te Marbach bleven en hun onderwijs in de geschiedenis zoo grondig immer mogelijk met Egypte, Assyrië, Baby Ion en Ninivé begonnen, kwam liet arme kind uit die verschil lende toestanden der oudheid en al die fabelachtige namen niet uit en moest zich eerst naderhand, met behulp van geschiedkundige romans, eenigermate in de geschiedenis der middeleeuwen en hare gesteldheid tehuis trachten te brengen. Eindelijk besloot men, haar aan ccn oom, een dorpsgeestelijke, die, bij eene bijzondere levendigheid en opgeruimdheid van aard, grooten lust tot liet geven van onderwijs had, toe te vertrouwen, ten einde met diens eigene dochter, een meisje van gelijke jaren, de blijdschap en het leed van den kindschcn leeftijd te deelen. Daar drentelde zij dan reeds zeer in d.e vroegte berg op berg af en keerde 's avonds eerst naar huis terug, of doorleefde weken achtereen in het dorp, dat door een overoud klooster, door allerlei openbare en verborgen plekjes en achter welig opschietend knuppelhout verscholen weidegronden, waar men allerlei geestverschijningen van wist te vertellen, veel aautrekkelijks voor hare levendige verbeelding had. Ook ging haar oom, bij ziju onderwijs, niet zoo bepaald stelselmatig te werk, maar had zijn ganschc manier yau doen iets levenwekkends en aantrekkelijks. Hoe jammer, dat hij, eer Ottilia nog dertien jaar oud was, naar een yer afgelegene plaats beroepen wrerd en dus ook dit onderwijs stukwerk bleef. Doch hetgeen langs dien weg aan grondig schoolonderwijs bleef ontbreken, werd door den bijna onbewusten invloed van beschaafde ouders, die een gezond verstand bezaten en levendig van geest waren, grootendeels vergoed. Haar vader bezat, bij eene veelzijdige kennis en warme belangstelling in alle kunsten en wetenschappen, die hem, naar gelang van zijne zeer beperkte middelen, tot een ijverig voorstander en beschermer van alle schoone kunsten in zijne kleine omgeving maakten, eene uiterst levendige gave van mededeelen; terwijl haar moeder, rijk en diepdenkend vau geest als zij was, door haar levendige», vro lijken aard, hare heldere verbeeldingskracht en haar getrouw geheugen voor al wat poëzij mogt heeten, alles had, dat eene warme ziel kan aantrekken en ontwikkelen. Jonge kunstenaars, reizende zangers, zelfs declamatoren en buiksprekers, ja, tot verbazing van hare moeder, eens eene bende musicerende heidens, die zich achtereenvolgends vertoonden, namen in het ouderlijk huis, wier gastvrije eigenaar geen mensch, rijk noch arm, onverkwikt liet heengaan, hunnen intrek. Reizende troepen tooucelisten, die bij tijd en wijle hunne gebrekkige tempels in het stadje kwamen opslaan, maakten een bijna betooverendeu indruk op de verbeelding van het kind, voor wie, toen zij op haar twaalfde jaar met haar vader en hare broeders voor de .eerste maal den schouwburg en de tentoonstel ling in de residentie mogt bezoeken, eene nieuwe wereld vol wonderen opdaagde. Gemakkelijker te verkrijgen en zeker even zoo vruchtbaar en bevorderlijk voor hare vorming en haar inwendig leven, waren de onschuldige vermaken, die elke dag aanbood, de guldeu vrijheid in ccn