exhtenland. dant van Zr. Ms. stoomschip de Ilekla in Oost-lndie, met de zeeroovers slaags geweest zijnde, het enteren van een 60tal vaar tuigen, door bijzondere tegenwoordigheid van geest, wist voor te komen en een groot deel dier schepen in den grond boorde, waar voor hij dan ook, op den 6 Dec. 1843, tot ridder der Willemsorde 3de kl. benoemd werd. Sedert 1 Jan. 1850 werd hij gedetacheerd bij het Departement van Marine en wijdde zich, vooral na 1 Nov. 1853, als hoofd inspecteur van het loodswezen, enz., met zorg aan de dienst. Den 2 Maart 1856 werd hij benoemd tot permanenten commissaris over het gemeenschappelijk toezigt over het loodswezen, enz. op de Schelde en den 11 Aug. van dat jaar tot inspecteur-generaal van het loodswezen. Onder ziju bestuur zijn belangrijke verbeteringen bij het loods wezen daargesteld en heeft hij zeer veel bijgedragen tot de wette lijke regeling daarvan. Uit deze korte schets blijkt 's mans werkzaam leven in liooge mate. Daardoor zal zijne nagedachtenis bij velen in gezegend aan denken blijven." Den 19 dezer heeft aan het ministerie van Marine de aanbe steding plaats gehad van 10 last roode tarwe, 10 last witte dito en 8 last rogge, ten dienste der Marine-bakkerij te Willemsoord. Daarvoor waren ingekomen 10 inschrijvings-billetten. De minste inschrijvers waren voor de roode tarwe tot /2S3 en de witte tot 276, de heer D. Bakker Bz., te Nieuwediep, en voor de rogge tot ƒ219, de heer Heyinck, te Amsterdamalles per last. Wij vernemen, dat als 1ste machinist op Zr. Ms. stoomschip 4de kl., Stavoren, geplaatst is de heer J. P. A. Graat, en als 2de machinist de heer P. C. W. Steinmetz. Bij besluit van Z. M. van den 12 dezer, is tijdelijk werk zaam gesteld bij het Rijks-archief, de heer P. A. Leupe, gepens. majoor van het korps Mariniers. De 2de luit. Calkoen, van het 1ste reg. Vesting-Artillerie, alhier in garnizoen, wordt bij het te Schoonhoven te vestigen Artillerie-Iustructie-Bataillon gedetacheerd. Zr. Ms. geboortedag is alom hier te lande, en in 's Graven- hageAmsterdam en Rotterdam inzonderheid, zeer feestelijk gevierd. In deze steden hebben illuminatiën plaats gehad, die aliezins aan de verwachting schijnen te hebben voldaan. Te Zijpe (zuidzijde), is tot leeraar beroepen de wel-eerw. heer Hijlke Prins de Jong, predikant te Opperdoes. Op het twaalftal was o. a. gesteld de wel-eerw. heer A. G. Pareau, predikant te Anna Paulotcna Polder. Een op de scheepstimmerwerf der heeren van Lindern te Alblasserdam in aanbouw zijnd schip, groot 720 lasten, ontving den 19 dezer zijn naam en werd gedooptde Nieuwe Waterweg." Dezer dagen zijn weder een 20tal jongelingen bij het Instructie- bataillon te Kampen in dienst gesteld. 50 waren opgeroepen, doch eenigen zijn achtergebleven en enkelen, uithoofde van ligchaams- gebreken, afgekeurd. Niet voor de maand April a. s. zal er eene overplaatsing van korporaals-titulair plaats hebben, zoodat ook voor dien tijd, met uitzondering van een enkelen achtergeblevene, geene j plaatsing bij het Instructie-Bataillon zal geschieden. De over plaatsing van korporaals-titulair bij de onderscheidene regimenten Infanterie, schijnt van lieverlede minder te worden. Men heeft opgemerkt, dat, met zoo heldere uitzigten als het jaar 1863 voor Europa begon, in langen tijd geen jaar begonnen was. De Grieksche qusestie zou spoedig haar beslag krijgen; de zaak van Italië zou bij de goede maatregelen der tegenwoordige regering, ter bevordering van den inwendigen bloei des lands, wel langzaam hare oplossing naderende Oostenrijksche regering werkte ijverig op den weg der hervorming van het binnenlandsch bestuur; in Rusland was alles rustig; alleen gaf de staatkundige gesteldheid van Pruissen eenige stof tot ernstige bezorgdheid. Doch ziet, naauwelijks is er een deel van den nieuwen jaarkring voorbij, of de opstand in Polen breekt uit en verdonkert den staatkundigen hemel; de staat kundige crisis in Pruissen neemt bij den dag in omvang en