ongedwongen ronddartelen met hare speelmakkertjes door velden en weiden, hare avondwandelingen met haar vader en hare broeders en dit haar geoorloofde, soms ook wel steelsgcwijs ge maakte, gebruik van haar vaders rijke boekerij. Tot de talrijke licfhebbcrijeu van haar vader behoorde ook de tuinbouw. Niet minder dan twee tuinen waren met de fraaiste tulpen, onderscheidene .soorten van rozen, lommerrijke priëcltjes, sierlijke klimopplanten en uitgezocht bloem- en kreupelhout rijk beplant. Wanneer nu ook al de prachtige appel-, peeren en pruimenboomcu de kinderen inzonderheid konden bekoren, zoo von den zij, bij dat stoffelijk genot, toch ook overvloedige stof tot vrolijk werk en .allerlei spelen; kostelijker evenwel, dan dat alles, waren voor hen de stille /urqn, in het eenzame groen gesleten en het aaugename, aan beelden zoo rijke visioen-leven van de ziel eens kinds, dat misschien, zonder zulks le weten, auii de opvoediug vau het hart grooter aandeel heeft, dan 's menschen Mc^rdci* of dadeu. Het verkeer met de wijd en zijd verspreidde familie werd, volgens echt. Zwaabsch gebruik, tot in het derde en vierde gelid aau dcu gang gehouden en ooms en tante's, neefjes en nichtjes, kwamen nu en dan, voor korter of langer tijd, over en werden gul en gastvrij ontvangen en onthaald. De groot-ouder lijke woning want baar moeders ouders woonden in dezelfde plaats maakte een uiterst bevallig middenpunt uitde dikke grootmama, grootvaders tweede vrouw, met hare roode wangen en goedaardig gelaat, had er zoo regt den slag van, om het zichzelven en anderen goed en aangenaam te maken, en zorgde altoos voor huiselijke feesten, die in liet zomerhuis of staatsie-vertrek met al de familie-portretten, van welke allen zij veel en onderhoudend wist te vertellen, gehouden werden. Ook plagt men met de predikants-familie in den omtrek een vriendschappe lijke» en vertrouwelijken omgang te onderhouden, daar haar vader, wiens van nature opgeruimd, innerlijk teeder gemoed onder zijn hard en zwaarwigtig beroep als rcgtsgelecrde gehukt ging, bij voorkeur op liet verkeer met. beschaafde geestelijken gesteld Was en dit overal opzocht. Bovenal was een zeer nabij gelegen, aan den overkant van de Neckar tusschen groenende boomgaarden schilderachtig dorpje, met zijne vriendelijke pastorie, het geliefkoosd doelwit van een aantal vrolijke wandelingen. O, hoe lief was het niet, de blaauwc Neckar over te varen en dan verder voort te wandelen, totdat het pad zich in den hloeijenden boomgaard verloor! Te dien tijde was Ottilia reeds eene vrolijke vertelster, zonder ooit te kunnen vermoeden, dat op dit gebied eenmaal een gedeelte van hare roeping zou liggen. Als zij wandelden, liet zij haar broeders de keuze, of zij eene roover-, ridder- of spook-geschiedenis verkozen. Tusschen de schooltijden, in de breischool, in het prieel of in het groene gras onder den appelboom in de pastorie-tuin, overal zamelde zij een kleinen kring om zich heen, waarvoor zij onvermoeid gelezene, of zelve uitgedachte verhalen opdischte. Ook hadden hare voorstel lingen in eene kleine poppenkas ten allen tijde een talrijk gehoor. {Vervolg en slot hierna). M JVRIvTBEKI GTE1NT. ALKMAAR, 10 Fcbruarij. Aangevoerd: 24 Kalveren, f 26 a 92. 16 Schapen, f S a 12. 26 Varkens, 40 a 46 c. per N. p. PU R MERENDE, 17 Fcbruarij. Aangevoerd: 55 Runderen, handel minder vlug. 11 Paarden. 62 vette Kalveren, handel vlug, 65 a 85 c. per N. p. 147 nuchtere dito, f 2.50 a 14 per stuk, handel vlug. 24 vette Varkens, 42 a 48 c. per Ned. p., hand. vlug, 25 magere dito, f 10 a 16 en 84 Biggen, 1' 3,50 a 7 per stuk, handel iets vlugger. 524 Schapen en Lammeren, handel niet vlug. 4 Ganzen, f 1,75 en 16 Zwanen, f 4 per stuk. Boter, f 1,10 a 1,22 en een half per N. p. Kaas, 69 stapels Kleine en 4 stapels Middelbare, hoogste markt Kleine Hooikaas f 29,50, Middelbare f 33,50 per 50 Ned. p. Kip-Eijtren, f 2,65 en Ecnd- Eijeren f 2,65 per 100 stuks. ROTTERDAM, 16 Fcbruarij. N. witte Tarwe met ruimen aanvoer 10 c. lager langzaam opgeruimd, beste f 9,50 a 9,75, mind. f S a 9,90, ger. f 6 a 7,50, 127, 128 p. Bovenl. f 280. N. Inl. Rogge 25 c. lager f6 a 6,70, 124, 125 p. Amerik. f 208 per 2100 kilo, 147 h. p. Tag. f 220. N. Garst als voren, winter f 3,75 a 5,75, zomer f 3,75 a 5,50. N. Inl. Haver ouv., lange f 2,50 a 3,25, korte f 3.40 a 3,75. N. Paardenbooucn 20 c. lager f 5,75 a 6,25. N. Noordbr. Boekweit onverand. f 175 a 185. N. blaauwe Erwten prijsh., kleine f 6 a 7,50, groote en Sckokk. fS a 11,75. N. witte Boonen 25 c. lager f 7 a 8,50, dito bruine 50 c. lager f 6,50 a 8,25. Kanariezaad prijsh., nienw f 8,75 a 9,50, jarig f 6 a 9. Kool zaad zonder handel. Meekrap iets lager verhandeld. SCHIEDAM, 17 Februarij. Jenever f 18,75; Amst. proef f 20.Moutwijn f 13.25. LONDEN, 16 Februarij. Heden waren ter Vef,—markt aangevoerd: 4210 Runderen, 15760 Schapen. 117 Kalveren en 310 Varkens. De prijs der Runderen was 4 sh. 10 d., van Schapen 6 sh. 0 d., van Kalveren 5 sh. 4 d. en van Varkens 4 sh. 8 d. De prijzen der laatste markt waren; Runderen 4 sh. 10 d., Schapen 6 sh. 0 d., Kalveren 5 sh. 4 d. en Varkens 4 sh. S d. Voor Amsterdam: llenrietta Geertruida, kapt. T. C. de Boer, Margaretha Simonetha, kapt. F. J. Hoffmann, Hendrica, kapt. N. N., Bantam, kapt. J. P. Claasen, Telanak, kapt. F. H. Popken, Petronella Catharina, kapt. C. H. van der Veen, Ametcrdam, kapt. E. Poestkoke en Mentor, kapt. P. Psz Duinkcr Jr. Voor Rotterdam: Ilelena Anna, kapt. J. C. F. Lupcke Jr., Johaunes Martinus, kapt. F. Meppelder, Kinderdijk, kapt. D. Zwanenburg, Hebc, kapt. A. .T. Kiehl, Landbouw, kapt. P. A. Kleijnenberg en Bezoekie, kapt. IV. H. Busman. Voor Dordrecht JEgidïa Pauline, kapt. P. P. Hooglandt. Voor Schiedam: Helena, kapt. J. A. van Winkel. Er is binnen deze Gemeente op dc publieke straat gevonden Een gouden OORBEL met knop, De regtmatige eigenaar kan dezelve op het Bureau van den ondergeteekende terug bekomen. Helder, 18 Februarij 1863. De Commissaris van Policie te Helder, A. C. BOONZAJER. Bevallen van eene welgeschapene Dochter, A. BUSSING—STEILBERG. Nicuwediep, 17 Februarij 1863. Eenige kennisgeving. verlangt tegen 1°. MeiEene Huurloon 70.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3