belang rijkheid toe; de Grieksche qusestie blijft op eene eindbeslissing, de kiezing eens konings, wachten, de Italiaansche wint weinig in helderheid van uitzigt voor de toekomst. En te midden van dit alles, vierde men in Parijs, waar vaak de sleutel voor de oplossing der staatkundige raadsels wordt gezocht, de weelderigste en blin- kendste en zinnelijkste feesten. In die hoofdstad der beschaving werd inmiddels gedarteld en gejubeld alsof er geene staatkundige vraagstukken waren op te lossen, alsof de liefelijke adem des vredes over Europa waaide. Nog steeds blijven de berigten omtrent de Poolsche oorlogstoo- neelen verschillen, naarmate men die van de zijde der Russische regering of van den kant der insurgenten in ontvangst neemt. Ieder wil gaarne overwinnaar zijn, of ten minste zoo heeten, en de Polen hebben, om de voor hen zoo ongunstige berigten van de vijandige regering eene betere uitlegging te geven, in het kamp een drukpers gereed, waardoor zij in staat zijn Vliegende Blaadjes of Berigten van het Slagveld, bij duizendtallen te verspreiden, en op die wijze de minder juiste voorstelling der Russen te releveren. Overigens winnen de rijen der voorstanders van den Poolschen opstand allerwege aan. In Frankrijk en Engeland is de openbare meening zeer gunstig voor Polen, en het kan wel niet uitblijven, dat, ofschoon eene militaire tusschenkomst in deze wel achterwege blijven zal, dat evenwel op diplomatieke wijze wel zal gewerkt worden, om de zaken aldaar tot een goed einde te brengen. Pruissen behoort echter niet tot die mogendheden, die de regten der volken trachten in bescherming te nemen, en, op eigen voordeel bedacht, heeft het veeleer zich met Rusland verstaan om den voortgang van die dreigende oproerigheden met kracht tegen te gaan. Oostenrijk, welligt de ervaring raadplegende, houdt zich streng neutraal; het heeft te veel binnen 's lands te doen cn de italiaansche verwikke lingen baren aanhoudende zorgen. Zelfs te Venetie zijn in de jongste dagen nog de hoofden van een revolutionair comité gearresteerd, een blijk, dat het aan dien kant nog niet regt zuiver is. Te Warschau is het, volgens de jongste berigten, nog rustig ge bleven, niettegenstaande de geruchten van een welhaast te wachten opstand. Maar de dreigende houding der bevolking en de daar tegenover te bemerken vrees der regering, doen vermoeden, dat er een onweder op handen is, dat ieder oogenblik kan uitbreken. Voor zestien jaren was te luik een jong meisje, door hare schoonheid, beminnelijk karakter en voorbeeldig gedrag, algemeen bekend en door een leger van aanbidders omringd. Zij was zestien jaren oud, en op dien leeftijd kan men niet lang ongevoelig voor liefde blijven. Op een groot bal gelukte het een jongeling aan haar te bevallen, en,van dien dag af was het geluk der minnenden vol maakt. Dit geluk was echter van geen langen duur. Na verloop van zes maanden had de engel hare vleugelen verloren, er was eene fout begaan, eene fout, welke de wereld niet vergeeft. De minnaar verliet het onteerde meisje, vertrok naar een vreemd land en liet in al dien tijd niets van zich hooren. De vorige week kwam hij terug, een aanzienlijk fortuin medebrengende. Zijn misdaad wil lende herstellen, spoorde hij haar op en bood hart en hand aan de moeder van zijn kind aan, die hij moeite had te herkennen, zoodanig waren hare gelaatstrekken door droefheid veranderd. Zij wees echter zijn aanbod af, zeggende: „Gij hebt mij wreed bedrogen, mijnheer, ik heb dag en nacht gewerkt om mijn kind groot te brengen en heb alles met onderwerping verdragenHet is te laat om het ongelijk te herstellen dat gij mij hebt aangedaan; dat eene andere vrouw u gelukkig make, en dat God u vergeve!" Door dit ant woord verpletterd, omhelsde hij moeder en kind, nam voor eeuwig afscheid van hen en verliet luik, zijn vorig gedrag betreurende. Een grondeigenaar, in een Belgisch dorp woonachtig, wan delde dezer dagen, in gezelschap van zijn hond, naar eene op ruim een uur afstands gelegene uitspanning. Naauwelijks bevond hij zich daar, of hij zag zich onverwachts in het bezit van zgyen honden gesteld, 't Viel hem wat moeijelijk, daarmede de terugreis aan te nemen en hij verzocht den kastelein, moeder en kinderen tot den volgenden dag in zijne schuur gastvrijheid te willen ver- leenen, als wanneer hij de familie zou laten halen. Hoe groot was niet zijne verwondering, toen hij, des morgens op zijn erf komende, het zevental rustig in het hondenhok vond. Bij onder zoek bleek, dat het dier haren meester als op den voet was gevolgd met een harer jongen in den bek en in den nacht even zoo dikwijls den weg tusschen de hoeve en de herberg had afgelegd, als nootfg was, om op die wijze hare kleinen naar hun wettig domicilie ovtr te brengen. De muzijkale wereld van Parjs vergast zich reeds op de aanstaande komst van Charlotte Patti, zuster van Adeline Patti, die thans uit Amerika naar Frankrijk op reis is. Zij is door den heer, Gyne geëngageerd. Omtrent de fabricatie van stalen pennen, vinden wij in een Jaarboekje de volgende merkwaardige opmerkingen „De vervaardiging van stalen pennen had, gelijk men weet, haar oorsprong en heeft ook nog haren zetel in Engeland en wel alleen in de fabriekstad Birminglwm. De fabrieken, daar gevestigd, leveren jaarlijks meer dan 1000 millioen stuks; eene dier fabrieken begroot hare jaarlijksche aflevering op 262 millioen stuks. Waarschijnlijk is daarmede de behoefte der geheele schrijvende wereld vervuld, want vele fabrieken, die in andere steden en landen heeten te be staan, zijn in wezenlijkheid niet te vinden, maar moeten aangemerkt worden als handelshuizen, die het fabrikaat op hun naam te Bir- mingham laten vervaardigen. Trouwens, men plaatst er daar ge willig de merken en namen op, die de besteller opgeeft. Opmerkelijk is het, hoezeer de vervaardiging in het groot heeft toegebragt, om dit artikel goedkooper te maken. Terwijl voor 30 jaren een gros stalen pennen 8 Eng. sh. 4.80) kostte, koopt men ze tegen woordig voor 50 cents of minder. En toch worden er nog goede zaken mede gemaakt en verdient er de arbeider een behoorlijk loon aan. De jonge meisjes verdienen tusschen 3 en 4.25 in de week; volwassenen 7 tot 8.50. In Frorieps Notizen vindt men de volgende niet onbelangrijke opmerkingen omtrent de verschillende menschenrassen „In Amerika worden de kinderen der inboorlingen rood geboren; terwijl de bewoners der vochtige en schaduwrijke vlakten van Guyana zelfs blank zijn. Omtrent de jonggeboren Groenlanders verzekert men, dat zij bijna zoo blank zijn, als die der Europeanen, maar op of boven het kruis hebben zij een f duim lange blaauw- achtige vlek, die zich langzamerhand over het geheele ligchaam uitbreidt. De meeste Siberiërs, in de omstreken van Ostrog, zijn, van het hoofd tot de voeten, bedekt met witte vlekken van onder scheidene grootte en gedaante, waarschijnlijk tengevolge van eene ziekte, ontstaan door hunne onzindelijkheid en hun bestendig eten van visch- en vleeschspijzen. Ouder de Negers vindt men niet zeer zelden menschen met heldere, soms sneeuwwitte vlekken op de huid. Volgens Moseley komen gevlekte kinderen zoo ter wereld. Bij vele rassen ontwikkelt zich, door de werkzaamheid der huid, eene bijzondere geur, die bij sommige rassen, vooral bij Negers en Joden, zeer onaangenaam is. Mistriss Jamieson beweert van den onaangenamen geur des echten Noord-Amerikaanschen Indiaans, dat zij den Indiaan ruiken kon, als zij over eene plaats ging, waar eene Indiaansche hut gestaan had, ofschoon zij, sedert ver scheidene jaren, afgebroken en de grond een harde gritidbódem was. Erman zegt, dat alle Chinezen, die hij te Kjachta vond, steeds een knoflook-geur verspreidden, die zich ook aan al hunne goederen mededeelde. Ook heeft men opgemerkt, dat een verblijf van weinige dagen in Rusland, een eigenaardigen geur aan de kleederen mededeelt."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2